Pánové, co se týče přestupního tarifu, tak aby skutečně fungoval, je nutné, aby k tomu nebyla potřeba jakákoliv karta nebo jiná nesmyslná bariéra (a to ani platební karta, mobil atd.). Jasně, dejme tomu, že SMS jízdenka je dostupná aspoň pro většinu lidí včetně návštěvníků, ale také ne zcela pro každého, a navíc je s přirážkou. Petrův příklad ukazuje jeden z důvodů, proč tomu tak je - kdyby přestupní jízdenka stála pro každého bez karet a SMS 20 Kč, ejhle, jeho cenový příklad by vypadal úplně jinak, protože cena by se snížila na 40 korun. PseudoIDS, kde jsou přestupní jízdenky podmíněné vlastnictvím nějaké karty, jsou takové české specifikum. Dost těžko se chápe, proč se tu tak rozmohly (asi kombinace neznalosti a zájmů výrobců karet), ale skutečně všude ve vyspělých IDS mají přestupní tarif na základě papírových jízdenek, i proto, že bez něj nelze zajistit zcela efektivní dopravní obslužnost - to je na delší povídání. A rozhodně si nemyslím, že IDS, kde podmínkou přestupu je karta, je v souladu s pirátským programem:
https://www.pirati.cz/program/dlouhodoby/doprava/ ,,Propojení dopravních systémů. Chceme dosáhnout stavu, kdy si člověk při nástupu do místního autobusu bude moci koupit lístek, který mu vydrží až do centra velkého města, a to i v případě, že během cesty využije služby více dopravců. Podporujeme svobodnou soutěž komerčních dopravců za rovných podmínek a systém založený na otevřených technických standardech."
Petře, pokud lidé v Plzni ve velkém dojíždějí přes město na jeho jiný okraj, je to důvod, aby došlo ke změnám v MHD, které budou více reflektovat poptávku. Jak jsem řekl, tohle je obvyklý a velmi často neřešený problém, v Praze to není o moc lepší, byť situaci o hodně zlepšily tangenciální busy. Ale pořád to není obecně platný argument proti VHD.
Argument s nákupem už mi přijde opravdu absurdní. Považ, Petře, nejen já, ale i drtivá většina mých známých nejezdí po Praze běžně autem a, světe div se, i my jíme, pijeme, dáme si to pivo (balenou vodu fakt domů nenosím - máte závadnou vodu v potrubí?), a nosíme to, překvapivě, v ruce. A vem si, že to běžně koupím v Kauflandu, odkud musím přes celé parkoviště na bus, pak 3 zastávky busem a ještě 300 metrů domů přes terénní val se schody. A i když vybereš jiný krám, byť nejbližší, zase jdeš dál než od zastávky. A přesto neříkám, že bych musel jezdit nakupovat autem.
No a k té trase Zličín - Říčany, nevím, kde jsi vzal hodinu a půl MHD. Jak vidíš zde -
http://pid.idos.cz/spojeni/?date=16.11. ... ubmit=true - ve skutečnosti je to cca hodina a pět minut.
EDIT: Abych nebyl nařčen, že zadání pro auto bylo Sídliště Řepy, zde příklad Praha-Zličín - Říčany, VHD opět za 1 h 5 min, a to nelze využít ani metro: http://pid.idos.cz/spojeni/?date=16.11. ... ubmit=true A to jsi vybral velmi účelový příklad, kde autem jedeš od začátku do konce po dálnici, protože tu dokonce stojí Pražský okruh, ale zároveň tam není vhodné spojení metrem.
Zkus si takhle ve špičce trasu Říčany - Klecany: Autem to vychází 50 - 60 min https://goo.gl/maps/N1UDxHCDEvE2 , VHD 70 min, a to část cesty musíš jet busem http://pid.idos.cz/spojeni/?date=16.11. ... ubmit=true . A to v obou případech cesta VHD stojí 40 Kč, pokud nemáš nic předplaceného, a jízdenku si koupíš v automatu v metru, v buse nebo na nádraží v pokladně, případně i v aplikaci, a to mluvíme o vzdálenosti kolem 40 km (samozřejmě na kratší vzdálenost to v Praze může být méně výhodné).
A to nerozlišuji efektivně a neefektivně vynaložený čas, protože při té cestě Zličín - Říčany nebo Říčany - Klecany mám ve VHD 40 - 50 minut, které mohu využít na jakoukoliv činnost, třeba Ti něco zajímavého napsat na fóru, zatímco v když řídíš auto, máš možnost efektivního využití času prakticky nulovou.
Omlouvám se všem za dlouhý offtopic. Myslím, že už se můžeme skutečně vrátit ke kolům, pro která je podle mě opravdu nutné vytvořit na silnici podmínky. Cílem z mé strany nebylo ukazovat, zda je lepší VHD nebo auto nebo zda ho může za všech okolností nahradit. Myšlenkou mé disputace zde bylo především upozornit na rozdíl v efektivitě individuální, hromadné a cyklistické dopravy, a prokázat, že VHD je k běžnému cestování vhodná, a je ve většině případů dobrou alternativou. Obdobně je pro mnoho lidí alternativou cyklistika, a zaslouží si mnohem lepší podmínky než aktuálně má.
