Zastupitelstvo Liberce

Moderátoři: PKS Liberecky kraj, Predsedajici

Pravidla fóra
 • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
 • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
 • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
 • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
 • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Dovoluji si přidat pár základních informací ohledně konání zastupitelstva v Liberci (nenašla jsem tu, pokud jsem to vložila na blbé místo, prosím o nápravu).
Zasedání je pravidelně každý poslední čtvrtek v měsíci od 15:00 v zasedací místnosti na radnici (vchod z boku). O letních prázdninách se většinou nezasedá, v září to vynahrazují schůze dvě.
Materiály jsou dostupné tak týden předem tu, na stejném místě se proklikáte k online přenosu- http://www.liberec.cz/cz/obcan/kontaktu ... -z-rm.html
Nejbližší termín: 25. ledna 2018Pozvánka a program: http://podklady.liberec.cz/download.fil ... upitelstvo

Za sebe říkám, pokusím se sem dávat výcuc z toho, co se chystá. Ten nejbližší snad ještě dnes.
Naposledy upravil(a) Jana.Schlegelova dne 25 led 2018, 15:03, celkem upraveno 2 x.
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Z materiálů na ZM 25. ledna 2018
Vybírám, co se mi zdálo důležité nebo zajímavé, kompletní materiály v odkazu v prvním příspěvku.
 • Bod 17. - Delegace zástupce na valnou hromadu KNL
Ani bych to nezmiňovala, na první dojem mi nepřišlo nic vybočujícího. Delegován primátor, pověřen do dozorčí rady nominovat Zuzanu Kocumovou (Změna pro Liberec) a Libuši Vítovou (exAno). Vzhledem k tomu, že si ale před pár hodinami primátor na facebooku poplakal, že Starostové a Změna něco obchodovali (zatímco on svolal zastupitelstvo na termín své dovolené :D), tak nevím. Uvidíme zítra.
 • Bod 19. - Návrh změny stanov společnosti Sportovní areál Ještěd a.s.
Po podpisu pachtu s TMR na provoz Ještědu a prodeje Sportovního areálu ve Vesci městu (100 procentně vlastněná společnost městem Liberec prodává městu Liberec pro kontext) by měla SAJ mít zeštíhlené představenstvo. Z pěti na jednoho člena. Bude mít na starosti jen věci spojené s pachtem. Ušetří se prý peníze. Jen mě napadá, jak chce město nakládat s tím Vescem?
 • Bod 20. - Pořízení změn územního plánu zrychleným postupem
Dávám to sem hlavně pro informaci. Prý dle nového stavebního zákona lze při schvalování změny úp vynechat společné jednání a přistoupit rovnou k veřejnému projednání. Za podmínek, že není třeba variantních řešení a zastupitelstvo k tomu dá pokyn. V Liberci se to teď týká napojení Krásné Studánky a autobusového terminálu.
 • Bod 23. - Přijetí dotace IROP 28 - Rozvoj a modermizace IS SML
Zatím pro mě jedno velké tajemno. Projekt by měl umožnit monitoring a finanční analýzu všech subjektů zřizovaných městem. Měl by sloužit všem, politikům, úředníkům i občanům v podobě "city dash board". Inu. Záleží na provedení a o tom se v materiálu nepíše. :) Zmiňují se náklady. Celkem přes 5 mil. Z toho by Liberec platil lehce přes 550 tis., roční náklady přes dobu udržitelnosti projektu (maintanance) lehce přes 580 tisíc za rok. Očekávám prezentaci, doufám, že se dočkám. :D
 • Bod 26. - Valná hromada DPMLJ
Nerada bych se tu dopustila nějakého hrubého zjednodušení, tak přímo předkládám odkaz na materiál (dotýká se to i jabloneckých).
http://podklady.liberec.cz/download.fil ... upitelstvo
Jestli tomu dobře rozumím, Liberec chce snížit počet členů představenstva na tři a vyšachovat Jablonec (kvůli založení Jablonecké dopravní). Zároveň chce zvýšit kompetentnost představenstva, kterým vyčítá smlouvu o úhradě přiměřeného zisku Busline a spoustu dalších věcí. :) Liberec také hledá cesty, jak vyrovnat rizika a náklady spojené s prodloužením tramvajové trati do centra Jablonce a chce nejradši převést tramvajovou trať na katastru Jablonce na Jablonec, aby rizika a náklady s tím spojené neležela na DPMLJ a majoritním akcionáři Liberci.
Nutno dodat, že i průběh tohoto bodu byl primátorem zpochybněn ve výše zmíněném fb statusu dnes odpoledne. Tak asi teprve uvidíme.
Liberecký deník: https://liberecky.denik.cz/zpravy_regio ... 80124.html

Na závěr, máme se fajn. V srpnu budeme mít na náměstí tanky :), daňové příjmy jsou nad plán, výdaje pod plán. A lidé sepisují petice proti vzniku casina, které nikdo založit nechce. Klíčové je asi to chybějící slovo ZATÍM. A o to asi těm občanům šlo. Při troše empatie by si člověk tu jejich petici vyložil: "My podepsaní bychom chtěli novou vyhlášku". A odpovědí jim je: "Řešením by byla nová vyhláška." :D No nic...
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1876
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Jesenice (okr. Praha-západ)
Dal poděkování: 1651 poděkování
Dostal poděkování: 1320 poděkování

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Jano to je skvělý počin.
Zatím si to tu kultivuj a shraňuj užitečné informace. Postupně tě spojíme s dalšími lidmi z Liberce :-)

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Aktuální termín zastupitelstva: 22.2.2018 15:00
Pozvánka: http://podklady.liberec.cz/download.fil ... upitelstvo

Přikládám výcuc z materiálu, zatím bez majetkoprávních operací, ty snad stihnu ještě do čtvrtka taky projít.
 • Bod 17: Návrh na pořízení změny územního plánu
  Jedná se o čtyři změny navržené soukromými osobami. Podstatou je chuť změnit určitá území na plochy na bydlení. Všechny jsou navrženy k zamítnutí. To by mi samo o sobě proti srsti nebylo, jsem obecně spíš nepřítel těchto transakcí, nicméně se na tom ilustruje krásně jedna věc, která stojí za poznamenání. Už v roce 2007 se v Liberci rozhodlo, že všechny návrhy na změnu územního plánu budou sloužit jako podklad pro nový územní plán. Doběhnout se nechají pouze změny strategické, což tyhle individuální samozřejmě nejsou. Nový plán je ale pořád v nedohlednu, i když už měl být dávno v době tohoto rozhodnutí hotový. Jeho příprava prý dokonce dost stojí, nejsem pro žádné překotné změny, ale že je tu ale něco hodně špatně, to je jednou jistý.
 • Bod 18: Pořízení 100. změny územního plánu zrychleným postupem
  Tohle se táhne už od ledna a protože materiál trochu zeštíhlil, jen připomínám, že změna by měla umožnit výstavbu nového terminálu autobusové dopravy a to zrychleným postupem dle novely stavebního zákona.
 • Bod 19: Plán udržitelné mobility
  Docela zajímavá analýza dopravy v libereckém kraji. Mohlo by se hodit všem, kdo se v rámci kraje a měst v kraji dopravě chtějí věnovat. Pokud jsem to pobrala správně (je to nad mé síly přečíst celé pečlivě teď), mělo by to sloužit jako vize pro budoucí čerpání z fondů.
  Přikládám odkaz: http://podklady.liberec.cz/download.fil ... upitelstvo
 • Bod 21: Zpráva z veřejného fora Zdravého města 2017
  Tohle by se vyplatilo dlouhodobě sledovat. Ve zkratce jde o to, že z veřejného slyšení se vytipovaly největší problémy našeho města a jejich řešení si povětšinou teď rozebrali současní náměstci a primátor. Tohle rozdělení je podstatou tohoto materiálu. Jedná se třeba o řešení problému dolního centra kolem Fugnerky, tristní stav Papírového náměstí, nedostatek parkovacích míst na sídlištích atd. Taky se tam proklouzl i výše zmíněný stav schvalování nového územního plánu. Až na dva problémy se zmocněnce povedlo najít a rada a zastupitelstvo města by měly být o konkrétních pokrocích informovány v pruběhu letošního roku. Těšíme se a tohle budeme sledovat, aby to neskončilo jen tím, že se někde vysází tulipány.
 • Bod 22: Zvýšení podílu města ve společnosti ČSAD Liberec a.s.
  Město chce odkoupit akcii od Liberecké autobusové, aby společnost byla kompletně ve veřejných rukou a tím se usnadnilo šahání na dotace, nákup pohonných hmot atd. Trochu zvláštní na celé věci je, že stejný materiál připouští cestu, kudy se bude společnost ubírat, její opětovný prodej do soukromých rukou. Vedle její koexistence s DPMLJ pod koordinátorem KORIDem, nebo jejího sloučení s DPMLJ. O tom, co s ní, by mělo být jasno už v roce 2018. Cena akcií necelých sedm milionu byla určena dle posudku Libereckého kraje, v případě schválení budou zastupitelé příště hlasovat o poskytnutí půjčky 10 milionu, která by měla přispět k vyřešení závazku z minulosti.
  Nevím, nejsem v tomhle vážně nijak kovaná, ale něco kupovat, pak tomu pujčit a posléze se toho zase zbavit? No uvidíme, jak to dopadne.
 • Bod 23: Koupě pozemku v lokalitě autobusového nádraží a prodej podílu ve společnosti FinReal
  Materiál předkládá návrh na odkup, který se do finančního stropu 22 milionu schváleného zastupitelstvem ”vejde” kvuli tomu, že jeden z prodávajících má od zastupitelstva zároveň posvěcen odkup části společnosti FinReal., čím se to překročení stropu má pokrýt. No uvidíme, jak tenhle výklad projde. Každopádně jen pro celek připomínám fakta, že odkup se realizuje proto, aby se mohl projekt nového terminálu realizovat a to ze zdrojů IPRU.
  Poznámka pod čarou pro fajnšmekry: nejsem si teď jistá, jestli se těhle pozemku dotýká ta 100. změna územního plánu, která spadá taky pod problematiku nového terminálu. Čistě pro pořádek by v tom mělo být jasno, o co vlastně jde.
Z dalších postřehnutých zajímavostí. Zastupitelé budou opět rozhodovat o vyvěšení vlajky pro Tibet, k čemuž se datují slavné primátorovi výroky, že příště mužeme vyvěsit i vlajku islámského státu. Jan Korytář avizoval pokus o sesazení primátora, Ivan Langr pro změnu pokus o sesazení Jana Korytáře. :D Nuda asi nebude..
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Uživatelský avatar
ivan.dumek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 30
Registrován: 08 srp 2017, 21:07
Profese: obchodní zástupce Telco
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od ivan.dumek »

