Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Richard.Chudoba
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 18
Registrován: 08 lis 2018, 18:37
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 28 poděkování

Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Richard.Chudoba »

Přístup vědeckých institucí (vš, vvi) k vědeckým časopisům je zařízen vesměs formou předplatného: Instituce si zaplatí přístup k balíku žurnálů od daného vydavatele pro určité období. Výše částky je určena vydavatelem a je ovlivněna celou řadou faktorů: země instituce, velikost instituce, velikost balíku, atd. Každopádně se jedná o částky nemalé, které navíc každým rokem stoupají. Pro vědecké instituce je přitom přístup k vědeckým časopisům nezbytný a jejich vyjednávací pozice nebývá silná.

V Německu se rozhodli čelit tlaku vydavatelů a v rámci projektu DEAL s nimi vyjednali podmínky na celostátní úrovni. Jediný vydavatel, který neustoupil a který je od července v Německu bojkotován, je Elsevier. S ostatními vydavateli se podařilo dosáhnout (alespoň dočasných) dohod a například u RSC je součástí předplatného i OpenAccess publikování (článek je zveřejněn v režimu OpenAccess bez dalších nákladu pro autory z Německa, které běžně činí okolo 2000 €). Podobný postup zvolilo i Švédsko.

Myslím si, že se jedná o téma důležité i pro Česko, případně celou Evropskou unii, nicméně nevím o tom, že by zde něco podobného běželo. Ujme se toho někdo v Pirátské straně jako iniciátor? Nebráním se krátké schůzce, kde by se dali načrtnout možnosti dalšího postupu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Richard.Chudoba za příspěvky (celkem 8):
Ondrej.Profant, Ivan.Sirko, Ivor.Kollar, Vit.Fux, Adam.Jaros, Jan.Hrubes, Zbynek.Janoska, Martin.Stanek
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Prakticky jakýkoli vědecký článek si lze stáhnout zdarma přes Scihub:
http://sci-hub.tw/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 5):
Marek.Necada, Janka.Michailidu, Ondrej.Profant, Josef.Kadlecek, Michal.Lupecka
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Marek.Necada »

Téma to důležité určitě je (i když možná ne pro masy); v konceptu programu do eurovoleb máme přesun k neziskovému OA publikování. Co se týče kolektivního vyjednávání o předplatném, českou situaci příliš neznám, ale tuším, že v současnosti stále neprobíhá – nicméně to je odpovědností především představitelů vědeckých institucí. „Shora“ se na ně dá tlačit zejména podmínkami financování.

Bojkot Elsevieru je naprosto správný, jsou to hrozní parasiti. Osobně jsem doufal, že FinELib se s Elsevierem nedohodne a dojde k bojkotu i ve Finsku, ale nakonec se dohodli.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 3):
Zbynek.Janoska, Ondrej.Profant, Adam.Jaros
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Richard.Chudoba
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 18
Registrován: 08 lis 2018, 18:37
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 28 poděkování

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Richard.Chudoba »

Marku, díky za reakci. Mě nejvíce zaujalo předplatné pro OpenAccess publikování na úrovni státu (či skupiny států). Podle mě to řeší nejpalčivější problém současného stavu, kdy je nutné platit za získání článku (exklusivních informací); vydavatel má na tyto informace monopol a podle toho nastavuje cenu. Současně to netrpí problémem obvyklého OpenAccess publikování, kdy autor platí za publikaci každého článku, a vydavatel je proto ekonomicky motivován přijmout i špatný paper.

