Ekonomický program Pirátů

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Petr.Daubner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 307
Registrován: 03 lis 2017, 22:08
Profese: učitel
Bydliště: Praha 9 - Vysočany
Dal poděkování: 993 poděkování
Dostal poděkování: 960 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Petr.Daubner »

Chtěl bych se zeptat: máme jako Piráti nějaký podrobněji zpracovaný ekonomický program? Týká se to nejvíce nejspíše financí (proto píšu sem), ale i dalších odvětví ekonomiky. Předpokládám, že jako strana, aspirující někdy v ne příliš vzdálené budoucnosti na vstup do vlády, to máme alespoň nějak předběžně zpracováno. Co mě tak napadá: chtěli bychom v současné době (kdyby jsme hypoteticky vstoupili do vlády dnes) sestavit vyrovnaný státní rozpočet? Lze to udělat? Jak by měly vypadat daně? Měla by být znovu zavedena daňová progrese, nebo zachována rovná daň? Měly by se některé daně snížit nebo naopak zvýšit? Jak vysoké by měly být odvody na zdravotní a sociální pojištění? Chceme, aby Česká republika zavedla euro? A případně kdy? Co pro nás bude rozpočtovými prioritami - a budou na to peníze? V kolika letech se bude chodit do důchodu? Atd., otázek se nabízí spousta. Máme to někde alespoň rámcově zpracované? Díky za info a názory.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Daubner za příspěvky (celkem 4):
Vit.Fux, Antonino.Milicia, Milus.Kotisova, jirimittner
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Marek.Necada »

https://wiki.pirati.cz/program/start, především oddíl hospodářství.
Není to sice rozebráno úplně dopodrobna, ale odpovědi na několik položených otázek tam najdeš.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Petr.Daubner
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Michael.Polak »

K tématu přijetí EURa samozřejmě od začátku tajemně mlčíme... (sice bychom mohli navrhnout referendum, jenže víme, jak by asi dopadlo...)

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Petr.Daubner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 307
Registrován: 03 lis 2017, 22:08
Profese: učitel
Bydliště: Praha 9 - Vysočany
Dal poděkování: 993 poděkování
Dostal poděkování: 960 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Petr.Daubner »

Tak referendum o přijetí eura nemá smysl, neboť už proběhlo. Součástí přístupové smlouvy k EU, kterou jsme schválili už v roce 2004,jsme se jako Česká republika zavázali euro přijmout. Takže je to naše povinnost. Kromě toho je to ekonomicky výhodné. Proti přijetí eura jsem neslyšel jediný rozumný argument. Akorát Zemanovi by se to nelíbilo - členy bankovní rady ČNB jmenuje on.
Vaclav.Subrt
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 162
Registrován: 28 úno 2017, 21:48
Profese: finanční účetní
Dal poděkování: 173 poděkování
Dostal poděkování: 232 poděkování

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Vaclav.Subrt »

@Marek.Necada
Programové teze jsou to pěkné, jen nevím, do jaké míry jsou stále aktuální. Vidím také problém s praktickou uskutečnitelností - je sice hezké (a rozhodně oprávněné) zpochybňovat současný emisní systém tvorby peněz produkující trvale rostoucí zadlužení, popřípadě inflaci (nebo obojí), jenže tady v Čechách to nezměníme (závisí to na měnové politice velkých centrálních bank ve světě).

Dále se mi bohužel zdá, že Piráti se čím dál víc stávají obětí vlastního úspěchu, což má za následek, že se vzdalují od svých původních tezí. Současně je pohltila "drobná politická práce", takže na nějaké světoborné změny - i kdyby jim zbývala vůle - jim nezbývá čas.
To vše vede k prohlubujícímu se rozporu mezi idejemi, na kterých vznikli, a jejich voličskou základnou rekrutující se z městských liberálů. Piráti tak musí řešit dilema, zda se zbavit ideálů, nebo voličů. Šalamounským řešením by bylo najít nějakou pozici uprostřed, tak aby neztratili tvář ani voliče. To by potom vyžadovalo přepsat třeba právě i ekonomický program v tom smyslu, aby si sice nadále uchovával určitý podvratný nádech vzhledem k převažujícímu statu quo, zároveň ale uváděl jen konkrétní, uskutečnitelná opatření.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Subrt za příspěvky (celkem 3):
Antonino.Milicia, Vit.Fux, Michal.Svagerka
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Vaclav.Subrt píše: 18 črc 2019, 00:38
Souhlasím. Já jsem napsal přede dvěma dny ohledně našich krajských voleb toto:
Antonino píše: 16 črc 2019, 12:14 Možná by stálo za to si konečně položit otázku, jestli voliče Pirátů (nečleny) táhne nálepka "městských (či jiných) liberálů" a nebo jsou to povětšinou jiné důvody (IMHO: autentická protikorupční rétorika, autentická protibabišovská rétorika, slušná ekologická politika, rebelové, svoboda, naivní víra v další stranu, která to vše zachrání atd.). Pokud nebude toto pochopeno (ne nutně, jak jsem napsal), nikdy nebude využit volební potenciál, kteří Piráti mají a mohou v souladu se svým vlastním skutečným programem nabídnout. Na tomto by IMHO měla stát volební strategie.
IMHO by dlouhodobý a průběžně aktualizovaný program Pirátů měl reflektovat potřeby voličské základny, pokud jsou s ním v souladu. Takto se kromě většího impaktu na voliče (volební úspěch) podaří udat i něco z té pro voliče méně atraktivní, ale pro Piráty tradiční agendy. Piráti mají velmi široký pravolevý potenciál a nesrovnatelně větší potenciál než by jim příslušelo podle původních priorit. Piráti těží a mohou těžit více z velkého prostoru na politickém trhu z důvodu absence nějaké normální strany pro lidi, což je trochu paradox, protože Piráti moc normální stranou nejsou. Akceptace tohoto přístupu není populismus. Je to sice naslouchání hlasu (raději potřebám) lidu, ale vždy plně v souladu s ideovými hodnotami a vlastním programem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Vaclav.Subrt

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Vaclav.Subrt
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 162
Registrován: 28 úno 2017, 21:48
Profese: finanční účetní
Dal poděkování: 173 poděkování
Dostal poděkování: 232 poděkování

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Vaclav.Subrt »

@Antonino
Souhlasím. Půjde ale o to neutopit se v marketingovém pojetí politiky, kdy nabízím politiku jen jako produkt k uspokojení poptávky voličů. To se dá nazvat pastí populismu, kdy dělám jen líbivou politiku podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění. To sice vede k úspěchu u voličů, ale obvykle jde jen o úspěch krátkodechý...přesně touto strategií se řídí například ANO.

