9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Robert
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2
Registrován: 21 dub 2010, 12:16
Profese: historik

9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Robert »

1. Jaký je Váš názor na občany České republiky, hlásící se k moravské národnosti?
2. Měli by být podle Vás Moravané uznáni druhým státotvorným národem ČR (podobně jako Slováci v Československu) - tj. jste pro federalizaci ČR?
3. Nebo by Moravané měli být uznáni největší národnostní menšinou - tj. jste proto, aby stát podporoval dotacemi a jinak kulturní a jiné projekty občanů moravské národnostní menšiny (podobně jako podporuje kulturní a jiné projekty Rómů, Slováků, Poláků, Němců aj.)?
4. Uděláte něco pro zastavení odnárodňování Moravanů v ČR? V době od roku 1991 každoročně ubylo asi 100000 národnostních Moravanů.
5. Uděláte něco pro školství na Moravě, aby se lidé na Moravě mohli o Moravě učit ve školách, aby věděli, že do 60. let 19. století se k české národnosti na Moravě téměř nikdo nehlásil?
6. Nebo podle Vašeho názoru moravský národ ani moravská národnost neexistují?
7. Jste pro takovou změnu hranic krajů, aby moravská území v českých krajích (části okresů Jindřichův Hradec, Svitavy, Ústí nad Orlicí) byla převedena do krajů moravských?
8. Jste pro změnu názvu České republiky na Českomoravskou republiku (ev. pro jiný název státu)?
9. Budete v případě volebního úspěchu prosazovat, aby občané moravské národnosti měli podobně jako Rómové svoje vlastní pořady v ČT a vlastní tisk?

Tyto otázky jsem zaslal na Vaši e-mailovou adresu ivan.bartos@ceskapiratskastrana.cz 25. března 2010 a nedostal jsem na ně dosud odpověď.
Anonym101
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1624
Registrován: 11 čer 2009, 01:44
Profese: nic
Dal poděkování: 493 poděkování
Dostal poděkování: 569 poděkování

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Anonym101 »

ja bych byl pro nazev Českochodskomoravskoromskoslezkoslovenskopolskou republiku (nebranil bych se dalsimu rozsireni)
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Kdysi jsem volil HZMS (v době Bárty), docela aktivně jsem se k problému vyjadřoval, na Moravě jsem se narodil, žiji zde a národností jsem moravan, tak se pokusím odpovědět alespoň za sebe.

1) Využívají své právo, poznali pravdu.
2) Češi jsou někde uznáni státotvorným národem? Zákon, paragraf? Federalizaci ne, to bychom uznali, že zde žije ještě jiný národ mluvící moravsky.
3) Ne, Moravané tvoří většinu, jen o tom někteří nevědí.
4) Mění se jen počty lidí, kteří se omylem hlásí k české národnosti. A je to cyklické a regionální. Nejhůře jsou na tom regiony okolo Prahy.
5) Ne, nejsme sociální inženýři. Polovina lidí zde mluvila moravsky, polovina německy, to ví každé malé dítě.
6) Národnost je věc soukromá.
7) Ano
8) Ne, když už, tak opravit chybný název naší země na Moravskou republiku, Češi jsou Moravané, kteří nedošli do Německa.
9) Rozhodně, je pravda, že jsme jako národ ohroženi globalizačními tlaky.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Jaroslav.Kucera
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4615
Registrován: 21 dub 2009, 15:19
Profese: Konfigurační inženýr/programátor
Bydliště: Mošnova 29, Brno
Dal poděkování: 7509 poděkování
Dostal poděkování: 1591 poděkování

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Jaroslav.Kucera »

Dovolím si odpovědět jakožto lídr kandidátky v Jihomoravském kraji. Narodil jsem se však u Turnova, tedy v Podkerkonoší.

1. Jaký je Váš názor na občany České republiky, hlásící se k moravské národnosti?

Stejný jako na další občany naší země.

2. Měli by být podle Vás Moravané uznáni druhým státotvorným národem ČR (podobně jako Slováci v Československu) - tj. jste pro federalizaci ČR?