1. Zachování prestiže žurnálů. Vydavatel není motivován přijímat špatné papery, naopak autor chce cílit na nejlepší žurnál odpovídající důležitosti jeho příspěvku. Toto lze motivovat i nastavením grantů a institucionálního financování. (Zde předpokládám, že vydavatelé budou nabízet balíčky obsahující vždy jak špičkové, tak standardní žurnály v oboru.)
2. Vytvoření konkurence mezi vydavateli. Autor se obvykle může rozhodnout mezi několika časopisy od různých vydavatelů (alespoň v mém oboru), kam článek pošle. Zájmem vydavatelů je tedy být zahrnut v dohodě o OpenAccess publikování na úrovni státu (skupiny států).
3. Jde o zrušení (informačního) monopolu. Vydavatel dostává zaplaceno za službu, kterou nabízí, tedy posouzení, recenze, vydaní a zpřístupnění. Naopak nedostává zaplaceno za samotné informace.
Marek.Necada píše: 17 lis 2018, 09:58 v konceptu programu do eurovoleb máme přesun k neziskovému OA publikování
Mohu se někde konceptu programu dopátrat? Proč je důležité, aby OA publikování bylo neziskové? Vydavatel dělá svou práci, která je užitečná, a není důvod mu zisk upírat. Konkurence mezi vydavateli by se pak měla postarat o přiměřenou výši zisku. Časopisy v mém oboru navíc letos hojně upravily preprint policy, takže je zveřejnění rukopisu na preprint serverech (např. arXiv, ChemRxiv) před posláním do časopisu explicitně dovoleno.

Netvrdím, že předplatné pro OpenAccess publikování bude fungovat všude, ale ve státech s určitým vědeckým standardem, kam řadím i Evropu, by takový přístup mohl být přínosný. Každopádně budu rád za oponenturu svých názorů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Richard.Chudoba za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Adam.Jaros, SvobodaTom
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2916
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3762 poděkování
Dostal poděkování: 6001 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Janka.Michailidu »

díky za započetí diskuze na tohle téma.
začíná se to v poslední době řešit (alespoň teoreticky) i v evropském kontextu.. viz: https://sciencebusiness.net/news/eu-and ... s-journals a https://www.scienceeurope.org/making-op ... y-by-2020/ tzn. že články, které vycházejí z veřejně dotovaných institucí, by měly jít do open accessu. což mě hodně potěšilo..

uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 7):
Zbynek.Janoska, Ondrej.Profant, Ivan.Sirko, Ivor.Kollar, Adam.Jaros, Vit.Fux, Marek.Necada

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Myslím, že stát by neměl nutit veřejně dotované instituce, aby publikovaly pouze v open-access - už proto, že u řady vvi je přímá podpora státu v jednotkách procent a většinu svého rozpočtu si musí sehnat samy - skrz granty, komerční zakázky apod. Navíc jsou u nás i výzkumné instituce, které od státu žádné peníze přímo nedostávají - jsou to vesměs specializované nezizkovky, které v rámci své činnosti produkují i vědecké výsledky a za jejich publikaci dostávají peníze z tzv. kafemlejnku (nebo toho, co ho nahradilo). Pokud si soukromá firma zadá u instituce výzkum a výsledkem bude článek, není důvod, aby stát výzkumníkům říkal, kde můžou publikovat a kde ne.

Jiná možnost je, že by všechny granty, které jsou financovány státem měly podmínku, že výsledky budou publikované v open-access žurnálech. Je tu ale problém s tím, že v ČR je spousta odborných časopisů s působností ČR/SR, které nejsou open-access. Pak hrozí, že to publikum, které by daný článek ocenilo, si ho nepřečte, protože výzkumníci budou muset publikovat v nějakém zahraničním open-access časopise, kde ale jejich výzkum zapadne, protože se bude věnovat ryze lokálním tématu, které zase mimo ČR nikoho zajímat nebude.

A vydávání odborných časopisů něco stojí, i pokud jsou jen elektronické. Minimálně pokud má časopis ambici mít dobré recenzenty, musí je zaplatit.

Jako lepší mi přijde, kdyby si stát v rámci poskytnutí grantu dal podmínku, že veškeré publikační výstupy mohou být zveřejněny v jakémkoli časopise (myslím, že například Nature, Science, PLOS nebo Lancet nejsou open-acess), ale zároveň i zcela zdarma například na webových stránkách autorů (google už si to oindexuje a pdf ke stažení nabídne :))
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Janka.Michailidu
Uživatelský avatar
Vit.Rous
Místní předsednictvo
Příspěvky: 75
Registrován: 13 kvě 2018, 13:22
Profese: projektant
Bydliště: K.Světlé 582, Dubí, 417 01
Dal poděkování: 266 poděkování
Dostal poděkování: 231 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Vit.Rous »

Zbynek.Janoska píše: 17 lis 2018, 20:12 Jako lepší mi přijde, kdyby si stát v rámci poskytnutí grantu dal podmínku, že veškeré publikační výstupy mohou být zveřejněny v jakémkoli časopise (myslím, že například Nature, Science, PLOS nebo Lancet nejsou open-acess), ale zároveň i zcela zdarma například na webových stránkách autorů (google už si to oindexuje a pdf ke stažení nabídne :))
Pokud to časopis ve svých podmínkách zakazuje, tak sotva člověk může dát ten článek jen tak otevřeně na web.

