Věda - transparentnost

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Martin Broz píše:Sliby a program, a zase 100x dokola. Podle me ste uz starej na tyhle speky. Stejne jako ja.
V tomhle případě slibuje člověk, který už ukázal, že něco celkem rozumného umí zorganizovat. Včetně především seriózní mezinárodní oponentury.

Samozřejmě proti vůli dohodnuté vlivné party se dokáží prosadit jen velmi ostřílení borci, kteří koneckonců nejsou o moc jiní než ta hlavní parta. To se týká center excelence. V tomto případě si uškodili především akademici sami a podle mne ještě budou koukat.

V případě center aplikovaného výzkumu se podařilo financovat více-méně všechny rozumné projekty (dokonce možná i nějaké ne úplně rozumné) a donutit všechny, aby si jasně rozmysleli, kolik peněz potřebují na provoz, kolik výsledků jsou schopni udělat a jak.

Rozhodně pana Vitulu šmahem odmítnout znamená mu křivdit.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Petr Čaněk
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 74
Registrován: 06 kvě 2010, 17:33
Profese: Student - programátor
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Petr Čaněk »

Zdravím,
rozhodně jsem pro podpoření.
Také bych se zamyslel nad vědou (a školstvím) celkově - osobně bych to dal jako pátý bod pirátského programu. Protože současný stav - kdy akademie věd dostává sotva pár miliard ze státního rozpočtu (myslím, že to je něco kolem 5 - přičemž poslanci a ministerstva mají 1,5 mld...) - to je zatraceně málo. A školství - zde peníze chybí, kam se podíváte... Ať se kouknete na vybavení, zařízení budov či jejich stav, stáří - vše mizerné. Lepší to má jen pár škol - ty, které mají průbojné a schopné ředitele, kteří dokáží využít sponzory, EU, svůj kraj. A tím školu dobře vybavit. A co se týká učitelů - aktuálně to je mizirně ohodnocené místo, jejich plat je extrémně podhodnocen a to co musí dokázat je práce pro svaté kombinované s Chukem Norisem. Takže se není čemu divit, že 50% učitelů ani neumí svojí látku, nemá autoritu a navíc část z nich jsou totální de****. (beru všechny škly dohromady (Zš + Sš, na vejškách to je jinak).

Takže rozhodně bychom mohli začít uvažvat směr školství a věda - a jejich podpora. Učitelé jsou obklíčeni ze všech stran - šikanováni od žáků (ano, i to se děje - běžně), buzerováni od ředielů či úředníků, kontrolování policií a rodiče na ně řvou o sto šest. Prakticky to vypadá takto:
Chudák učitel versus celý svět.
A to má vychovat novou generaci - není se tedy čemu divit, že dobří učitelé, které potřebujeme, odcházejí.
A věda je zase krásně omezována byrokracií, debili** kontrolních komisí. Nechte vědátory makat, dejte jim prachy, místo a ono se něco vyrobí. A když u toho nebudou muset papírovat či politichařit, tak se toho udělá mnohem víc. A jaký mají češi potenciál, o tom se zmiňovat nemusím.
ČPS se mi líbí a proto jsem nabídl toto:
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=5&t=4346
Jedná se o levný profesionální tisk letáků či plakátů - větší či menší množství, pro ČPS vše :) A levně :)

Bohužel poslední dobou nemám moc času sledovat fórum, můžete mě kontaktovat přes e-mail: P.canek@seznam.cz
Kontroluji jej prakticky neustále.
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Petr Čaněk píše:Zdravím,
rozhodně jsem pro podpoření.
Také bych se zamyslel nad vědou (a školstvím) celkově - osobně bych to dal jako pátý bod pirátského programu. Protože současný stav - kdy akademie věd dostává sotva pár miliard ze státního rozpočtu (myslím, že to je něco kolem 5 - přičemž poslanci a ministerstva mají 1,5 mld...) - to je zatraceně málo.
Doporučuji článek http://blog.ihned.cz/opatrny/c1-4409478 ... l-v-dansku Zejména mně zaujala věta "Mohutné zvyšování investic do výzkumu a vysokých škol prý přišlo poté, co se dánský premiér Rasmussen v roce 2004 vrátil z návštěvy v Číně se zjištěním, že pokud se nemá jeho země zanedlouho stát bezvýznamnou provincií, je třeba začít rychle něco dělat." Není to ale jen záležitost Číny. Máme tu teď na návštěvě rektora Malajské technické univerzity Perlis, založené před osmi lety. Nejenže mají nesrovatelné investice do školství, ale například plně sponzorují více než 500 studentů na PhD na západě podle následujícího vzorce: Napřed si je vyberou jako přednášející na univerzitě a pak je pošlou, ať si udělají PhD v Cambridge. Zároveň nakupují přednášející všude po světě. Komunikačním jazykem univerzity je angličtina. 20% malajského rozpočtu jde na výzkum a vysoké školy.
Petr Čaněk píše:A školství - zde peníze chybí, kam se podíváte... Ať se kouknete na vybavení, zařízení budov či jejich stav, stáří - vše mizerné. Lepší to má jen pár škol - ty, které mají průbojné a schopné ředitele, kteří dokáží využít sponzory, EU, svůj kraj.
Z osobní zkušenosti: Pro koho by to jako dělali? Většina gymnázií bojuje o počty studentů, o průmyslovkách nemluvě. Když studenty nebudou mít, zavřou je. Studenti to dobře vědí, celou věc alespoň trochu zachraňuje přirozená touha studentů po poznání, jinak už by se neučilo nic. Navíc se na vysokou školu dostane každý, i z učňáků s maturitou jde většina studentů do Prahy, kde je i tak víc studijních míst než zájemců. Například v jistě pro národní hospodářství klíčovém oboru chov koní.

Obávám se, že peníze nejsou ten hlavní problém. Na vysokých školách se musí konfrontovat nejlepší studenti s nejlepšími vědci - kteří ale zároveń musí být profesory a účastnit se profilace výuky - a dělat také servis pro své bývalé studenty, dnes průmyslníky. To musí být základ, pokud chce někdo být státní zaměstnanec a dělat výzkum, musí být povinen se o své poznatky dělit.

Elitní struktura typu AV se má tendenci zakonzervovat a sám sebe utvrzovat ve své elitnosti. Což se ukázalo v roce 2004 - kdy AV prosadila meziresortní hodnocení komisemi a nakonec se jím neřídila a v roce 2008/2009, kdy se ukázalo, že původně vnitroakademický kafemlejnek mele lépe pro univerzity než pro AV. A zase ho AV odmítá.

Středních škol prostě musí a) být méně a b) musí fungovat pravidlo, že například na osmiletá gymnázia automaticky přejdou všichni talentovaní páťáci a ne že jim to ředitelé základních škol ohrožených (počtem a výší dotace, nikoliv kvalitou) jejich odchodem, nedoporučí.

Ale hlavne by to chtělo 3 a více dětí v rodině. Pak není problém aby dvě byli jedničkáři nebo dvojkaři, jedno trojkař a šlo po průmyslovce pracovat a jedno třeba čtyřkař a šlo se vyučit a živilo se řemeslem. Za jedináčka samozřejmě každá matka bojuje, i když je to jasně líný hloupý grázl. Jedináčci jsou pak automaticky na gymnáziích, tzv. elitních VŠ, potažmo dostávají zdarma JUDry.

Z posledního vyplývá, že Číny se není třeba tak bát. Politika jednoho dítěte je brzo dostihne. Zato Indie, Malajsko, Indonézie, Singapur (Vietnam??), tam je třeba hledat leadry 21. století.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Petr Čaněk
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 74
Registrován: 06 kvě 2010, 17:33
Profese: Student - programátor
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Petr Čaněk »

Rozhodně zajímavý článek - s rozhodně bysme se tím mohli inspirovat:) Dotování VŠ tam mají zařízené dobře, jen já osobně bych do toho narval ještě víc peněz - klidně i 2 či 3% HDP... A nebál bych se to ještě víc zvýšit - ale s tím souvisí i změna ustorského zákona - tak, aby to co tu vyzkoumáme přinášelo peníze nám - ale když to někdo vylepší, tak do toho:)

K druhé části: Pro žáky. Takových ředitelů je extrémně málo (z Karlovarského kraje: Hric, Widž z gymnázia Sokolov, bývalý ředitel ISS Cheb - pan Kot) - pár jich je - ale Kot byl vyhozen díky politickým machinacím a jeho nástupce vesele posílá školu do háje - ve velkém. Gymso je zatí mstále v pohodě - ale asi jako jediná škola v Karlovarském kraji.

