Živ.prostředí - nefunkční biokoridory - prosba o radu.

Moderátor: Resortni tym ZivotniProstredi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
pupe
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 5
Registrován: 28 kvě 2019, 23:43
Profese: Živnostník, student, dobrovolník
Bydliště: Zbuzany
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Živ.prostředí - nefunkční biokoridory - prosba o radu.

Příspěvek od pupe » 14 čer 2019, 19:13

Vážení přátelé, žiju na malé obci na okraji Prahy. Naše obec se nachází v zemědělské krajině s omezeným přístupem do krajiny ( polní cesty jsou zaorány) a bez dostatku zeleně pro obyvatele obce a proto každý kousek zeleně je potřebný.
Územní plán vymezuje tzv. biokoridory, ktere se nachází na intenzivně obdělávané půdě. Zároveň ÚPobce hovoří o tom jaké činnosti jsou dovolené/zakazané v těchto místech a intenz.zemedělství je zakazane. Dokonce i ÚP přiznává, že se jedná o nefunkční biokoridory a nikomu tento stav nevadí. Dnes jsem hovořil s úředníky středočeského kraje, kteří vítají mou aktivitu. Zároveň však přiznávají, že neexistuje páka v ochraně životního prostředí, která by tento stav pomohla řešit.
Prosím napadá vás jiný způsob nápravy než diskuze s majiteli půdy a morální apel, žádost obci, aby dané pozemky vykoupila a bikoridory zfunkčnila, či apel na provedení pozemkových úprav?
Mnohokrát děkuji za každou reakci, či radu!
PJ

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Republikový výbor
Příspěvky: 468
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 726 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Živ.prostředí - nefunkční biokoridory - prosba o radu.

Příspěvek od Dan.Lestina » 14 čer 2019, 19:47

V tomhle osobně nejsem moc zběhlý, ale ohledně biokoridorů často posílám tenhle velmi dobrý článek, tak bych se zkusil obrátil třeba na pana Hlaváče: http://www.casopis.ochranaprirody.cz/pe ... ilezitost/

@Jan.Nezhyba by mohl mít více zkušeností, @Jan.Posvar zase více přehled o právní úpravě a kontakty na další lidi. Případně třeba: www.cooland.cz

Dejte kdyžtak vědět, jak to dopadlo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
pupe
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 601
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Farmář, ochrana přírody
Bydliště: Počítky 3
Dal poděkování: 1262 poděkování
Dostal poděkování: 1097 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Živ.prostředí - nefunkční biokoridory - prosba o radu.

Příspěvek od Milan.Dadourek » 16 čer 2019, 15:31

Ahoj,
nějakou dobu jsem to měl na starosti na CHKO. Jsou to už léta, ale pokusím se.
Biokoridory jsou součástí územního systému ekologické stability (ÚSES), který má právní podklad zejména v zákoně 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. ÚSES navrhují oprávnění projektanti na základě poměrně složitých metodických postupů. OFFTOPICDanem odkazovaný článek od Václava Hlaváče dává trochu představu o této metodice, odborném základu i problémech (plynoucích mj. z toho, že architekti povětšině nejsou biologové a k ÚSES přistupují trochu jako k cyklostezkám). Vychází se při tom ze stavu zjištěného v terénu. Navržené prvky (biocentra a biokoridory) se zároveň také hodnotí - jako funkční, částečně funkční či nefunkční. Výsledek práce projektantů je pak podkladem pro územně plánovací dokumentaci. Územní plán musí povinně zahrnout i ÚSES.
Územní plán nicméně nemá sílu (a není to jeho účelem) někoho k něčemu přinutit. V případě ÚSES tam, kde fakticky chybí, vytváří tzv. územní rezervu - vymezuje tedy rámcově prostor, který je určený k jeho realizaci v budoucnu a brání takové změně území, která by tuto realizaci mohla znemožnit. Ale nepřikazuje vlastníkům ani uživatelům tuto realizaci provést, stejně jako sám o sobě nemá sílu zabránit jim v pokračování v činnosti. Faktickým důsledkem v tvém případě je tedy např. nemožnost vydání stavebního povolení na budovy v místě ÚSES atp. Veřejná správa by neměla povolit nic, co by do budoucna znemožnilo "zfunkčnění" ÚSES, které je dle 114/1992 veřejným zájmem OFFTOPIC(pokud nepřeváží jiný veřejný zájem, což by bylo na dlouhé pojednání - jen pls neopakujme klišé, že se neví, co to je). Ani pozemkové úpravy (podle mne neprávem glorifikované) nejsou řešením - ani směna pozemků a další plány "na papíře" totiž většinou k žádné realizaci nevedou.
Cesta k realizaci je v současnosti dlouhá - existují dotační programy na realizaci prvků ÚSES, případně na další opatření v krajině. Čili při souhlasu vlastníků nemusí být problém peníze (spíše projektanti a administrativa). To někdy může být zajímavá motivace pro obec či uživatele. Při roztříštěném vlastnictví je to ovšem běh na dlouhou trať. Některé obce se toutou cestou vydávají. K nalezení jsou i příklady neziskovek či zemědělců, kteří realizovali projekty na ozdravení krajiny. Lepší zprávy nemám :(

EDIT: Prvním dobrým vykročením by bylo přesvědčit obec, aby nepronajímala dřívější cesty agropodnikům. To je rozšířený hřích na občanech - pak je opravdu těžko spět ke zprůchodnění krajiny a k jejímu rozčlenění. Dále je pravděpodobné, že má relativně významné pozemky, jejichž pacht může být dobrým vyjednávacím nástrojem vůči uživateli. Klíčové ovšem je, aby se obce konečně k nakládání se svým pozemkovým majetkem stavěly odpovědně a nenechávaly ho za pár šupů na dvacet let největšímu podniku v okolí.... A to je asi role pro aktivní lidi - vyvíjet tlak tímto směrem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 2):
Dan.Lestina, Jiri.Lehejcek
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocní, běžte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů