Věda - transparentnost

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Ondrej Profant píše:
stys píše:Proto zejména nelze očekávat, že věda bude kdy stabilně financována za své "ideální" výkony, podle kritérií, která si sam stanoví. (Jako jsou financování sportovci) Vždy to bude především z důvodu minimálně příslibu aplikovatelnosti.
Což je ale blbost. Jsou prostě části věd, které neslibují ani minimální aplikaci, ale danou vědu rozvíjí velmi silně. Aplikovatelnost či jednotná kriteria jsou zcela nepřípustné, jelikož jsou to zcela nekonzistentní systémy
To si můžu myslet i já, ale po pravdě, je to moje soukromá věc. Pokud chci někoho přesvědčit, aby mne financoval, zvláště, když i přesto chce být přístě zvolen, musím mu dát nějaké argumenty. Ale hlavně, úspěšnost technických škol a jejich absolventů - inženýrů a dokonce firem v objevování fundamentálních poznatků, ukazuje, že výchova k praktičnosti vede velmi efektivně k cíli i při fundamentálním poznávání.
Ondrej Profant píše:
stys píše:Teď budeme lehce mluvit každý o něčem jiném. Informatika prožívá úžasný rozvoj jako součást statistické fyziky. Tam přispívá k úplně novému pohledu na fyziku, fyzikální chemii, biologii a experiment obecně. V tomto směru v ČR existuje malý tým na FJFI (Petr Jizba), moc se o něm u nás neví, ale je to skutečně jeden z deseti, které si člověk na první ránu vygooglí. Bohužel týmy, které existovaly v 60. letech na FEL (Havrda, Charvát...) komplet emigrovaly.
Toto nějak nechápu, co je pro informatiku na statistické fyzice zajímavého? To je jednoduše aplikace. Stejně jako fyzika aplikuje matematické poznatky.
No, já se to učil 5 let, tak to težko vysvětlím na tomto fóru. Sorry.

Fundamentální informatika - teorie informace, statistická fyzika a návazanosti do nelineární dynamiky jsou sice jiné než tradiční matematika ale alespoň pro mne mnohem krásnější. Protože ja to vlastně přesně vyjádřená teorie poznání.
Ondrej Profant píše:
stys píše:Před 20 lety ta šance byla. Tehdy se tu otáčely party Američanů a vynikající emigranti v plné síle se ptali, co pro svou vlast mohou udělat. Dnes jsme jedna z divných zemí Evropy, která si opakovaně sama dělá ostudu, emigranti jsou v pozdním důchodu (a noví znají své Pappenheimské) a dostali co proto. Nejspíš musíme úplně padnout na záda než se něco změní, do té doby se budem pořád obávat "příliš radikálních řešení". No jasně, když je šéfovi 62, nebo taky 75, tak je skoro všechno radikální.
Tehdy to nešlo udělat - bylo toho moc a jak vidíme na ekonomických důsledcích stejně jsme v některých ohledech nebyli dosti konzervativní (rozkradení téměř všeho v 90. letech). Jinde jsme zas nebyli dost pokrokoví. Nicméně po boji je každý generálem. Kdyby se našel někdo, kdo by nesouhlasil, tak se ho ptám, co dělal on.
Tak co, zabalíme to jdeme jinam. Šance byla, pokud jí definujeme tak, že byly materiální a podstatné lidské přepoklady. I to rozkrádání mohlo být menší, kdyby byl jiný étos. A ten tvoři do značné míry akademická obec, u nás tradiční VŠ a AV. Málokdo přešel z AV na VŠ, i když jejich výkonnost kritizoval každý den. Nikdo se nepostavil za Výzkumný ústav matematických strojů či výzkumné oddělení Tesly Elstroj když rozbíjeli jejich přesné litografické stroje, v mnoha směrech nejlepši na světě.

Mne se ptát můžete co jsem dělal. Protestoval jsem tehdy jako aspirant (student na titul CSc.), pak jsem šel na postdoka a dnes vedu univerzitní ústav s největším počtem publikací, RIV bodů (ale možná i aplikovaných výsledků,, jak je správně měřit?) na vědce či PhD studenta. Jistě se dalo dosáhnout víc, především rychleji, vítězem jsem pouze v České kotlině a to je jistě málo.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Petr.Bajgar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7455
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, K Ploché dráze 494
Dal poděkování: 6882 poděkování
Dostal poděkování: 3620 poděkování

Příliš drahé zkušenosti

Příspěvek od Petr.Bajgar »

stys píše:Tak co, zabalíme to jdeme jinam. Šance byla, pokud jí definujeme tak, že byly materiální a podstatné lidské přepoklady. I to rozkrádání mohlo být menší, kdyby byl jiný étos. A ten tvoři do značné míry akademická obec, u nás tradiční VŠ a AV. Málokdo přešel z AV na VŠ, i když jejich výkonnost kritizoval každý den. Nikdo se nepostavil za Výzkumný ústav matematických strojů či výzkumné oddělení Tesly Elstroj když rozbíjeli jejich přesné litografické stroje, v mnoha směrech nejlepši na světě.
I to je možnost a mnoho mladých lidí ji považuje za jedinou pro svůj rozvoj. Život v tomto podivném skanzenu nechávají těm kteří ho umožnili, nebo mu nedokázali dát zdravější směr. Jsem přesvědčen, že jsme prostě a jednoduše naletěli podvodníkům. Profesionálně vyškoleným v prognostickém ústavu elitním komunistickém zařízení, řízeném pro záchranu vlivu lidí z rodné strany. Což se zjevně zdařilo. Je to naprosto absurdní jak jsme byli naivní, až normálně lidsky hloupí. Nevím jestli si někdy odpustím, že jsem nepochopil dřív jak nás lidi jako je V.Klaus, D.Tříska, Kočárník, V.Kožený a mnoho jim podobných, zneužívají podvadějí v honbě za vlastní mocí i okrádají o naše životní možnosti. Jenže jak se říká "Kdyby mladí věděli a staří mohli". Zeman v té době hřímal o českém průmyslu jako českém stříbru, mluvilo se o zlatých českých ručičkách o tom jak se za pár let vrátíme na špici mezi světovou elitu. Velkých slov bylo všude stohy. V.Havel vyrostl za několik dní ze scénaristy na státní a možná i světovou modlu. Diensbíer radil NATO jak krotit Balkán. Rychetský mávnutím ruky odhodil léta připravované evropské právní normy a prosadil zachování kontinuity socialistického práva přičemž používal argumenty, že by přestaly platit sňatky. Prostě a jednoduše skočili jsme na sladké řeči jako vosy na med a už se neodlepily. Nic neobvyklého nic divného. Jde spíše o to jak dlouho jsme v těchto lžích zase žili.
Vždyť ani dnes po dvaceti letech od r.89 ještě není obecně jasno co kdo a proč a proto se nemůžeme zorientovat a najít pevnou půdu pod nohama.
Čtu právě knihu M.Zeleného sebraných članku z první poloviny devadesátých let "Neučme se z vlastních chyb" a je pro mě neuvěřitelné, jak se jeho tehdejší předpovědi a odhady vyplnily. Je to tak jak píše Dalibor drahé zkušenosti, které nám přivaželi lidé znalí světa jsme brali jako knížecí rady a jako trucovité děti odmítali na mnoha místech světa ověřené zkušenosti. Tím jsme se odsoudili znovu a znovu sahat holou rukou na různé žhavé ploténky a znovu a znovu se spálit.
Vysokoškoláci a disidenti sice odstatovali převratné změny, jenže jich bylo opravu jen pár jedinců. Zdaleka né všechny školy byli reformně naladěné a lidsky a morálně zralé. Převážná většina společnosti vlastně ani netušila co se vlastně v podstatě děje, proto jsme byli tak snadnou obětí podvodů a podvodníků.
Po dvaceti letech už je ale opravdu nejvyšší čas přestat si navzájem lhát do kapsy a vzít co možná nejdříve rozum do hrsti. Varovat se dalších špatných zkušeností protože za posledních dvacet let už jich máme na rozdávání.
V tomto právě by měli být akademici tím profesionálním prostředím, kde by se mohli a taky měli odhalovat lži a podvody nejrychleji a to dky základním předpokladům vědy svobodnému myšlení. Pokud tedy akademici stoji o renomé neměli by se chovat jako děti a měli by plně přijímat zodpovědnost při odhalování a rozkrývání lživých tvrzení mnoha politických nebo úřednických hochštaplerů.

Nepotřebujeme další revoluci potřebujeme zdravou evoluci. Je potřeba standartního odhalování slepých uliček a jejich urychlené opouštění. To znamená investovat do budoucnosti a ne jen utrácet za minulá chybná rozhodnutí. V tomto by měla být věda, tedy reálně lidé, kteří na ní léta soustavně pracují, mnohem citlivější diky propracovaným metodikám poznávání i přístupu k informacím a jejich profesionálnímu týmovému zpracovávání i zodpovědnému oponování dosažených výsledků jejich poznání tak, aby se odhalily případné nepravdy.

