[členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Jste pro zrušení prosazování e-voleb v našem programu a nahrazení varováním PROTI e-volbám?

ANO (v programu má být varování proti e-volbám)
14
27%
NE (v programu máme chtít e-volby)
32
62%
ZDRŽUJI SE
6
12%
 
Celkem hlasujících: 52 - Celkem hlasů: 52

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Lukas.Novy »

Martin.Kucera píše:
Lukas.Novy píše:Vyrobis hlas ve volebni budce.
Co zaručí, že volební budka neodesílá ještě i samostatné informace o tom, kdo jak hlasoval?
To, ze si tu volebni budku muzes klidne vypalit na CD a zahlasovat si na air gapnutym pocitaci, listek potom odeslat prepsanim z monitoru do monitoru.
Lukas.Novy píše:Odevzdas hlas volebnimu serveru.
Co zaručí důvěryhodnost volebního serveru (tj. že krom toho, co by dělat měl, si ještě někam separátně neukládá informace, kdo jak hlasoval, zaslané mu nedůvěryhodnou volební budkou)?
[/quote]
volebni server nein duveryhodna entita, nepotrebuje byt.
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Lukas.Novy »

Pavel.Moravec píše: Kupčení s hlasy: lidi mi předají za úplatu jejich autentikační údaje, já 5 minut před koncem hlasování za všechny pošlu hlas.
Moznost hlasovat v mistnosti ma delsi trvani nez moznost hlasovat online.
Anebo ty lidi naženu do jedné místnosti, zkontroluju že hlasovali jak jsem chtěl (a vyplatím jim peníze), a zamezím aby nemohli hlasovat dále ani odejít z místnosti až do konce hlasování.
Nezkontrolujes, jak? Zamezit jim v pohybu nemuzes, to neni pak kupceni ale omezovani svobody.
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Martin.Kucera »

1)
Lukas.Novy píše:Za pomoci ustrizku odevzdaneho hlasu lze zjistit, zda-li byl zapocitan v souctu, nelze z nej ale zjistit, jak jsi hlasoval. Ze je volebni listek spravne vygenerovan si muzes zjistit pred jeho odevzdanim tj. pote, co vyrobis listek se rozhodujes, jestli ho vhodis do urny nebo na nem provedes audit. Auditovane listky se sbiraji v auditovacim centru a pravdepodobnost, ze system generuje spatne listky je 1/2^(pocet zauditovanych listku). Pokud to neni zrejme, tak k auditu toho posilas vic nez bys hodil do urny, proto lze z listku pri auditu zjistit, jestli je spravne sestaven.
To jest když odešlu lístek do auditovacího centra, tak se později můžu podívat na jeho obsah?

2)
Lukas.Novy píše:ze si tu volebni budku muzes klidne vypalit na CD a zahlasovat si na air gapnutym pocitaci
Takže volební budka bude zveřejněna v human readable podobě, aby si kdokoli mohl ověřit, že dělá jen a pouze to, co dělat má?
Lukas.Novy píše:Zamezit jim v pohybu nemuzes, to neni pak kupceni ale omezovani svobody.
Vezmu je do místnosti s počítačem, nechám zahlasovat, pošlu do druhé místnosti ať tam počkají do konce hlasování, poté jim zaplatím. Žádné omezování svobody to není, kdo chce může odejít kdykoli dřív, ale nedostane zaplaceno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Pavel.Moravec
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Dominika.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 3515
Registrován: 28 črc 2011, 22:13
Profese: výtvarník
Bydliště: Krnsko
Dal poděkování: 7685 poděkování
Dostal poděkování: 5946 poděkování

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Dominika.Michailidu »

Musí to být hned odmítnuté? Kdyby se napsalo - elektronické volby ano, ale při splnění nějakých takových podmínek:
next_ghost píše:
  1. Systém nesmí stejnému voliči umožnit hlasovat víc než jednou.
  2. Z odevzdaných hlasů nesmí jít zpětně určit, kdo jak hlasoval. Ani pro malý zlomek z celkového počtu hlasujících.
  3. V případě pochybností musí být možné nezávisle ověřit součty hlasů i to, že je od okamžiku odevzdání nikdo neoprávněně nezměnil. (Oprávněná změna je možná jen v systémech, které voliči umožňují dodatečně změnit svůj vlastní hlas.)
  4. Výsledek voleb nesmí záviset na důvěryhodnosti jediné osoby.
Že se to nevymyslí teď a tady, neznamená, že se to nevymyslí nikdy, ne?
77S 2I 3I 3I
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin.Kucera píše:
Lukas.Novy píše:Muzes zjistit, ze byl tvuj hlas spravne zapocitan, ale nikoliv to, jak jsi hlasoval.
A k čemu mi to pomůže, když nemám jistotu, že hlas, který vidím na obrazovce, je týž, který z mého počítače odejde? (Protože nemůžu věřit HW ani SW.) Klidně si můžu myslet, že hlasuju pro Piráty, ale z počítače odejde hlas pro ANO, takže to, že bude správně započítán, už mi nepomůže.
ĎA:OFFTOPICďáblův advokát Klidně si můžu myslet, že hlasuju papírovým lístkem pro Piráty, ale nemám jistotu, že někdo ve volební komisi můj volební lístek nevyměnil za lístek ANO nebo ČSSD. Například by členové komise byli pouze volič těchto dvou stran a navzájem se znali už dlouhou dobu. Pak by takové "spiknutí" bylo možné. Nějaký hlas pro Piráty tam nechají, ale většinu nahradí jinými.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Ondra.kl »

Martin.Kucera píše:A teď si navíc nemůže ověřit, že v nějakém balíku je hlas, který hlasoval jako ty. ... Přičemž v případě pochybností lze provést přepočet.
Jistě. Ale to nic nemění na tom, že je divné odmítnou el. volby kvůli vlastnosti, kterou po nich požaduji, ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin.Kucera píše:Na to se neptám. Jakým způsobem bude zajištěno zneplatnění e-hlasu papírovým?
Například zákonem?
Nevím, jestli by si volič mohl už v průběhu voleb zjistit, že jeho hlas byl započten (ne JAKÝ, ale že "byl přijat). Tak zahlasuji, za hodinu zkusím ověřit, zjistím, že hlas mi započten nebyl, nebo nějaký "podivný" stav, tak se seberu a pro jistotu dojdu osobně s papírem k urně.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Petr.Vileta »

next_ghost píše:[*]Systém nesmí stejnému voliči umožnit hlasovat víc než jednou.[/*]
[*]Z odevzdaných hlasů nesmí jít zpětně určit, kdo jak hlasoval. Ani pro malý zlomek z celkového počtu hlasujících.[/*]
Nový způsob voleb ⇶ novela volebního zákona ⇶ platí poslední odevzdaný hlas, nezávisle na formě podání (elektronicky, papírově).

K dalšímu bodu totéž. Proč by samotný hlasující nemohl zjistit, jak byl jeho hlas vyhodnocen, případně alespoň, že byl alespoň přijat do systému?
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Petr.Vileta »

torrespondent píše:Bugy budou i v tom nejbezpecnejsim SW a HW.
Vadné brzdy mohou být v jakémkoliv automobilu. Mám proto přestat jezdit autem? A ne, krátké testovací zabrzdění těsně po započetí jízdy ti nezaručí, že ti brzdy neselžou při jízdě z kopce v rychlosti 130 km/h.
torrespondent píše:Ja taky netvrdim, ze v budoucnu nejaky model e-voleb existovat nemuze, ale naklady by urcite byly nad moznosti CR.
Když by byly náklady nad možnosti ČR, tak náklady na zfalšování voleb by byly pro někoho přijatelné? :? Třeba takový pan Hrabiš. Dokázal by podplatit všechny dodavatele HW a SW a kontrolory, aby mu to umožnilo bezpečně zvítězit s ústavní většinou? Nebudu to počítat, ale domnívám se, že tolik peněz nemá a nikdy mít nebude. Ono by se to nevyplatilo ani vládě USA, Ruska nebo Číny. Volby můžeš zfalšovat, ale pak ti neukáznění občané třeba začnou rebelovat, někdy i občanskou válku spustí. ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Lukas.Novy »

Martin.Kucera píše:1)
Lukas.Novy píše:Za pomoci ustrizku odevzdaneho hlasu lze zjistit, zda-li byl zapocitan v souctu, nelze z nej ale zjistit, jak jsi hlasoval. Ze je volebni listek spravne vygenerovan si muzes zjistit pred jeho odevzdanim tj. pote, co vyrobis listek se rozhodujes, jestli ho vhodis do urny nebo na nem provedes audit. Auditovane listky se sbiraji v auditovacim centru a pravdepodobnost, ze system generuje spatne listky je 1/2^(pocet zauditovanych listku). Pokud to neni zrejme, tak k auditu toho posilas vic nez bys hodil do urny, proto lze z listku pri auditu zjistit, jestli je spravne sestaven.
To jest když odešlu lístek do auditovacího centra, tak se později můžu podívat na jeho obsah?
Nikoliv ustrizek, musis poslat cely hlas, ustrizek a jeste neco, co se normalne rovnou v budce zahazuje.
2)
Lukas.Novy píše:ze si tu volebni budku muzes klidne vypalit na CD a zahlasovat si na air gapnutym pocitaci
Takže volební budka bude zveřejněna v human readable podobě, aby si kdokoli mohl ověřit, že dělá jen a pouze to, co dělat má?
Jo, to je i tedka.
Lukas.Novy píše:Zamezit jim v pohybu nemuzes, to neni pak kupceni ale omezovani svobody.
Vezmu je do místnosti s počítačem, nechám zahlasovat, pošlu do druhé místnosti ať tam počkají do konce hlasování, poté jim zaplatím. Žádné omezování svobody to není, kdo chce může odejít kdykoli dřív, ale nedostane zaplaceno.
Proti tomu se oproti aktiualni situaci mohu pojistit tak, ze necham duverneho cloveka hlasovat za me.

Mohli byste plz nekdo promazat toho trolla?
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“