Zrušení protikuřáckého zákona

Prostor pro diskuzi k tématu činnosti poslaneckého klubu a všeho okolo sněmovny, včetně dotazů na jednotlivé poslance.

Moderátor: Poslanecka snemovna - poslanci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Jan.Hosek »

Jiri.Janecka píše:
honza.h píše:
Upozorňuji, že tady se bavíme o zákonu, který nezakazuje lidem kouřit. Ten zákon se jenom snaží, aby nekouřili tam, kde mohou volně přijít lidé, kteří nemusí být informováni, že pravidelné pasivní kouření (mimo jiné) zvyšuje o třetinu riziko infarktu.
Mám tomu rozumět tak, že nekuřáky je třeba chránit zejména proto, že jsou mdlého rozumu?
Co na pojmu "nebýt informován" není rozumět? Nevím co je myšleno mdlým rozumem. Pokud je myšlena nízká inteligence, tak to jsem nemyslel. To s těmi infarkty je věc kterou jsem nevěděl, dokud jsem se ji nedozvěděl a předtím jsem vysedával v zakouřených hospodách, aniž bych to věděl. To, jestli jsem nebo nejsem idiot, je pro tuhle věc irelevantní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvek:
Milan.Dadourek
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 3428
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2592 poděkování
Dostal poděkování: 5014 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Pavel.Nazarsky píše:
klivan píše:Já myslím, že škodlivost kouření se obecně velmi podceňuje. Ty obrázky, co jsou na krabičkách, ty tam nejsou pro legraci, ale bohužel je to tvrdá, každodenní realita v mé ordinaci-( tj. urychluje stárnutí cév, nemoci plic, atd.)
No a co?!
ŠKODLIVOST KOUŘENÍ SE PŘECEŇUJE!
Už ty nechutný obrázky byly daleko za hranou. Taková hustá podpásovka: Nakašírovat obrázky, aby vypadaly opravdu hnusně. Já každou krabku samozřejmě od tý doby hned zbavím obalu, aby mě to nakonec nenakazilo a nepřivodil si nějakou nepěknou nemoc.
vubec me netrapi skodlivost koureni. ak kazdy kouri kolik se mu chce a co chce. jedina vec, kterou jako nekurak vyzaduji - neobtezovat mne kourem a smradem. myslim si ze to je celkem normalni pozadavek - kurak mi smrdi uplne stejne jako kdyby nekdo vedle, sorry, se posral. nebo ctrvrtym rokem nemeni ponozky.

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Andrej.Ramaseuski píše: vubec me netrapi skodlivost koureni. ak kazdy kouri kolik se mu chce a co chce. jedina vec, kterou jako nekurak vyzaduji - neobtezovat mne kourem a smradem. myslim si ze to je celkem normalni pozadavek - kurak mi smrdi uplne stejne jako kdyby nekdo vedle, sorry, se posral. nebo ctrvrtym rokem nemeni ponozky.
Přesně tak a právě proto by měly být pro tuto činnost vyhrazeny v hospodách místnosti bez obsluhy. Ostatně na to sr.ni jsou také vyhrazeny místnosti bez obsluhy :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Milan.Dadourek
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Ondra.kl »

Zdenek.Hrib píše:Přesně tak a právě proto by měly být pro tuto činnost vyhrazeny v hospodách místnosti bez obsluhy.
nejen ... mělo by být zajištěno i to aby se z těchto vyhrazených místností kouř a smrad nešířil do ostatních.

Obsluha by tam klidně být mohla - ale s osobními ochrannými pomůckami, tak jak je to i jinde. Možná by i prospělo kdyby nemoci z kouření byly nějak začleněny mezi nemoci z povolání.
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Ondra.kl píše:
Zdenek.Hrib píše:Přesně tak a právě proto by měly být pro tuto činnost vyhrazeny v hospodách místnosti bez obsluhy.
nejen ... mělo by být zajištěno i to aby se z těchto vyhrazených místností kouř a smrad nešířil do ostatních.

Obsluha by tam klidně být mohla - ale s osobními ochrannými pomůckami, tak jak je to i jinde. Možná by i prospělo kdyby nemoci z kouření byly nějak začleněny mezi nemoci z povolání.
definice těch neobsluhovaných a samostatně odvětrávaných prostor v zákoně existuje, stačí jen odplnit aby mohly být i v hospodách :-)
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-65#p10

Nemoc z povolání je AFAIK cokoliv co sis uhnal v povolání, ted klidně i malobuněčný karcinom plic (pokud bys byl sám kuřák, tak to ale asi težko prokážeš).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 4):
Ondra.kl, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Milan.Dadourek
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Roman.Kucera »

Existuje petice proti zákazu kouření (až se ke mně dostane, podepíšu ji). Nějak si to vzali za své strana Soukromníci (letos na kandidátce ODS, 0 mandátů)
Mejl od nich pobavil :-)
Všem členům Strany soukromníků České republiky, našim sympatizantům a politickým spojencům
Vážené dámy a pánové,
základním úkolem každé akceschopné politické strany je za každé situace hledat, jak zlepšit podmínky nejméně pro skupinu, kterou politicky zastupuje nebo v celé šíři zastupovat chce.
V našem případě to jsou soukromníci, živnostníci a jejich rodiny. Dnešní naprosto nepřehlednou dobu nevyjímaje. Držíme se stále pravdivého rčení, když nás vyhodí dveřmi, vlezeme
jim tam oknem.

