Spisovná čeština na ČT:D

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
logik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Profese: logistik
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování

Spisovná čeština na ČT:D

Příspěvek od logik »

Dobrý den, jmenuji se Ivo Bartoš, jsem registrovaný příznivec Pirátů a rád bych otevřel téma, které mne jako rodiče dlouhodobě trápí.
Jsem přesvědčen, že dnešní děti by měly dokázat, jako jejich rodiče, přepnout mezi spisovnou češtinou a jazykem svého regionu. Takovou schopnost by podle mne měla podporovat veřejná Česká televize, např. prostřednictvím svého programu ČT:D. A to se neděje, ba právě naopak. Jako extrémní příklad mohu uvést pořad s rybářem Jakubem Vágnerem: S Jakubem v přírodě, kde se dětský divák dozví, že indiáni na koních jezděj, jsou schopný přežít, kanadský řeky jsou plný lososů atd.
Nerozumím tomu, jak režisér a dramaturg veřejnoprávní televize dokáže pořady s takovými vadami vůbec pustit do světa.

U nás na Moravě jsme tedy nuceni při puštěném dětském pořadu na Déčku děti opravovat a učit je, že slova mlíko a polívka nemají správný tvar spisovné češtiny a ony odpovídají: táto, ty seš na mě zlej.

Díky za názor předem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi logik za příspěvky (celkem 3):
Marek.Necada, Jan.Bartko, Vit.Fux
Georgia.Hejdukova
Rozhodčí komise
Profese: studentka práv, rešeršistka
Dal poděkování: 735 poděkování
Dostal poděkování: 2475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spisovná čeština na ČT:D

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Zcela upřímně - kdyby na děti mluvily spisovnou češtinou, tak by pro ně ta televize zdaleka nebyla tak atraktivní - můj názor
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvek:
Ondrej.Kalis

“It does not do to dwell on dreams and forget to live”
― prof. Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, O.M
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz
LinkedIn / Facebook / Twitter / Instagram / Web

Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

A ten pořad je lekce spisovné češtiny? Navíc s onou obecnou češtinou se děti budou běžně setkávat nejen v pořadech ČT.

Nějaký přísně preskriptivní přístup k jazyku už stejně považuji za přežitek. V době velice odlišných místních nářečí mělo smysl standardizovat češtinu, abychom si vůbec od Aše až k Hodonínu vůbec pohodlně rozuměli, ale dnes už je společnost v důsledku existence masmédií a moderních telekomunikací tak propojená, že toto jaksi ztrácí smysl, protože konvergence jazyka probíhá dostatečně rychle zcela organicky.

A ve škole se vaše děti stejně budou spisovnou češtinu učit, takže se nemusíte bát, že by o něco přišly.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 4):
Georgia.Hejdukova, logik, Ondrej.Kalis, Zbynek.Janoska

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

logik

Příspěvek od logik »

Veřejnoprávní službu ČT chápu i také jako podporu výuky, jenž se děje na základních školách, např. v naučných pořadech pro děti. Dítě, které je povinno psát sloh spisovnou češtinou, doma na Déčku slyší úplně jiné tvary slov. Jako příklad uvádím práci rozhlasových moderátorů na stanicích Českého Rozhlasu, kde slyšíte ode všech spisovnou češtinu, je to nutný standard, proč je to jinak v ČT? Koncesionářský poplatek společný, kvalita různá. Každý ať si ve svých FB pořadech mluví jak chce, ale moderátor v ČT by měl ctít spisovný jazyk včetně např. pana Vágnera, kterého aktivity vůči dětem jsou fajn a pozitivní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi logik za příspěvky (celkem 2):
Marek.Necada, V__
logik

Příspěvek od logik »

Myšlenka, že základní škola je skanzen, kde se jen tam má mluvit a psát spisovně, je bláznivá. Přece smyslem Školství a výuky předmětu Český jazyk, je naučit děti komunikovat a psát standardně, to je přece základ vzdělanosti člověka. Říká se, že rodný jazyk je bohatství národa, myslet si, že bylo dosaženo již dostačujícího dorozumívajícího efektu, je na pováženou. Názor pana Františka.Navrkala by jistě byl vhodným pro posouzení od akademiků z Ústavu pro český jazyk. Dělám si legraci, legrační však bohužel není, že za koncesionářský poplatek, který je vlastně vymahatelnou daní, dostávám mizernou službu, která mi způsobuje další časové náklady, při opravách slov svých dětí.
Děkuji předem za jakýkoliv seriozní názor předem, nejlépe od rodiče.
Lucie.Vadkerti
Člen KS Praha
Dal poděkování: 237 poděkování
Dostal poděkování: 109 poděkování

Příspěvek od Lucie.Vadkerti »

Já v tomto směru souhlasím. Snad kvůli tomu, že jsem také rodič, nebo možná, že jsem také z Moravy :D Mě nejvíc vytáčí, že se napříč spektrem televizních pořadů všichni schodují :) Myslím si, že média obecně by měla být poslední baštou obrany jazyka českého. Na facebooku, v smskách i při hovoru běžně používám češtinu hovorovou, ale ve veřejných diskuzích, pokud mluvím s lidmi cizími, nebo z nějakého důvodu oficiálně se snažím mluvit češtinou spisovnou. Ve škole se sice spisovné češtině děti učí, ale nekomunikují tak s nimi z pravidla ani učitelé. Nehledě na to, že jako součást látky to některými dětmi může být vnímano negativně apriori. Bylo by z mého pohledu vhodné podpořit nějakým způsobem užívání spisovné češtiny ve veřejném prostoru a ani si nemyslím, že by to nějak ovlivnilo atraktivitu pořadů. Navíc je to velice nenásilný a vlastně takřka nepostřehnutelný způsob, jak do dětí tyto základy dostat. :)
Matej.Sandor
Člen KS Praha
Profese: manažer, právník
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Příspěvek od Matej.Sandor »

Můj názor na to je takový že spisovnou češtinu by dítě mělo získavat především ve škole a od rodičů. Naopak média by měla představovat češtinu v celé její kráse, aby třeba i člověk z Aše věděl že šalina je tramvaj a opačně. Myslím že právě zvlášť pro děti je důležité poznávat pestrost jazyka a nikoliv jenom jeho jedinou unifikovanou formu. To by pak ty nářečí mohly taky časem jednou vymizet.

Jinak hlavní zpravodajské relace jsou většinou ve spisovné češtině a toto se tak vztahuje jenom další tvorbě medií.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Kalis, Zbynek.Janoska
Lucie.Vadkerti
Člen KS Praha
Dal poděkování: 237 poděkování
Dostal poděkování: 109 poděkování

Příspěvek od Lucie.Vadkerti »

Od rodičů? Vždyť právě v rodinách se nejčastěji mluví nářečím a tak zajišťuje jeho přežití...
logik

Příspěvek od logik »

Jsem toho názoru, že zpoplatněná veřejnoprávní služba ČT by měla zajištovat a dbát o obsah ve spisovné češtině. Ano, je přece všem jasné, že dialogy povídek z brněnského, plzeňského či pražského prostředí budou plné místních výrazů, nikdo nečeká, že pohádka z jihočeského kraje bude ve spisovné češtině. Souhlasím s tvrzením, že nářečí přežívá především v rodinných kruzích. Nechápu, jak se mohlo stát, že se nespisovný projev stal v ČT tolerovaným. Vždyť přece kultivovaný spisovný projev je znakem vzdělanosti a kultury. Nedovedu si představit, že by např. publicista Zdeněk Mahler mluvil o T.G.Masarykovi v tzv. pražském formátu řeči.
Tito uživatelé poděkovali autorovi logik za příspěvek:
V__
logik

Příspěvek od logik »

Prosím, toto téma jsem otevřel proto, že si myslím, že ČT má povinnost dbát o úroveň jazyka českého ve svých pořadech. A také proto, že mi jejich nekvalitní práce způsobuje domácí lingvistické problémy.
Odpovědět

Zpět na „Školství“