o informacích a politicích

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
weizs
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 53
Registrován: 22 kvě 2010, 21:15
Profese: student

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od weizs »

Ondrej Profant píše:Takováto komise má smysl jen pro větší celky – čili v EU a pro politiky z EU rozhodně má.
Nevidím důvod k zakládání nové, proč nemůžeme využít tu evropskou?
se neptej mě chlape :D
...může ji snad ČR využít??? ;) No nemůže...já nevím proč...
Ondrej Profant píše: Problém je, ale v tom, že názor stejně dělají media. Politik může mít milionkrát pravdu, ale když neumí dobře řečnit a není v populární straně, tak z něj dobrý moderátor udělá kreténa... zde je potřeba změnit paradigma našich žurnalistů, aby alespoň občas hledali pravdu a problémy a ne solokapra.
Dobrým příkladem je Paroubek. Ten když by teď vyslovil pythagorovu větu, tak by následně téměř většina lidí přísahala, že nikdy nemůže platit.
Což je ten problém, v této atmosféře postrádají všechny opatření smysl.
s tím souhlasím, ale účel tohoto nebylo ovlivńovat veřejné mínění...
..ale poskytnou politikům spolehlivé informace k tomu, aby mohli vládnout...

Ostatně zde na fóru se to projevuje v mnoha tématech ..od zručení povinného čokování až po tu marjánku.
Ondrej Profant píše: Ale hodně se mi líbí ta EU a líbí se mi, že to není vázané na ČR (přímo), to bych do budoucna využil (pokud to opravdu alespoň trochu funguje).
tak to by bylo dobré..
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od Ondrej.Profant »

OFFTOPICMartin: Péče o kojence je řemeslo, nikoliv vědní obor. Pochybuji, že se měnila anatomie kojence, popřípadě nějaká její interpretace...(interpretace anatomie, nikoliv celkový výsledek hovořící o jednom z nejkomplexnějších systémů, který známe...).

weizs: Ok, tak si rozumíme.
Mě šlo o to, že toto se dá suplovat i jinými agenturami a funguje to (až na extrémní případy), ale narazí to vždy na ta media.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Spirit
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od Spirit »

Neutrální, nezaujatá a naprosto profesionální vědecká komise, jejíž závěry by měly být považovány za vysoce relevantní je IMHO utopie. Politika je boj o moc a je naivní si myslet, že komise s takovou vahou nebude podléhat politickým tlakům(viz. např. globální oteplování). Přidávám se k názoru, že zdravý selský rozum je kolikrát blíž k pravdě než fundovaný vědecký názor a namísto zavádění pro rozhodování zavázných vědeckých komisí, bych posílil prvky přímé demokracie, kde bude prostor i pro vyjádření odborníků daleko větší.
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od stys »

Spirit píše:Neutrální, nezaujatá a naprosto profesionální vědecká komise, jejíž závěry by měly být považovány za vysoce relevantní je IMHO utopie. Politika je boj o moc a je naivní si myslet, že komise s takovou vahou nebude podléhat politickým tlakům(viz. např. globální oteplování). Přidávám se k názoru, že zdravý selský rozum je kolikrát blíž k pravdě než fundovaný vědecký názor a namísto zavádění pro rozhodování zavázných vědeckých komisí, bych posílil prvky přímé demokracie, kde bude prostor i pro vyjádření odborníků daleko větší.
Kafemlejnek (a scientometrie celosvětově) vznikly proto, že vědci se nedokázali dohodnout ani o problémech vědy. A tak se hodnotí pomocí "nestranné" metody která vůbec pro hodnocení výzkumu nebyla původně vytvořená. Byla vytvořená pro hodnocení úspěšnosti (spíše použitelnosti) léčebných metod publikovaných v medicínských časopisech. Ovšem vědci už si zvykli, metoda jim vešla tak do krve, že dnes věda v původním slova smyslu (= systematické poznávání) už prakticky neexistuje, minimálně se nediskutuje, platí jen impakt faktor.

Takže
1) Co jsou vědecké komise? Vyberem je podle impakt faktoru a kategoriií ISI Thompson? Zaručuji, že takoví lidé v převážné většine ničemu mimo svůj citační klub nerozumí a i v jeho rámci spíš jen papouškují co jiní napsali.
2) Ještě bychom se mohli řídit jinými kritérii, například vybrat z nositelů Nobelovy ceny nebo ISI highly cited. To bychom ale nemohli hodnotit nic co je psáno v češtině.