Před pár dny jsem Vás informoval o projednávání petice ohledně kouření v senátu. Jsem přesvědčen, že na plénu Senátu 6. 12. 2017 náš senátor Ivo Valenta vše dobře vysvětlí a obhájí
a bude schváleno doporučení pro vládu. A zde jsem už optimistický.

a) ve funkci už nebude hloupý, místy až tupý extremista ministr Ludvík
b) vedení všech parlamentních stran jsou pod tlakem ze svých řad kvůli tomu, jaký idiotský zákon nechala projít
c) zima venku a uzavřené zahrádky před hospodami jsou teď naším velkým třídním spojencem
d) usnesení, ve kterém výbor doporučuje, aby na projednávání petice na plénu Senátu byl přizván také Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR, které výbor považuje peticí za dotčené

Zde jsou první nadějné výsledky. I v parlamentu jsme už dohodnuti na postupu, který povede k rozumnému kompromisu.

Výbor senátu pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice doporučuje
aby vláda zvážila možnost změnit zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, v následujících věcech:

1. v provozovnách stravovacích služeb o výměře do 50 m2 ponechat rozhodnutí, zda provozovna bude prostorem, v němž se zakazuje kouřit či nikoliv, na jejím provozovateli, přičemž v době podávání hlavních jídel platí úplný zákaz kouření,
2. v provozovnách stravovacích služeb umožnit zřízení stavebně odděleného prostoru (kuřárna) za podmínky, že tento prostor bude vybaven výkonnou ventilací, nebude obsluhován a bude do něj zamezen přístup osob mladších 18 let,
3. zrušit zákaz prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě, v případě, ve kterém je tento zákaz založen pouze na domněnce, že tato osoba bude vzápětí vykonávat činnost, kterou by mohla ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek.
Já bych se k tomuhle klidně i připojil.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

místo toho limitu 50m2 by mělo být limitem zdali tam člověk obsluhuje sám bez zaměstnanců (eventálně by šli akceptovat asi dočasní brigádníci) pokud to má být v souladu s tou mezinárodní úmluvou o kontrole tabáku a původním bohulibým záměrem chránit zaměstance. ono to asi vyjde v důsledcích nastejno (spadnou do toho stejné hospody tak jak tak), ale podle mě to více řeší jádro pudla.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 3):
Roman.Kucera, Vojtech.Pikal, Milan.Dadourek
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Petr.Vileta »

Zdenek.Hrib píše:místo toho limitu 50m2 by mělo být limitem zdali tam člověk obsluhuje sám bez zaměstnanců (eventálně by šli akceptovat asi dočasní brigádníci) pokud to má být v souladu s tou mezinárodní úmluvou o kontrole tabáku a původním bohulibým záměrem chránit zaměstance. ono to asi vyjde v důsledcích nastejno (spadnou do toho stejné hospody tak jak tak), ale podle mě to více řeší jádro pudla.
A jak se stavíš k mému návrhu, že by zaměstnanec (kuřák) mohl přímo v pracovní smlouvě souhlasit s prací v kuřáckém prostředí? Netuším, jestli to neporušuje nějakou mezinárodní dohodu nebo nařízení EU. Nedávno jsem ale někde viděl článek o nějakém sporu montážníka se zaměstnavatelem, že se mu nechtělo pracovat na mrazu. Tak mu ukázali jím podepsanou pracovní smlouvu, kde o tom byl celý odstavec a byl klid.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Petr.Vileta píše:
Zdenek.Hrib píše:místo toho limitu 50m2 by mělo být limitem zdali tam člověk obsluhuje sám bez zaměstnanců (eventálně by šli akceptovat asi dočasní brigádníci) pokud to má být v souladu s tou mezinárodní úmluvou o kontrole tabáku a původním bohulibým záměrem chránit zaměstance. ono to asi vyjde v důsledcích nastejno (spadnou do toho stejné hospody tak jak tak), ale podle mě to více řeší jádro pudla.
A jak se stavíš k mému návrhu, že by zaměstnanec (kuřák) mohl přímo v pracovní smlouvě souhlasit s prací v kuřáckém prostředí? Netuším, jestli to neporušuje nějakou mezinárodní dohodu nebo nařízení EU. Nedávno jsem ale někde viděl článek o nějakém sporu montážníka se zaměstnavatelem, že se mu nechtělo pracovat na mrazu. Tak mu ukázali jím podepsanou pracovní smlouvu, kde o tom byl celý odstavec a byl klid.
V případě nekuřáka na kuřáckém pracovišti by podle mě u zaměstnavatele šlo o zneužití silnějšího postavení. IMHO nelze. A jo - bylo by to proti duchu té úluvy. Tam se ČR zavázala chránit zaměstnance před pasivním kouřením.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Milan.Dadourek
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení protikuřáckého zákona

Příspěvek od Petr.Vileta »

Zdenek.Hrib píše:V případě nekuřáka na kuřáckém pracovišti by podle mě u zaměstnavatele šlo o zneužití silnějšího postavení. IMHO nelze. A jo - bylo by to proti duchu té úluvy. Tam se ČR zavázala chránit zaměstnance před pasivním kouřením.
Já píšu o zaměstnanci kuřákovi. A fakt existuje úmluva, která chrání kuřáky proti pasivnímu kouření? Je někde ten text česky? Měl bych alespoň námět pro můj blog a připravovanou sérii "Blbost světu vládne" :D

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Diskuse - poslanecký klub“