Jako to udělal například Václav Němec svou knihou Apoštol svobody vydáno u Herrman a synové v r. 2007, nebo nedávno Fatima Cvrčková Otevřeným dopisem moderátorovi jisté veřejné diskuse plné znění najdete zde: http://cvrckova.blog.respekt.cz/blog/47 ... _dopis.pdf
Jsem jen laik a příkladů je jak aspoň doufám mnohem více. Jenže já vím zatím jen o těchto.
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Příliš drahé zkušenosti

Příspěvek od stys »

Petr Bajgar píše: Jsem přesvědčen, že jsme prostě a jednoduše naletěli podvodníkům.
Nenaletěli. Bohužel, po značnou část dobu jsme se jako podvodníci vesměs chovali a dosud i chováme.

Je to ale jen důsledek širších souvislostí.

Po celém světě (minimálně ve veřejném a korporátním sektrosu) se žije na hraně, bez rezerv a utrácejí se virtuální peníze, proč bychom měli rezervy vytvářet my?

U nás k tomu po 1989 navíc přistoupil letitý trénink ve vytváření virtuálních struktur, zpráv a výsledků, takže jsme dnes v čele. Naštestí ještě trochu máme pud a zvyk soukromého vytváření rezerv, v tom je jistá šance.

Proč máme dodnes tolik komunistických kádrů (a příslušníků STB) ve vedoucích funkcích? Slyšeli jste někdy o Stockholmském syndromu. Je to jev, kdy se rukojmí po čase ztotožní se svými únosci. Proto jsme v roce 1990 (např. na AV) namísto přizvání špičkových emigrantů vybrali do vedoucích funkcí své "známé" komunistické kádry. Jistě nám trochu pomohli, už před 1989 jezdili po světě a byli tam známí, ale hlavně si nahrabali. A jezdí dál, a mnozí současní kolegové pracující v zahraničí z toho jsou dost znechuceni. Ovšem doma vesměs v pohodě, všichni kamarádi.

Ve vědě se navíc nepříjemně sešla naše schopnost vytváření virtuálních výsledků s celosvětovým nadšením pro scientometrii, které naprosto deformovalo nejprve vědecké publikování a cca od roku 2000 též rozdělování peněz na veřejně financovaný výzkum a vůbec chápání jeho smyslu.

A taky minimálně celoevropská "demokratizace" školství, neboli rozdávání maturit a titulů co největšímu počtu lidí. Taky tady jsme přirozeně v čele pelotonu

Ovšem než aby o mně tzv. věcně rozhodovali lidé s podivnou minulostí před 20 lety i v minulých 20 letech, to radši kafemlejnek.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Petr.Bajgar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7455
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, K Ploché dráze 494
Dal poděkování: 6882 poděkování
Dostal poděkování: 3620 poděkování

Příliš drahé zkušenosti

Příspěvek od Petr.Bajgar »

stys píše:
Petr Bajgar píše: Jsem přesvědčen, že jsme prostě a jednoduše naletěli podvodníkům.
Nenaletěli. Bohužel, po značnou část dobu jsme se jako podvodníci vesměs chovali a dosud i chováme.
Je to ale jen důsledek širších souvislostí.


Ano je to tak jak píše Dalibor, naprosto souhlasím, slovo "naletěli" by nás neoprávněně zbavilo viny na dnešním stavu. Prostě jsme se nechali zkorumpovat. Lež o tom jak jsme svou rezistencí podkopali tyranii, se tak dobře poslouchala. Slova zbabělost a malost se poslouchájí naopak zle. Všichni přece chceme být ti dobří-spravedliví, jenže : https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... 266#p24266 Tiše jsme mlčely před rokem 89. a tiše jsme mlčeli po roce 89. Nechali se koupit právnící nechali se koupit odboráři, ani se raději nebudu pokoušet jmenovat všechny profese, které se trvale zpronevěřují své profesní podstatě za pár mincí a trochu výhod nad ostatními.

