Reporty poslance Lukáše Bartoně

Moderátor: Poslanecka snemovna - poslanci

Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 1569
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Konstruktér
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 501 poděkování
Dostal poděkování: 1650 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Reporty poslance Lukáše Bartoně

Příspěvek od Lukas.Barton » 10 říj 2019, 12:19

Září 2019

Přítomnost v Poslanecké sněmovně (jednání pléna), účast na akcích
2. září - účast na oslavách J.A. Komenského v Národním muzeu na pozvání národního muzea.
3. září - jednání poslaneckého klubu
9.9. schůzka resortního týmu pro oblast školství viz. zápis *
10.-13.9. jednání pléna
24.-27.9. jednání pléna
12.9.Účast na večeři s velvyslancem Korei v rámci meziparlamentní skupiny přátel ČR - Korea. Rozloučení s velvyslancem Moonem, který končí na tomto postu.
13.9. Účast na schůzce k tvorbě krajského programu za resort školství.
17.9. Schůzka k tvorbě školského webu.

19.9. Účast na platformě pro školství vedenou senátorem Drahošem. Debata o podobě a budoucnosti maturit a o podání pozměňovacího návrhu k zákonu o pedagogických pracovnících. Piráti budou iniciovat pozměňovací návrh, který vychází od senátora Drahoše ve smyslu umožnění učitelům vykonávání učitelské profese i bez formálního pedagogického vzdělání pokud učitelskou profesi vykonávají alespoň 10 let. Ačkoliv se může jednat o nesystémové opatření, tak v důsledku to je legalizace současného stavu na školách. Desetiletá praxe na pozici učitele bude ekvivalentem formálního pedagogického vzdělání, ale pouze pro danou školu, ve které učitel učí.
20.9. Mediální školení - lektorka Taušová.
24.9. Jednání klubu viz interní zápis https://mrak.pirati.cz/f/186571
(po 17 měsících legislativního procesu byl zamítnut mnou předložený zákon o vnitrozemské plavbě, který povoluje malé množství alkoholu pro vodáky. Návrh byl vrácen ze senátu doplněný o cyklisty, což byla chyba, poněvadž vodáci měli v senátu velkou podporu. Poslanecká sněmovna zamítla senátní verzi s cyklisty a sněmovní verze s vodáky, tudíž potřebovala 101 hlasů. O 12 hlasů zákon nebyl schválen a kompletně spadl pod stůl. Zákon znovu předložím, poněvadž se pro něj vždy vyslovila většina sněmovny a měl podporu i v senátu má tedy smysl ho znovu předložit.)
26.9. Mimořádná schůze k ústavní žalobě na prezidenta republiky podanou senátem.

jednání výborů a podvýborů
4. září - účast na školském výboru. Projednávání sloučení NÚV a NIDV do jednoho ústavu. Dále bylo jednáno o rozpočtové kapitole č. 333 pro Ministerstvo školství pro rok 2020.
Jednání výborů. A další viz. zápis http://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=161968
9.10. 9. jednání klubu. viz interní zápis https://mrak.pirati.cz/f/186571
18.9. Školský výbor viz zápis http://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=162628 . Projednávání výroční zprávy a účetní uzávěrky Státního fondu kinematografie a uznávání vzdělání včelařů. Ostaní viz zápis.
26.9. Společné jednání podvýboru pro regionální školství a podvýboru pro vědu a vysoké školy, již jsem obou dvou členem, s ministrem Plagou nad dlouhodobým záměrem školské soustavy do roku 2023. Ačkoliv Pirátská strana není připomínkovým místem, tak jsme k tomuto dokumentu zaslali připomínky již na jaře tohoto roku a mnoho připomínek bylo akceptováno. Diskuse nad připomínkami, které nebyly akceptovány, zejména nad povolováním vzniku soukromých škol a platech učitelů. Diskuse nebyla ukončena, jednání bylo přerušeno z důvodu jednání pléna sněmovny. Dlouhodobý záměr bude znovu otevřen na dalším jednání podvýborů.
26.9. podvýbor pro sport - schválení poslankyně Procházkové a její doporučení školskému výboru jako předsedkyně pro podvýbor pro sport.
17.9. Účast na klubíku svoboda. Výstupy pro klub.
11.9 schůzka předsednictva Školského výboru. Jednání o programu výboru.

