Změna JdŘ - rozhodování o jiném hlasovacím způsobu

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho měsíce od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo. (pro 800 členů je to 29 hlasů)
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 800 členů je to 57 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

JdŘ - umožnit postupovat v hlasování jinak

PRO
9
90%
PROTI
0
Žádná hlasování
zdržuji se
1
10%
 
Celkem hlasujících: 10 - Celkem hlasů: 10

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 18407
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 23144 poděkování
Dostal poděkování: 16480 poděkování

Změna JdŘ - rozhodování o jiném hlasovacím způsobu

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 30 čer 2018, 20:34

Jelikož tento markův podnět je zastaralý a nenašel podporu, přesto má dle mne dobrou myšlenku, předkládám jeho vlastní verzi.
Návrh píše:Celostátní fórum mění § 12 svého jednacího řádu takto:
  1. 2. věta odstavce (2) nově zní: "Výběr možností se provádí hlasovacím systémem, který celostátní fórum schválí návrhem postupu s ohledem na technické možnosti."
  2. V odstavci (3) se nahrazuje text "Pokud se celostátní fórum neusnese na jiném hlasovacím systému" textem "Pokud celostátní fórum neschválí jiný hlasovací systém".
diff píše:§ 12 Hlasování
(...)

(2) Hlasováním se vybírá jedna nebo více možností. Výběr možností se provádí podle hlasovacího systému, na němž se celostátní fórum usnese s ohledem na technické možnostiVýběr možností se provádí hlasovacím systémem, který celostátní fórum schválí návrhem postupu s ohledem na technické možnosti. Vybraná možnost však vždy musí v hlasování získat podporu nadpoloviční většiny6), případně více než třípětinové většiny, jde-li o zásadní návrh.7) K možnostem, které potřebnou většinu v hlasování nezískaly, se dále nepřihlíží.

(3) Pokud se celostátní fórum neusnese na jiném hlasovacím systémuPokud celostátní fórum neschválí jiný hlasovací systém, hlasuje se takto:

(...)
Jedná se v zásadě o technickou změnu, která umožňuje měnit hlasovací systém návrhem postupu, pokud takový postup dovolují technické možnosti.
Pokud by se nějaký nový systém hlasování osvědčil, je možné ho trvale zavést změnou jednacího řádu.
Tato změna se promítne i do jednacího řádu RV, případně do např. do krajských jednání tam, kde se jednací řád používá.

Vzhledem k tomu, že se jedná o drobnost, navrhuji schválit v referendu.
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Příspěvky: 12181
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2156 poděkování
Dostal poděkování: 15581 poděkování

Re: Změna JdŘ - rozhodování o jiném hlasovacím způsobu

Příspěvek od Martin.Kucera » 30 čer 2018, 20:51

Čili jde o to, aby se CF mohlo v průběhu jednání rozhodnout návrhem postupu zvolit jiný než standardní hlasovací systém?

Akorát ta věta "Výběr možností se provádí hlasovacím systémem, který celostátní fórum schválí návrhem postupu s ohledem na technické možnosti." navozuje dojem, že hlasovací systém musí být vždy schválen návrhem postupu. Byť ten bod 3 to uvádí na pravou míru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů