První tři dny nemoci by se mohly opět proplácet. Naroste počet neschopenek? .

Moderátor: Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Shrnutí argumentů pro jednotlivá témata uvádějte, prosím, na wiki:
Rozcestník k tvorbě bodu Sociální systém.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 24387 poděkování
Dostal poděkování: 20356 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: První tři dny nemoci by se mohly opět proplácet. Naroste počet neschopenek? .

Příspěvek od Petr.Vileta » 24 dub 2018, 22:19

Karel666 píše:
24 dub 2018, 09:28
Petr.Vileta píše:
23 dub 2018, 15:06
Je to jako s těmi plastovými taškami v obchodě. Dávej je zadarmo, rozdáš jich denně 100 kg. Prodávej je za pouhou korunu a stačí ti půl kila na den. :D
Takže tvůj postoj, že kompromisi jsou pro blázny a ty se nenecháš omezovat jsou docela v rozporu s možností žít v jakékoliv skupině, ale docela hodně v rozporu s demokracíí...

P.S. A ty tašky dokazují vlastně co? Když se selsky zamyslím, dokazují naučenej reflex "co je doma to se počítá", protože člověk má strach, že to bude potřeba a nebude daná věc dostupná apod. (viz válečné generace i v USA co schovávali sklinky an zavařovaní, protože s ebudou hodit...) Takže vlastně dokazuješ něčím něco co s tím nesouvisí...
Ne, kompromisy nejsou pro blázny, kompromisy ale také musí dělat lidé či skupiny s přibližně stejnou vyjednávací silou. Když budeš mít 10 lidí s výdělkem 100k měsíčně, 1000 lidí s výdělkem 30k měsíčně a 10000 lidí co jen přijímají dávky, pak asi tušíš, jaký kompromis se vyjedná. ;) Ti s nejvyššími příjmy odevzdají měsíčně 50k, ti se středními 15k a po odečtení platů úředníků příjemci dávek dostanou jeden každý hodně málo. A všichni budou naštvaní, ale je to kompromis. ;)

A s těmi taškami to je trochu jinak. Nejde o hromadění zásob, tu igelitku nebo pytlík na rohlíky stejně doma vyhodíš. Jde o to, že je to zadarmo a proto si ji vezmeš a třeba i dvě, tři, protože nákup máš velký. Prostě je to zadarmo, tak se tím plýtvá.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 551 poděkování
Dostal poděkování: 2884 poděkování

Re: První tři dny nemoci by se mohly opět proplácet. Naroste počet neschopenek? .

Příspěvek od Ondra.kl » 24 dub 2018, 22:27

Petr.Vileta píše:
24 dub 2018, 22:19
Prostě je to zadarmo, tak se tím plýtvá.
Jenže tady není situace jako v obchoďáku, kdy si každý zadarmo vezme kolik chce. Tady se zadarmo dává jen přesně tolik, kolik se dohodne.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 24 dub 2018, 22:46

Ondra.kl píše:
24 dub 2018, 22:27
Petr.Vileta píše:
Prostě je to zadarmo, tak se tím plýtvá.
Jenže tady není situace jako v obchoďáku, kdy si každý zadarmo vezme kolik chce. Tady se zadarmo dává jen přesně tolik, kolik se dohodne.
A kdo to dohodne? Odbory s vládou? A kdo to zaplatí? Zaměstnavatelé nebo stát?
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 158 poděkování
Dostal poděkování: 225 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 25 dub 2018, 10:44

Petr.Vileta píše:
Ne, kompromisy nejsou pro blázny, kompromisy ale také musí dělat lidé či skupiny s přibližně stejnou vyjednávací silou. Když budeš mít 10 lidí s výdělkem 100k měsíčně, 1000 lidí s výdělkem 30k měsíčně a 10000 lidí co jen přijímají dávky, pak asi tušíš, jaký kompromis se vyjedná. ;) Ti s nejvyššími příjmy odevzdají měsíčně 50k, ti se středními 15k a po odečtení platů úředníků příjemci dávek dostanou jeden každý hodně málo. A všichni budou naštvaní, ale je to kompromis. ;)
Hmm, a chápeš, že jsi mi dal příklad kdy jedna (silnější) skupina diktuje druhé skupině podmínky?
Tedy ani omylem mi nedáváš příklad kompromisu...

Petr.Vileta píše:
A s těmi taškami to je trochu jinak. Nejde o hromadění zásob, tu igelitku nebo pytlík na rohlíky stejně doma vyhodíš. Jde o to, že je to zadarmo a proto si ji vezmeš a třeba i dvě, tři, protože nákup máš velký. Prostě je to zadarmo, tak se tím plýtvá.
Aha, tedy si je vezmeš ne protože jsou zadarma, ale ti usnadní něco vs námaha/cena co za to vyložíš. Ale to opět není o tom, že je to zadarmo, ale nejsnažší=potvrzení fyziky, že vše směřuje k lokálnímu stavu, kdy to stojí nejmín energie...
Takže jsi mě nepřesvětčil, že důvodem "zdarma"...

Dám ti to na příkladu, když Globus neměl tu čtečku na zboží, kdy pak nepotřebuješ pokladní. Tak jsem sáčky, tašky apod. bral taky, protože vykládat z vozíku a zpět, pak zase do auta, mě nevadilo si připlatit ani 2 koruny za tu igelitku, protože mi to usnadnilo přesun až tolik, že mi to za ty prachy stálo.
Ale teď, když mám čtečku, tak si to neberu a jenom pak nakládám v autě to připravených beden a tašek. Protože s tím vůbec nemusím hýbat mezi položením do košíku a autem, kde to mám připravené. Dokonce už si neberu košík a přijdu s kabeloou, kdy zboží pípnu a hodím do tašky a pak jenom zaplatím. Mám bohovské pohodlí, oproti "taškám zadarma nebo 2 koruny co jsem byl ochoten dát".

A důvodem mojí změny chování? Dostal jsem možnost, která je pro mě "energetickém lokálním optimu" vs "moc práce"...

Jasněš jsou sběrači a syslliči co když umřou tak mají zasrané celej barák až po strop, ale to neznamená, že takto se chovají všichni, všichni se chovají pouze efektivně, problém je, že ekologové, když vidí ty tašky z igelitu přemýšlí jako ty=je to zdarma, ale když by přemíšleli jinak, tak by najednou zjistili, že lidi nebudou nasraní, že zas vymysleli ekologickou pííííčovinu co nasere skoro každýho, ale ještě je nakonec pochválí, a obchodník bude chrochta blahem, že ušetřil na mzdě = kompromis/koncensus. Zákaz tašek=diktát a nasrání všech kdo mají selský rozum a nejsou fanatici...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
Vit.Jurasek

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 25 dub 2018, 17:03

Asi neumím vysvětlovat a asi mám méně peněz, než ty. :D

Když jsou pytlíky a tašky zadarmo, tak si je vezmu, protože mi to jednak usnadní manipulaci s nákupem (to je jejich účel), ale hlavně - jsou zadarmo. Když mi za každý pytlík napočtou 1 Kč a za každou tašku 5 Kč, tak si je brát nebudu, ale přinesu si vlastní tašky a pytlíky. Jo, nákup za 350 Kč a nákup za 370 Kč je pro mě nezanedbatelný rozdíl. Za 20 Kč mám 10 rohlíků. :D

A s těmi platy ... já vím, že to je diktát, lépe řečeno vydírání, většiny, ale politici, odboráři a mnozí další to nazývají "solidarita" a "kompromis". ;)

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 158 poděkování
Dostal poděkování: 225 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 26 dub 2018, 11:26

Nojo, ale mě nevadí, že by někdo tvrdil "někdo to bere že je to zdarma", ale obecné "všěichni to berou, protože je to zdarma", proto máme konflikt a nehrozí, že mě přesvětšíš...

Že někdo nějak něco nazívá..., to mě vadí i některých pirátů zde, že používají slova pokaždé v jiným významu, třeba ta Michaliedu ve vlákně kde bylo řeč o "soukromá zpráva", že vlastně soukromá není soukromá, protože to paní odeslala a obecný obsah ju nezajímá a prostě to dá veřejně ven..., ale kdyby někdo otevřel dopis co by byl adresován Michaliedu českou poštou, tak by se podělala vztekem, že to pošťák otevřel a četl na youtubu, protože přeci soukromá pošta...

Takže souhlasím, politici a někteří piráti na tu vlnu taky nastupují používají slova bez ohledu na význam...

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 26 dub 2018, 21:32

Karel666 píše:
26 dub 2018, 11:26
Nojo, ale mě nevadí, že by někdo tvrdil "někdo to bere že je to zdarma", ale obecné "všěichni to berou, protože je to zdarma", proto máme konflikt a nehrozí, že mě přesvětšíš...
Jestli jsem někde použil "všichni" tak se omlouvám. U mě je zvykem slovo "všichni" používat ve významu "většina", jako záměrnou nadsázku. Je to prostě takové to "To ví přece každý, že ...". ;)

OKubicek
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: molekulární mikrobiolog
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Příspěvek od OKubicek » 16 led 2020, 17:15

klivan píše:
18 dub 2018, 11:32
Máš na to nějaký data, programátore, nebo to jsou jen pojmy a dojmy. Po zavedení karenční doby nemocnost poklesla, to je fakt, o 50%, nevěřím že se lidi zázračně uzdravili, Argument, že někdo přechází nemoc kvůli pár stovkám moc neberu, protože huntovat si zdraví kvůli penězům, to moc nesvědčí o tom, že by si lidé zdraví vážili. :D
Zahraniční firmy zaměstnávající ženy si oprávněně stěžují na Česko, že před vánocemi museli pomalu zastavit výrobu, protože zaměstnanci se s rádi "hodili marod", aby mohli doma provést vánoční úklid, podobně o velikonocích je to velký hit si protahovat 3 dny volna, bolestmi zad.
Mohu ti garantovat, že pokud máš svobodnou volbu lékaře, tak si žádný lékař nedovolí rozporovat "Achouváckou" bolístku,
dokaž někomu, že ho nebolí záda. Pokud nevyhoví jeden lékař, pacienti balí fidlátka a registrují se okamžitě k "povolnějšímu" lékaři.
Zneužívání PN je hobby, máme jednu z nejvšších nemocností v Evropě, nejvyšší počet návštěv u lékaře, Čech v průměru navštíví lékaře 12x za rok, Švédi 3x za rok, samozřejmě opět narostl po zrušení 30 Kč poplatku, velký volební hit odsouzeného populistického hejtmana, s kterým vyhrála sociální demokracie volby. Ale dárečky svým voličům již nefungují. Zrušení karenční doby jenom povede k nárůstu negativní jevů.
Není pravda, že to nutí opravdu nemocné přecházet,. ti budou stonat, akorát je to vede k zodpovědnosti a mít našetřeno aspoň na 3 dny, chodit na prevence, nechat se očkovat proti infektům horních cest dýchacích atd. Nechal bych to opravdu na firmách, mnohé mají sick day již zavedený. Piráti by se neměli podílet na Anonistických kšeftech, v minulém období bylo ANO proti, najednou otočili, jen aby si zajistili podporu od socanů a komunistů.
Toto jsou podpásové argumenty. Toto nemůže říkat inteligentní lékař, který se snaží ochránit zdraví. Máte vy nějaká data kolik lidí začalo nemoc přecházet, kolik si bralo dovolenou. U většiny běžných infekcí horních cest dýchacích jsou právě nejdůležitější první tři dny nemoci, kdy jsou také pacienti nejvíce infekční. Máte data, kolik tito nemocní lidé nakazí dalších lidí a jaké to má ekonomické dopady. Doporučujete očkování proti infektům horních cest dýchacích. To jsou jaké vakcíny? Kromě pár výjimek a o těch by se muselo taktéž diskutovat, žádné nejsou. Navíc ti o kterých mluvíte, že se často hodí marod, většinou zůstávají mnohem delší dobu než 3 dny (mnohdy i měsíce) tak, že těch se to nedotkne, ale těch co spěchají co nejdříve do práce. Jestli napadáte programátora, že není z oboru, tak já se celý život věnuji infekčním nemocem a mnohým naším představitelům bych za to že lobují za farmaceutické firmy a ne za zdraví lidí nejraději vynadal. To je ale jiný problém. Vy také tvrdíte, že poklesla nemocnost, to je ale lež. Poklesl jen počet neschopností - to je rozdíl. Nemocnost populace zákonitě stoupla. Je pravda, že ubylo šíření od lidí co si vzalo dovolenou a nešli k lékaři. Čekárny lékařů a doprava k lékaři má taktéž výrazný podíl na nemocnosti, ale to je na další dlouhodobou diskuzi.
Oldřich Kubíček
Tito uživatelé poděkovali autorovi OKubicek za příspěvek:
Vit.Jurasek