Ne, Morava byla sice v minulosti markrabstvím a tedy politicky do jisté míry oddělená od Českého království(vlastní sněm atd.). Bylo to však rozdělení politické, nikoli národnostní. Pro federalizaci státu v současné době není důvod a vedlo by to jen k nárůstu byrokracie.
Máme však v programu i referendum na základě petice(bod 3). Tedy pokud by se našlo dostatek lidí, kteří by změnu chtěli, mají možnost rozhodnout takto.

3. Nebo by Moravané měli být uznáni největší národnostní menšinou - tj. jste proto, aby stát podporoval dotacemi a jinak kulturní a jiné projekty občanů moravské národnostní menšiny (podobně jako podporuje kulturní a jiné projekty Rómů, Slováků, Poláků, Němců aj.)?

Žiji v Brně a často zavítám do Znojma. Rozhodně mi nepřijde, že bychom na Moravě kulturně strádali.
Co se menšiny týče, rozhodně bych takto obyvatele moravských krajů nenazýval.

4. Uděláte něco pro zastavení odnárodňování Moravanů v ČR? V době od roku 1991 každoročně ubylo asi 100000 národnostních Moravanů.

To k jaké národnosti se člověk hlásí si musí ujasnit ve své hlavě. Slováci se snažili o národnostní stát. Řada lidí na Moravě se v té době také domnívala, že by to byla cesta. Že se stále více lidí hlásí prostě k české národnosti značí spíše vzrůstající spokojenost se stávajícím uspořádáním státu. Dalším faktorem je, že starší generace přirozeně vymírají a mladší již vyrostli s televizí a to, kde se narodili pro ně není tolik podstatné.

5. Uděláte něco pro školství na Moravě, aby se lidé na Moravě mohli o Moravě učit ve školách, aby věděli, že do 60. let 19. století se k české národnosti na Moravě téměř nikdo nehlásil?

To opět souvisí s politickým rozdělením, nikoli etnickým. Viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Markrabstv ... avsk%C3%A9

6. Nebo podle Vašeho názoru moravský národ ani moravská národnost neexistují?

Na Moravě se docela obstojně domluvím česky a je to rodný jazyk většiny obyvatel Moravy. O národu tedy určitě nemůže být řeč. Různá nářečí jsou věc jiná, ale to se dá aplikovat i v Čechách(Chodsko, Podkrkonoší, Chebsko...).

7. Jste pro takovou změnu hranic krajů, aby moravská území v českých krajích (části okresů Jindřichův Hradec, Svitavy, Ústí nad Orlicí) byla převedena do krajů moravských?

Lidé mohou určit referendem pod jaký kraj má jejich obec spadat.

8. Jste pro změnu názvu České republiky na Českomoravskou republiku (ev. pro jiný název státu)?

Ne.

9. Budete v případě volebního úspěchu prosazovat, aby občané moravské národnosti měli podobně jako Rómové svoje vlastní pořady v ČT a vlastní tisk?

Existuje Česká televize Brno a Ostrava. Rozhodně bych podpořil i regionální kanály ČT. Co se týče tisku, záleží na tom zda by se vydavatel čistě moravských novin uživil. Pokud ano, nic nebrání tomu, aby tento projekt spustil. Silně regionální model má například Deník (Rovnost, Znojemský atd.).

člen KS Jihomoravský kraj, zakládající člen

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Na Moravě se docela obstojně domluvím česky a je to rodný jazyk většiny obyvatel Moravy.
Naopak, rodným jazykem takzvaných Čechů je moravština. Nepleťme si to.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Jaroslav.Kucera
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4615
Registrován: 21 dub 2009, 15:19
Profese: Konfigurační inženýr/programátor
Bydliště: Mošnova 29, Brno
Dal poděkování: 7509 poděkování
Dostal poděkování: 1591 poděkování

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Jaroslav.Kucera »

Jirko chceš říct, že jsem vlastně od narození západozápadoseveromoravák? To pak úplně mění situaci :o ;)