Obecně: Politik je tu od toho, aby si vyslechl řadu různých odborných názorů, podle nich se rozhodl a unesl následek, že nositelé názorů na něž se nedostalo mu budou nadávat.
Naposledy upravil(a) stys dne 24 kvě 2010, 15:22, celkem upraveno 1 x.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od Martin.Kucera »

OFFTOPICOndrej: No, rekl bych ze ve zdravotnictvi se teorie (veda) a praxe (remeslo) dost prolina a IMHO i prolinat musi. Kuprikladu takovy neonatolog je dle tveho nazoru ciste "remeslnik", nikoli vedec?
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Jan Widerlechner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 430
Registrován: 26 říj 2009, 12:46
Profese: Finanční poradce
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 376 poděkování
Dostal poděkování: 478 poděkování

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od Jan Widerlechner »

Spirit píše:Neutrální, nezaujatá a naprosto profesionální vědecká komise, jejíž závěry by měly být považovány za vysoce relevantní je IMHO utopie. Politika je boj o moc a je naivní si myslet, že komise s takovou vahou nebude podléhat politickým tlakům(viz. např. globální oteplování). Přidávám se k názoru, že zdravý selský rozum je kolikrát blíž k pravdě než fundovaný vědecký názor a namísto zavádění pro rozhodování zavázných vědeckých komisí, bych posílil prvky přímé demokracie, kde bude prostor i pro vyjádření odborníků daleko větší.
Naprostý souhlas.

Každý má odpovědnost sám za sebe a každý by se měl zajímat o nejen vědeckou problematiku už ve vlastním zájmu. Internet zde pak hraje nezastupitelnou roli média, ve kterém může snadno a s minimálními náklady publikovat každý, čímž se z části eliminuje schopnost médií manipulovat s veřejným míněním.
Homo mensura
weizs
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 53
Registrován: 22 kvě 2010, 21:15
Profese: student

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od weizs »

Spirit píše:Neutrální, nezaujatá a naprosto profesionální vědecká komise, jejíž závěry by měly být považovány za vysoce relevantní je IMHO utopie.
myslet si, že někdy bude něco dokonalé je utopie - z toho neplyne, že bychom o ni neměli usilovat -- viz program ČPS a její utopické usilování o potlačení korupce.
Spirit píše: Přidávám se k názoru, že zdravý selský rozum je kolikrát blíž k pravdě než fundovaný vědecký názor a namísto zavádění pro rozhodování zavázných vědeckých komisí, bych posílil prvky přímé demokracie, kde bude prostor i pro vyjádření odborníků daleko větší.
jenže laici používají v argumentaci též vědecká fakta...problém je, že problematice často nerozumí a nemají nadhled (v 100+1 si přečetli o faktoru A, ale že existují i faktory B,C a D jim uniká..). Nebo snad si myslíš, že pro rozhodování není nutné znát realitu? To asi ne..

jako příklad mohu uvést polovinu tohoto fóra...
stys píše: Takže
1) Co jsou vědecké komise? Vyberem je podle impakt faktoru a kategoriií ISI Thompson?
o co jde??
..vždyť už nyní politici odborníky používají -- kde oni je vybírají?

Nevím zda si rozumíme -- navrhl jsem to, aby byla ustavena jedna vědecká komise, která by pro politky (všechny) zpracovávala odborné posudky na ty témata, které jim politici zadají. A znovu opakuji (zatím se k tomu nikdo nevyjádřil), má to řešit problém manipulace s fakty.
stys píše: Obecně: Politik je tu od toho, aby si vyslechl řadu různých odborných názorů, podle nich se rozhodl a unesl následek, že nositelé názorů na něž se nedostalo mu budou nadávat.
s tím naprosto souhlasím...
Uživatelský avatar
Spirit
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od Spirit »

weizs píše:
Spirit píše: Přidávám se k názoru, že zdravý selský rozum je kolikrát blíž k pravdě než fundovaný vědecký názor a namísto zavádění pro rozhodování zavázných vědeckých komisí, bych posílil prvky přímé demokracie, kde bude prostor i pro vyjádření odborníků daleko větší.
jenže laici používají v argumentaci též vědecká fakta...problém je, že problematice často nerozumí a nemají nadhled (v 100+1 si přečetli o faktoru A, ale že existují i faktory B,C a D jim uniká..). Nebo snad si myslíš, že pro rozhodování není nutné znát realitu? To asi ne..
Laici mají kromě jiného i nepostradatelnou osobní zkušenost a vědci(a převážně tzv. "vědci") bývají někdy odtrženi od reality, že jejich závěry bývají naprosto zcestné.