A v tom je právě zakopaný pes - školy bojují o počet žáků - čím víc žáků, tím víc peněz. Takže naberou kdekoho. Ale kdyby peníze měly, tak o žáky bojovat nemusí - pak by se třeba nestalo, že žák maturitního oboru IT nezná ani tag pro vodorovnou čáru v HTML... Školy by si mohly vybírat - do maturitních oborů - a když jsou přímačky, tak se tam dostanou ti, kdo chtějí studovat. A pak se učí miliónkrát lépe...
Tento pohled platí pro Sš a Zš - které aktuálně mají mizivou úroveň. A když chceme reformovat školství, tak to musíme vzít od podlahy - důkladně.
Vš nechám na starost někomu, kdo se v tom pohybuje a vyzná se v tom, ale za střední školy to vypadá mizerně a hlavně problém jsou určitě ty peníze - a nedostatek schopných učitelů. I když - těch by dost bylo. Ale nikdo učit nechce - vždyť i popeláři mají lepší plat... A rozhodně mnohem lehčí povolání.

Ke středním školám - méně jich být nemusí, spíše rozšířit obory - kupříkladu pro dívky je oborů zatraceně málo - kadeřnice, účetní, čísnice... Konec. A co se týká osmiletých gymplů - hlavně to chce znovu zavést přímací zkoušky - bez nich sem pluje spousta blbc*. (aktuální primy jsou na zabití - chovají se někdy hůř než učňáci...)
ČPS se mi líbí a proto jsem nabídl toto:
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=5&t=4346
Jedná se o levný profesionální tisk letáků či plakátů - větší či menší množství, pro ČPS vše :) A levně :)

Bohužel poslední dobou nemám moc času sledovat fórum, můžete mě kontaktovat přes e-mail: P.canek@seznam.cz
Kontroluji jej prakticky neustále.
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Petr Čaněk píše:
Ke středním školám - méně jich být nemusí, spíše rozšířit obory - kupříkladu pro dívky je oborů zatraceně málo - kadeřnice, účetní, čísnice...
Kadeřnice, číšnice - co je to za středoškolské obory?
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
next_ghost
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od next_ghost »

stys píše:Středních škol prostě musí a) být méně a b) musí fungovat pravidlo, že například na osmiletá gymnázia automaticky přejdou všichni talentovaní páťáci a ne že jim to ředitelé základních škol ohrožených (počtem a výší dotace, nikoliv kvalitou) jejich odchodem, nedoporučí.
Podle mě tenhle stát potřebuje hlavně větší propagaci technických oborů a ne další hromadu gymnazistů, která se pak stejně bude tlačit na už teď přecpané humanitní obory.
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

next_ghost píše:
stys píše:Středních škol prostě musí a) být méně a b) musí fungovat pravidlo, že například na osmiletá gymnázia automaticky přejdou všichni talentovaní páťáci a ne že jim to ředitelé základních škol ohrožených (počtem a výší dotace, nikoliv kvalitou) jejich odchodem, nedoporučí.
Podle mě tenhle stát potřebuje hlavně větší propagaci technických oborů a ne další hromadu gymnazistů, která se pak stejně bude tlačit na už teď přecpané humanitní obory.
To spolu úplně nesouvisí. Z osmiletých gymnázií odchází dost lidí jak v po kvartě na průmyslovky (ovšem ty za moc nestojí), tak po skončení na techniky. Podstatnější je povinná maturita z matematiky a numerus clausus - omezený počet studijních míst na VŠ jen pro ty, kdo u maturity nebo v průběhu studií dosáhli určitých výsledků.

Mně šlo o to nezazdít talenty pod šikanou hloupějších ale stádovitějších spolužáků. Což je velmi častý případ.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Spirit
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Spirit »

stys píše: ...a numerus clausus - omezený počet studijních míst na VŠ jen pro ty, kdo u maturity nebo v průběhu studií dosáhli určitých výsledků.

Mně šlo o to nezazdít talenty pod šikanou hloupějších ale stádovitějších spolužáků. Což je velmi častý případ.
No tak nevím, jestli zrovna tohle je cesta. Z vlastní zkušenosti bych řekl, že ty největší talenty nemívají nejlepší prospěch ani v průběhu studia ani u maturity. Takže taková změna by IMHO naopak zvedla počet těch konformních s vynikajícím prospěchem, ale už s horší invencí.
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Uživatelský avatar
Petr Čaněk
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 74
Registrován: 06 kvě 2010, 17:33
Profese: Student - programátor
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Petr Čaněk »

stys píše:
Petr Čaněk píše:
Ke středním školám - méně jich být nemusí, spíše rozšířit obory - kupříkladu pro dívky je oborů zatraceně málo - kadeřnice, účetní, čísnice...
Kadeřnice, číšnice - co je to za středoškolské obory?
Učňák. A je tu i kadeřnice s maturou :D (obor) Docela funny...

