Report poslance Jakuba Michálka

Moderátoři: Poslanecka snemovna - poslanci, Poslanecka snemovna - asistenti poslancu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Report poslance Jakuba Michálka

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Říjen 2017

Ve funkci od 21.října 2017
  • Ve volbách Piráti v Praze pod mým vedením dosáhli nejlepšího výsledku ze všech krajů, a to 17,59 % (jen v Praze nás volilo 107590 občanů), stali jsme se v Praze 2. nejúspěšnější stranou, získali jsme 5 poslanců (viz zde) a já osobně jsem získal od lidí 11641 preferenčních hlasů
  • Byl jsem poslaneckým klubem zvolen členem vyjednávacího týmu
  • Dále jsem byl 22. 10. zvolen předsedou poslaneckého klubu (viz zde) a dohlížel jsem na nutnou agendu klubu (sekretariát, přebírání místností apod.)
  • Vyjadřoval jsem se k regulaci nových způsobů přepravy (Uber)
  • Podílel jsem se ve vyjednávacím týmu na tvorbě strategie – výběru prioritních resortů (viz zde)
  • 29. 10. - účastnil jsem se republikového výboru
  • Deklarovali jsme, že budeme hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání
  • Sešel jsem se bilaterálně se všemi ostatními poslaneckými kluby
Mediální expozice (ve zkráceném období): celkem 159 článků, odhad 2,52 OTS, z toho 109 online, 29 v tisku, 18 v TV, 3 v rozhlase


Listopad 2017
  • svolal jsem 2. jednání poslaneckého klubu, kde byli zvoleni místopředsedové klubu
  • 2. 11. účastnil jsem se spolu s Ivanem Bartošem schůzky s prezidentem Zemanem (viz zde)
  • 6. 11. - iniciovali jsme na můj popud kulatý stůl opozičních stran, jehož cílem bylo řešit rizika menšinové vlády Andreje Babiše a mimo jiné požadovat mandátový a imunitní výbor pro opozici (viz zde a zde) – to se ukázalo jako prozíravé, protože ANO dalo vedení tohoto výboru KSČM a tento výbor pracuje extrémně pomalu, takže se vydání Babiše vleče kvůli obstrukcím ANO
  • 9. 11. účastnil jsem se vyjednávání u kulatého stolu, předložili jsme 20bodů, které zpracovali členové klubu a já je v noci editoval
  • 10. 11. - jako svého dočasného poslaneckého asistenta jsem nabral Štěpána Štrebla
  • 11.-12. - účastnil jsem se teambuildingu poslaneckého klubu, kde jsme dávali dohromady základní pravidla pro fungování klubu
  • 15. 11. - za účelem předání zkušeností jsem sepsal vizikrajského sdružení Praha
  • 14. 11. - opakovaně jsme upozornili na chybějící kontrolní mechanismy menšinové vlády a navrhli jsme opozičním stranám, aby si rozdělili vedení výborů (viz zde) – dle očekávání tento plán narazil na tichou podporu KSČM a SPD, čímž se toto spojenectví potvrdilo
  • při vyjednávání o počtu členů výborů jsme dosáhli celkem rozumné varianty, podařilo se mi prosadit snížení počtu členů ANO v zemědělském výboru, aby nebyl hlasovací poměr tak výhodný
  • zpracovali jsme spolu s Honzou Lipavským požadavek na rozpočet strany jménem klubu, a to v poměrně vysoké výši 6,8 milionů korun, protože na úspěchu poslaneckého klubu teď závisí úspěch celé strany a chceme tam mít dobré lidi a dělat věci na úrovni, kterou od nás teď čekají lidi (viz rozpis zde)
  • 22. 11. jsme se jednoznačně postavili proti nominantovi KSČM panu Grospičovi do čela mandátového a imunitního výboru, a to z důvodu tiché podpory komunistů, která ohrožuje vydání Babiše (viz zde)
  • 24. 11. seznámil jsem všechny předsedy klubů s naším nominantem Vojtěchem Pikalem do funkce místopředsedy sněmovny, požádal je o podporu a Vojta byl zvolen již v prvním kole (viz zde)
  • zasadil jsem se o realizaci návrhu, který jsem napsal do povolební strategie, aby byla otevřená výběrová řízení na členy dozorčí rady VZP a navíc jsme připravili nábor asistentů a odborných pozic v klubu tak, abychom dali rovné podmínky uchazečům a přilákali ty nejkvalitnější lidi(viz zde)
  • 29. 11. - navrhl jsem zmenšení počtu místopředsedů výborů sněmovny (placených funkcí) – potom, co toto neprošlo, jsem vyjednal adekvátní zastoupení Pirátů ve vedení výborů (viz zde)
Mediální expozice: celkem 312 článků, odhad 4,14 OTS, z toho 312 online, 22 v tisku, 17 v TV, 8 v rozhlase
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Pavel.Sramek

