Obor má svou strukturu nezávisle na názoru Univerzity. Proto se základní přednášky na Caltechu, MIT nebo Berkeley i na regionálních college i třeba v Leidenu svým obsahem více-méně kryjí.Evzen Boura píše:
Presne tak jak se to v soucasnosti deji. Takze Vas prispevek nechapu.
Je to ten problém národní vědy. V situaci, kdy 90% absolventů středních škol neumí dostatečně anglicky, musí minimálně dvě největší univerzity mít k základní struktuře oborů příslušné profesory (na FyzChem cca 5-6) kteří přednášejí česky a píšou české učebnice nebo je překládají. Samozřejmě musí mít svou školu studentů a vlastní výzkum, tj do prvního ročníku musí nastupovat minimálně 15-20 schopných studentů. Na menších univerzitách nebo technikách nemusí tato struktura být úplná ale třeba počty studentů v tam provozovaných oborech musí být splněny. Veledůležité jsou také pedagogické fakulty, i tam musí být kvalitní profesoři. Musí to tak být, protože jinak do deseti let budeme národ štětek a pasáků, viž níže.
Jaký je stav? Na nejtradičnější univerzitě je klíčový chemický obor (nejen jeden) poddimenzován, sám nezajišťuje podstatnou část profilu studia a a tu a tam nemá ani jednoho studenta. O regionálních školách nemluvě. Učí důchodci, kteří by mnohdy sami měli problémy dát přednášku v lingua Franca moderní vědy, angličtině. Kvalitní potenciální profesoři jsou na AV a tam se dohadují, jestli článek udělaný v Praze s jedním českým a dvěma cizími autory je víc než článek s pěti českými a dvěma cizími autory udělaný v Hamburku. To byla pravda v roce 1990 a je to pravda i v roce 2010. Neboli žádný pokrok. Studenti jsou rozplizlí na kdejaké manažerské a právní obory kde je to otravuje a místo studia si chodí přivydělávat. Třeba i různě moc toho neumějí a ani po absolutoriu umět nebudou. To je oproti roku 1990 výrazný krok zpět.
Určitě vám přijde odporné, že jediným řešením je státní regulace počtu oborů a studentů. Když jí mají Švédové, proč bychom ji neměli my? Ovšem ve Švédsku nedabují filmy, takže všichni umí anglicky a nemusí překládat učebnice. Ušetřený čas věnují vědecké práci.