Transparence v přípravě zákonů

Prostor pro diskuzi k tématu činnosti poslaneckého klubu a všeho okolo sněmovny, včetně dotazů na jednotlivé poslance.

Moderátor: Poslanecka snemovna - poslanci

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Vážené poslankyně a vážení poslanci,

někdy se o vaší práci dozvídáme ex post z reportů, tiskových zpráv, či médií, což je nedostatečné. V rámci transparence by bylo dobré, kdybyste nás, neposlance, informovali o návrzích zákonů a pozměňovacích návrhů, na kterých pracujete. Členové strany mají dle stanov právo podílet se na utváření politiky strany, což dost dobře nemůžou, když se ta politika utváří za zavřenými dveřmi poslaneckého klubu, či kanceláře poslance.

Měli bychom předcházet situacím, jako v případě pozměňovacího návrhu k novele daňového řádu od Jakuba Michálka. Jakub vytvořil návrh, který jednak nereflektoval názory pirátů či odborníků (chápu že mu mohla diskuse k danému zákonu uniknout), ale hlavně nikdo netušil, že na tom pracuje, nějaký návrh chystá, a co má být jeho obsahem. Přičemž zřejmě ani on sám předem netušil, jak je ten návrh špatný.

Navrhuji, aby každý návrh zákona, pozměňovací návrh, atp., byl veden jako úkol v Redmine (některé tam jsou, ale evidentně ne všechny). A bylo tam stručně napsáno, co je záměrem, čeho chceme dosáhnout, aby na to mohl někdo reagovat podněty a připomínkami, případně otevřením širší diskuse či ankety na fóru. Ideálně také, aby se tam finální návrh objevil s předstihem, než bude přednesen ve sněmovně.

A moc pěkné by bylo, kdyby poslanecký klub fungoval jako pojistka, a žádný netransparentně připravený návrh, ke kterému členové a odborníci neměli šanci se vyjádřit, nepustil do sněmovny.

Děkuji
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 8):
Jan.Hora, Petr.Vileta, Anna.Ungerova, Marek.Necada, Vit.Fux, Jiri.Ulip, Jakub.Knapek, sery.pavel

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Trochu jsem se o tom bavili s Vojtou Pikalem.

V praxi jde o to, používat Redmine jako primární úkolovník v rámci práce poslance.

Pokud bude potřeba, můžeme nahodit líbivější skin na Redmine. A existují k Redmine i mobilní aplikace.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Vojtech.Pikal

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1739
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Pomohlo by také, kdyby návrhy byly ve zkratce shrnuty třeba v reportech z poslaneckého klubu - viewforum.php?f=956 - zatím prázdno. V podobném vláknu viewtopic.php?f=884&t=37898 jsou de facto tiskové zprávy, což je formát k trochu jinému účelu. Ohledně diskutovaného návrhu pro boj s daňovými úniky bylo zmiňováno, že to poslanecký klub projednal a schválil. Kde se dají najít zápisy? A asi by stručná zmínka měla být v reportech navrhujících poslanců (u Jakuba Michálka to v reportu zmíněno je, ale jsou věci, které u jiných poslanců nedohledám).
Osobně bych raději viděl návrhy v nějaké formě na fóru, než ještě lustrovat Redmine.

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Ad reporty: Nestačil by tento link?
https://redmine.pirati.cz/projects/snem ... =&t%5B%5D=

Je pravdou, že zrovna ten jeden konkrétní bod by z něj vypadl, protože má v předmětu "Pozměňovací návrh"
Případně se dá ještě vylepšit tím, že se změnám zákonů nastaví nějaká konkrétní kategorie?
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Snažil bych se nezatěžovat poslance či jejich asistenty duplicitním kopírováním informací na fórum. V Redmine se dá jednoduše sledovat aktivita sněmovního týmu. Pokud někoho něco zaujme, rozjet diskusi, anketu, apod., na fóru už je snadné.

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1739
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Tomas.Pastircak píše: 22 bře 2018, 16:26 Ad reporty: Nestačil by tento link?
https://redmine.pirati.cz/projects/snem ... =&t%5B%5D=

Je pravdou, že zrovna ten jeden konkrétní bod by z něj vypadl, protože má v předmětu "Pozměňovací návrh"
Případně se dá ještě vylepšit tím, že se změnám zákonů nastaví nějaká konkrétní kategorie?
Nejsou tam i jiné věci - třeba ta novela zákona o ovzduší. Taky odkaz pouze číslem zákona... user unfriendly. A především by bylo potřeba vypíchnout jádro těch návrhů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvek:
Petr.Vileta

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26177
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36940 poděkování
Dostal poděkování: 30070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Zkuste prosím vydiskutovat jakou formu potřebujete, pak můžeme řešit kde a jak ji zpřístupnit.
Chápu že se má čistě jednat o to, jakou kdo chystá legislativní práci? (Návrhy a pozměňující návrhy a návrhy usnesení?) Chcete ode mne i připravované návrhy na státní vyznamenání? Teď jsem spolurozhodoval a schválení/zamítnutí asi 90 obecních symbolů a chystám ještě k nějakým schváleným disent. To také? Nebo teda jen zákonodárné věci?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Vaclav_Mraz