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Report poslance Jakuba Michálka

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Leden 2017
  • Vedl jsem poslanecký klub, předsednictvo klubu a účastnil jsem se grémia PS
  • Vyjednal jsem zřízení vyšetřovací komise k OKD, připravil odůvodnění návrhu a obhájil ji na plénu poslanecké sněmovny, za Piráty v ní bude Lukáš Černohorský (viz zde), viz sněmovní tisk 46
  • Seznámil jsem s žádostí o vydání (20 s.) a obviněním (70 s.) a spisem Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (26 šanonů, jen selektivně)
  • Veřejně jsem kritizoval výši a způsob vyplácení některých náhrad poslanců a skutečnost, že dostávají zaplaceno, i když nejsou v práci – budeme dále diskutovat na klubu, co by se s tím dalo dělat
  • Obhájil jsem funkci místopředsedy strany ve vnitrostranickém referendu vyvolaném na základě iniciativy skupiny členů (viz zde)
  • Rezignoval jsem na funkci zastupitele hl. m. Prahy, abych nekumuloval platy a funkce (viz zde a zde); za dobu souběhu funkce jsem se vzdal odměny zastupitele, ze které se zaplatil např. guláš pro bezdomovce (viz zde)
  • Začal jsem pracovat na tom, abychom zlepšili úroveň transparence (nový registr smluv pro poslanecký klub, následovat bude rozpočtový a finanční systém)
  • Přeposlal jsem údajné oznámení o přestupku od advokáta Miroslava Jansty Mandátovému a imunitnímu výboru (viz zde)
  • V ústavněprávním výboru jsme zatím nic podstatného neřešili, pouze rozpočty pro jednotlivé kapitoly týkající se justice
  • Jednal jsem s Patrikem Nacherem a ČNB ohledně návrhy novely zákona o směnárnách, aby se omezilo okrádání turistů v centru Prahy
  • Konzultoval jsem klíčovou otázku náboru nových pracovníků klubu a asistentů a účastnil se výběrových řízení - řeší místopředseda klubu Honza Lipavský

Mediální expozice celkem 257 článků, odhad 3,83 OTS,
z toho 198 online, 28 v tisku, 21 v TV, 10 v rozhlase
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Pavel.Sramek

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Report poslance Jakuba Michálka

Příspěvek od Jakub.Michalek »

leden 2018
  • vedení a organizace poslaneckého klubu a jeho předsednictva,
  • práce člena republikového předsednictva (zápisy z jednání),
  • zřízení vyšetřovací komise k OKD: usnesení o ustavení,
  • v rámci práce v mandátovém a imunitním výboru jsem se seznámil se zprávou OLAF a trestním spisem ve věci obviněného A. Babiše,
  • podal jsem návrh zákona ve věci zveřejňování smluv ČEZ a dalších společností s účastí státu (zde),
  • spolupodílel jsem se na přípravě novely zákona o technických normách, aby závazné normy byly bezplatně přístupné veřejnosti (zde),
  • sešel jsem se s ministryní pro místní rozvoj K. Dostálovou ve věci zjednodušení a zrychlení stavebního řízení,
  • podílení se na výběrových řízení na pozice asistentů jednotlivých poslanců - vybrán můj nový asistent Lukáš Lev Červinka,
  • Interpelace:
    1. předseda vlády A. Babiš ve věci změny jednacího řádu vlády - úspěšně se mi podařilo zastavit tuto změnu (zde);
    2. předseda vlády A. Babiš ve věci daňový rájů (zde) - předáno Jiřímu Hoskovci;
      ministryně financí A. Schillerová (zde) a ministra spravedlnosti R. Pelikán (zde) ve věci duplicity zakládání účetních závěrek do veřejných rejstříků - vzniká pracovní skupina;
    3. ministr dopravy Dan Ťok ve věci regulace digitálních platforem v dopravě jako je Uber (zde) - vzniká pracovní skupina