schůzky a lobbistické kontakty
3. září - schůzka s Odřejem Štefflem ze společnosti SCIO. Předmětem schůzky byla Novela zákona o pedagogických pracovnících, kde v paragrafu sedm byla v průběhu připomínkového řízení vypuštěna možnost získání pedagogického minima studiem pedagogiky. Toto vnímáme jako jednu z relevantních možností. Dohodli jsme se, že Piráti iniciují podání pozměňovacího návrhu, který by možnost studiem pedagogiky do novely vrátil.
3. září - návštěva Štěpána Štrébla z Prahy 3 a diskuse o novele zákona o pedagogických pracovnících. Praha 3 potřebuje pro své školy, kde probíhá výuka v cizím jazyce (nejedná se o výuku cizích jazyků) změnu zákona o p.p. aby tuto výuku mohli zajišťovat s bakalářským stupněm vzděláním, poněvadž jde o běžný stupeň vzdělání pro učitele v anglosaských zemích. Piráti požadují tuto připomínku za relevantní a budeme iniciovat pozměňovací návrh, který tuto věc umožní.
4.9. schůzka s Arnoštem Veselým a diskuse nad Strategií vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Probírání témat a představení vizi Pirátů pro oblast školství. Snaha předání našich podnětů pro tvorbu Strategie 2030.
5.9. osobní návštěva ministra R. Plagy. Dvouhodinová diskuse o Pirátských tématech v oblastech školství.
10. září - Pracovní oběd s Giancarlo Lamberti - předsedou studentské komory Rad VŠ a probírání školských témat, postavení studentů doktorských studijních programů. Domluvení jeho účasti na mém semináři o maturitách.
11.9. schůzka s dr. Libuši Beníčkovou. Paní doktorka se na Piráty obrátila ve věci formálních pochybení Ministerstva školství při povolování soukromé školy. Představila nám svůj případ, lze na něm ilustrovat chyby a nekomunkaci Ministerstva školství, které s největší pravděpodobností povedou k prohranému soudnímu sporu a tudíž zbytečných výdajů státu. V žádném případě jsme nehodnotili typ školy, její zaměření školy, ani výrok odborné komise. Pochybení se týkají pouze procesu povolování a odvolání jak ostatně konstatuje veřejná ochránkyně práv. Celou věc jsem postoupil senátnímu výboru, který je nezávislý na koaličních poslancích a může nezávisle zhodnotit postup ministerstva.
13.9. Pracovní večeře na Česko-Japonské obchodní komoře k výročí jejího působení v ČR. Neformální debata s ministry Maláčovou a Havlíčkem, kteří zde zastupovali stát.
17.9. Schůzka se senátorem Drahošem a diskuse nad koncepcí maturit v ČR. Domluvena účast na mé konferenci Budoucnost maturit v ČR.
18.9. Pracovní večeře s delegací z Iráku. Debata o možnosti vzdělávání iráckých studentů v ČR.
19.9. Schůzka s Petrem Bayerlem - předsedou vysokoškolských odborů. Rozhovor na téma postavení studentů doktorských studijních programů a platech učitelů na VŠ.
19.9. Schůzka s vícepřezidentkou Svazu průmyslu a dopravy Milenou Jabůrkovou. Diskuse nad stanoviskem svazu k novele školského zákona ve věci zrušení povinnosti a maturitních předmětů z matematiky a cizího jazyka. Paní víceprezidentka mi objasila jejich postoj a z čeho vycházejí a co je jejich cílem. V důsledku Pirátské vize nejsou vzdálené vizím Průmyslu a dopravy, máme jen rozdílnou představu o tom, jak se dostat ke stejnému cíli.

Aktivita ve volebním kraji
16.9. Přítomnost v regionální poslanecké kanceláři.
23.9. Přítomnost v regionální poslanecké kanceláři.
30.9. Přítomnost v regionální poslanecké kanceláři.

Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 1569
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Konstruktér
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 501 poděkování
Dostal poděkování: 1650 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Reporty poslance Lukáše Bartoně

Příspěvek od Lukas.Barton » 17 říj 2019, 11:50

Říjen 2019

Přítomnost v Poslanecké sněmovně (jednání pléna), účast na akcích
2.10. účast na Korea national day. Účast z pozice předsedy meziparlamentní skupiny přátel Korea-ČR. Rozloučení s velvyslancem Moonem.
3.10. Pracovní schůze ke vzniku nového webu vzdelavani2030.cz
4.10. Účast na konferenci na téma Paliativní péče, která byla pořádána poslankyni Golasovskou a institutem pro křesťansko-demokratickou politiku. Účel semináře bylo vystrašit všechny účastníky před připravovaným zákonem o eutanazii. Šílenější a bizarnější konferenci jsem v poslanecké sněmovně ještě nezažil. Konference mě přesvědčila, že zákon o eutanazii má smysl. Veškeré mé pochyby byly rozptýleny.
4.10. Byl jsem se podívat na protestní demonstraci proti povinné maturitě z matematiky, kterou pořádali studenti na malostranské náměstí. Mají mé sympatie.
7.10. Návštěva střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích. Rozhovor s ředitelem a učiteli o problematice maturit a problematice provozování střední odborné školy. Ředitel jako jeden z největších problémů uvádí nízké platy učitelů, zejména těch, kteří učí odborné předměty, kteří si mohou vedle ve fabrice vydělat 2x tolik. Ředitel by si přál větší a hlubší znalostí svých žáků v oblasti matematiky, nicméně zavedení povinné maturity z matematiky považuje za likvidační pro všechny střední odborné školy.
9.10. Pracovní schůzka k zákonu o eutanazii. Plánování konference s účastí zahraničních hostů.
9.10. Účast a podpora oslavy national day pořádané Taiwanským obchodním zastoupením v Praze.
11.10. Schůzka s realizačním týmem pro nový web vzdelavani2030.cz
11.10. Schůzka resortního týmu školství k vizím k terciárnímu vzdělávání.
14.10. Spolupořádání konference k připravovanému zákonu o eutanazii ve sněmovně. Účast zahraničních hostů ze zemí Benelux, Německo a Švýcarsko.
15.10. Účast na senátní akci setkání s předsedou Tibetské správy. Na akci zahrál Tomáš Klus, který se veřejně přiznal k tomu, že nikdy netušil, že bude hrát politikům a i nikdy neprohlásí, že je na nás hrdý.
22.10. jednání Poslaneckého klubu
22.10-25.10. jednání sněmovny.
25.10. Na mimořádné schůzi sněmovny byl projednáván daňový balíček. Celý den došlo k obstrukcím Stanjury a Kalouska. Tento den byl absolutně zbytečný. Vůbec nic jsme neudělali. Nesnáším obstrukce!!!
29.10. Účast na konferenci ITI na fakultě aplikovaných věd v Plzni.
30.10. mimořádná schůze k daňovému balíčku. Kalousek obstruoval. Další naprosto ztracený den. Nesnáším obstrukce!!!
30.10. Uspořádal jsem seminář Budoucnost maturit ČR. Kde se diskutovala o smyslu a vypovídající hodnotě maturit a jejich nastavení do budoucna. Senátor Drahoš za platformu pro vzdělání přednesl možné dvanáctero, jak by se se maturita mohla do budoucna změnit.
31.10. Účast na kulatém stolu o roli, financován a veřejným obrazu neziskovým organizacím. Setkání se zástupci mnoha neziskových organizací, mimo neziskových organizací z oblast sportu.


jednání výborů a podvýborů
2.10. – Schůze předsednictva školského výboru zařadit do výboru
2.10. schůze školského výboru, kde jsem zařadil kontrolu naplňování usnesení Poslanecké sněmovny č. 66 ve věci platů učitelů na rok 2020. Dle informaci ministra školství ve státním rozpočtu na rok 2020 chybí 26 mld. Na to, aby platy učitelů na rok 2020 dosáhly 130 % průměrné mzdy v ČR. Avizoval jsem snahu o navýšení rozpočtu na platy učitelů aspoň o 5 %. Dále jsem navrhl aby další zahraniční cesta školského výboru v roce 2020 byla na Taiwan. Tento návrh se moc neshledal s nadšením, Taiwan byl vybrán jako náhradní země pro Izraeli. Byl jsem pověřen školským výborem, abych převzal záštitu nad konferencí akademie věd na začátku Listopadu.
2.10. účast na semináři Sytém vzdělávání pedagogických pracovníků v ČR. Seminář byl tendenční a jednostranně zaměřený. Diskutovalo se o vzdělávání pedagogických pracovníků a možnosti vstupu odborníků z praxe do školství.
23.10. schůze předsednictva školského výboru. Mimořádná schůze předsednictva školského výboru k problematice mateřských školek a stížností jejich učitelek. Toto téma jsem si vzal na starosti a svolal k němu podvýbor pro regionální školství.
25.10. schůze školského výboru a projednávání dlouhodobého záměru školské soustavy. Projednáván dlouhodobý záměr zdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019 – 2023 ST. 563. Zde bylo zapracováno několik pozměňovacích návrhů, které Piráti poslali do připomínkového řízení, ačkoliv nebyly připomínkovým místem. Dlouhodobý záměr nebyl do-projednán, slíbili jsme poslat dotazy předem n jednání podvýboru.


Lobbistické kontakty:
2.10. Schůzka s doc. Dolejší z jednoty českých matematiků a fyziků. Debata na téma povinná maturita z matematiky, výměna názorů. Ve výsledku jsme se shodli, že matematika je důležitá, nicméně maturitu z ní nemusí mít opravdu každý, kdo absolvuje střední školu s maturitou.
7.10. návštěva Jiřího Hurníka ze Sdružení automobilových dopravců ČESMAD, se kterým jsem hovořil o připravovaném zákonu o pozemních komunikacích. Loboval za nerozšiřování zákazu jízdy pro kamiony. Jako jeden z největších problémů v dopravě také zmínil neexistující parkoviště u hlavních dopravních cest, které znemožňují řidičům řádný odpočinek.
9.10. schůzka se zástupci svazu průmyslu a dopravy a debata nad připravovaným zákonech o zrušení povinné maturitě z matematiky.
11.10. Ve vlaku jsem potkal Petra Baierla, který znovu lobboval za navýšení platů VŠ učitelů, kde chybí cca 300 mil. Kč na dorovnání o stejnou částku jakou mají ostatní státní zaměstnanci. V tomto jsem ho ujistil, že jsme ve shodě a s případným návrhem může počítat s podporou Pirátů.
16.10. - Schůzka s Mgr. Margit Slimáková, Ph.D. - specialistka na zdravotní prevenci a výživu / odborný průvodce zdravou výživou, lobbovala za aktivaci MŠMT ohledně programu pod garancí Ministerstva zdravotnictví, který má manuály pro školní jídelny o tom jak lépe a zdravěji vařit. Slíbil jsem poslat dotaz na MŠMT formou písemné interpelace.
17.10. - Schůzka s panem Schneiderem ohledně situace v uměleckém školství. Jeho taneční škola na Praze 5 čelí zániku. Lobboval za jakékoliv kroky, které by vedli k záchraně školy.
18.10. schůzka se senátorem Drahošem a dopracování dvanáctero pro budoucnost maturit za platformu školství.

Aktivita ve volebním kraji:
1.10. – účast na Slavností vědecké radě Fakulty strojní.
7.10. –Přítomnost v regionální poslanecké kanceláři.
8.10. Přítomnost v regionální poslanecké kanceláři.
10.10. Přítomnost v regionální poslanecké kanceláři.
14.10. – 15. 10. jednání klubu
15.-18. – schůze
21.10. Návštěva církevní základní a střední školy v Plzni. Hospitace v hodině při výuce matematiky Hajného metodou. Rozhovor s ředitelkou a učitelkami. Prohlédl jsem si nový slabikář se čtyřlístkem.
21.10. Přítomnost v regionální poslanecké kanceláři.
21.10. paní Srbková a její občansko-právní spor o vlastnictví domů.

Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 1569
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Konstruktér
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 501 poděkování
Dostal poděkování: 1650 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Reporty poslance Lukáše Bartoně

Příspěvek od Lukas.Barton » 18 lis 2019, 13:01

Listopad 2019

Odpovědět

Zpět na „Reporty z jednání klubu“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů