Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Moderátor: Resortni tym Kultura

Jan.Krupka
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: referent státní správy
Dal poděkování: 96 poděkování
Dostal poděkování: 87 poděkování

Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Jan.Krupka » 14 čer 2019, 18:15

Byl by někdo tak laskav a snesl na stůl alespoň dva tři racionální argumenty proto, aby mariánský sloup v Praze nestál a vysvětlil mi, proč letitý projekt nemá viditelné zastání u současného zastupitelstva? Díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Krupka za příspěvky (celkem 2):
pupe, Jiri.Bruzek
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 21963 poděkování
Dostal poděkování: 10248 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 16 čer 2019, 09:01

Našel jsem dokonce čtyři, v oficiálních vyjádřeních Pirátů:
1) Piráti mají za to, že stavba, která budí náboženské kontroverze,
2) Stržení sloupu jako symbol diskontinuity s Rakousko-Uherskem
3) Pražská koalice zde prosazuje stavbu pomníku a posílá na ni peníze Pražanů, ačkoliv s ní většina Pražanů nesouhlasí.
4) Jsem silným zastáncem sekularizace a velmi mi vadily pokoutné metody, kterými byla – jak se ukázalo v rozporu s vůlí demokratické většiny – prosazována salámovou metodou obnova Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí,“ uvedl k problematice schvalování sloupu předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

https://praha.pirati.cz/mariansky-sloup.html
https://praha.pirati.cz/mariansky-sloup-nebude.html

Jinak příště můžete použít google nebo vyhledávání zde na foru, funguje to. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 8):
Vaclav.Fortik, Ivo.Vasicek, Marek.Necada, Marek.Rebicek, Ivor.Kollar, Jiri.Bruzek, Jitka.Novotna, Petr.Kubik
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

pupe
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Živnostník, student, dobrovolník
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Příspěvek od pupe » 16 čer 2019, 15:46

Ale evidentne tyto argumenty nestaci a mnoho lidi popuzuji kroky mestske policie na Staromestskem namesti.
Nerozumim tomu, proc primator nedorazi na misto s lidmi diskutovat a najit konsensus anebo prijatelny kompromis.
Tito uživatelé poděkovali autorovi pupe za příspěvek:
Jiri.Bruzek

Jiri.Bruzek
Člen KS Praha
Profese: Konzultant, podnikatel, investor
Dal poděkování: 75 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Bruzek » 16 čer 2019, 22:50

Proč je toto řešeno v tisku a ne v prostorách Magistrátu a zde na fóru. Za mě jsem měl názor, že se mi gerila akce líbí, pak jsem se dozvěděl více infomrací, proč byl mariánský sloup stržen a to mě nahlodalo. Věřím, že i v jako jiných případech se najdou obránci sloupu stejně jako jeho odpůrci. Jestliže odborná debata nedojde k jednoznačnému zvěru, tak ať se o našem postupu hlasuje na fóru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Bruzek za příspěvek:
Jan.Krupka

Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Profese: projektový manažer
Dal poděkování: 294 poděkování
Dostal poděkování: 200 poděkování

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 17 čer 2019, 14:21

Ahoj, problematiku obnovy dlouhodobě sleduji, byl jsem dříve aktivní v jedné křesťanské církvi i v Ekumenické radě církví, kde se to velmi často a periodicky vracelo jako velmi zásadní problém.

Vidím 2 roviny problému, ani jedna není jednoduchá, níže učiněné závěry berte jako osobní názor, podložený dlouholetou znalostí věci.

1. Rovina samotného obsahu

- Nikdy zde nedojde k absolutnímu kompromisu, protože jedna varianta (znovu vystavět) v samotné podstatě odporuje druhé (je to symbol pobělohorské rekatolizace a tedy potlačení části společnosti). Část tehdejších učenců i protestantské šlechty tehdy musela do exilu (nejznámější asi J.A. Komenský), docházelo k rozsáhlým konfiskacím majetku (zde by se také mohl znovu objevit problém církevních restitucí). Každý to vždy bude vnímat jinak, a upřednostněním jednoho, ať to bude jakákoliv strana, zákonitě naštvete druhého. Už od počátku snah o obnovu docházelo k celkem vyhraněným střetům obou stran, ty by se touto rychlou obnovou akorát znásobily.
- Pomník v této podobě nelze považovat za pomník smíření.
- Bavil jsem se s naším zastupitelem @Martin.Arden o právě kompromisní variantě – Sloupu smíření, který by mohl obsahovat jak mariánské symboly, tak i např. symboly protestantské, pak by se jednalo o pravé smíření, nikoliv jednostranné.
- Každopádně by se ale neměl schvalovat ani čin 1918, kdy došlo ke zbourání sloupu, i to bylo špatně, a také by se to mělo částečně odsoudit.
- I z památkového pohledu je obnova problematická, resp. jak vidíme už dochází o rozšíření diskuze na obnovu celého Staroměstského náměstí (resp. zbourané radnice), jistě je to relevantní diskuze a tento problém se dále komplikuje..

