Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Moderátoři: Mediální tým - KS Vysočina, PKS Vysočina

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 4780
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: Sociální pracovnice, terapeutka.
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4517 poděkování
Dostal poděkování: 5993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Michaela.Vodova »

Ahoj,

vážení členové, příznivci a všichni.. :)

Jako koordinátorka jsem s vámi byla na sociálních sítích, poskytovala vám informační servis, vyvolávala diskuze a organizovala. Doufala jsem v to, že je to dočasné a že si jako Piráti najdeme pro vlastní vnitřní komunikaci lepší platformu. Po diskuzi s některými z vás právě na ss mi došla trpělivost a rozhodla jsem se, že přes sociální sítě s vámi již nadále nebudu komunikovat. Uvědomila jsem si totiž, že tou péčí, kterou vám na ss věnuji, to zhoršuji a bráním přechodu zpět na fórum či na jinou společnou platformu, kterou nám servis TO poskytuje (dává nám možnosti). Proto se sem plně vracím a vyjadřuji zde svůj názor, že je tu prostředí podporující pirátské principy v komunikaci, týmu atd.

Moje priorita na které trvám a mám za to, že to o mne víte:
Otevřenost týmu = péče o sebe navzájem.
Naše komunikace musí být otevřená. Otevřenost není jen ve smyslu kontroly, ale možnosti se zapojit komukoli (ne všude) a možnosti se poučit a vyhledat historii. Otevřenost, transparence nejsou pouze hesla, které jsou in. Mají dalekosáhlé důsledky, které v první řadě vidím pak mezi námi.
Všichni členové týmu musí mít možnost se zapojit a vědět, co se řeší. Mít možnost poznat ostatní i v běžné diksuzi/konverzaci.
Pokud se nějaké diskuze nemohou účastnit všichni členové týmu, vědomě je vylučujeme. Pro mě osobně je také velmi důležité, jaké máme vztahy mezi sebou.

Na facebooku nejsou minimálně čtyři členové Vysočiny. A zdaleka ne všichni plně využívají této služby. Mám za to, že socialní sítě bychom měli využívat pouze k prezentaci práce skupin, sebeprezentaci směrem k veřejnosti. K diskuzi s veřejností.

Původně naše tajná skupina byla pro uzavřenou diskuzi a urychlenou organizaci. V jejím popisu stojí:
Tato skupina slouží jako pracovní prostředí pro členy KS Vysočina.

Je tajná a bude pouze pro členy či aktivní dobrovolníky a příznivce, které osobně známe.

V této skupině mají právo být všichni členové kraje. O členství ostatních rozhodne správce (PKS)

I přesto, že máme tuto skupinu, by důležitá (netajná) diskuze měla probíhat na fóru, protože např. Filip Krška, Štěpán Voda, Irena Kubátovár a další členové FB nevyužívají!
Prosím respektujte!

Vystavení pravidel komunikace:
https://wiki.pirati.cz/rules/komin

Rozcestník Pirátů Vysočiny najdete zde:
https://wiki.pirati.cz/regiony/vysocina/
.
Respekt se nevytratil, ale zapomínáme a je těžké oddělovat. Věřím, že společně tuto situaci vyřešíme.

Hledám možnosti. Hledejte se mnou.
První vlaštovkou je diskuze na AO, viewtopic.php?f=74&t=48432#p634521
Prosím, diskutujme, mě osobně se možnost uzavřeného (tajného) fóra pro členy a regp líbí! :) Po pominutí důvodů tajnosti zveřejníme.
Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1740
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Ahoj,
měl jsem k FB (rozuměj Fake-buch) vždycky určitý odstup. Když jsem přišel k Pirátům, snažil jsem se z počátku zapojit do jejich debat na FB. Postupně jsem ale jak z chování FB (resp. jeho vlastníka Cukrhory), tak hlavně z názorů služebně starších členů na fóru, měl o jeho užívání čím dál tím větší pochyby. FB bylo opakovaně prokázané slídění, zneužívání dat svých uživatelů pro obchodní ale i politické (!) účely.
Postupně jsem si uvědomil, že pirátské užívání FB je většinou odůvodňováno tím, že to bez něj nejde, že je uživatelsky příjemný atd. Ale Piráti mají svoje dobré nástroje (fórum, Zulip). Jako lidé prosazující ochranu soukromí, svobodu informací a opensource bychom si neměli vymýšlet důvody (které jsou spíše o pohodlnosti), ale hledat, ba razit, cesty. Proto jsem později úplně zrušil svůj účet na FB, abych mohl testovat, zda to bez něj jde. A slovy klasika: dře to ale jde to :lol:
Celé je to hlavně o tom prostě začít užívat něco jiného. Během pár dní se to člověk naučí. Fórum i Zulip (k chatování) jsou uživatelsky jednoduché, i když asi nevypadají tak cool. Velmi oceňuji, že na fóru přibývá i mezi novými členy lidí, kteří se zapojují a diskutují. Pirátské věci patří na pirátské systémy.

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Ondrej.Tuma
Mediální odbor
Příspěvky: 948
Registrován: 27 dub 2017, 19:34
Dal poděkování: 1236 poděkování
Dostal poděkování: 907 poděkování

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Ondrej.Tuma »

Já vím, že se stále opakuji, ale ta nevraživost k jedné sociální síti povede k přesunu na jinou sociální síť. Chápu odpůrce Facebooku, Instagramu, Twitteru nebo třeba VKontakte, že forma "sdílení" osobních dat není optimální a ani bezpečná. Na druhou stranu přesunutím komunikace na Pirátské platformy vytváříme z těchto našich platforem podobnou sociální síť, ovšem s jedním velkým mínusem. Je to sociální síť Pirátské bubliny. Dobře se komunikuje, když nejsou oponenti či zástupci jiných názorových směrů. Nehledě na rychlost informačního toku prakticky z celého světa.
Nedělám si iluze o dokonalosti či funkčnosti zprofanovaných sociálních sítí dnešní doby a už vůbec ne o jejich budoucnosti, nicméně si myslím, že uzavření se těmto platformám, které jsou využívány miliardami lidí, je přinejmenším na zvážení.

Acta est fabula, plaudite...

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 4780
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: Sociální pracovnice, terapeutka.
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4517 poděkování
Dostal poděkování: 5993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Michaela.Vodova »

To si asi @Ondrej.Tuma nerozumíme, protože mě je fuk, že se tam strana a nebo osoby budou prezentovat a nebo budeme jako skupina či jednotlici diskutovat s oponenty či veřejností (to mimochodem budu taky, jsem tam, prezentuji, sdilim a diskutuji jako Pirátka a předsedkyně Pirátů na Vysočině). I když naši prezentaci nechávám v rukou povolaným, tj MO a dalším profesionálům. Jde mi výhradně o naši vnitřní komunikaci. A to zdůrazňuji! Pouze o ni.
Diskutovat s oponenty a veřejností rozhodně v tajné skupině na fb nemůžeš :D .. naprosto úmyslně jsem tak pominula fakta, která píše Milan, protože nesouvisí s tím, proč jsem založila tuto diskuzi.
Uživatelský avatar
Roman.Semik
Člen KS Praha
Příspěvky: 374
Registrován: 02 čer 2012, 20:30
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha Čakovice
Dal poděkování: 1323 poděkování
Dostal poděkování: 301 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Roman.Semik »

Přimlouvám se, aby pro interní sdělení i diskuze bylo více používáno fórum. Každý, kdo se chce stát příznivcem, dospěje k tomu, že se zde zaregistruje. U členů je to povinnost. Facebook, Twitter, Instagram a další sociální sítě povinné nejsou. Co mě trápí, že počet systémů se množí a např. životopis každého člena není na jednom místě. Proti gustu žádný dišputát, ať si každý používá pro sociální kontakt co chce. Konkrétně Facebook bych ale použil jen pro notifikace a navedení sem na fórum.
Uživatelský avatar
Hana.Hajnova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1088
Registrován: 16 led 2013, 14:38
Profese: projektová manažerka
Bydliště: Telč
Dal poděkování: 1781 poděkování
Dostal poděkování: 1845 poděkování

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Hana.Hajnova »

Ahoj,

díky ti Míšo za to, jsem ráda, žes to rozhýbala a že se snad společně dobereme k systému fungování, který bude vyhovovat všem.
Já s fórem problémem nemám. Problém vidím v tom, že ho z Vysočiny používá minimum členů a že ne všechny věci se dají od začátku řešit veřejně. Takže pokud se podaří na fórum přivést více lidí, kteří budou aktivní, než jich je teď ve skupině na facebooku, bude to super a pokud by šlo některá vlákna vést jako "důvěrná", aby bylo možné si zde sdílet i zatím neveřejné info, tak to dle mého vyřeší spoustu "ALE".

K ostatním pirátským nástrojům jsem zatím poněkud skeptická (ale to víte :) ), protože se mi s nimi prostě špatně pracuje a vadí mi, že jejich počet roste namísto aby se snižoval. Ráda bych naplno využívala třeba mrak včetně chatu, ale jelikož to po technické stránce funguje tak, jak to funguje, tak se hledají další a další pomocné nástroje, což je cesta do pekel.

místopředsedkyně pirátské posádky
náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina
https://vysocina.pirati.cz

Uživatelský avatar
Blanka.Lednicka
Krajský zastupitel
Příspěvky: 695
Registrován: 08 čer 2019, 18:52
Profese: OSVČ - rodopisec
Bydliště: Olešná u HB
Dal poděkování: 1001 poděkování
Dostal poděkování: 1243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Blanka.Lednicka »

Ahoj, díky za otevření tématu, které rezonuje poslední dny leckdy, i tady.

Osobně jsem ráda za to, že fórum existuje, i když by si zasloužilo modernizaci. Nemám s fórum a fungováním na něm problém, ale už tu bylo zmíněno, že ho využívá poměrně málo lidí z Vysočiny - jedním z důvodů je určitě to, že Facebook je "vše v jednom", tedy že člověk může probírat pirátské záležitosti a zároveň si povídat s někým úplně mimo pirátský okruh lidí. Já osobně bych uvítala platformu, kde bude nejen fórum, ale budou do ní integrovány i všechny ostatní systémy (redmine, zulip, kalendář, mrak, pad a já nevím, co ještě). Bohužel to je asi jen zbožné přání...

Každopádně beru na vědomí a budu napříště komunikovat především tady a na zulipu. :)

Blanka Lednická
KS Vysočina

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18674
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Martin.Kucera »

Roman.Semik píše: 05 zář 2019, 12:04Co mě trápí, že počet systémů se množí a např. životopis každého člena není na jednom místě.
Životopisy se aktuálně přesouvají na lide.pirati.cz (kde je navíc možnost vyplnit si několik různých typů medailonků). Mj. z toho důvodu, že odtud je pak bude možné snadno importovat do jiných webů, třeba volebních (včetně pravidelných automatických aktualizací).

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Ondrej.Tuma
Mediální odbor
Příspěvky: 948
Registrován: 27 dub 2017, 19:34
Dal poděkování: 1236 poděkování
Dostal poděkování: 907 poděkování

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Ondrej.Tuma »

Diskuze již nepokračuje. Vlastní sociální síť nemáme.
Než přijde nový point, téma zamykám.

Acta est fabula, plaudite...

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 4780
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: Sociální pracovnice, terapeutka.
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4517 poděkování
Dostal poděkování: 5993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa soc.sítí pro náš kraj [diskuze]

Příspěvek od Michaela.Vodova »

Ondrej.Tuma píše: 23 led 2020, 12:11 Diskuze již nepokračuje. Vlastní sociální síť nemáme.
Než přijde nový point, téma zamykám.
S tím nesouhlasím OFFTOPICprosím, moderuj dle pravidel, zavírej pouze vyčerpané diskuze a ve veřejném prostoru, což je tento, se rozhodně předem zajímej, zda je diskuze vyčerpaná toho, kdo ji založil, díky, je potřeba v této diskuzi pokračovat, v novém PKS to má na starost, pokud jsem to správně pochopila z předávacího dokumentu, @Roman.Pasek, proto toto téma znovu otevírám a ptám se Romana, zda budeme nějakým způsobem problém nadbytečných systémů, komunikací všude možně a vylučováním členů z konkrétních komunikací řešit nastavením (dáním na vědomí) nějakých podmínek, principů apod. Díky.
Odpovědět

Zpět na „Vysočina“