Tady je tedy potřeba zachovat si tvář: a tou tváří by podle mě mělo být nové (Nemaláčovské) pojetí levicové politiky, které má schopnost oslovit i mladé lidi (v Česku úkol vskutku nelehký). To se podle mě Pirátům zatím úplně nedaří mj. i proto, že tváří tvář svému elektorátu (městští spíše pravicoví liberálové) nehájí důrazně své názory (kauza s vyšším zdaněním neobývaných bytů). Na můj vkus také příliš často inklinují k receptům tradiční levice a maláčovskému rozdávání a redukování fiskální politiky na problém, jak co nejvíce naplnit státní kasu (jinými slovy, jak přerozdělovat co nejvíce peněz). To jsou recepty tradiční levice. Další oblastí, v níž bych si z tradiční levice nebral příklad, je jednostranné zaměření na ekonomický růst; Piráti by místo toho podle mě měli akcentovat, že nejen ekonomickou (výdělečnou) činností živ je člověk. Abych to zkrátil, pokud je cílem realizovat svou vizi a ne jenom získat místa v Parlamentu na dalších x volebních období, nevystačí si jen s tím, že budou naslouchat veřejnému mínění - musí mít ambici to veřejné mínění sami měnit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Subrt za příspěvky (celkem 4):
Antonino.Milicia, Vit.Fux, Mikulas.Ferjencik, Milus.Kotisova
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Vaclav.Subrt píše: 21 črc 2019, 20:03 @Antonino
Souhlasím. Půjde ale o to neutopit se v marketingovém pojetí politiky, kdy nabízím politiku jen jako produkt k uspokojení poptávky voličů. To se dá nazvat pastí populismu, kdy dělám jen líbivou politiku podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění. To sice vede k úspěchu u voličů, ale obvykle jde jen o úspěch krátkodechý...přesně touto strategií se řídí například ANO.
Nechci to utopit ve slovíčkaření, ale politický program je IMHO produkt, které má svého zákazníka (občan, stát). Problém je, když ten produkt nemá žádnou skutečnou hodnotu a místo ní nastoupí "podpora prodeje" (lidově reklama). Pak se cílem stane prodávat (mít volební úspěch), aniž by produkt svému zákazníkovi prospíval. Populismus by byl v tomto příkladu produkt, který je designovaný, aby se dobře prodával, ne aby dobře zákazníkovi sloužil. Jistý odvar populismu (touha být voličem oceněn) je přirozená. Problém je, když je jí zcela podřízen design produktu (politický program) (příkladem ANO).
Vaclav.Subrt píše: 21 črc 2019, 20:03 Tady je tedy potřeba zachovat si tvář: a tou tváří by podle mě mělo být nové (Nemaláčovské) pojetí levicové politiky, které má schopnost oslovit i mladé lidi (v Česku úkol vskutku nelehký). To se podle mě Pirátům zatím úplně nedaří mj. i proto, že tváří tvář svému elektorátu (městští spíše pravicoví liberálové) nehájí důrazně své názory (kauza s vyšším zdaněním neobývaných bytů). Na můj vkus také příliš často inklinují k receptům tradiční levice a maláčovskému rozdávání a redukování fiskální politiky na problém, jak co nejvíce naplnit státní kasu (jinými slovy, jak přerozdělovat co nejvíce peněz). To jsou recepty tradiční levice.
Tady úplně nesouhlasím. Nemyslím si, že by Piráti měli být levicovou stranou a s ohledem na svůj program asi ani nejsou. Velmi silně si myslím, že v dnešní době je tradiční pravolevé vidění překonané. Krásně by se na to hodila paralela z businessu z konceptu Blue Ocean Strategy o překonaní starých schémat designu produktu a vytvoření nového odpovídajícího současným potřebám a možnostem.

Něco málo jsem k tomu už poznamenal, takže ještě jednou odcituji sám sebe:
Antonino píše: 14 črc 2019, 10:43 Já bych (IMHO) strategii nahrubo načrtl: TRANSPARENTNÍ a FÉROVÝ STÁT + PROSPERITA + SVOBODA (a další pirátská dílčí tradičně pravicová témata) + SPRAVEDLNOST a SOLIDARITA (a další pirátská dílčí tradičně levicová témata) + ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ + NE OLIGARCHŮM* + OBČANSKÁ SPOLEČNOST
Co dělá ANO dobře, je vymanění se z pravolevého spektra. Stejně tak (ale autenticky a poctivě) mohou Piráti namixovat svoji vlastní strategii mimo pravo-levé vidění, která bude objektivně dobrá pro občany a zároveň i voliči pochopená a akceptovaná. Neznamená to, že se sebere vše populistické zprava a zleva, to je pochopitelně blbost, ale že se vyberou klíčové body (Piráti je mají), které jsou konzistentní a dávají smysl a voliči je zároveň ocení. Hádám, že takto to dělají i v ANO, ale tam je to ryzí marketing. V našem případě by šlo opravdu o občany a zemi.
*Babiše je nutné soustavně označovat za oligarchu - to je srozumitelné každému, negativní pro každého a má to potenciál přemazat to pozitivní (manažer, businessman, schopný), co na něm lidé vidí. Babiš je oligarcha.
IMHO, nadesignovat to není až tak těžké.
Vaclav.Subrt píše: 21 črc 2019, 20:03 Další oblastí, v níž bych si z tradiční levice nebral příklad, je jednostranné zaměření na ekonomický růst; Piráti by místo toho podle mě měli akcentovat, že nejen ekonomickou (výdělečnou) činností živ je člověk. Abych to zkrátil, pokud je cílem realizovat svou vizi a ne jenom získat místa v Parlamentu na dalších x volebních období, nevystačí si jen s tím, že budou naslouchat veřejnému mínění - musí mít ambici to veřejné mínění sami měnit.
Tady ekonomicky souhlasím, ale asi to není snadno vysvětlitelné téma, takže bych se spokojil, kdyby to bylo součásti doktríny, ne nutně zdůrazňované téma u voleb.