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 16 led 2020, 21:41

OKubicek píše:
16 led 2020, 17:15
Toto jsou podpásové argumenty.
Srovnejte tyto dva články

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... k-40270048
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/mesic ... f6b220ee8/

klivan
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: lékař
Dal poděkování: 445 poděkování
Dostal poděkování: 585 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klivan » 18 led 2020, 15:55

OKubicek píše:
16 led 2020, 17:15
klivan píše:
18 dub 2018, 11:32
Máš na to nějaký data, programátore, nebo to jsou jen pojmy a dojmy. Po zavedení karenční doby nemocnost poklesla, to je fakt, o 50%, nevěřím že se lidi zázračně uzdravili, Argument, že někdo přechází nemoc kvůli pár stovkám moc neberu, protože huntovat si zdraví kvůli penězům, to moc nesvědčí o tom, že by si lidé zdraví vážili. :D
Zahraniční firmy zaměstnávající ženy si oprávněně stěžují na Česko, že před vánocemi museli pomalu zastavit výrobu, protože zaměstnanci se s rádi "hodili marod", aby mohli doma provést vánoční úklid, podobně o velikonocích je to velký hit si protahovat 3 dny volna, bolestmi zad.
Mohu ti garantovat, že pokud máš svobodnou volbu lékaře, tak si žádný lékař nedovolí rozporovat "Achouváckou" bolístku,
dokaž někomu, že ho nebolí záda. Pokud nevyhoví jeden lékař, pacienti balí fidlátka a registrují se okamžitě k "povolnějšímu" lékaři.
Zneužívání PN je hobby, máme jednu z nejvšších nemocností v Evropě, nejvyšší počet návštěv u lékaře, Čech v průměru navštíví lékaře 12x za rok, Švédi 3x za rok, samozřejmě opět narostl po zrušení 30 Kč poplatku, velký volební hit odsouzeného populistického hejtmana, s kterým vyhrála sociální demokracie volby. Ale dárečky svým voličům již nefungují. Zrušení karenční doby jenom povede k nárůstu negativní jevů.
Není pravda, že to nutí opravdu nemocné přecházet,. ti budou stonat, akorát je to vede k zodpovědnosti a mít našetřeno aspoň na 3 dny, chodit na prevence, nechat se očkovat proti infektům horních cest dýchacích atd. Nechal bych to opravdu na firmách, mnohé mají sick day již zavedený. Piráti by se neměli podílet na Anonistických kšeftech, v minulém období bylo ANO proti, najednou otočili, jen aby si zajistili podporu od socanů a komunistů.
Toto jsou podpásové argumenty. Toto nemůže říkat inteligentní lékař,
Oldřich Kubíček
Data si najdi sám, nejsem tvá sekretářka, stačí 2x kliknout na googlu, ty inteligentní mikrobiologu. :roll:
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers

Odpovědět

Zpět na „Sociální systém“