Důvody, pro které volím Piráty

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

petrr píše: 20 srp 2021, 16:56

Tak žádná volba není ideální, stejně jako v medicíně se prostě zvažují rizika a přínos ;)
Mimochodem, vaše relativizace je zajímavá, řešíte nikoli co dotyčný řekl, ale jestli to řekl na půdě strany. Ačkoli samozřejmě chápu, jak to myslíte, toto je přesně ono nebezpečí o které mluvím - takže dokud to neříká veřejně ve straně, je to ok? Ona mlčící většina má mnohdy výraznější význam, než se zdá, a žádného odsouzení či distancu, jak jsem již uvedl, jsem si nevšiml, u tohoto výroku ani u podobných. Takže jako volič se mohu legitimně ptát, kolik takových Kaplerů a kolemjdoucích ve straně je, a kteří by se projevili kdyby byla strana u moci. U tradičnějších stran existuje určité jistota, předvídatelnost a známé ideologické směřování. Znáte to anglické rčení: better the devil you know than the devil you don’t ;)

Ok to není, tam se vcelku shodujeme. Relativizuji to, kde taková shoda mezi námi není. Otázka, kolik je ve straně Kaplerů i kolemjdoucich, je jistě legitimní. Soudě dle toho, že Piráti výroky těchto jedinců nevzali (dosud) za své, nesdílím plně Vaše kritické závěry. Ctím však to, že je to každého volba.. Již jsem psal, že z ideologického pohledu jsou Piráti v těžší situaci pro názorovou pestrost. Podle mě je těžké je nějak ideologicky zařadit. Musí-li to být, domnívám se, že se snaží ve výsledku držet kurz politiky středové strany s levicovým akcentem. A v tomto kurzu a díky vnitrostranickým mechanismům se domnívám, že Vámi uváděné výroky nemají ve výsledku šanci.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od Jan.Prokop »

petrr píše: 20 srp 2021, 16:56

Takže jako volič se mohu legitimně ptát, kolik takových Kaplerů a kolemjdoucích ve straně je, a kteří by se projevili kdyby byla strana u moci. U tradičnějších stran existuje určité jistota, předvídatelnost a známé ideologické směřování. Znáte to anglické rčení: better the devil you know than the devil you don’t ;)

Vzhledem k tomu, že tenhle mediální shitstorm začal poté co se objevil na Pirlistech článek o nzp, tak kolik členů má podobné smýšlení jde odvodit od tohoto členského podnětu viewtopic.php?f=350&t=57490 a ten neni o tom jestli nzp ano nebo ne, ale jestli tomu věnovat čas a udělat studii proveditelnosti

petrr
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 229
Registrován: 29 dub 2021, 08:56
Dal poděkování: 41 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od petrr »

MirekS píše: 20 srp 2021, 21:03
petrr píše: 20 srp 2021, 16:56

Tak žádná volba není ideální, stejně jako v medicíně se prostě zvažují rizika a přínos ;)
Mimochodem, vaše relativizace je zajímavá, řešíte nikoli co dotyčný řekl, ale jestli to řekl na půdě strany. Ačkoli samozřejmě chápu, jak to myslíte, toto je přesně ono nebezpečí o které mluvím - takže dokud to neříká veřejně ve straně, je to ok? Ona mlčící většina má mnohdy výraznější význam, než se zdá, a žádného odsouzení či distancu, jak jsem již uvedl, jsem si nevšiml, u tohoto výroku ani u podobných. Takže jako volič se mohu legitimně ptát, kolik takových Kaplerů a kolemjdoucích ve straně je, a kteří by se projevili kdyby byla strana u moci. U tradičnějších stran existuje určité jistota, předvídatelnost a známé ideologické směřování. Znáte to anglické rčení: better the devil you know than the devil you don’t ;)

Ok to není, tam se vcelku shodujeme. Relativizuji to, kde taková shoda mezi námi není. Otázka, kolik je ve straně Kaplerů i kolemjdoucich, je jistě legitimní. Soudě dle toho, že Piráti výroky těchto jedinců nevzali (dosud) za své, nesdílím plně Vaše kritické závěry. Ctím však to, že je to každého volba.. Již jsem psal, že z ideologického pohledu jsou Piráti v těžší situaci pro názorovou pestrost. Podle mě je těžké je nějak ideologicky zařadit. Musí-li to být, domnívám se, že se snaží ve výsledku držet kurz politiky středové strany s levicovým akcentem. A v tomto kurzu a díky vnitrostranickým mechanismům se domnívám, že Vámi uváděné výroky nemají ve výsledku šanci.

Přečtěte si prosím poslední příspěvek kolemjdoucího: viewtopic.php?p=768037#p768037

Udává velmi konkrétní případy k tomu, co jsem zde zmínil. Takže tvrdit, že důvody, pro které jsme piráty naposledy volali, jsou stále platné, je lhaní si do kapsy.

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od Michael.Polak »

MirekS píše: 20 srp 2021, 21:03

Musí-li to být, domnívám se, že se snaží ve výsledku držet kurz politiky středové strany s levicovým akcentem

Ten "levicový akcent" je spíše wannabe nálepka všech možných skupin, od konkurenčních stran, které chtějí stavět na odiv svojí "pravicovost" a potřebují se vůči Pirátům nějak vymezit, po komentátory, kteří po ústupu ČSSD pod hranici volitelnosti hledají, jaká strana by na politickém spektru měla být nositelem "levicovosti".

Faktem je, že neznám žádnou jinou "levicovou" stranu, která by v pogramu neměla daňovou progresi. Významné osobnosti na čelních místech kandidátních listin Pirátů i ve stranických funkcích se opakovaně snaží profilovat jako vysloveně pravicově smýšlející, distancovat se od historických programových bodů, které trochu naznačují levicovost (ačkoliv je to hodně diskutabilní, jestlii to tak vůbec je) - a je jim to hodně platné, protože jako "levicový akcent" dnes působí třeba i zastávání se lidí v exekucích

Méně mi vadí označení "progresivní strana", jenže ne všichni členové mají o tom "progresu" stejnou představu - pro někoho je to důraz na ta různá LGBT, gender a trans témata, ale pro mě by naopak pokrokem byl důraz na "světle zelené" technologie, které by třeba i díky patentům v public domain, např. vykoupených státem a daných k volnému užívání, mohly vyřešit enviromentání krizi i hrozbu globálního oteplování díky dramatické změně životního stylu směrem k něčemu udržitelnějšímu.. což by současně mělo proběhnout spíše dobrovolnou a zábavnou formou, nikoliv skrze donucování a zákazy.

Podle mě jsme v zásadě progresivistická strana (s vyjímkami) - akorát v rácmci členské základny neexistuje 100% shoda na směru toho společenského pohybu, jak levicoví progresivisté, tak různí bright-green aktivisté jako já (pokud tu nějací jsou) jsou spíše v menšině, většina členů hledá nějaký "mírný pokrok v mezích zákona", který by šlo jako program předložit průměnému českému voliči...

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

Michael.Polak píše: 21 srp 2021, 19:44

Ten "levicový akcent" je spíše wannabe nálepka všech možných skupin, od konkurenčních stran, které chtějí stavět na odiv svojí "pravicovost" a potřebují se vůči Pirátům nějak vymezit, po komentátory, kteří po ústupu ČSSD pod hranici volitelnosti hledají, jaká strana by na politickém spektru měla být nositelem "levicovosti".

Ne tady se jedná. o mé soukromé voličské ohodnocení. Nejsem žádná skupina, ani člen konkurenční strany, ani komentátor hledající po propadu ČSSD nového politického nositele "levicovosti".

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od Petr.Vileta »

MirekS píše: 21 srp 2021, 21:33

Ne tady se jedná. o mé soukromé voličské ohodnocení. Nejsem žádná skupina, ani člen konkurenční strany, ani komentátor hledající po propadu ČSSD nového politického nositele "levicovosti".

No tak co vám konkrétně vadí na naší současné kampani, případně na volebním programu pro tyto volby?

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

To, co neshledávám dobrým, jsem popsal ve vláknu. "Proč Piráti zřejmě nevyhrají volby". Z toho vyplývá, že mi vadilo, že se @Ivan.Bartos choval jako vítěz voleb nebo se do této role nechal vmanévrovat v době, kdy preference byly nahoře. Byla to zároveň doba, jestli se nepletu, kdy došlo k vypuštění programu a prvním reakcím veřejnosti na něj. Řekl bych, že příprava na ni byla pidceněna. ISpíš než v kampani shledávám nedokonalosti v programu. O nich jsem mluvil ve výše uvedeném vláknu.
Navíc, jestli jsem to zaznamenal správně, Piráti spíše řeší (návrh na) odvolání @Mikulas.Ferjencik s otevřeným koncem, kdo by ho případně nahradil a s jakými záměry dalšího smerování MO, než aby řešili nedostatky v programu.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od Ondra.kl »

MirekS píše: 22 srp 2021, 17:38

Navíc, jestli jsem to zaznamenal správně, Piráti spíše řeší (návrh na) odvolání @Mikulas.Ferjencik s otevřeným koncem, kdo by ho případně nahradil a s jakými záměry dalšího smerování MO, než aby řešili nedostatky v programu.

To bude tim, ze forum je mrtve. Zbyly tu jen jednani organu a pokec par regp a nestraniku. Vse ostatni se deje jinde.

V tomto uz jsou Pirati klasickou stranou.

MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

petrr píše: 21 srp 2021, 18:36

Takže tvrdit, že důvody, pro které jsme piráty naposledy volili, jsou stále platné, je lhaní si do kapsy.

Překroutil jste to! Toto vlákno je osobní nikoli generalizující hodnocení. V poznání a činění závěrů jsme každý jinde. Pro Vás podpora skončila, pro mě (ještě) ne.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

Ondra.kl píše: 22 srp 2021, 17:49

To bude tim, ze forum je mrtve. Zbyly tu jen jednani organu a pokec par regp a nestraniku. Vse ostatni se deje jinde.

V tomto uz jsou Pirati klasickou stranou.

Nevidím to tak ostře, ale uznávám, že něco na tom je.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“