Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.

  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Adam.Kheil
Příspěvky: 5
Registrován: 07 úno 2018, 10:54
Profese: IT
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 27 poděkování

Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Adam.Kheil »

Ahoj Piráti,

s Terezou Vovesovou chceme zorganizovat besedu na téma: Krátkodobé pronájmy. Tento problém se nejvíce týká Prahy 1 a Prahy 2, nicméně budeme rádi za podměty a názory všech :-)
Na základě Vašich připomínek v této diskuzi bychom rádi vytvořili otázky pro diskutující na besedě. Předem moc děkujeme za Vaše názory :)
Vaclav.Fortik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2094
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 4026 poděkování
Dostal poděkování: 3796 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

1) stanovit hranici mezi sdílením bytu a komerčním pronájmem - nezapomenout na dlouhodobé sdílení při zahraničních cestách, popř. práci v zahraničí
2) U sdílených bytů maximálně zjednodušit administrativu - řekněme jen na ohlášení (nebo i bez toho) FÚ a zanesení výnosu do daňového přiznání (i zde bych pro jednoduchost dohodl danění i přiznání přímo s Airbnb a nikoli s koncovým uživatelem) - daň by mohla být kolem XX%?
3)U komerčních pronájmů zjednodušit požadavky na hygienu a další administratiní zátěž (klidně uvolnit i hotelům) oproti hotelům, ale klidně zavést regulaci (nejlépe poplatkovou - tedy kromě danění zavést podobné poplatky jako mají turisté hotelích).
4) Obecně vše jednoduché - jen an ohlášení - proboha jen NE administrativní buzeraci (jak to nejspíš dopadne).
Uživatelský avatar
Michal.Stepan
Člen KS Praha
Příspěvky: 369
Registrován: 30 zář 2017, 11:16
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha, Malá Strana
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Michal.Stepan »

Změnit daňové, hygienické a stavební předpisy je velká výzva, která se zdaleka netýká jen Prahy 1 a 2. U každého nápadu by bylo dobré napsat něco jako důvodovou zprávu, aby se čtenář dozvěděl, k čemu je ten nápad dobrý. Byty a hotely se stavebně liší, ale v budovách zkolaudovaných pro trvalé bydlení se dlouhá léta provozují penzióny, nikomu to nevadí a nevidím nutnost změny. V bytových domech je určitý problém s rozdílností požárních předpisů, v místech hromadného ubytování lidí nejsou požáry neobvyklé ale je otázkou, co se s tím dá dělat. Krátkodobé ubytování v bytech existovalo už před AIRBNB. Pamatuji, jak nás sledovala StB, protože u nás občas přespal nějaký cizinec. AIRBNB nejvíc vadí hoteliérovi panu Sivekovi a jeho kamarádovi panu Lomeckému.
Uživatelský avatar
Frantisek.Dosedel
Rozhodčí komise
Příspěvky: 812
Registrován: 26 lis 2017, 10:51
Profese: advokát
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady
Dal poděkování: 1353 poděkování
Dostal poděkování: 1106 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Frantisek.Dosedel »

Na tohle témá mám napsáno pár článků, plus mám za sebou přednášku na pirátském úterý. O víkendu bych měl zveřejňovat dalí článek uvažující nad možnou budoucí úpravou.
Airbnb v běžném bytě - ubytování, nájem, nebo něco jiného?
https://akirfa.cz/2018/02/16/airbnb-v-b ... co-jineho/
Airbnb - podnikání pod rouškou sdílení
https://akirfa.cz/2018/02/06/airbnb-pod ... u-sdileni/
Airbnb - Povinnosti ubytovatele
https://akirfa.cz/2018/02/07/airbnb-pov ... ytovatele/
Airbnb a sousedské vztahy, možnosti obrany
https://akirfa.cz/2018/02/19/airbnb-a-s ... ti-obrany/

Deep in the human unconscious is a pervasive need for a logical universe that makes sense. But the real universe is always one step beyond logic.
The mystery of life isn't a problem to solve, but a reality to experience. - Frank Herbert, Dune
OFFTOPIC
Achievements:
Zakládající člen MS Praha 3 a jeho místopředseda (2018 - )
Zastupitel MČP3 (2018 - )
Člen rady MČP3 (2019-2022)
Předseda KRK Praha (2020 - 2022)
Místopředseda RK (2023 - )
Nepřípustné reputační riziko (asi vždy)

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1328
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1411 poděkování
Dostal poděkování: 2099 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Frantisek.Dosedel píše: 12 dub 2018, 17:55 Na tohle témá mám napsáno pár článků, plus mám za sebou přednášku na pirátském úterý. O víkendu bych měl zveřejňovat dalí článek uvažující nad možnou budoucí úpravou.
Airbnb v běžném bytě - ubytování, nájem, nebo něco jiného?
https://akirfa.cz/2018/02/16/airbnb-v-b ... co-jineho/
Airbnb - podnikání pod rouškou sdílení
https://akirfa.cz/2018/02/06/airbnb-pod ... u-sdileni/
Airbnb - Povinnosti ubytovatele
https://akirfa.cz/2018/02/07/airbnb-pov ... ytovatele/
Airbnb a sousedské vztahy, možnosti obrany
https://akirfa.cz/2018/02/19/airbnb-a-s ... ti-obrany/
Děkujeme moc, že jsi se ozval. Mám za to, že tvojí přednášku jsem viděla a moc se mi líbila. Možná by stálo za to se sejít ještě před Besedou. ;)

