Petr Bauch

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátoři: Personální odbor - celý, KoKS Jihomoravský kraj, PKS Jihomoravský kraj

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
petr.bauch
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 20 říj 2017, 09:54
Profese: vědec
Dostal poděkování: 7 poděkování

Petr Bauch

Příspěvek od petr.bauch »

Ahoj piráti,
vystudoval jsem FI MUNI, obor Informatika. Disertační práci z oblasti formální verifikace softwaru jsem obhajil v roce 2016. Nyní pracuji jako vědec ve stejné oblasti. Zastávám názor, že programování je forma aplikované matematiky, programy jsou konstrukty ve formální systému a důkazy korektnosti programů by měli být součástí dobrých mravů. Volný čas věnuji sportu: běh - skyrunning, kolo - silnička, sportovní lezení.

Zájem o členství v Pirátech mám proto, že si myslím, že současně praktikovaná forma demokracie zabraňuje efektivnímu pokroku lidstva. Vím, že demokratické principy jsou pro piráty zásadní. Nástíním zde několik myšlenek a pokud seznáte, že jsou neslučitelné s vizí strany, tak tuto žádost prosím zamítněte.

1) transparentní peníze: zavedení plošného zákazu fyzických peněz --- všechny platby by byli elektronické, mezi právě dvěmi fyzickými osobami a informace o platbě by byla dostupná všem. Toto je v principu rozšíření vašeho návrhu na otevřené financování ve veřejné správě. Záměrem je zabránění korupce i na úrovni soukromých podnikatelů a snazší kontrola zneužívání sociální a jiné podpory.
2) meritokracie: moc rozhodovat by měla být výsadou, nikoliv právem --- v kontextu voleb by to napřiklad znamenalo, že občan může volit pouze pokud zná a chápe důsledky konkrétní volby. Důležitá rozhodnutí (i ty, která ovlivňují větší část společnosti) vyžadující expertní znalost dané oblasti, by měla být učiněna odborníky na základě validními argumenty. Tyto argumenty budou veřejně dostupné, napadnutelné kýmkoliv a akcepováný pouze za předpokladu ne-validních protiargumentů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi petr.bauch za příspěvky (celkem 2):
pirat, Lukas.Dubec
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Petr Bauch

Příspěvek od Vit.Fux »

petr.bauch píše:1) transparentní peníze: zavedení plošného zákazu fyzických peněz
A tohle se snáší se soukromím jak? Já si například nepřeji, aby měl kdokoliv přístup k mé nákupní historii a cpal mi podle toho reklamu a případně mě tím vydíral (ne všechny obchody, které dělám jsem ochotný zcela veřejně ventilovat)
petr.bauch píše: 2) meritokracie: moc rozhodovat by měla být výsadou, nikoliv právem
Tohle je hezký model, ale zcela zásadní otázka je klíč, podle kterého by se tohle právo udělovalo. Resp. kdo by měl mít právo formovat tyhle klíče? A vzdělání nestačí, typickým problémem ekonomických škol je v tom, že jsou zaseknuté v modelu "homo economicus", který neodpovídá realitě, ale školy si udržují svoji oblast deviace.

Tyhle dvě otázky budou imho vážným problémem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Ulip, Pavel.Moravec, V__
petr.bauch
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 20 říj 2017, 09:54
Profese: vědec
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Petr Bauch

Příspěvek od petr.bauch »

Na jednu stranu je bod 1) zcela v rozporu se současným pojetím soukromí. Je to právě jeden z těch základních kamenů demokracie, který zabraňuje pokroku. Na druhou stranu by v takovéto transparentní společnosti mohla vzniknout jiná forma soukromí, dána implicitně množstvím lidí a bezvýznamností jednotlivců.
Ekonomice nerozumím, ale předpokládám, že každý obor uznává nějaká kritéria pro určení odbornosti; a vzdělání s tím často nemá moc společného.
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Petr Bauch

Příspěvek od Vit.Fux »

petr.bauch píše:Na jednu stranu je bod 1) zcela v rozporu se současným pojetím soukromí. Je to právě jeden z těch základních kamenů demokracie, který zabraňuje pokroku. Na druhou stranu by v takovéto transparentní společnosti mohla vzniknout jiná forma soukromí, dána implicitně množstvím lidí a bezvýznamností jednotlivců.
Tahle eroze vzniká už teďka na facebooku, ale hlavní potíž není to, že jsou moje data bezvýznamná pro stát, ale to že jsou významná pro lidi, se kterými se stýkám. A nemyslím si, že by tohle byla nějaká výrazná brzda pokroku - spíš naopak hledání způsobů jak poskytnout přístup jen někomu vede k růstu komplexity. Naopak si myslím, že totální veřejnost všeho vytváří tlak na normalizaci a díky tomu brání vzniknout ostrůvkům deviace (včetně té pozitivní) které by mohly ověřit svůj přístup k životu.
petr.bauch píše: Ekonomice nerozumím, ale předpokládám, že každý obor uznává nějaká kritéria pro určení odbornosti; a vzdělání s tím často nemá moc společného.
Jak by dopadlo, kdyby o stavu automobilové dopravy rozhodovali jen lidi z dopravních podniků, zástupci taxikářů a cyklisti? Měl by šanci se prosadit Uber nebo jakýkoliv jiný nový typ dopravy? Imho jde zase o věc, která v důsledku vede k zamrznutí v nějakém lokálním maximu, nikoliv ke globální optimalizaci.
petr.bauch
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 20 říj 2017, 09:54
Profese: vědec
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Petr Bauch

Příspěvek od petr.bauch »

Souhlasím, že normalizace je jedním z možných důsledků transparentní společnosti. Přijde mi ale pravděpodobnější, že by společensky akceptovatelné odchylky od normy nikoho nezajímaly. Myslím, že se postupně dostáváme k otázce, která mě skutečně zajímá: je pro piráty soukromí důležitější než spravedlnost?
Pokud jsou argumenty k existenci globálního maxima validní, pak je nutné je zvážit. Můj bod 2) se hlavně snaží předejít stavu, kdy o důležitých věcech rozhodují lidé, kteří z jakýchkoliv důvodů nejsou schopni domyslet důsledky.
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Petr Bauch

Příspěvek od Vit.Fux »

petr.bauch píše: mě skutečně zajímá: je pro piráty soukromí důležitější než spravedlnost?
Na tohle neexistuje binární odpověď. Otázka je spíš kolika soukromí se jsme ochotni vzdát za jakou míru dohledatelnosti. To jestli to povede ke spravedlnosti je navazující otázka, jejíž odpověď není samozřejmá.
Já můžu odpovědět jen sám za sebe - soukromí má prioritu. Minimálně v plošném ohledu, u veřejně exponovaných osob jsem ochotný k velkým ústupkům, ale kvůli tomu, že potřebujeme pohlídat jestli 300 lidí nekrade mi přijde zrušení soukromí jako nepřijatelný overkill. Nemluvě o tom, že i když buou transakce veřejné, tak to neznamená, že se nenajde legální klička jak ty peníze tunelovat (jako jsou trafiky naprosto legálním úplatkem)
petr.bauch píše:Pokud jsou argumenty k existenci globálního maxima validní, pak je nutné je zvážit. Můj bod 2) se hlavně snaží předejít stavu, kdy o důležitých věcech rozhodují lidé, kteří z jakýchkoliv důvodů nejsou schopni domyslet důsledky.
Ty jsi mluvil o vývoji a nejsem si jistý, že stabilizace v nějakém lokálním optimu je cesta k vývoji celé společnosti. To bývá většinou border/válka, která nutí hledat nová a nečekaná řešení.

