Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum

Příspěvek od Karel666 »

Jan.Prokop píše: 05 úno 2019, 16:24 Milan.Dadourek - střední čechy, oni hlavně na ty úřednický pozice schání někoho, kdo tam nějaký čas vydrží, žena teď dělá na půl úvazku na vodohospodářkým úřadě a tam jí říkali, že aby ten člověk byl plně zapracovaný, tak je to tak na 1-2 roky. Takže je pro ně lukrativní člověk s malými dětmi bydlící v docházkové vzdálenosti, že u něj je pravděpodobnější, že tam pár let vydrží než dojíždějící bezdětný. Jinak u vedoucích tam standardně postupuje pokud na to má vzdělání někdo z podřízených, ale to bude i v privátní sféře (bavíme se o nižších vedoucích pozicích ne o CEO v korporátu :) ).
Dělal jsem u státní instituce než jsem utekl do soukromé sféry a komunikoval i s jinými institucema a jaksi co jste pospsal jsem neslyšel :D Vždy se vybíralo "kdo koho zná", až na výjimky v řádu 1 procento míst... :D

Bavil jsem se se zaměstnankyní sociálky co má VŠ, že se hlasila 2 roky na místa v rámci sociálky (měla místo za záskok za mateřskou) a vždy nebyla kvalifikovaná, ale mezi čtyřma očima, víte máte VŠ, ješte by vás povýšili na moje místo :D Až, kdyžbyl pohovor, kde nebyla vedoucí bez VŠ A přimluvila se kamarádka té vedoucí, tak místo dostala :D

To samé u sv. Anny, kdy na poradě se řekne "je volné místo a hned někdo řekne zamlouvám si pro známou" a pohovor pro ostatní je pouze formalita :D

Neříkám, že kecáš, ale jaksi co znám já, tak je to pravej opak, a když se přijímalo, tak 1 z 10 míst bylo jak píšeš ty "bez dohazování" a to ještě přijímali takové, co neohrozí šéfa...
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Profese: ITak
Dal poděkování: 2011 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum

Příspěvek od Jan.Prokop »

A kdy to bylo? Co se dívám, třeba u nás na úřadě, tak ty místa zejí několik měsíců prázdnotou. Jinak s těmi veedoucími funkcemi asi máte pravdu, to přesně spluňuje ten můj profil ideálního kandidáta - žena s malými dětmi na necelý úvazek - ta do vedoucí pozice se asi moc nepodere
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Profese: dopravní inženýr
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Karel666 píše: 06 úno 2019, 11:55 Dělal jsem u státní instituce než jsem utekl do soukromé sféry a komunikoval i s jinými institucema a jaksi co jste pospsal jsem neslyšel :D Vždy se vybíralo "kdo koho zná", až na výjimky v řádu 1 procento míst... :D

Bavil jsem se se zaměstnankyní sociálky co má VŠ, že se hlasila 2 roky na místa v rámci sociálky (měla místo za záskok za mateřskou) a vždy nebyla kvalifikovaná, ale mezi čtyřma očima, víte máte VŠ, ješte by vás povýšili na moje místo :D Až, kdyžbyl pohovor, kde nebyla vedoucí bez VŠ A přimluvila se kamarádka té vedoucí, tak místo dostala :D

To samé u sv. Anny, kdy na poradě se řekne "je volné místo a hned někdo řekne zamlouvám si pro známou" a pohovor pro ostatní je pouze formalita :D

Neříkám, že kecáš, ale jaksi co znám já, tak je to pravej opak, a když se přijímalo, tak 1 z 10 míst bylo jak píšeš ty "bez dohazování" a to ještě přijímali takové, co neohrozí šéfa...
A proto potřebujeme Piráty, aby takové věci, tam, kde ještě přetrvávají, zarazili. Ale není to všude a znám i městské organizace, kde po letech obsazování míst přes kontakty začali vyhlašovat otevřená výběrová řízení (navíc dnes při nedostatku lidí už jsou mnohde rádi, když vůbec někoho seženou, občas se dokonce přes konexe překecává někdo, aby se přihlásil :lol: ).

