Jan Liška

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátor: PKS Praha

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
Odpovědět
Uživatelský avatar
jan.liska
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1
Registrován: 22 lis 2018, 15:46
Profese: manažer
Bydliště: Řeporyje

Jan Liška

Příspěvek od jan.liska » 01 led 2019, 18:31

Ahoj,

Je mi 44 let, bydlím v Praze – Řeporyjích a vystudoval jsem finance na VŠE a právo na PFUK. Téměř 20 let pracuji v advokacii – dříve jako právník, dnes se spíše věnují managementu. Považuji se za liberála.

Byl jsem skoro 13 let čelenem Strany zelených a po tři volební období (opozičním) zastupitelem v Praze – Řeporyjích. Tam jsem se věnoval zejména otázkám územního rozvoje a životního prostředí.

Kromě již zmíněného územního rozvoje a justice rozvoje mám též velmi blízko k lesnictví a k informačním technologií.

Mám ženu a tři dcery. Působím jako rozhodčí basketbalu. Již jsme se představoval na schůzi konané dne 6.12.2018.

Co se týče konkrétních otázek:

1) Přečetl/a sis poslání Pirátů vyplývajících ze stanov a program? Co považuješ za nejdůležitější, s čím naopak nesouhlasíš, co tě moc nezajímá?

Ano.

Za nejdůležitější považuji důraz na Euroatlantickou spolupráci v mezinárodních otázkách, individuální svobody v duchu evropského liberalismu a nové problémy spojené s přechodem na informační společnost.

Chybí mi naopak větší důraz na globální environmentální témata (řeší se tam např. sucho, ale jeho příčinou jsou nejspíš globální změny klimatu). Chybí mi tam víc bodů o lesech a lesnictví, protože les (prales) je základní složka prostředí, ve kterém žijeme.

Nesouhlasím s odkazem na OSN v kapitole Obrana. V OSN má Rusko nebo Čína mnohem větší slovo než např. Skandinávské země. O různých diktátorech (s krvavýma rukama nebo bez), kteří tam mají stejný hlas jako my, ani nemluvím.

V kapitole věnované justice mi přijdou některé věci zjednodušené. V zásadě se 100 % ztotožním s výchozími myšlenkami: např. že justici je třeba zrychlit, zefektivnit a odpolitizovat. Mám už ale určité výhrady k předkládaným řešením, např. k třístupňovému soudnictví. To už je ovšem spíš otázka na odbornou diskusi než věc programu.

2) Konkrétní programové dotazy pro zajímavost:
a) Cítíš se jako Evropan? Je pro tebe zásadní, aby ČR zůstala v EU?
b) Podporuješ legalizaci konopí i pro rekreační účely?
c) Podporuješ manželství stejnopohlavních párů a adopci dětí stejnopohlavními páry?


Ano. Velmi.

Ano. A obecně podporuji méně represe a více prevence v oblasti drog.

Podporuji manželství stejnopohlavních párů. U adopce dětí si ale myslím, že hlavním kritériem by měl být zájem dítěte. Nedokážu posoudit, zda taková adopce bude vždy zcela v souladu se zájmy dítěte. Bude asi záležet na jeho věku, prostředí (město vs. vesnice) a obecně na individuálním posouzení případu, které by měl provést asi dětský psycholog a dát příslušné doporučení.

3) Jak dlouho Piráty znáš, jak dlouho nás podporuješ a jakým způsobem?

S Piráty jsem začal přicházet do styku někdy kolem roku 2014, kdy začaly vznikat první společné iniciativy a koalice Pirátů a Zelených.

V roce 2018 jsme s Piráty kandidoval na společné kandidátce v Praze-Řeporyjích. Společně jsme v této městské části připravovali volební kampaň (lokální i magistrátní), které jsem se velmi aktivně účastnil.

4) Koho jsi volil/a předtím, než jsi volil/a Piráty? Proč? Pokud si to chceš nechat pro sebe, respektujeme to.

Stranu zelených. Viz níže.

5) Byl jsi v minulosti členem nějaké jiné politické strany nebo hnutí? Pokud ano, co tě přimělo ji opustit?

Ano, od jara 2006 do podzimu 2018 jsem byl členem Strany zelených.

To něco je Matěj Stropnický a pár jemu podobných.

Od roku 2006 do roku 2018 jsem byl zastupitelem v Praze – Řeporyjích. Byl jsem zvolen též ve volbách konaných v roce 2018, ale rezignoval jsme ve prospěch kolegyně, která se pak mohla stát místostarostkou.

6) Co byl pro tebe rozhodující impuls pro vstup do Pirátů? Proč chceš vstoupit zrovna teď? Co dalšího očekáváš od statusu člena oproti statusu registrovaného příznivce?

Chci se dál angažovat ve veřejném životě, ale pod jinou hlavičkou. Vzhledem k blízkosti programů a lidem, které jsem do té doby poznal, byli Piráti jasná volba.

Když s někým mluvím a vysvětluji mu Pirátskou politiku, je lepší moci říct, že jsem členem, a ne pouze příznivcem (byť registrovaným).

7) Na jaké úrovni by ses u Pirátů chtěl/a angažovat? Na úrovni městské části, celopražské nebo celostátní? Máš už představu o tom, jakým způsobem bys nám chtěl pomáhat (odborná pomoc s programem, organizační, analytické či administrativní práce, technická výpomoc, medializace činnost, rozdávání volebních materiálů...)?

Rád bych se angažoval v pracovních skupinách, které se zabývají odbornými tématy, ke kterým mám blízko (justice, lesnictví, územní rozvoj). Nějaká forma účasti na horké fázi kampaně je také myslím samozřejmostí pro každého člena.

8) Spojuješ si ve svých dlouhodobějších plánech s členstvím u Pirátů i možnost realizace vlastních politických cílů? Budeš chtít někam kandidovat?

Volených funkcí jsem si v minulosti užil do sytosti, tedy spíš ne – přinejmenším v následujících letech.

Jan Liška

Uživatelský avatar
Simona.Bartova
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 26
Registrován: 29 dub 2017, 10:38
Profese: koordinátorka Praha
Dal poděkování: 20 poděkování
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Jan Liška

Příspěvek od Simona.Bartova » 08 led 2019, 16:56

Ahoj Honzo, děkujeme, přihláška je v procesu:) Zdraví Simona, koordinátorka Praha

Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Praha“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů