Participativní Rozpočtování (2019 i další)

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Michal.Macek
Člen KS Praha
Profese: Hospodář PK Pirátů
Dal poděkování: 20 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Participativní Rozpočtování (2019 i další)

Příspěvek od Michal.Macek » 14 čer 2019, 12:04

V souvislosti s běžící lhůtou podávání přihlášek projektů pro PaRo 2019 by imho stálo za to se zamyslet, jaký je vlastně smysl PaRo a zda ho za stávajících podmínek může plnit a plní.

Z diskuse RV k letošnímu ročníku je myslím zásadní, že "V souladu se schvalenym rozpoctem strany 2019 "Participativní rozpočtování na projekty s celostátní působností" budou prijatelne jen projekty s celostatni pusobnosti. Neni tedy mozne vyuzit toto kolo na ryze lokalni projekty, nebot ty maji byt hrazeny z krajskych rozpoctu." (J. Michálek) (diskuse zde viewtopic.php?f=248&t=47126 )

Tato asi zásadní podmínka není u vyhlášení uvedena, resp. u vyhlášení nejsou uvedeny vůbec žádné podmínky posuzování projektů. (Tedy žadatelé vlastně neví, zda to, co podávají, má vůbec šanci nějaké hlasy a tedy prostředky získat.)
Pokoušel jsem se přes různá vlákna proklikat k nějakým uceleným podmínkám posuzování, ale nedohledal jsem.

Pokud se podíváte na již podané projekty (zde https://redmine.pirati.cz/versions/67 ), tak se (čest PirDivadlu) jedná o ryze lokální projekty, vesměs nahrubo načrtnuté (tj. bez finanční rozvahy nebo časového harmonogramu, pro začátek).

Vychází mi z toho, že je asi dobré se pozastavit a zamyslet:

1) K čemu má celostranické PaRo sloužit.
2) Slouží k tomu?

Imho je PaRo super nástroj, učí lidi přemýšlet o politickém obsahu toho, co dělají; učí lidi přemýšlet o projektovém plánování ad.

Pokud ale má být cílem podporovat (parafrázuju); "projekty v souladu se strategií strany, které rozšíří její věhlas, mají nadlokální (ideálně tedy celorepublikovou) působnost a jsou z velké části zajištěny dobrovolnicky", pak se obávám, že se o moc víc smysluplných než PirDivadlo nesejde (resp. nesejdou se jiné než právě v podstatě lokální projekty, které se můžou pohybovat po republice).

Jinými slovy; mám dojem, že pokud jsem schopen napsat a řídit projekt splňující kritéria v uvozovkách výše, pak jsem asi schopen na něj i sehnat prostředky v řádu několika desítek tisíc mimo stranu a podpora z PaRo rozpočtu mě nevytrhne. (Případně tedy všechny prostředky z PaRo odčerpá jeden skvělý velký projekt - dva možná - a už to pak není uplně participativní, no...)

Naopak právě ty projekty, které jsou schopné zajistit MSka, sehnat na ně svoji dobrovolnickou kapacitu a uřídit je se (až na takřka geniální výjimky) nevejdou do kritérií výše. Případně se bude žádat na něco, co sice podmínky výše splní, bude to realizovatelné, ale společenskou prospěšnost a vliv na dobré jméno strany bude takový projekt prokazovat těžko.

Pokud tedy naším cílem není každý rok podporovat Pirátské divadlo a pak už nic, rád bych diskusi ke smyslu PaRo a k tomu, jak má skrze nastavené podmínky tohoto smyslu docílit.

M.

(Pokud tady někde již nějaké stejné vlákno visí, omlouvám se, fórum prostě neumožňuje najít vůbec nikde vůbec nic.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Macek za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jakub.Dedek

Michal.Macek
Člen KS Praha

Re: Participativní Rozpočtování (2019 i další)

Příspěvek od Michal.Macek » 14 čer 2019, 12:22

A abych rovnou konstruktivně něco nahodil:

Chceme podle mě projekty

1) které jsou realizovatelné lokálně, ALE replikovatelné po celé republice, tedy projekty, které poslouží jako good practice pro všechny ostatní Piráti. Takové kritérium lze určitě nastavit a zohledňovat.

2) které mají velký společenský impact za relativně málo prostředků - tedy např. opravují nějakou systémovou velkou chybu, ke které se prostě jen zatím nepřitáhla pozornost a kapacita, ale jejíž řešení není až tak velký problém. Taky lze podle mě do kritérií vepsat.

3) které po zavedení vyžadují jen malý přísun energie (tedy určitě ne pravidelné vydávání PirListů například, kde náklady - personální i peněžité - na každé další vydání se takřka nesnižují oproti úvodním nákladům na rozjezd). Taky lze zhodnotit.

4) které jsou dobře zpracované, k čemuž nechť poslouží dobře navržená šablona (alespoň rozpočet a časový harmonogram, předpokládané výsledky, které projekt přinese, analýza spojenců a oponentů..). To by měla být podmínka.
Milan.Dadourek, Jakub.Dedek

Michal.Macek
Člen KS Praha

Re: Participativní Rozpočtování (2019 i další)

Příspěvek od Michal.Macek » 14 čer 2019, 12:25

Jo a ještě by bylo imho super, kdyby PaRo na příslušný rok se řešilo o něco dřív než v červnu...
Veronika.Murzynova, Jakub.Dedek

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“