Nominace Lukáše Blažeje do primárních voleb do Evropského parlamentu

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho měsíce od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo. (pro 870 členů je to 30 hlasů)
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 870 členů je to 59 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Zamčeno

Podporujete nominaci Lukáše Blažeje do primárních voleb do Evropského parlamentu?

Pro
36
77%
Proti
8
17%
Zdržuji se
3
6%

Celkem hlasujících: 47 - Celkem hlasů: 47

Lukas.Blazej
Republikový výbor
Profese: Student
Dal poděkování: 350 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování

Nominace Lukáše Blažeje do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Lukas.Blazej » 23 pro 2018, 16:35

Na doporučení z krajů žádám o nominaci i Celostátní fórum, zejména kvůli větší přehlednosti dotazů k mé kandidatuře.

Stručná verze:
Jsem dlouholetý Pirát se zkušenostmi s prací v Evropském parlamentu. Specializuji se na právo životního prostředí a v rámci Evropského parlamentu bych působil v ENVI výboru.
U Europoslanců není úplně snadné říci, podle jakých kritérií hodnotit kandidáty, protože jen málokdo ví, co je každodenní náplní činnosti europoslance. Pokusím se tedy definovat, co by podle mě měl pirátský europoslanec splňovat, a ke každému bodu napíšu, nakolik to naplňuji já.

Odbornost
Pirátský europoslanec musí vědět, čemu se chce v Evropském parlamentu věnovat, a musí pro to mít odpovídající znalosti a zkušenosti. Nikdo nemůže vědět všechno, a i proto má europoslanec možnost v kanceláři zaměstnat tři odborné asistenty OFFTOPICCelkem může do kanceláře akreditovat tři asistenty, ale kvůli množství administrativy (zařizování cest, finanční záležitosti, koordinace činnosti kanceláře, hlídání deadlinů, sledování agendy, drobnosti od nového klíče ke dveřím přes nefunkční klávesnici až po vydání hlasovací karty) je potřeba mít jednoho administrativního. Lze to obejít tím, že dalšího asistenta poskytne frakce, tzn. nebude akreditovaným asistentem europoslance, ale zaměstnancem frakce., ti ho ale můžou jen doplňovat. Asistenti mohou vystoupit leda na setkání stínových zpravodajů (OFFTOPICKdyž přijde legislativní návrh z Komise, je přidělen výboru, kde se ho ujme zpravodaj z nějaké frakce, který k němu připraví návrh pozice. V ostatních frakcích se danému legislativnímu návrhu věnují stínoví zpravodajové, a na společných setkáních pak dochází k vyjednávání.), ale všude jinde musí návrhy prosazovat sám europoslanec. Od mediálních vystoupení a setkání s lobbisty přes jednání výboru až po trialogy, europoslanec musí do hloubky rozumět všemu, co se jím prosazovaného textu týká. Pokud by europoslanec potřebné zkušenosti neměl, bude jednak mrhat svým i asistentským časem ve snaze vše dohnat, a především dříve či později tvrdě narazí. Když to bude v televizní debatě, utrpí tím Piráti, když by to bylo třeba v roli zpravodaje během trialogu, mohou tím utrpět všichni občané EU.

Jako europoslanec bych působil v ENVI výboru. Životnímu prostředí se věnuji nejen v oblasti praktické (spolek Ústecké šrouby), ale i v rovině teoretické: prezentuji na konferencích (OFFTOPICv uplynulém roce například Naše příroda a X. ročník mezinárodní konference Právo v podnikání vybraných členských států Evropské Unie), píšu články (OFFTOPICnapř. BLAŽEJ, L.: Střet vlastnického práva a veřejného zájmu na ochraně biodiverzity. In: ANTOŠ, Marek a Jan WINTR, ed. Omezování svobod z důvodu veřejného zájmu. Praha: Univerzita Karlova, Právnická fakulta, 2017. ISBN 978-80-87975-68-8.) a publikuji (OFFTOPICnapříklad právě pro Arniku píšu monografii o kácení dřevin).

Pirát
Polovina europoslanců ANO ze strany vystoupila. Keller z ČSSD vystupuje v rozporu s programem a znovu na kandidátce nebude. Brusel i Štrasburk jsou od ČR daleko a je snadné se názorově rozejít - tím spíše, že Piráti dle aktuálních průzkumů získají několik europoslanců, kteří budou i při snaze o sdílení informací do jisté míry uzavřeni a izolováni ve vlastním klubu. Pirátský europoslanec by tudíž měl být názorově vyprofilovaný a mělo by být jisté, že ve straně po následujících pět let vydrží, a to například i přes skandály, které se v budoucnu mezi stovkami pirátských zastupitelů jistě objeví.

V Pirátech jsem aktivní od roku 2010, přijímalo mě republikové předsednictvo, strávil jsem pár let v republikovém výboru, podílel jsem se na tvorbě společného programu pro krajské volby (ve kterých jsem byl lídr Pirátů na pirátsko-zelené kandidátce v Ústeckém kraji), čtyři roky jsem za Piráty seděl v kontrolním výboru městského zastupitelstva a v současnosti jsem zastupitelem. Před dvěma lety jsem odmítl nabídku trafiky od ČSSD s platem 30 000 Kč měsíčně výměnou za přestup k ČSSD. Za svoji činnost v ústeckém zastupitelstvu jsem získal Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci. Po tolika letech věnovaných Pirátům a boji o uzavírací klauzuli je nemyslitelné, že bych to všechno zahodil ve chvíli, kdy se konečně začíná dařit prosazovat náš program.

Kontakty
Europoslanec s pár asistenty nezvládne vše. Kontakty jsou potřeba nejen ke spolupráci na tvorbě pozměňovacích návrhů, ale také vytvoření tlaku veřejnosti či získání informací. Sítě kontaktů jsou obtížně přenositelné a bylo by velmi na škodu, pokud by europoslanec strávil první rok svého mandátu zjišťováním, kdo je kdo - v Evropském parlamentu i mimo něj.

Pravidelně se účastním odborných konferencí v ČR i v zahraničí, tudíž v oblasti životního prostředí znám snad na každé téma někoho, komu mohu napsat s prosbou o nestrannou konzultaci. V Česku jsem jako zástupce spolku Ústecké šrouby v organizaci Zelený kruh, která sdružuje všechny ekologické neziskovky. V Bruselu jsem několikrát ročně, jen při předposlední příležitosti jsem se potkal s Klausem Röhrigem a Tomem Boylem z CAN Europe, Alexem Masonem z World Wildlife Fund European Policy Office, Martinem De Groote z Buildings Performance Institute Europe, Ansgarem Kienem z Greenpeace Europe, Raphaelem Hanoteauxem z CEE Bankwatch Network, úředníky z DG Clima a DG Energy a zástupci ekologických organizací působících v členských státech (zejména Laurou Krug z Deutsche Umwelthilfe e.V. a Wojciechem Kukułou z Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi). Z poslední cesty jsem se vrátil před týdnem - byla jí šestitýdenní odborná stáž u místopředsedy ENVI výboru Evropského parlamentu.

Práce s médii
Jen 39 % Čechů si myslí, že členství v EU je dobrá věc. Jsme nejhorší ze všech členských států, větší přesvědčení o přínosu EU má i Polsko nebo dokonce Maďarsko. Svoji vinu na tom z velké části nesou i europoslanci, kteří nejsou schopni svoji činnost dostatečně komunikovat a prosadit do médií. Pokud to máme změnit, musí se naši europoslanci před kamerou cítit jako ryba ve vodě a dobré prohlášení vymyslet i ve dvě ráno (což je bohužel občas realita).

Týdeník Euro mě označil za jednu z nejviditelnějších tváří Pirátů v regionech. 14 vybraných mediálních výstupů naleznete na mém profilu na wiki, kromě nich existuje i řada vystoupení v televizích či rádiu. Piráty jsem dokázal do médií dostat i v době, kdy neměli žádné funkce a preference se pohybovaly pod pěti procenty, tím spíše bych to dělal v pozici europoslance. K obrazu EU v ČR jsem napsal něco víc na svůj FB profil.