člen KS Jihomoravský kraj, zakládající člen

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Jo a můj táta taky. Samozřejmě to mění situaci, tazatel totiž došel jen do půli cesty. Resp. vidí hranici Moravy někde u Jihlavy, Svitav, zatímco já ji vidím u Karlových Varů a Aše.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Robert
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2
Registrován: 21 dub 2010, 12:16
Profese: historik

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Robert »

Děkuji za odpovědi. I za rychlost. Potvrdilo se, co jsem předpokládal - podle názvu.
Jsou strany či hnutí, které jsem volil, i takové, kterým jsem svůj hlas dát nemohl, přesto, že bych chtěl. V roce 1990 měl každý volič v parlamentních volbách tři hlasy. Dnes má už jen jeden.
Různé strany upozorňují na různé aspekty našeho života. V rozdílném uspořádání priorit.
Vaše strana se dívá do budoucnosti. Technika, která je každý rok modernější a lepší, s budoucností souvisí. Ale dívat se jedním směrem je málo.
Poutník stoupá po schodech v majáku. Z oken, kolem kterých prochází, pozoruje moře. Jednou je klidné, podruhé rozbouřené. Mění se barevné odstíny jeho vln. Ale je to pořád to stejné moře.

Můj kamarád je hudební skladatel. Skládá vážnou hudbu. Jako hudební skladatel je úspěšný. Jeho hudba je krásná. Kdysi se obrátil na OSA. Protože být dobrým hudebním skladatelem je jedna věc a mít co jíst věc druhá. Po první zkušenosti už to znovu nezkoušel.
Jeho hudbu slýchám dvakrát do roka. Pořídit si vlastní CD je pro něho finančně nedostupné. V rádiu hrají spíše jiné autory. Úspěšné autory - ne úspěšné hudbou, ale tím, jak svoji schopnosti i neschopnost umí obalit a PRODAT.

Nikdo nezná všechno. Můžeme si vzájemně naslouchat, abychom se dozvěděli více, zjistili, že k sobě máme blíže, než se na první pohled zdá. Jít po jiných cestách, a přece společně. Se stejným cílem a snem o lepší budoucnosti.
Morava není jen minulost. Není to otázka minulosti. Leccos mohu dostudovat po archivech a antikvariátech. Morava je otázkou budoucnosti. Žádný dům nestojí na jediné cihle. Pomoc a posměch začínají spolu, ale po dvou písmenech se rozejdou.
Uživatelský avatar
Spirit
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Spirit »

Jiri Kaderavek píše:Kdysi jsem volil HZMS (v době Bárty), docela aktivně jsem se k problému vyjadřoval, na Moravě jsem se narodil, žiji zde a národností jsem moravan, tak se pokusím odpovědět alespoň za sebe.

1) Využívají své právo, poznali pravdu.
2) Češi jsou někde uznáni státotvorným národem? Zákon, paragraf? Federalizaci ne, to bychom uznali, že zde žije ještě jiný národ mluvící moravsky.
3) Ne, Moravané tvoří většinu, jen o tom někteří nevědí.
4) Mění se jen počty lidí, kteří se omylem hlásí k české národnosti. A je to cyklické a regionální. Nejhůře jsou na tom regiony okolo Prahy.
5) Ne, nejsme sociální inženýři. Polovina lidí zde mluvila moravsky, polovina německy, to ví každé malé dítě.
6) Národnost je věc soukromá.
7) Ano
8) Ne, když už, tak opravit chybný název naší země na Moravskou republiku, Češi jsou Moravané, kteří nedošli do Německa.
9) Rozhodně, je pravda, že jsme jako národ ohroženi globalizačními tlaky.
+1

BTW slovenština je taky moravským dialektem. :D
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 9 otázek pro Vaši stranu o Moravě

Příspěvek od Petr.Vileta »

I dyš sem Plzeňák jako poleno, nemůžu si vodpustit todlecto nevokomentovat. Řikají vo mě, že sem teda Čech, ale mě by bylo teda jedno, dybysem byl Moravák. Copa dyby se to zase přemenovalo na Velkomoravskou říši? Nacionalistí z Moravy by měli jednou nafurt pokoj ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“