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Marek.Necada »

Sice už se pohybujeme dost mimo původní téma vlákna, ale mé nutkání reagovat je příliš silné:
Antonino píše: 21 črc 2019, 22:06 Tady úplně nesouhlasím. Nemyslím si, že by Piráti měli být levicovou stranou a s ohledem na svůj program asi ani nejsou.
Je to otázkou definic, ale já si myslím, že Piráti jsou v praxi vlevo přinejmenším od všech ostatních parlamentních stran v ČR (což vypovídá spíš o nich než o nás; na druhou stranu je asi přirozené, když skupiny s podílem na moci se postupem času zažerou a driftují doprava). Bohužel se to tak nějak bojíme říci nahlas, díky čemuž nám uniká přinejmenším ta část bývalého elektorátu ČSSD, která přestala chodit k volbám. Zbytečně se tak připravujeme o nějakých 5 procentních bodů volebního výsledku. Potřebujeme sdělit lidem jako autor tohoto textu, že Piráti jsou vlastně tím, co hledají. A zároveň pro tyhle lidi skutečně něco dělat a netopkovatět, pochopitelně.
Takticky sice možná trochu dává smysl pokoušet se dostat strany typu TOP09 ze sněmovny, ale pokoušet se o to skrze topkovatění Pirátů a opouštění vlastních ideálů v domnění, že tím ubereme voliče pravici, za to nestojí. Stejně si jejich voliče nakonec přeberou ODS a STAN (připadně v jiných kombinacích dle situace kolem 5% prahu).
Velmi silně si myslím, že v dnešní době je tradiční pravolevé vidění překonané.
S tím souhlasím, právě kvůli nejednoznačným definicím. A považuji poněkud za nešťastné, že jsme na něj tak trochu nastoupili ve strategii (označením sebe samých za středovou stranu).
Antonino píše: 14 črc 2019, 10:43 Já bych (IMHO) strategii nahrubo načrtl: TRANSPARENTNÍ a FÉROVÝ STÁT + PROSPERITA + SVOBODA (a další pirátská dílčí tradičně pravicová témata)
Co je na uvedeném tradičně pravicového? Příklady tradičně pravicových témat za mne: monarchie, náboženství, zachování třídního dělení, dědičných privilegií pro určité vrstvy obyvatelstva a vůbec tradičního uspořádání společnosti. Naopak transparentní a férový (=spravedlivý) stát jsou podle mne jasně vlevo, ale jak říkám, je to otázka definic. Co se týče svobody, tam její pravolevé zařazení záleží na konkrétní náplni a rozdělení mezi vrstvami společnosti: svoboda obchodovat s otroky (pro vybrané) je krajní příklad pravicové svobody, zatímco svoboda tábořit kdekoliv pro všechny bez ohledu na vlastnické právo je příklad levicové svobody.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Antonino.Milicia
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Ekonomický program Pirátů

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Marek.Necada píše: 22 črc 2019, 06:32
Antonino píše: 21 črc 2019, 22:06 Tady úplně nesouhlasím. Nemyslím si, že by Piráti měli být levicovou stranou a s ohledem na svůj program asi ani nejsou.
Je to otázkou definic, ale já si myslím, že Piráti jsou v praxi vlevo přinejmenším od všech ostatních parlamentních stran v ČR (což vypovídá spíš o nich než o nás; na druhou stranu je asi přirozené, když skupiny s podílem na moci se postupem času zažerou a driftují doprava).
Více vlevo než ČSSD a KSČM? Ano, je to hodně o definicích, ale tohle asi ne. Je možné, že třeba existuje pár dílčích věcí, ale celkově to tak přece není. Piráti předpokládám nechtějí zásadně přerozdělující stát, ani znárodňující stát. Tedy alespoň v programu to tak není.
Marek.Necada píše: 22 črc 2019, 06:32
Antonino píše: 21 črc 2019, 22:06 Velmi silně si myslím, že v dnešní době je tradiční pravolevé vidění překonané.
S tím souhlasím. A považuji poněkud za nešťastné, že jsme na něj tak trochu nastoupili ve strategii (označením sebe samých za středovou stranu).
Ano. Já si to (bez důkazů) vysvětluji tak, že někdo uvažoval: "levá + pravá = střed". Je to tak i ve strategii Pirátů. Jednak to IMHO není pravda a je to i strategicky chyba. Ve "středu" je i narváno konkurencí. Piráti by měli spíše komunikovat svoji výjimečnost a snahu vytvářet moderní politiku, která překonala staré vidění světa: "Nejsme zaslepeni ideologickým pravolevým viděním světa. Hledáme a nabízíme správná řešení pro aktuální problémy naší doby."
Marek.Necada píše: 22 črc 2019, 06:32
Antonino píše: 14 črc 2019, 10:43 Já bych (IMHO) strategii nahrubo načrtl: TRANSPARENTNÍ a FÉROVÝ STÁT + PROSPERITA + SVOBODA (a další pirátská dílčí tradičně pravicová témata)
Co je na uvedeném tradičně pravicového? Příklady tradičně pravicových témat za mne: monarchie, náboženství, zachování třídního dělení, dědičných privilegií pro určité vrstvy obyvatelstva a vůbec tradičního uspořádání společnosti. Naopak transparentní a férový (=spravedlivý) stát jsou podle mne jasně vlevo, ale je to otázka definic. Co se týče svobody, tam její pravolevé zařazení záleží na konkrétní náplni a rozdělení mezi vrstvami společnosti: svoboda obchodovat s otroky (pro vybrané) je krajní příklad pravicové svobody, zatímco svoboda tábořit kdekoliv pro všechny bez ohledu na vlastnické právo je příklad levicové svobody.
Bylo to myšleno: "SVOBODA (a další pirátská dílčí tradičně pravicová témata)". To předtím bylo vytknuto (závorka má přednost před sčítáním) :).
TRANSPARENTNÍ a FÉROVÝ STÁT + PROSPERITA považuji za spíše univerzální témata. Férový bylo myšleno neprudící, nešikanující, nesledující, nearogantní atd. Prostě fajn stát.
SPRAVEDLNOST a SOLIDARITA jsem tam dal mezi tradičně levicová témata, takže se v tomto shodujeme.
SVOBODA ve smyslu právo a možnost se svobodně rozhodovat, stát nekecá do života, není chytřejší než já - to je IMHO základní pravicové téma (levice upřednostňuje kolektivní zájem).
To, co ty píšeš: monarchie atd., tak by tomu odpovídala nálepka "konzervativní". Pravice má i podmnožinu "liberální", což je mimochodem (IMHO) nejvíce neurčité slovo, které se kolem mne v poslední době šustí. Ty ses toho dotkl "svoboda obchodovat s otroky"). To je ale na dlouhé psaní. Myšlenkou toho všeho bylo zahodit nálepky a používat principy mimo ně, takže teď nedává moc smysl je definovat :)
OFFTOPICNejsem politolog, řada těch pojmů se používá velmi vágně. To je celé je jedno velké IMHO.

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Odpovědět

Zpět na „Finance“