Jazyky
Pokud alespoň trochu sledujete dění v Europarlamentu, jste pravděpodobně zvyklí na zasedání tlumočená do všech jazyků členských států. Realita je ovšem zcela jinde a téměř se dá říci, že žádné opravdu důležité věci tlumočené nejsou. Nejde jen o to, že tlumočník s vámi nebude přesvědčovat ostatní europoslance k podepsání pozměňovacího návrhu nebo při vyjednávání o kompromisu, ale tlumočené nejsou ani setkání stínových zpravodajů, pracovní skupiny či většina odborných konferencí. Bez angličtiny si v Bruselu nekoupíte ani oběd. Má to ještě jeden zádrhel - zdejší mluvčí angličtiny nebudou v příštím funkčním období prakticky vůbec rodilí (Brexit). Musíte tedy rozumět španělovi mluvícímu o limitech kadmia v hnojivech i francouzovi popisujícímu nejnovější poznatky o endokrynních disruptorech.

V roce 2012 jsem si udělal FCE certifikát a od roku 2016 jsem překládal a tlumočil pro Koleje a Menzy Univerzity Karlovy. Vzhledem k tomu, že toto tlumočení probíhalo výhradně směrem ke studentům Erasmu, nenarazil jsem zatím v Evropském parlamentu na nikoho, s kým bych nebyl schopen mluvit. Do života v Bruselu by se hodila i Francouzština, kterou neovládám, ale pro politickou činnost je angličtina dostatečná.

Ochota být dlouhodobě mimo ČR
Jako poslední bod uvádím něco, co si možná neuvědomují ani spolukandidáti. Funkci europoslance lze samozřejmě využívat k budování vnitrostátní pozice nebo jako pětiletou dovolenou. Jsou tu poslanci, na které nemá nikdo ani telefon a jejich kanceláře jsou prázdné. Pokud ale chceme využít příležitost v Evropském parlamentu naplno, znamená to, že se naši europoslanci do ČR podívají maximálně jeden týden v měsíci, reálně ale ještě mnohem méně. To se výrazně podepisuje nejen na rodině (se kterou europoslanec většinu měsíce nebude, ani kdyby se přestěhovala do Bruselu) a kamarádech, ale také na psychice.

Já jsem připraven být dlouhodobě v zahraničí a mám tu výhodu, že moji přátelé žijí přímo v Bruselu a v nedalekém Utrechtu. Vím, co práce v EP obnáší a jsem na to připraven, proto žádám o nominaci na čelní místo kandidátky. O pozici lídra se ucházet nebudu.

Rovnou zodpovím i pár otázek, které vás možná napadají:
  • Jaký je tvůj názor na X?
  • Europoslanec může získat mediální prostor prakticky na jakékoliv téma. I proto by ho ale měl využívat s rozmyslem. Ani při maximálním nasazení se nejde věnovat celé šíři témat, které se objeví ve výboru - natož tomu, co zrovna řeší či řešily jiné výbory. Nevyhýbám se tím dotazům, rád svůj názor sdělím, jen zvažte, zda je to relevantní pro činnost europoslance v ENVI výboru.
  • Jak si můžeš být jistý, že Piráti získají člena ENVI výboru?
  • Kromě řádných členů existují ve výborech i náhradníci. Ti mohou vystupovat na jednání, dávat pozměňovací návrhy, dokonce mohou být i zpravodaji - jen nemohou hlasovat, pokud se hlasování účastní všichni řádní členové dané frakce. Působení ve výboru skutečně není o zvedání ruky, proto může náhradník fungovat jako řádný člen. Během vyjednávání o rozdělení pozic je přitom náhradnictví ve výboru v podstatě zadarmo. Pokud by se z nějakého důvodu nedařilo vyjednat řádného člena, fungoval bych z pozice náhradníka.
Tel. 778702712

Janusz.Konieczny
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: analytik
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování

Re: Nominace Lukáše Blažeje do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Janusz.Konieczny » 24 pro 2018, 00:27

Lukáši - je velice dobře, že sis vybral téma, kterým se specializuješ (tedy právo životního prostředí). Mohl bys ovšem uvést ještě 1 téma, kterému bys dal prioritu? A druhá otázka - který z pirátských poslanců je ti tak trochu inspirací a je ti tedy svými názory, kroky a aktivitami nejbližší?