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34648
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31599 poděkování
Dostal poděkování: 25705 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vojtech.Pikal píše: 22 bře 2018, 16:44 Chcete ode mne i připravované návrhy na státní vyznamenání? Teď jsem spolurozhodoval a schválení/zamítnutí asi 90 obecních symbolů a chystám ještě k nějakým schváleným disent. To také? Nebo teda jen zákonodárné věci?
Vojto, pokud nebudeš schvalovat státní vyznamenání pro Mašíny nebo Reinharda Heydricha, tak asi stačí ty zákony a novely. :twisted: Jinak se zase porafáme.

A podle mě by naprosto stačilo, aby asistent poslance (nebo klubu?) založil na fóru nové vlákno OFFTOPICnapř. "Zákon proti týrání zvířat" a pokud je to vedeno v redmine, vložil tam odkaz. Pokud to v redmine vedeno nebude (nějaká prkotina, dle mínění klubu), tak aby tam napsal jednu větu "vo co go" nebo odkázal na sněmovní tisk, nebo cokoliv.

Pokud to nebude nikoho zajímat, tak to jednou měsíčně někdo zamkne. Pokud se rozvine diskuze a bude "zajímavá", tak se určitě najde někdo, kdo založí "poradní" anketu a pošle zprávu asistentovi, že je zase vzpoura na Bounty. Myslím, že pro asistenta by to byla práce tak na 5 minut pro jeden zákon. Je to moc?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Milan.Dadourek, Vojtech.Pikal, Jakub.Knapek, Vaclav_Mraz

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1739
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Já bych byl osobně rád, kdyby jako pojistka fungoval samotný poslanecký klub. Ale jaksi nevím, jak v tomto funguje. Snad jen nemám dost informací. Nevím, proč je nezbytné takticky zatajovat jednání klubu k návrhům za Piráty... Budu se na to ptát na KF "našeho" poslance.
Dovolím si zeptat se, Vojto, i tebe, jako poslance. U toho zákazu spalování nekvalitního uhlí klub zvažoval soulad s programem? Zvažuje se soulad jak s cíli, tak s prostředky? A tobě to v souladu připadá? Neber to jako výpad. Já si opravdu chci nechat říct, jak to vidíte. Zatím jsem v nejistotě... A mám odpovídat na otázky z okolí: "Co to, Piráti, vymýšlíte? S tím snad už hrozili Zelení, a přešlo je to...."

Založil jsem kvůli tomu před pár dny vlákno ve fóru s popiskem "Prostor pro diskuzi k tématu činnosti poslaneckého klubu a všeho okolo sněmovny, včetně dotazů na jednotlivé poslance". A nic. Napsal jsem pí poslankyni - zatím nic. Co jsem měl udělat jinak? A co se po členovi vůbec chce, aby se dobral informace, proč pirátský poslanec navrhuje to, či ono? Původně jsem si myslel, že se někde v nějakém zápisu dočtu, že to média pochopila špatně a půjdu klidně spát...
Nebo možná to čekám moc rychle? OK. Jaká je tedy lhůta na odpověď poslance? Týden? Dobře, počkám. Nebo déle? Nevím. Ať klub řekne, jak to je.

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26177
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36940 poděkování
Dostal poděkování: 30070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transparence v přípravě zákonů

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

A napsals o založení vlákna i nějakým poslancům? Ideálně těm, co to mají v gesci?
Protože o prostém aktu založení vlákna se imho poslanci sami od sebe nedozví, nevím, jestli mají zapnuté sledování.
Nastavení a uspořádání fóra řešíme, ale já třeba nějak nechci, aby se tématicky obdobné věci mohly vyskytovat na třech plus místech (Programová fóra, fórum "Připravované předpisy", fórum klubu...)

K návrhům za Piráty nezbytně ne, ale k návrhům ostatních třeba ano, probírá se tam argumentace a protiargumentace. A jak říkám, krájet to z toho zápisu podle možného termínu zveřejnění by vyžadovalo celého člověka.
U toho zákazu spalování nekvalitního uhlí klub zvažoval soulad s programem? Zvažuje se soulad jak s cíli, tak s prostředky? A tobě to v souladu připadá?
U toho zákazu uhlí pro mě bylo podstatné, že to nebyl plošný zákaz, ale "Možnost vyhlášení zákazu dána do rukou obcím", tedy zastupitelstvům. Je tedy na místní úrovni, aby zvážila, jestli má dlouhodobý nebo sezónní problém se smogem, který skutečně způsobuje zdravotní problémy a toto je zdroj problému. Navržený kontrolní mechanismus jsem přiznám se nestudoval.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Vaclav_Mraz

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Odpovědět

Zpět na „Diskuse - poslanecký klub“