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Michal.Stepan
Člen KS Praha
Příspěvky: 369
Registrován: 30 zář 2017, 11:16
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha, Malá Strana
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb-hotely-penzióny

Příspěvek od Michal.Stepan »

Občas chodím z PICE večer domů pěšky večerní Prahou, je to asi 3,5 kilometru. Na Starém Městě byvá večer živo a nedivím se, že to místní obyvatele štve. Zatím se mi nepodařilo rozeznat, jestli nepořadek dělají klienti AIRBNB, nebo hoteláci. Strážníky tam není vidět, protože tou dobou na klidné Malé Straně rozdávají obyvatelům pokutové lístky za špatné parkování. Několik mých známých mi vypravělo o tom, jak dělai nepořádek v Německu nebo USA. Přijela policie, nampomenula je s tím, že při druhém zásahu budou vykázani z města. Žádné výmluvy na AIRBNB. Mě v létě budí hluk ze Střeleckého ostova. Za to může taky AIRBNB?
ARBNB není nic nového, ubytování v soukromí bylo, je a bude i bez AIRBNB. AIRBNB je samo o sobě velným přinosem pro finanční úřady, protože mohou z jednoho místa křížovou kontrolou kontrolovat velké množsví poplatníků, když bez AIRBNB nebylo možné tyto úniky prakticky zjistit. Zdanění pronajímatelů bych nechal finančním úřadům, samospráva by měla řešit hlavně nepořádek způsobený nejen turisty, bez ohledu na to, přes jakého zprošředkovatele jsou ubytováni.
Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1328
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1411 poděkování
Dostal poděkování: 2099 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb-hotely-penzióny

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Michal.Stepan píše: 14 dub 2018, 22:06 Občas chodím z PICE večer domů pěšky večerní Prahou, je to asi 3,5 kilometru. Na Starém Městě byvá večer živo a nedivím se, že to místní obyvatele štve. Zatím se mi nepodařilo rozeznat, jestli nepořadek dělají klienti AIRBNB, nebo hoteláci. Strážníky tam není vidět, protože tou dobou na klidné Malé Straně rozdávají obyvatelům pokutové lístky za špatné parkování. Několik mých známých mi vypravělo o tom, jak dělai nepořádek v Německu nebo USA. Přijela policie, nampomenula je s tím, že při druhém zásahu budou vykázani z města. Žádné výmluvy na AIRBNB. Mě v létě budí hluk ze Střeleckého ostova. Za to může taky AIRBNB?
ARBNB není nic nového, ubytování v soukromí bylo, je a bude i bez AIRBNB. AIRBNB je samo o sobě velným přinosem pro finanční úřady, protože mohou z jednoho místa křížovou kontrolou kontrolovat velké množsví poplatníků, když bez AIRBNB nebylo možné tyto úniky prakticky zjistit. Zdanění pronajímatelů bych nechal finančním úřadům, samospráva by měla řešit hlavně nepořádek způsobený nejen turisty, bez ohledu na to, přes jakého zprošředkovatele jsou ubytováni.
Michale, vycházíme ze stížností, které nejčastěji slyšíme na P1 od tamních lidí, když s nimi mluvíme nebo když navštívíme besedy pořádané konkurencí. Tvůj názor už tedy také známe a teď bychom potřebovali zjistit, jak jsou na tom ty ostatní části Prahy. ;) Takže děkujeme mockrát za příspěvky. Já osobně si myslím, že debata na téma Airbnb s širokou veřejností nikomu a ničemu neuškodí. Máš snad na to jiný názor?

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Michal.Stepan
Člen KS Praha
Příspěvky: 369
Registrován: 30 zář 2017, 11:16
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha, Malá Strana
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb-hotely-penzióny

Příspěvek od Michal.Stepan »

Terezo, lidi si stežují na nepořádek. Hoteliéři a starosta jim tvrdí, že za to může AIRBNB a ty lidi to po nich opakují. Jestli má AIRBNB v některých lokalitách 50% procentní podíl na trhu a dominantní je pro ní levnější segment trhu, tak asi opravdu možná bude tak odhaduji 70% těch nepořádníků klientů AIRBNB. Mohl by se udělat nějaký průzkum, který by přinesl tvrdá čísla. Ale podle mě je takový průzkum k ničemu. Je potřeba nastolit pořádek a do světa vyhlásit, že nestojíme o turisty, kteří se sem jezdí opíjet a dělat bordel. Jak už jsem psal, na Malé Straně je situace trochu lepší, protože je tu dražší ubytování, bydlí tu jiná klietela, která tolik nepořádek nedělá, ale přesto si člověk musí dávat ráno pozor, do čeho šlape. Zeptej se těch lidí, kteří si na AIRBNB stěžují, jestli jsou si jistí, že jsou to klienti AIRBNB, a taky se jich zeptej, jestli někdy v životě viděli strážníka, ja zajišťuje veřejný pořádek. Já ne. Pojďmě nedebatovat o AIRBNB, ale o zajištění veřejného pořádku obecně (byť asi značná čast opilých turistů bydlí s AIRBNB). Když opilý turista někoho zabije, nebo znásilní, taky za to bude moct AIRBNB? Myslím, že lidi nestojí o právní rozbory činnosti AIRBNB, ale o to, aby se mohli v klidu vyspat a nemuseli se bát vyjít před barák.
Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1328
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1411 poděkování
Dostal poděkování: 2099 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb-hotely-penzióny

