[členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Jste pro zrušení prosazování e-voleb v našem programu a nahrazení varováním PROTI e-volbám?

ANO (v programu má být varování proti e-volbám)
14
27%
NE (v programu máme chtít e-volby)
32
62%
ZDRŽUJI SE
6
12%
 
Celkem hlasujících: 52 - Celkem hlasů: 52

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Lukas.Novy »

Pavel.Moravec píše: [*] nelze zajistit bezpečnost (zejména hlasování z domova) - jak provést audit SW a HW všech hlasujících?
Blbost. Vypocet muze probihat na smartkarte, ty lze udelat tamper-resistant, spojeni mezi kartou a serverem zasifrujes a overit asymetrikou. easy.
[*] nelze zaručit anonymitu (plyne i z předchozího)
Blbost.
[*] velmi lehce by šlo kupovat hlasy - tomuto nelze zabránit snad nikdy
Uplne stejne jednoduse jak ted, akorad v pripade elektro-voleb muzes hlasovani nakonec jeste provest ve volebni mistnosti.
[*] případné podvody s hlasováním by bylo jednodušší provést a obtížnější odhalit[/list]
Ne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Andrej.Ramaseuski
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Martin.Kucera »

Lukas.Novy píše:Muzes zjistit, ze byl tvuj hlas spravne zapocitan, ale nikoliv to, jak jsi hlasoval.
A k čemu mi to pomůže, když nemám jistotu, že hlas, který vidím na obrazovce, je týž, který z mého počítače odejde? (Protože nemůžu věřit HW ani SW.) Klidně si můžu myslet, že hlasuju pro Piráty, ale z počítače odejde hlas pro ANO, takže to, že bude správně započítán, už mi nepomůže.
Lukas.Novy píše:Vypocet muze probihat na smartkarte
A důvěryhodnost té karty zaručí kdo?
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 4745
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 17929 poděkování
Dostal poděkování: 3694 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Robert.Magni »

Je prdel,že na dražbách,kde o něco jde se dá přihazovat dálkově a ve volbách,kde jde úplně o hovno to nejde :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Martin.Kucera »

Robert.Magni píše:ve volbách,kde jde úplně o hovno
Jasně, nejrůznější penězovody tunelující veřejné rozpočty jsou "hovno".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Pavel.Moravec
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Lukas.Novy »

Martin.Kucera píše:
Lukas.Novy píše:Muzes zjistit, ze byl tvuj hlas spravne zapocitan, ale nikoliv to, jak jsi hlasoval.
A k čemu mi to pomůže, když nemám jistotu, že hlas, který vidím na obrazovce, je týž, který z mého počítače odejde? (Protože nemůžu věřit HW ani SW.) Klidně si můžu myslet, že hlasuju pro Piráty, ale z počítače odejde hlas pro ANO, takže to, že bude správně započítán, už mi nepomůže.
Strcis to do jineho pocitace. Hele evidentne vubec nechapes, jak to cele funguje.
Lukas.Novy píše:Vypocet muze probihat na smartkarte
A důvěryhodnost té karty zaručí kdo?[/quote]
[/quote]
Karty by pouzivali ti, kteri by neverili svemu pocitaci. Kdyz neveris karte, porad mas moznost jit do volebni mistnosti nebo si to klidne spocitat na papire.
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Martin.Kucera »

Lukas.Novy píše:
Martin.Kucera píše:
Lukas.Novy píše:Muzes zjistit, ze byl tvuj hlas spravne zapocitan, ale nikoliv to, jak jsi hlasoval.
A k čemu mi to pomůže, když nemám jistotu, že hlas, který vidím na obrazovce, je týž, který z mého počítače odejde? (Protože nemůžu věřit HW ani SW.) Klidně si můžu myslet, že hlasuju pro Piráty, ale z počítače odejde hlas pro ANO, takže to, že bude správně započítán, už mi nepomůže.
Strcis to do jineho pocitace. Hele evidentne vubec nechapes, jak to cele funguje.
Co "to"? Jiný počítač může být přece taky nedůvěryhodný.
Holt asi tedy budeš muset aspoň rámcově vysvětlit, jak to funguje, protože jde o příliš důležitou záležitost než abys to jen tak odbyl "musíte mi věřit, že to funguje".
Lukas.Novy píše:Vypocet muze probihat na smartkarte
A důvěryhodnost té karty zaručí kdo?
Karty by pouzivali ti, kteri by neverili svemu pocitaci. Kdyz neveris karte, porad mas moznost jit do volebni mistnosti nebo si to klidne spocitat na papire.
A v té volební místnosti bych volil na počítači (ten může být taky nedůvěryhodný) nebo papírově (v tom případě jak by potom byly zneplatněny elektronické hlasy těch, co by napřed zahlasovali elektronicky a pak ještě papírově)?