Překrucování pojmů a lhaní si do vlastní kapsy se stalo normou dnešního reklamního marketingového televizního světa, světa založeného na lži a klamu. Jedině opětovné pojmenovávání jevů, pojmů a zkušeností pravými jmény odpovídajícími jejich skutečné podstatě, nás může vrátit nohama na zem. Tento NewSpeek, který dnes ovládá naše životy se nejspíš neomezuje na Česko. Jenže už když se podaří nelhat si mezi blízkými lidmi, je to osvobozující stav pro jednotlivce a zárověň posílení schopností společenství lidí.
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Konec létajících profesorů

Příspěvek od stys »

Zajímavě může mapou české vědy i VŠ vzdělávání zamávat zákon, který znemožní profesorům garantovat obory na více vysokých školách. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skol ... 66617.html

Např. ¨
1) Zanikne řada oborů na venkovských univerzitách
2) Soukromé VŠ, které budou schopny nabídnou vyšší platy a lepší podmínky, získají šanci a zároveň budou nuceny se plně etablovat včetně vlastního výzkumu.
3) Vzroste zájem o "profesorovatelné" vědce např. z AV.
apod.

Neboli mapa českého výzkumu se může výrazně změnit. Škoda, že to nepřišlo před 15 lety.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec létajících profesorů

Příspěvek od Ondrej.Profant »

stys píše:Zajímavě může mapou české vědy i VŠ vzdělávání zamávat zákon, který znemožní profesorům garantovat obory na více vysokých školách. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skol ... 66617.html

Např. ¨
1) Zanikne řada oborů na venkovských univerzitách
2) Soukromé VŠ, které budou schopny nabídnou vyšší platy a lepší podmínky, získají šanci a zároveň budou nuceny se plně etablovat včetně vlastního výzkumu.
3) Vzroste zájem o "profesorovatelné" vědce např. z AV.
apod.

Neboli mapa českého výzkumu se může výrazně změnit. Škoda, že to nepřišlo před 15 lety.
Souhlas, i když pochybuji, že to pomůže soukromým školám. Už dnes mě fascinuje, že se někdo pod ty "špatná gymnasia" podepíše. Naopak většina lidí zůstane, tam kde vystudovala.
Samozřejmě krom pár škol, které dobře spolupracují se svým oborem (Bankovní institut v Praze).

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Evzen.Boura
Zahraniční odbor
Příspěvky: 348
Registrován: 11 srp 2009, 08:10
Profese: molekularní biolog
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 236 poděkování
Dostal poděkování: 299 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec létajících profesorů

Příspěvek od Evzen.Boura »

stys píše:Zajímavě může mapou české vědy i VŠ vzdělávání zamávat zákon, který znemožní profesorům garantovat obory na více vysokých školách. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skol ... 66617.html
A nedopadne to spis po Cesku? Tj. ze najednou budeme mit o hodne vic profesoru, kteri profesuru ziskaji na podivnych ceskych ale i zahranicnich (je neco jako university of Zimbabwe? :) ) univerzitach... ?
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec létajících profesorů

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Evzen Boura píše:
stys píše:Zajímavě může mapou české vědy i VŠ vzdělávání zamávat zákon, který znemožní profesorům garantovat obory na více vysokých školách. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skol ... 66617.html
A nedopadne to spis po Cesku? Tj. ze najednou budeme mit o hodne vic profesoru, kteri profesuru ziskaji na podivnych ceskych ale i zahranicnich (je neco jako university of Zimbabwe? :) ) univerzitach... ?
Myslím, že ne. Ty České už profesury neudělí (stejně ty malé snad nemohou) a zahraniční už je nějaká práce... Pozitivní vliv to bude mít. Možná ne velký, ale nějaký ano.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Věda - volební program

Příspěvek od stys »

Na mé oblíbené téma přikládám zajímavý odkaz:

http://blog.ihned.cz/c3-43387630-YOpatr ... -ceka-vedu

Asi nemusím říkat, že fundovaný názor TOP 09 mne nejvíc oslovuje. Samozřejmě taky proto, že hodnocením řízeným panem Vitulou jsme nedávno úspěšně prošli. S centrem aplikovaného výzkumu. Bohužel musím říct, že přes všechnu snahu v tzv. Evropských centrech excelence, neboli centrech základního výzkumu, minimálně v prvním, českém kole jsme zaznamenali minimálně hodně podivná hodnocení a to v obou směrech, jak unfair hodnocení lidí se špičkovými publikacemi, tak kupodivně dobré hodnocení pracovišť která to snad opravdu nemohou myslet vážně.

Jelikož tento link propaguje taky věda žije na svých stránkách, možná, že by stálo za to vyjádřit názor ČPS. Buď jestli nějaký konsenzuální je nebo jestli souhlasí s některým z uvedených názorů. Já doporučuji rámcově přijmout názor TOP09.

Minimálně by to usnadnilo rozhodování lidem jako jsem já.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Martin Broz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9428
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Martin Broz »

Sliby a program, a zase 100x dokola. Podle me ste uz starej na tyhle speky. Stejne jako ja.
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“