únor 2018
  • vedení a organizace poslaneckého klubu a jeho předsednictva (zápisy z jednání Předsednictva PK),
  • práce člena republikového předsednictva (zápisy z jednání),
  • setkání se zástupci MF ohledně regulace a zdanění Airbnb a daňových úniků (zde),
  • setkání se zástupci ministerstva spravedlnosti ve věci projektu eJustice, eSbírka a eLegislativa - vyžádání informací o stavu projektu od ministerstva vnitra (odpověď) a kanceláře Poslanecké sněmovny (odpověď),
  • podílení se na výběrových řízení na pozice legislativce poslaneckého klubu, protikorupčního analytika a politického analytika,
  • jednání se zástupci ministerstva dopravy, taxikářů a společností Uber o podobě nové regulace poskytování dopravních služeb,
  • příprava novely zákona č. 159/2006 Sb. o střetu zájmů, která by zabránila politikům v pobírání více platů za veřejné funkce,
  • svolání prvního jednání Ústavněprávního týmu Poslaneckého klubu (zápis z prvního jednání),
  • interpelace:
    1. předseda vlády A. Babiš ve věci neutěšené platové situace úředníků samospráv (zde);
    2. ministr spravedlnosti R. Pelikán ve věci možné podjatosti soudců a státních zástupců (zde).

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Report poslance Jakuba Michálka

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj všichni!

V pražském newsletteru nám zřídili nové okénko pro informování o naší práci. Protože by tato shrnutí mohla zajímat i další lidi, rozhodl jsem se to zveřejňovat i tady na fóru.

Za úplně nejdůležitější považuju, abychom TEĎ nastartovali pozitivní změny v našem sdružení a naší straně a abychom vyhráli příští sněmovní volby a realizovali náš program. Je rok a něco před volbami, a tedy poslední čas, kdy naše fungování vyladit. Měli bychom jít do sebe a poctivě si říci, co je potřeba zlepšit, aby nám to šlapalo. Abychom byli v kondici vládnout nejen v Praze, ale i ve Strakovce. Na tu pozitivní změnu se chci zaměřit do prázdnin, připravuju k tomu nějaké podklady, a určitě budu moc rád, pokud se mi ozvete a společně to posuneme. :-)

A teď už k reportu. Asi už víte, že jako předseda poslaneckého klubu Pirátů vedu klub a vyjednávám s ostatními kluby, pak řeším věci týkající se spravedlnosti a ve vybraných případech pomáhám s akutními problémy v Praze, kde mě někdo požádá o pomoc a sdílení zkušeností.

Tady je výběr toho, na čem jsem v poslední době osobně pracoval a co se povedlo. Máme z toho velkou radost a jsem vděčný za kolegy, se kterými jsem na tom mohl spolupracovat. :-)

Budoucnost řešíme TEĎ - plán Pirátů pro zvládnutí koronakrize
49828862696_43617b0465_c.jpg
Jsem hrdý, že se nám podařilo dát dohromady jako jediné straně podrobný třífázový plán na řešení koronakrize: Budoucnost řešíme TEĎ. S krizovým štábem klubu a podporou mediálního odboru jsem ho jako editor dotáhl do zdárného konce. Jsou tam opatření k nastartování ekonomiky, prevenci druhé vlny pandemie či projednání klíčových zákonů do konce volebního období. Smyslem je, abychom krizi využili jako příležitost a nevrátili se do normálu, ale do moderního státu.

Správné nastavení pandemického stavu

Zastavili jsme nápad rozšířit pravomoci ministra zdravotnictví. Určitě se všichni ptáte, co bude dalších mnoho měsíců a co budeme dělat, abychom zmírnili riziko další vlny pandemie. Standardními prostředky to nezvládneme, ale nouzový stav je zase moc velké kladivo. Místo rozšíření kompetencí pana Vojtěcha jsme podle plánu Budoucnost řešíme TEĎ přiměli vládu připravit návrh na zavedení stavu pandemické pohotovosti, kde by všechna opatření vydávala vláda pod kontrolou Poslanecké sněmovny. Návrh tvořím a vyjednávám s naším analytickým týmem, náměstky na ministerstvech, dalšími poslaneckými kluby a Rekonstrukcí státu.

Konečně regulace Airbnb zejména pro centrum Prahy!
michalek-airbnb.jpeg
Před třemi roky jsem poprvé navrhl regulaci Airbnb a podobných ubytovacích platforem. Díky našim kolegům na pražském magistrátu se MMR InsPirovalo a podařilo se nám konečně prosadit regulaci sdíleného ubytování. Stát tak získá nástroj proti těm pronajímatelům bytů, kteří své ubytování přes Airbnb nebo Booking.com nabízí nelegálně. I když míra turismu je nyní minimální, za pár měsíců zase poroste a nechceme, aby se opět objevily tisíce nelegálně pronajímaných bytů. Tím navazuji na další změny, které jsem už dříve prosadil v občanském zákoníku, aby byla povinnost hlásit pronajímání bytů.