Určitě by spousta členů uvítala, kdybys v tom vlákně o e-volbách popsal elektronický ekvivalent papírových volenb (které jsem rozkrokoval v post519509.html#p519509).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Pavel.Moravec
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 360
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 278 poděkování
Dostal poděkování: 647 poděkování

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od torrespondent »

Martin.Kucera píše:
Lukas.Novy píše:Vypocet muze probihat na smartkarte
A důvěryhodnost té karty zaručí kdo?
RSA , Gemalto , Oberthur :lol:, nebo menší s..hráči

Lukas.Novy: O kterém e-volebním systému říkáš, že je bezpečný?
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvek:
Pavel.Moravec
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Lukas.Novy »

Martin.Kucera píše:Co "to"? Jiný počítač může být přece taky nedůvěryhodný.
Rekneme, ze pravdepodobnost toho, ze pocitac je naboreny (pro falsovani voleb) je 1 %. Jaka je pravdepodobnost, ze budou naborene tri nahodne pocitace, ktere pouziji? Cca 0,0001 %.
Pri pravdepodobnosti naboreni 50 % a trech pocitacich mas jistotu cca 75 %, ze tvuj listek bude cajk. Pokud tenhle test provede 10 lidi nezavisle na sobe, je pravdepodobnost, ze se nefixluje vic jak 1:1000000. Kdyz by to udelali vsichni clenove Piratske strany, je to pravdepodobnost 1:540973599882921212264795939754513005075299661860988438659031766043314076218086256101803270028960960404146580473095299767175523900930749990144551913946050126754187964414981206188781074100660675638296814498008256925847580971777599220570518424337445351925287506839283710296064, coz priblizne odpovida tomu najit kolizi v SHA256(SHA256(SHA256(SHA256(x)))). Tento vesmir nema dostatek energie na to najit obecnou kolizi v SHA256(x), takze cau.

I kdyby byly naboreny prakticky vsechny, staci ti par desitek lidi a odhalis to.
Martin.Kucera píše:A v té volební místnosti bych volil na počítači (ten může být taky nedůvěryhodný) nebo papírově (v tom případě jak by potom byly zneplatněny elektronické hlasy těch, co by napřed zahlasovali elektronicky a pak ještě papírově)?
Oboji je mozne, oboje zpusobi zneplatneni predchoziho hlasu.
Martin.Kucera píše:Určitě by spousta členů uvítala, kdybys v tom vlákně o e-volbách popsal elektronický ekvivalent papírových volenb (které jsem rozkrokoval v post519509.html#p519509).
A ja bych zase uvital, aby ten, kdo navrhuje tento clensky podnet podlozil svoje tvrzeni nejakymi dukazy, nejsem sam, kdo neni ochoten hrabat se v tom odkazovanej flamewaru.
Naposledy upravil(a) Lukas.Novy dne 17 zář 2017, 17:21, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 4):
Ivo.Vlasaty, Mikulas.Ferjencik, Martin.Hradela, Vaclav.Fortik
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Lukas.Novy »

torrespondent píše:
Martin.Kucera píše:
Lukas.Novy píše:Vypocet muze probihat na smartkarte
A důvěryhodnost té karty zaručí kdo?
RSA , Gemalto , Oberthur :lol:, nebo menší s..hráči
Dokazu si to predstavit na platforme typu trezor. (s par zmenama of koz)
Lukas.Novy: O kterém e-volebním systému říkáš, že je bezpečný?
Nerikam, ze takovy (jeho implementace) existuje, stavim se proti tvrzeni, ze existovat nemuze ci, ze jeho implemnetace je neco, co by nebylo mozne za statni penize vytvorit (vcetne vsechn naroku na bezpecnost).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvek:
Martin.Hradela
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Příspěvek od Martin.Kucera »

Lukas.Novy píše:
Martin.Kucera píše:Co "to"? Jiný počítač může být přece taky nedůvěryhodný.
Rekneme, ze pravdepodobnost toho, ze pocitac je naboreny (pro falsovani voleb) je 1 %. Jaka je pravdepodobnost, ze budou naborene tri nahodne pocitace, ktere pouziji? Cca 0,0001 %.
Pri pravdepodobnosti naboreni 50 % a trech pocitacich mas jistotu cca 75 %, ze tvuj listek bude cajk. Pokud tenhle test provede 10 lidi nezavisle na sobe, je pravdepodobnost, ze se nefixluje vic jak 1:1000000. Kdyz by to udelali vsichni clenove Piratske strany, je to pravdepodobnost 1:540973599882921212264795939754513005075299661860988438659031766043314076218086256101803270028960960404146580473095299767175523900930749990144551913946050126754187964414981206188781074100660675638296814498008256925847580971777599220570518424337445351925287506839283710296064, coz priblizne odpovida tomu najit kolizi v SHA256(SHA256(SHA256(SHA256(x)))). Tento vesmir nema dostatek energie na to najit obecnou kolizi v SHA256(x), takze cau.

I kdyby byly naboreny prakticky vsechny, staci ti par desitek lidi a odhalis to.
A když budou nabořený úplně všechny? Tj. jak zjistíš/zajistíš že ten tvůj nabořený není?
Martin.Kucera píše:A v té volební místnosti bych volil na počítači (ten může být taky nedůvěryhodný) nebo papírově (v tom případě jak by potom byly zneplatněny elektronické hlasy těch, co by napřed zahlasovali elektronicky a pak ještě papírově)?
Oboji je mozne, oboje zpusobi zneplatneni predchoziho hlasu.
Na to se neptám. Jakým způsobem bude zajištěno zneplatnění e-hlasu papírovým?
Martin.Kucera píše:Určitě by spousta členů uvítala, kdybys v tom vlákně o e-volbách popsal elektronický ekvivalent papírových volenb (které jsem rozkrokoval v post519509.html#p519509).
A ja bych zase uvital, aby ten, kdo navrhuje tento clensky podnet podlozil svoje tvrzeni nejakymi dukazy, nejsem sam, kdo neni ochoten hrabat se v tom odkazovanej flamewaru.
Nikdo tě nenutí hrabat se ve flamewaru, stačí reakce na ten jediný odkazovaný post (a v něm žádný flamewar není).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Pavel.Moravec
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“