Doplnil bych k bodu 23 - zde je zajímavá cena odkupu současného terminálu (několik stavebních buněk na sobě) za cenu 3 miliony Kč...
Uživatelský avatar
ivan.dumek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 30
Registrován: 08 srp 2017, 21:07
Profese: obchodní zástupce Telco
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od ivan.dumek »

A ještě doplnění - primátor Tibor Batthyány se stal předsedou hnutí PRO 2016 - to se v tuto chvíli angažuje více snad jen na jihu Čech. Pod hlavičkou tohoto hnutí se chystá kandidovat na podzim do ZM, předpokládám na kandidátce velkou účast ostatních libereckých ExANO.
Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Ivan.Dumek píše:Doplnil bych k bodu 23 - zde je zajímavá cena odkupu současného terminálu (několik stavebních buněk na sobě) za cenu 3 miliony Kč...
Koukám tu na ten materiál - http://podklady.liberec.cz/download.fil ... upitelstvo
od strany 79 je znalecký posudek číslo jedna (pak je tam tedy ještě jeden, k tomu se dneska už nedostanu. Fakt doporučuji k nahlédnutí tabulku ke koeficientu K4. Čert ví, co to je :D, ale vidět tu tabulku na straně 6 v tom posudku, tak si představim úplně něco jiného než ty budky. To samý (možná ještě větší) divení mám u hodnocení budovy sociálního zařízení. Ty budovy mají výtah? I ta se záchody? Vždyť je jednopodlažní... :D Já doufám, že tomu jenom nerozumím (což je trochu fakt), ale laika to nějak třískne do očí. Chjo, co to zas je.
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Začetla jsem se i do toho druhého posudku. Od strany 161 v materiálu v minulém příspěvku. Narozdíl od prvního tenhle došel k ceně metodou porovnáváním s prodejem nemovitostí v okolí, kterou první posudek vyloučil jako neproveditelnou, protože se podobné nemovitosti na trhu nevyskytují. Tenhle si to očistil jakýmisi koeficienty a doslova si to srovnal, s čím chtěl. Oba posudky pak došly k takřka k totožným závěrům.
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Tak z majetkoprávních operací mi uvízl v hlavě záměr koupě pozemku vedle skateparku, s deklarovaným zájmem o jeho rozšíření. Je tam jedno drobné úskalí, že dle chystaného územního plánu by měla vést skrz pozemek silnice. Viz obrázek. Ale vzhledem k tomu, že nový územní plán je v nedohlednu, parku si návštěvníci ještě užiji, než jim ho jednoho dne zboří. Pokud ho ovšem vůbec postaví. Podrobnosti, v jaké je celý projekt fázi, se snad dozvíme ve čtvrtek.
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastupitelstvo Liberce