Jinak problém manipulace s fakty lze řešit i tak, že vědecké podklady, které hrály v rozhodnutí politika roli, budou podrobeny kritice odborné veřejnosti. Stačí, aby byl vytvořen tlak na to, aby politici svá rozhodnutí více zdůvodňovali, t.j. nestačí se odkázat na "nezávislou" analýzu, ale je ji nutné i zveřejnit.
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Spirit píše:
weizs píše:
Spirit píše: Přidávám se k názoru, že zdravý selský rozum je kolikrát blíž k pravdě než fundovaný vědecký názor a namísto zavádění pro rozhodování zavázných vědeckých komisí, bych posílil prvky přímé demokracie, kde bude prostor i pro vyjádření odborníků daleko větší.
jenže laici používají v argumentaci též vědecká fakta...problém je, že problematice často nerozumí a nemají nadhled (v 100+1 si přečetli o faktoru A, ale že existují i faktory B,C a D jim uniká..). Nebo snad si myslíš, že pro rozhodování není nutné znát realitu? To asi ne..
Laici mají kromě jiného i nepostradatelnou osobní zkušenost a vědci(a převážně tzv. "vědci") bývají někdy odtrženi od reality, že jejich závěry bývají naprosto zcestné.

Jinak problém manipulace s fakty lze řešit i tak, že vědecké podklady, které hrály v rozhodnutí politika roli, budou podrobeny kritice odborné veřejnosti. Stačí, aby byl vytvořen tlak na to, aby politici svá rozhodnutí více zdůvodňovali, t.j. nestačí se odkázat na "nezávislou" analýzu, ale je ji nutné i zveřejnit.
To o čem mluvíš je česká realita, nikoliv vědecká práce a docela mě to uraží (za všechny naše slušné vědce).

Jako vědec nežije v realitě? Nekupuje rohlíky? Nechodí denně do práce? Nepotýká se s pitomcema? Nežádá o novou občanku?

A navíc doporučující zpráva může být zcestná (v jistém směru), od toho je tam ten politik, který řekne: "Hmm, ale předpoklad 60% poctivosti v úřadu vlády nezajistím, takže budu muset nasadit skříňky se zámky, namísto těch nových..."

Můžeš mi říct, co není vystaveno kritice široké veřejnosti? Téměř všechny práce jsou dnes veřejné, na internetu a na školách se o nich běžně diskutuje. V čem je problém?

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Spirit
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: o informacích a politicích

Příspěvek od Spirit »

Ondrej Profant píše:
Spirit píše: Laici mají kromě jiného i nepostradatelnou osobní zkušenost a vědci(a převážně tzv. "vědci") bývají někdy odtrženi od reality, že jejich závěry bývají naprosto zcestné.

Jinak problém manipulace s fakty lze řešit i tak, že vědecké podklady, které hrály v rozhodnutí politika roli, budou podrobeny kritice odborné veřejnosti. Stačí, aby byl vytvořen tlak na to, aby politici svá rozhodnutí více zdůvodňovali, t.j. nestačí se odkázat na "nezávislou" analýzu, ale je ji nutné i zveřejnit.
To o čem mluvíš je česká realita, nikoliv vědecká práce a docela mě to uraží (za všechny naše slušné vědce).

Jako vědec nežije v realitě? Nekupuje rohlíky? Nechodí denně do práce? Nepotýká se s pitomcema? Nežádá o novou občanku?
:D Ještě jednou si prosím přečti můj výrok. Slova bývají někdy a (převážně "vědci") nemají přece generalizační charakter.
Můžeš mi říct, co není vystaveno kritice široké veřejnosti? Téměř všechny práce jsou dnes veřejné, na internetu a na školách se o nich běžně diskutuje. V čem je problém?
Pokud je to, jak to říkáš, tak problém není v ničem. Taková veřejná diskuse nejlépe odhalí jakoukoliv manipulaci s fakty, kterou tu zmínil weizs.
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“