Lukas.Blazej
Republikový výbor
Profese: Student
Dal poděkování: 350 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování

Příspěvek od Lukas.Blazej » 24 pro 2018, 09:32

Janusz.Konieczny píše:
24 pro 2018, 00:27
Lukáši - je velice dobře, že sis vybral téma, kterým se specializuješ (tedy právo životního prostředí). Mohl bys ovšem uvést ještě 1 téma, kterému bys dal prioritu? A druhá otázka - který z pirátských poslanců je ti tak trochu inspirací a je ti tedy svými názory, kroky a aktivitami nejbližší?
Pokud myslíš agendu jiného výboru a jiný programový bod, tak to bude zemědělství spadající pod AGRI výbor - to mě nutně zajímá, protože s životním prostředím úzce souvisí (zabránění degradaci půdy; tvorba biokoridorů; omezení užívání pesticidů; přizpůsobení termínu sklizně výskytu zvláště chráněných druhů živočichů apod.)
Pokud myslíš nějaké „neživotkářské“ téma v rámci ENVI výboru, tak je to transparence a svobodný přístup k informacím o životním prostředí (třeba Integrovaný registr znečišťování vs. European Pollutant Releases and Transfer Register s omezenějším rozsahem informací), účast na rozhodování, elektronizace procesů, ale objeví se i svoboda informací, ochrana soukromí či nediskriminace členských států (kterou sice nemáme v programu, ale je v Kodexu europoslance). Málokdy se stane, že by se nějaký legislativní návrh týkal čistě životního prostředí a nezasahoval do jiných programových bodů.

Co se týče poslanců, úzce spolupracuji s Danou Balcarovou, která je i garantkou programového bodu životní prostředí, inicioval jsem pozměňovák vracející účast veřejnosti do vodního zákona a teď třeba (pomalu) píšu úvod k programovému bodu o klimatické změně. Jan Lipavský mi umožnil podat interpelaci, která trochu postrčila volební výzkum, Vojta Pikal vzal moje připomínky v úvahu při tvorbě pozměňováků k volebnímu zákonu.
Olga Richterová řeší sociální problematiku i díky osobní zkušenosti z Ústí, Jakubu Michálkovi se daří prezentace v médiích, Lukáš Černohorský se velmi zodpovědně ujmul OKD, František Kopřiva ukazuje, že mladší věk vůbec není problém, ... nemůžu vybrat jen jednoho. Inspirací jsou do určité míry všichni, protože každý dělá něco dobře, a tuto dobrou praxi bychom měli převzít do fungování europoslaneckého klubu a přiměřeně do činnosti jednotlivých europoslanců.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Blazej za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Zidek, Vojtech.Pikal
Tel. 778702712

Filip.Krska
Člen KS Vysočina
Profese: Starší inženýr údržby svobodného SW
Dal poděkování: 22245 poděkování
Dostal poděkování: 3120 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip.Krska » 25 pro 2018, 14:57

Jaké jsou tvé postoje/vize ohledně

* software
* kultury
* vynálezů
* vědy a vzdělávání
* soukromí občanů

? Dík
Evangelista Festivalu svobodných filmů

Jabber status: Obrázek :: Git :: libre.fm :: ♡ Copyheart

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2156 poděkování
Dostal poděkování: 16340 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 03 led 2019, 10:48

Nominace byla doručena a zpracována, takže další diskuse prosím v jednacím vlákně.

Zároveň žádám nominovaného, aby tamtéž sdělil, o jakou pozici se hodlá ucházet.
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Zamčeno

Zpět na „Členské podněty“