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Karel666

Příspěvek od Karel666 »

ondrej.kalis píše: 06 úno 2019, 12:01
A proto potřebujeme Piráty, aby takové věci, tam, kde ještě přetrvávají, zarazili. Ale není to všude a znám i městské organizace, kde po letech obsazování míst přes kontakty začali vyhlašovat otevřená výběrová řízení (navíc dnes při nedostatku lidí už jsou mnohde rádi, když vůbec někoho seženou, občas se dokonce přes konexe překecává někdo, aby se přihlásil :lol: ).
Můžeš naznačit to město? V brně a okolí toto ani omylem neplatí a to zde je docela velmá zaměstnanost, po praze nejlepší...
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Dovoluji si zdvořile upozornit, že poslední diskuse je již nějakou dobu mimo téma. Má být o kvalifikaci učitelů a otevřenosti systému, ne o úřednících.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Milan.Dadourek

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Rubinecka
Profese: učitelka
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rubinecka »

Kvalifikace učitelů není vždy zárukou výborné kvality. Zahraniční analýzy i pozorování České školní inspekce vyvracejí přesvědčení, že učitelé bez formální kvalifikace jsou méně kvalitní. Některé školy stále mají i učitele, kteří sice splňují zákonné požadavky, ale jen na hraně zákona. Ředitelé je tam mají proto, že je pokládají za výborné učitele. Pokud jsou ještě ve školách nekvalitní a nekvalifikovaní učitelé, tak je to kvůli celkovému nedostatku učitelů. Dnes chybí ve školách kolem 5 tis. učitelů a každý rok se to zvyšuje. Proto je také úvaha o tom, že v budoucnu bude umožněno učit bakalářům nebo maturantům, jak tomu bylo kdysi na prvním stupni ZŠ. Vše bude záležet na tom, jak se k tomu postaví vláda a poslanci. Pokud je prioritou školství (jak křičí ANO), tak by tom pro ně neměl být problém. Jenomže jak víme realita je trochu jiná. I když se částečně platy učitelům zvyšují, tak to není ještě tak přitažlivé, že by se tam měli znovu vrátit odborníci a kvalifikovaní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rubinecka za příspěvek:
Milan.Dadourek
Janek.Wagner
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janek.Wagner »

Ondrej.Kalis píše: 04 úno 2019, 08:13
Janek.Wagner píše: 03 úno 2019, 20:55
Většina z vyjmenovaného je přímým či nepřímým důsledkem dlouholetého podfinancování školství.
Ale zase přece nemůžeme říct, že když zvýšíme platy, tak se celé školství samo vyřeší. Ve školství je toho mraky prohnilého, schopní lidé, kteří tam jsou bez ohledu na prachy, stejně moc změnit nemůžou. Podle mě naopak peníze jsou sice důležitý problém, ale rozhodně ne základní příčina všeho.
Prosím, nazaměňuj zvyšování platů a zvyšování rozpočtu na vzdělávání. Sice to spolu souvisí, ale není to totéž.

Vzdělávací systém má vnitřní dluh cca 500 miliard. Ten se projevuje v podstatě všude.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvek:
Milus.Kotisova
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Profese: dopravní inženýr
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Janek.Wagner píše: 21 dub 2019, 21:10 Prosím, nazaměňuj zvyšování platů a zvyšování rozpočtu na vzdělávání. Sice to spolu souvisí, ale není to totéž.

Vzdělávací systém má vnitřní dluh cca 500 miliard. Ten se projevuje v podstatě všude.
Tak jako tak prosté zvýšení rozpočtu nikdy nezajistí zvýšení kvality, ať už jsou ty peníze určené na mzdy, na materiál, na vybavení nebo cokoliv jiného...

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Karel666

Příspěvek od Karel666 »

Já se zeptám jinak, je zde nějaký učitel co říká, že pedagogické minimum musí být vždy, jak získá kvalifikaci, třeba na předmět "stavební fyzika"?

P.S. nechci slyšet extrém z druhé strany, třeba nějaký předmět z první třídy, ale pouze na extrém z druhé strany a vysvětlení, proč toto pravidlo má platit obecně...
Janek.Wagner
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janek.Wagner »

Ondrej.Kalis píše: 22 dub 2019, 16:24 Tak jako tak prosté zvýšení rozpočtu nikdy nezajistí zvýšení kvality, ať už jsou ty peníze určené na mzdy, na materiál, na vybavení nebo cokoliv jiného...
Nikdo nemluví jen o prostém zvýšení rozpočtu. Klíčové je využití těchto prostředků: zvýšení platů přiláká více uchazečů i z řad absolventů pedagogických oborů, částečně stabilizuje deficitní aprobace (ICT, M, cizí jazyky...). důležitá je podpora učitelů (mentoring, další vzdělávání,...), v řadě oblastí je třeba snížit počet dětí ve třídě (chybí i učebny a další prostory), někde chybí školy vůbec (například prstenec kolem Prahy), chybí asistenti (institut školního asistenta cca 1 na 100 žáků, asistenti pedagoga pro děti se SVP...), vybavení řady škol je zastaralé... Těch oblastí je plno. To jsou všechno důležité faktory pro zvyšování kvality. Jiná cesta není: zvýšení rozpočtu je nutnou podmínkou.
Odpovědět

Zpět na „Školství“