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Michal.Stepan píše: 15 dub 2018, 08:23 Terezo, lidi si stežují na nepořádek. Hoteliéři a starosta jim tvrdí, že za to může AIRBNB a ty lidi to po nich opakují. Jestli má AIRBNB v některých lokalitách 50% procentní podíl na trhu a dominantní je pro ní levnější segment trhu, tak asi opravdu možná bude tak odhaduji 70% těch nepořádníků klientů AIRBNB. Mohl by se udělat nějaký průzkum, který by přinesl tvrdá čísla. Ale podle mě je takový průzkum k ničemu. Je potřeba nastolit pořádek a do světa vyhlásit, že nestojíme o turisty, kteří se sem jezdí opíjet a dělat bordel. Jak už jsem psal, na Malé Straně je situace trochu lepší, protože je tu dražší ubytování, bydlí tu jiná klietela, která tolik nepořádek nedělá, ale přesto si člověk musí dávat ráno pozor, do čeho šlape. Zeptej se těch lidí, kteří si na AIRBNB stěžují, jestli jsou si jistí, že jsou to klienti AIRBNB, a taky se jich zeptej, jestli někdy v životě viděli strážníka, ja zajišťuje veřejný pořádek. Já ne. Pojďmě nedebatovat o AIRBNB, ale o zajištění veřejného pořádku obecně (byť asi značná čast opilých turistů bydlí s AIRBNB). Když opilý turista někoho zabije, nebo znásilní, taky za to bude moct AIRBNB? Myslím, že lidi nestojí o právní rozbory činnosti AIRBNB, ale o to, aby se mohli v klidu vyspat a nemuseli se bát vyjít před barák.
Vřele doporučuju navštívit nějakou besedu na Praze 1 nebo se účastnit venkovních akcí na jedničce, aby sis obrázek udělal sám. 😊 (Zatím si nevybavuju, že bych tě na některé z debat potkala nebo že by ses účastnil akcí k Františkovi). Jinak zajištění veřejného pořádku zkoušeli, pokud vím, jako téma už několikrát Zelení a lidé na to ve volbách moc nereagovali. 😕 Znovu se tedy zeptám, jestli ty jako pirát máš něco proti tomu abychom uspořádali veřejnou diskuzi o AirBnB, která tady ještě, pokud vím, nebyla? Připomínám, že debaty o úklidu už se konají dlouho a za prvé zatím moc velký efekt nemají a za druhé si vůbec nejsem vědoma toho, že bychom k tomu za piráty měli alespoň něco nebo že by bylo vymyšleno převratné řešení, které by posluchače zaujalo, protože zbytek už byl asi za ta dlouhá léta řečen. Pokud by se zpracovalo a našlo se řešení, tak nejsem vůbec proti aby sis v červnu uspořádal klidně ty svojí debatu. :)

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Michal.Stepan
Člen KS Praha
Příspěvky: 369
Registrován: 30 zář 2017, 11:16
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha, Malá Strana
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Michal.Stepan »

Terezo,myslíš, že si neudělám obrázek o Starém Městě (už 70 let není Praha 1 identická se Starým Městem) když tam jednou týdně projdu a rozmlouvám s místními lidmi, třeba s Tomášem Víchem a Davidem Bodečkem? Ale klidně mi můžeš říct,co mi podle Tebe na Starém městě ušlo? Jakou má souvislost František s krátkodobými pronájmy? Mimochodem, právě na Františku jsem si všimnul, že se tam děje něco divného a nasměroval tam Davida Bodečka, takže přece jen o dění na druhé straně něco málo vím. Nikdy ses mě nikdy na žádnou veřejnou diskusi neptala, tak se nemůžeš znova ptát, jestli ji můžeš uspořádat, ale nevím, proč by ses ptala, žijeme v demokratické společnosti a každý může diskutovat o čem chce. Ale tady jsme na fóru pirátské strany, takže Tě žádám, abys mi vysvětlila, co Ti vadí na tom, že někdo pronajímá svůj majetek, pokud nájemnce udržuje pořádek a nikomu neškodí? Jaké máš řešení?
Dlouhodobě se podílím na organizování debat České pirátské strany, žádnou svoji debatu uspořádávat nebudu. Třeba se na nějaké debatě spolu potkáme.
A byl bych rád, kdyby tady pár řádek napsal někdo, kdo v Praze pronajímá byt, abychom taky viděli pohled z druhé strany.
Odpovědět

Zpět na „Praha“