Jen tak btw - Enstein měl taky čtverce z matiky a z vlastní zkušenosti vím, že samý jedničky != inteligentní či použitelný člověk. Většinou je to ten, kdo má nejlepší taháky... Když už něco, tak hodnotit mimoškolní aktivity - soutěže, tvorbu etc... K tomu přihlíží kupříkladu ČVUT - a docela pěkným způsobem. Buď dobrá matika, nebo dobrý SCIA z matiky či dobrý umístění v soutěži.

Jinak z gymplů odchází třetina až polovina lidí na průmky - převažje chemie a biologie (VŠCHT), technické obory jsou taky časté. Za rok mne to čeká (vybráno už mám dávno), takže v tom ma slušný přehled. A z osmiletejch častěji chodí na technický, než ze čtyřletých - tam vede právničina :)

A řeknu to takhle - tenhle rok jsem sepisoval maturitní otázky pro čtyřletý obor IT... A ti kluci s tím měli solidní problémy. Přičemž chodím na gympl a IT se věnuju nejvíce mimo školu (a teď končím třeťák - oni maturovali). Na IT - přesto, že to jsou maturitní obory - se často nabere vše - kvůli penězům... A pak se to tam docela často nechá. Pár jich tam je dobrejch - ale zatraceně záleží na učiteli... Ti kluci když nejsou hnaný kupředu, tak se neskutečně flákaj a posílaj učitele do řit*. A pak to dopadá mizerně...
ČPS se mi líbí a proto jsem nabídl toto:
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=5&t=4346
Jedná se o levný profesionální tisk letáků či plakátů - větší či menší množství, pro ČPS vše :) A levně :)

Bohužel poslední dobou nemám moc času sledovat fórum, můžete mě kontaktovat přes e-mail: P.canek@seznam.cz
Kontroluji jej prakticky neustále.
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Spirit píše:
stys píše: ...a numerus clausus - omezený počet studijních míst na VŠ jen pro ty, kdo u maturity nebo v průběhu studií dosáhli určitých výsledků.

Mně šlo o to nezazdít talenty pod šikanou hloupějších ale stádovitějších spolužáků. Což je velmi častý případ.
No tak nevím, jestli zrovna tohle je cesta. Z vlastní zkušenosti bych řekl, že ty největší talenty nemívají nejlepší prospěch ani v průběhu studia ani u maturity. Takže taková změna by IMHO naopak zvedla počet těch konformních s vynikajícím prospěchem, ale už s horší invencí.

To je právě ten posun myšlení. I za socialismu byly školy na které se dalo dostat i se špatnými známkami. A nebyly to žádné odpadové školy, elektro ČVUT, VŠCHT, FS ČVUT, o jiných technikách nemluvě. Šprti z nich rychly vypadávali.

Školy, kam se přijímalo výběrově, budou vždycky pro ty konformní.

Už léta mám pocit, že v demokratické společnosti tzv. "rozpoznaná kvalita" = konformnost a ve zbylé, nekonformní, sféře se míchají lenoši, neschopní a asociálové s lidmi oravdu dobrými a génii. Platí to úplně všude a čím rozvinutější demokracie (= málo dětí, uplácení voličů, převaha pracovních míst ve službách apod.), tím víc.

Zajímavé články např.: http://www.lidovky.cz/matematicky-geniu ... n_veda_mpr
http://www.bwl2.uni-bonn.de/mitarbeiter ... ocracy.pdf

Zejména Kräkelův článek "Competitive careers a s way to mediocracy" to jasně popisuje.

Neboli: Numerus clausus na tzv. prestižní obory pomůže tomu, že se kvalitní lidé nebudou muset celý život trápit s protekčními šprty. Ti odejdou na obory, kde budou požadavky na SŠ dobré známky (filozofie, ekonomie, biologie, biochemie). Nekonformní kvalitní lidé, jednostranně zaměření géniové apod., se budou shromažďovat na školách o stupeň níž, tam se společensky najdou, nikomu nebude vadit, že jednou zkouškou prolezl a v jiné exceloval.

Podle mne to nemůže být jinak. Je to dáno kapacitou lidského mozku a informačních kanálů ve společnosti. Buď je věnuji socializaci, nebo přemýšlení, tedy samozřejmě podle úrovně talentu. Dokonce bych řekl, že můžu posloužit osobní zkušeností z obou modů chování. ;)
Naposledy upravil(a) stys dne 09 čer 2010, 06:56, celkem upraveno 1 x.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“