Jako meritokracie se mi líbí, ale to by mělo být řešeno zastupitelskou demokracií (vyberu si klub, ve kterém jsou schopní lidi zastupující moje zájmy) a občanskou kulturou (nebudu volit zemětřesení a vykroužkuju zloděje). Já bych spíš uvažoval o tom jak posílit ve volbách aspekt vzestupu schopných a potlačení efektu populismu než že bych zakazoval někomu do něčeho mluvit.
Ona totiž forma volby často definuje atribut podle kterého vyhraje kandidát - například většinové systémy imho posilují kandidáty se silným emočním nábojem - což je střelivo populistů, ale jen zavedením dalšího kola volby (volba o přijatelnosti, kterou používáme my) by vyřadila příliš kontroverzní kandidáty. Příkladem budiž naše volba prezidenta - pokud by se v prvním kole hlasovalo o tom, kteří kandidáti jsou vůbec přijatelní, tak by Zeman nepřipadal v úvahu ani kdyby ho 40 % lidí milovalo. Ale pokud bude standardní systém, tak se tam možná dostane, protože jediná cesta jak ho sestřelit bude jeden silný kandidát, který taky zvedne lidi ze židlí (což je za mě lose-lose hra)
Suma: imho existují způsoby jak potlačit negativní důsledky voleb bez omezení volební účasti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Pavel.Moravec
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Petr Bauch

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Zastávám názor, že programování je forma aplikované matematiky, programy jsou konstrukty ve formální systému a důkazy korektnosti programů by měli být součástí dobrých mravů.
Zastávám názor, že žádný matematický výsledek neříká, co je etické a nebo správně. A proto bych řekla, že zakazovat cokoliv, se mi vůbec nezamlouvá. Jsem za přirozený přechod z jednoho "historického" modelu k druhému.

Přesto nás těší, že máš zájem pro své nápady získat příznivce u Pirátů a proto Tě rádi "ugrilujeme" u přijímacího pohovoru ;)
Rozhodně dáme vědět, kdy se bude konat.
Věřím, že znáš naše Stanovy a program

Majka
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
Pavel.Moravec

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Petr Bauch

Příspěvek od Pavel.Moravec »

OFFTOPIC<jen-pro-Petra>Zdravím do ParaDiSe, máte pořád annu a vede vás Jiřík? OFFTOPICa máte pořád DiVinE tak rozbitý jako před pár lety, kdy skoro znemožnil dokončit bakalářku u které jsem byl vedoucí? :weep::)</jen-pro-Petra>

Ad programování a dobré mravy: Zatímco lze (s velkými obtížemi a ne vždy) dokázat, že daný program dělá právě to co má, morálka je spíš věcí společenské dohody a nemá přesně vytyčené hranice. Nelze binárně říct "toto je morální a toto už ne", protože množina lidských chování je spojitá a ddát binární hranici mezi dvě velmi blízká chování mi přijde trochu příkré. (navíc taková definice morálky by byla brutálně složitá).

Ad nepapírové peníze a právo na soukromí vs. spravedlnost: dokud vycházíme z presumpce neviny, pak člověk má mít právo na soukromí, dokud není z něčeho obviněn. Drtivá většina lidí by tedy měla mít právo na soukromí po celý svůj život. Stát by tedy neměl lidi nutit používat pouze el.peníze, pokud existuje byť jen teoretická možnost zneužití záznamů o platbách. A IMHO neexistuje dokonale bezpečný platební systém (bezpečný z pohledu soukromí), pokud chceš zároveň umožnit v případě podezření trestného činu do něj nahlížet. Ale pokud takový vymyslíš, proč ne. Jen nevěřím, že existuje (podobně jako nevěřím, že existuje dostatečně bezpečný systém pro e-volby).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Lukas.Dubec
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
petr.bauch
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 20 říj 2017, 09:54
Profese: vědec
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Petr Bauch

Příspěvek od petr.bauch »

Úplně mi nedochází vztah mezi presumpcí neviny a právem na soukromí. Můj návrh je v přímém rozporu s právem na soukromí. Systém elektronických plateb by byl bezpečný, protože jej může zneužít kdokoliv. Stanovy jsem si četl a členstvím bych slíbil podporovat cíle strany, zejména tedy [bojovat proti .. potlačování lidských práv]. Pokud mezi těmito právy je i právo na soukromí ve výše zmíněném smyslu, tak bych takový slib učinit nemohl.
Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5263
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7656 poděkování
Dostal poděkování: 8841 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Bauch

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Ja se bojim, Petre, ze oba tve priklady jsou ve striknim protikladu k piratstvi :D

- korupci bys vymenil za velkeho bratra,
- demokracii bys vymenil za vladu elit :)

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Zamčeno

Zpět na „Zájemci o členství Jihomoravský kraj“