2. Rovina předchozích rozhodnutí a jejich kontinuity ať již na úrovni Pirátů, tak především MHMP.

- Zde je to jasné, pokud zastupitelstvo MHMP o tak zásadní věci a po dosti bouřlivých debatách rozhodlo v 2017, že ne, není moudré hned 2 roky po té toto rozhodnutí, které poznamená ráz nejznámějšího českého náměstí na stovky let dopředu, revokovat. Měla by se vést seriózní debata, za účasti zastupitelů (našich i jiných stran), kde by se oni mohli dozvědět vše o historii tohoto sporu apod. Rozhodovat na základě současných emocí by nebylo IMHO vhodné. V tuto chvíli by měly platit zákony.
Jak vidno, rozhodování není jednoduché. Dal bych tomu rozhodně ještě čas a v tuto chvíli je jediné řešení ctít zákony.
Naposledy upravil(a) Ondrej.Chrast dne 17 čer 2019, 22:16, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvky (celkem 3):
Jan.Hora, Milan.Dadourek, Anna.Ungerova
mail: ondrej.chrast@pirati.cz; tel: 606 914 916
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Lídr kandidátky pro komunální volby 2018 na Praze 6

Martin.Smida
Republikový výbor
Profese: Kompostář
Dal poděkování: 2358 poděkování
Dostal poděkování: 4068 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Smida » 17 čer 2019, 14:32

je tam ten sloup? není.
je nějakej důvod, aby se tam znovu vracel? o ničem nevím.
Kdo to bude platit?

Kolik lidí ho prosazuje?
Kolik lidí ho odmítá?
Kolika lidem je to jedno? (v republice asi tak 99% ?)
Tak co třeba referendum? To by v Praze zvládnout mohli :-)
ikdyž myslím, že k řešení je spousta jinejch věcí.
Zastupitel v Majetíně (od října 2014). Člen Republikového výboru (za CF od 2017)
Dříve Upgrade team, Volební výbor, místopředseda strany či předsednictvo KS OLK.
Člen mediálního odboru, social media týmu, člen venkovského místního sdružení Pirátská Tvrz.
Otec, manžel, režisér, herec, basák, zpěvák, textař, DJ, hráč pokeru, tenisu a nohejbalu... prostě nabito :-D

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21911 poděkování
Dostal poděkování: 18846 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 17 čer 2019, 18:37

Referendum jsem také navrhoval, ale možná se někdo obává, že by vyhrála obnova sloupu. ;)

Pro mě je to kus šutru a historická památka (resp. replika), ale jak tam teď pár lidí mávalo vatikánským práporem, tak to mě trochu dožralo. To fakt musí obě strany ten sloup chápat jako symbol? Nemůže to být prostě něco jako Karlštejn, Svatý Vít, nebo tak?
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

David.Wagner
Vedoucí zahraničního odboru
Profese: historik, pedagog
Dal poděkování: 284 poděkování
Dostal poděkování: 1324 poděkování

Příspěvek od David.Wagner » 17 čer 2019, 18:55

Jakože sv. Vít a Karlštejn nejsou symboly?:)) To je divoký koncept

Jan.Krupka
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: referent státní správy
Dal poděkování: 96 poděkování
Dostal poděkování: 87 poděkování

Příspěvek od Jan.Krupka » 17 čer 2019, 20:18

Nesmysly, které vykládají minulou dobu ústy revolučních dnů roku 1918 a komunistické výmysly jsou nekomentovatelné. Toto nejsou validní argumenty. Přitom "jiráskovský" přístup ke studiu českých dějin a masarykovskou mytizaci jako metodu již historická věda vyvrátila (tohle nemá valný smysl vykládat politikům a laikům). Nadto, pokud stavební úřad vydal stavební povolení, musel žadatel doložit k žádosti i souhlasy všech dotčených stran, t.j. majitelů všech dotčených pozemků, památkářů, hygieniků a několik desítek dalších, včetně policie a hasičů. Takže buď je rozhodnutí vadné od základu nebo věčný medik Hřib z toho dělá politikum a výhodně zneužívá legitimních očekávání kameníků a přitom taky lže.
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.

Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Profese: projektový manažer
Dal poděkování: 294 poděkování
Dostal poděkování: 200 poděkování

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 17 čer 2019, 22:21

Jan.Krupka píše:
17 čer 2019, 20:18
......
Přitom "jiráskovský" přístup ke studiu českých dějin a masarykovskou mytizaci jako metodu již historická věda vyvrátila (tohle nemá valný smysl vykládat politikům a laikům)...
Tohle přeci nemůžete myslet vážně "je to vše lež", ale nemá to "valný smysl" nikomu vysvětlovat - tedy ve vašem pojetí to nemá smysl vysvětlovat politikům a laikům (to je asi každý ne?). Tato arogantní sdělení tohoto typu jsou jednou z příčin, že se diskuze nadále rozmělňuje a nebere konce a už vůbec nesměřuje k nějakému smíření. Komu jinému by se mělo argumentovat, z obou stran sporu, než politikům a laikům, chcete-li občanům? Tato arogantní vysvětlení "je to tak" a nemá cenu vám to vysvětlovat opravdu do diskuze nepatří.
Díky.
mail: ondrej.chrast@pirati.cz; tel: 606 914 916
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Lídr kandidátky pro komunální volby 2018 na Praze 6

Odpovědět

Zpět na „Svobodná kultura“