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Řádné zastupitelstvo (únor 2018), krátký report
Zmínila bych tu diskuzi, která se strhla k projektu Zdravé město. Zastupitelé vesměs kritizovali formu dokumentu, který jim byl předložen a vágnost a nerozpracovatelnost jednotlivých okruhu. Já bych tak tvrdá nebyla, že z veřejného projednání vypadly zmíněné problémy se dvakrát nedivím. Je nutné připustit, že jejich řešení není otázka pár měsícu (nebo třeba nákupu jednoho čistícího stroje na žvýkačky), ale někdy se začít musí. Třeba Papírák si určitě zaslouží výhled na řešení, a to hlavně koncepční. Proto trochu naivně doufám, že by tohle mohl být impuls, nebo minimálně podklad pro to vedení města tímto směrem tlačit.. Protože to že se něco zaváží řešit, to je vždycky první krok, že jo..

Dál bych tu chtěla zmínit i náš úspěch, který se zrodil tady na fóru. Potom, co jsme na facebooku udělali drobný vítr mezi pár zastupiteli ohledně odkupu buněk na autobusovém nádraží (za tři miliony) na základě minimálně hodně odfláknutých znaleckých posudku, byla tahle část hned na začátku projednávání odkupu stažena. Do příště se nesrovnalosti vyřeší a předloží se to znovu, stejně dopadla i směna společnosti FinReal. Jsem moc zvědavá, co se za měsíc vymyslí. Samotný nákup pozemku u nádraží prošel, což je myslím dobře. Zastupitelé se vesměs jen dohadovali, exANO do toho ještě chtělo hodit vidle, ale to se nepovedlo.

S tím souvisela i stá změna územního plánu. U ní se zastupitelé hlavně hádali, jestli je pro terminál třeba, jestli bude nový terminál v souladu s plány všeho druhu, jestli nám kvuli tomu nedají územní rozhodnutí, co je zastávka a co odstavné stání a tak.. Starostové chtěli novou územní studii, aby se prý otevřela cesta k novému návrhu terminálu, ten Stolínuv současný se jim nelíbí. Nejsem schopná z toho dát nějaký výstup, než se na to podívám sama bez včerejších manipulací všeho druhu (na vlastní oči). Někde na pozadí si to dávám do todo listu.

Nejvíc rozruchu ale vyvolal asi pozdě zařazený bod o teplárně. Ve zkratce šlo o to, že teplárna potřebuje úvěr na realizaci greennetu, což pod sebou schovává mimojiné odstranění parovodu z řeky Nisy v dolním centru. Město mělo ručit svým podílem v teplárně. Zastupitelům se ale nechtělo hlasovat o smlouvě, která byla pro jejich oči začerněná a nemohli tak tedy získat kompletní přehled o podmínkách, které smlouva podmiňuje. Příslib Jana Korytáře, že jsou tam věci, co pozici města nijak nemění, nestačil. Možná i proto, že Jan Korytář řekl, že tu smlouvu sám nečetl. :D Ale to už je jen trochu pro ilustraci, s úsměvem.. Bod neprošel, na valné hromadě teplárny se dnes nic podepisovat nebude.. Vyřeší se to předpokládám taky příště..

Tak tolik ve zkratce, co mi uvízlo v paměti. Jo, a vlajku Tibetu vyvěsíme. Tentokrát naštěstí bez diskuze. A primátor i náměstek zůstávají na svých pozicích. O tom vcelku škoda slov...

Záznam zasedání
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Odpovědět

Zpět na „Liberecký kraj“