Určitě je to dobrá iniciativa, akorát je asi potřeba o tom zejména přesvědčit rektory, aby do toho šli (jako v tom Německu).

http://sci-hub.tw/ sice existuje, ale rozhodně to není institucionální řešení. Nebo by snad měla univerzita svým zaměstnacům říkat, že od teď jim neplatí přístup k full-text databázím, protože to mají stejně všechno cracknuté na sci-hub. Navíc není asi důvod rozporovat, že si vydavatel zaslouží odměnu za svou práci (stejně jako ji očekává každý z nás), jde v podstatě jen o to, aby ta odměna byla férová. Jde v podstatě o analogickou situaci při vyjednávání odborů a zaměstanavatelů, akorát u nás jde o to, dát dohromady tu "odborovou" skupinu (v tomhle případě asi tedy Česká konference rektorů).
Bylo by tedy dobré směřovat na ně dotaz za stranu? Kdo by ho měl vznést?

Co se týká open-acess (protože dle té webovky DEALu, řešili teď primárně zlevnění přístupu), tak tohle je rozhodně věc k řešení na evropské úrovni (podobně jako třeba roaming). Zaprvé z toho důvodu, že dost výzkumu je evropského v rámci několika zemí. A za druhé, pokud Elsevier ignoroval i takovou zemi jako je Německo, tak Česko na tom asi nebu o moc lépe. A i když je pravda, že Elsevier jsou vyděrači, tak pořád je pro výzkumníka nutné publikovat v dostatečně prestižních časopisech (v rámci oboru) a Elsevier je v tomhle prostě hodně významný hráč (Například v mém oboru kromě IWA Publishing v podstatě ani nikdo jiný není, takže pak je těžké bojkotovat..)
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Netýká se to jen vědeckých institucí. Vedecké články by měly být otevřené všem a v tom je sci-hub výborný. Já například pracuji v neziskovce, která nemá šanci si přístup kamkoli platil, ale děláme zároveň odbornou činnost a potřebujeme číst nejnovější výzkum, abychom byli schopni to dělat dobře.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Vit.Fux
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 5235
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 2006 poděkování
Dostal poděkování: 3084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Jiri.Rezek »

Tak ono se to pomalu začíná zlepšovat. Např. když budete chtít usilovat o evropský prjekt v rámci výzev Horizon2020, tak je tam explicitně napsáno, že veškeré výstupy ve formě článku MUSÍ být v režimu open-acces, jinak na ně nebude brána zřetel..ale samozřejmě, souhlasím s tím, že by to chtělo akcelerovat i na národní urovni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Rezek za příspěvky (celkem 4):
Zbynek.Janoska, Marek.Necada, Vit.Fux, Michal.Lupecka
  1. místopředseda KS Plzeňský kraj tel.: 72tri 175 03devet
    místostarosta Plzeň 1
Uživatelský avatar
Adam.Jaros
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 928
Registrován: 30 dub 2012, 17:26
Profese: Teoretický alchymista
Dal poděkování: 2233 poděkování
Dostal poděkování: 2361 poděkování

Re: Přístup k vědeckým časopisům: předplatné a OpenAccess

Příspěvek od Adam.Jaros »

Zbynek.Janoska píše: 16 lis 2018, 19:39 Prakticky jakýkoli vědecký článek si lze stáhnout zdarma přes Scihub:
http://sci-hub.tw/
Ano prosím, jde. Ale to není systémové řešení. Já a kolegové Alexandru Elbakyan milujeme, protože bez ní bychom ani neudělali rešerši a asi bychom si domýšleli z abstraktů.

Takže zpět k tomu podstatnému: Chceme v České republice tlačit na jednání, které by vedlo k podobné situaci, jako je v Německu?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Jaros za příspěvek:
Josef.Kadlecek
Odpovědět

Zpět na „Věda a výzkum“