recyklace fritovacích olejů

Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Krajske expertni tymy - vedouci

Uživatelský avatar
Roman.Sedlacek
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 54
Registrován: 06 čer 2017, 21:13
Profese: grafik
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 249 poděkování
Dostal poděkování: 120 poděkování
Kontaktovat uživatele:

recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Roman.Sedlacek »

Jak město hospodaří s použitými fritovacimi oleji z domácností? Proč Čistá Plzeň nemá černé popelnice na odběr fritovacich olejů? Vylít je do odpadu poškozuje kanalizaci o do sběrného dvora ho z kuchyně asi moc lidí neodnese. Více o tématu na pořadu ČRO Plus

https://plus.rozhlas.cz/vite-jak-recykl ... ej-7762770
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Sedlacek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Pavel.Sramek
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34748
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31653 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Petr.Vileta »

Já jen doplním otázku: máte to někde jinde nějak řešené?

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Pavel.Bosak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 210
Registrován: 08 bře 2018, 10:30
Profese: grafik
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 569 poděkování

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Pavel.Bosak »

Pokud vím, tak v USA jsou firmy, které od stravovacích zařízení i soukromníků vybírají fritézový olej a získávají z něj biopalivo:
https://www.darpro-solutions.com/restau ... recycling/
Vím, že těch firem je celá řada a je to normální výdělečná věc už od 80. let. Je jejich starostí, jak si sběr zařídí. U nás tohle dělá, pokud vím, Makro. Ale je to až od určitého objemu. Nevím tedy, jestli legislativa nebo dotace v našem prostředí neumožňují větší rozšíření této služby, a nebo jestli je to tím, že oproti USA je u nás fritování méně oblíbené (já například vím jen o jedné rodině, že vůbec fritézu má).

Je tedy patrně nutné, aby se do toho nějak namontoval stát nebo město. V Budějovicích to prý mají. Proto návrh zavedení nádob na fritovací olej bych doporučil přednést na komisi ŽP s tím, že čistá Plzeň může udělat testovací program na některém z velkých sídlišť, kde je díky koncentraci obyvatel i potenciál na úspěch. Uvidíme, jak se k tomu postaví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Bosak za příspěvky (celkem 3):
Radek.Krejci, YjM, Robert.Magni
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Marek.Necada »

Ono by možná pro začátek stačilo lidem vysvětlit, že (pokud se zvlášť netřídí) použitý olej ze smažení/fritování se nelije do kanálu, ale vyhazuje se do směsného odpadu (pak se spálí ve spalovně).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 3):
Radek.Krejci, Vit.Fux, Zbynek.Janoska
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34748
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31653 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Petr.Vileta »

Marek.Necada píše: 18 úno 2019, 09:24 Ono by možná pro začátek stačilo lidem vysvětlit, že (pokud se zvlášť netřídí) použitý olej ze smažení/fritování se nelije do kanálu, ale vyhazuje se do směsného odpadu (pak se spálí ve spalovně).
Já mám na směsný odpad jednu popelnici, kam házím obaly od potravin, zbytky jídla, smetené nečistoty z bytu a podobné věci. Mám tedy olej z friťáku lít také tam? :o

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2463
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2012 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Jan.Prokop »

Pavel.Bosak píše: 18 úno 2019, 08:45 Pokud vím, tak v USA jsou firmy, které od stravovacích zařízení i soukromníků vybírají fritézový olej a získávají z něj biopalivo
Oni to ani nemusí být firmy, přefiltrovaný olej z friťáku jsme lili do piána :D . Podle mě to nemá pro domácnosti moc smysl řešit, protože pravidelně fritujou tak jednotky procent domácností
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Byl jsem kdysi v http://www.akademiesobestacnosti.cz/ na přednášce o tom, kterak s dieselem jezdit na právě tyto oleje (rafinované, upravené; předehřev oleje, aby měl srovnatelnou viskozitu s naftou a další složitosti; Standa Miler http://www.ekocesty.info/Ekocesty/Auto.html - pokud ale vím, už to nějak opustil... Nicméně dojel pouze na vyjetý fritovací olej z ČR do Indie, tu procestoval, a pak i zpět).
A na té přednášce též zaznělo, že minimálně z pražských restaurací si "vyjetý" olej z friťáků sbírá Babiš a nikdo další se mu do toho nesmí míchat, jinak je ta jeho parta hodně zlá = 🏴‍☠️
Pokud si dobře vzpomínám, má na to refinerii kdesi od Prahy za Kolínem.

Možná tu dál od někoho dostanu po čuni, že je to neekologický, špatný přístup, ale když už náhodou doma alternativně zatopím - a to výhradně dřevem!!!-v kotli, přisypávám i piliny a ty nechám těmi pár deci za rok, námi "vyjetého" oleje ze smažení, nasáknout. OFFTOPICV kotli můžu zatím zatopit, nemaje dosud akumulace (pracuju na tom), jen když je mráz větší než dejme tomu -3°C, protože pak musím kotel škrtit a tudíž dehtuje. Jinak topím elektrikou, pochopitelně s Dalyn-em! ;)

"Vyjetý" olej z domácnosti samozřejmě nalít olej do PETflašky a hodit do popelnice (jde do spalovny a tam je to fuk), pokud není k dispozici oficiální sběrná nádoba. Lít "vyjetý" i jakýkoli jiný olej do kanálu je na popravu bez soudu! ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Marek.Necada, Robert.Magni
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2463
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2012 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Jan.Prokop »

Josef.Kadlecek píše: 18 úno 2019, 23:03 "Vyjetý" olej z domácnosti samozřejmě nalít olej do PETflašky a hodit do popelnice (jde do spalovny a tam je to fuk), pokud není k dispozici oficiální sběrná nádoba. Lít "vyjetý" i jakýkoli jiný olej do kanálu je na popravu bez soudu! ;)
To je samozřejmý, ale jde o to, že imho většina lidí vytáhne friťák tak na vánoce a kvůli tomu rozmisťovat speciální nádoby mi přijde nesmyslný, to už mi mnohem účelnější přijdou četnější kontejnery na bioodpad, případně plechovky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Bo http://www.kobylka.cz/ či snad sběrné dvory? Obec by měla umět říct. Prostě kdo chce olej bít, hůl si najde ;)
https://www.veronica.cz/otazky?i=413
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Rudolf.Spotak
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 165
Registrován: 15 říj 2018, 08:33
Profese: hejtman Plzeňského kraje
Bydliště: Domažlice
Dal poděkování: 467 poděkování
Dostal poděkování: 368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: recyklace fritovacích olejů

Příspěvek od Rudolf.Spotak »

Jen pro odhlehčení..kdysi jsme měli v Domažlicích provozovatele bistra, který zásadně jezdil na použitý olej a jen šlápl na plyn, byly cítit v celé ulici hranolky :lol: :lol: :lol: :lol:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rudolf.Spotak za příspěvky (celkem 5):
Pavel.Bosak, Petr.Vileta, YjM, Pavel.Sramek, Andrej.Ramaseuski
S pozdravem

Rudolf Špoták

GSM: +420 731 125 087
email: rudolf.spotak@pirati.cz
Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí a zemědělství“