Státní záruky za 500 miliard pod veřejnou kontrolou
skupinka.jpg
Také jsme přes nesouhlas ANO prosadili, aby Českomoravská záruční a rozvojová banka zveřejňovala, komu poskytla státní záruku. Jde o úvěry v celkové hodnotě 500 miliard. Díky mému pozměňovacímu návrhu budou na webu výše záruk včetně skutečných majitelů úvěrovaných firem. Transparentní prostředí je nezbytným předpokladem úspěšného zvládnutí této krize!

Najíždí nám nominační zákon - konec politických trafik
V lednu vstoupil v účinnost politickým trafikám, tzv. nominační zákon, který pan Babiš předložil potom, co vládní koalice zamítla náš podobný návrh a já jsem mu vyhučel díru do hlavy, aby ho předložili znovu. Byla to jedna z 20 pirátských předvolebních priorit. Měl by jít sice ještě dál, ale i tak jde o významný krok vpřed, pokud jde o protikorupční legislativu. Trafikanti to v budoucnu budou mít těžší.

Apel na dodržování pravidel právního státu
49863058876_ea380ff94a_c.jpg
Na konci března jsem interpeloval vládu, kde jsem poukázal na nezákonnost některých opatření přijatých v souvislosti s epidemií koronaviru. Také jsem vládě navrhl, aby zpracovala analýzu dopadu na zavřené podniky a částečně jim újmu kompenzovala na základě výpočtu bez nutnosti individuálního znaleckého posudku. Podařilo se nám přimět vládu k řešení celé řady nedostatků, které způsobila. Výjimkou zůstává problém neodůvodněných rozhodnutí a popírání nároků na náhradu škody podle krizového zákona.

Kontrola vlády v době koronaviru
  • Vláda nám nedodává potřebná data pro naši práci, a proto jsem požádal vládu o dodání epidemiologického modelu, podle kterého vydává jednotlivá nařízení. Zatím je bohužel tajný, takže se k němu nedostanou ani vědci, kteří by ho mohli zlepšovat.
  • Požádal jsem Ministerstvo pro místní rozvoj o vysvětlení, proč pod rouškou koronakrize požádalo o odložení odpovědi na závěrečnou auditní zprávu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Za půl roku zjevně nebyli schopni napsat odpověď, ačkoliv je to jediná věc podobného typu, kterou tam řeší.
  • Obrátil jsem se na vládu, aby zajistila u právnických osob žádajících dotace v souvislosti s koronavirem zveřejnění informace o skutečném majiteli, abychom zabránili korupci a praní špinavých peněz. V souvislosti s tím jsem požádal i Českomoravskou záruční a rozvojovou banku, aby mi sdělili, kdo jsou příjemci programu COVID 1 a COVID 2.
Videokonference

Koronadoba přináší nové výzvy. Jako první jsem inicioval jednání politického grémia sněmovny přes videokonferenci. Panu Faltýnkovi jsem to pomohl nastavit. Také jsme jednali online na podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku, kde jsem předsedou. Náš poslanecký klub to samozřejmě zvládá taky. Prostě po datovkách, elektronických podpisech a třídění odpadu další vymoženost, kterou jsme ve sněmovně zavedli.

Resortní tým Spravedlnost
33864462088_beeedeb98d_c.jpg
Moje druhá zodpovědnost a odborná gesce je vedoucí resortního týmu Spravedlnost. Mrkněte se na naši stránku a v pravém sloupci si tam můžete přečíst newsletter, co děláme. Skvělé je, že máme 2 nové spolupracovníky z akademie a praxe. Pokud se chcete zapojit, napište prosím mému asistentovi Martinu Štanclovi. Na téže stránce také najdete naše výsledky, které ukazují, že i práce z opozice má smysl!

Podpora místních sdružení

Obrátili se na mě lidi z místního sdružení Praha 11 a Praha 3, kterým jsem pomohl dát dohromady vyjednávací strategii k udržení stabilní koalice. V obou případech to vypadá úspěšně, tedy že náš starosta Jirka Dohnal i místostarosta Štěpán Štrébl zpevnili pozici Pirátů na radnici.

Rád bych navázal školením, kde by najatý profík předal zkušenosti z vyjednávání našim lidem, abychom v Praze pomohli růst novým kompetentním a poctivým politikům.
A to je pro dnešek všechno, přeju vám pohodu a fajn zbytek dne.

Zdraví Jakub

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Odpovědět

Zpět na „Reporty z jednání klubu“