Krajská politika

Moderátoři: PKS Vysočina, Mediální tým - KS Vysočina

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 882
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Krajská politika

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Takže si tu dovolím spustit vlákno pro sledování krajské politiky, neb jsem dnes byl na tom zastupku.

Neproběhlo to pro mě ideálně, protože jsem souběžně musel řešit po telefonu ještě něco jiného a neustále odbíhat a taky si to kluci protáhli déle než jsem čekal, ale nevadí. Kompletní report asi spíš zpracuju, až si to pustím ze záznamu, ale dvě základní věci, které mě zaujaly a ke kterým by se klidně mohla napsat TZ:

1) v médiích hojně propíraná kauza čerstvého náměstka pro majetek a finance Pavlíka a jeho zamlčené členství v KSČ, případně Lidových milicí. Nejde ani tak o to samotné členství, ale o fakt, že o tom pravděpodobně naprosto vědomě a cíleně lhal. Je to totálně bizarní i s ohledem na další věci:
-Pavlík byl ze strany ANO potrestán (sic!) tím, že se místo 1. náměstka stal náměstkem řadovým. Být na jeho místě, tak brečím v koutě.
-špičky koalice měli takový strach, že Pavlík neprojde, že místo aby se hlasovalo o radních jednotlivě (což je běžná praxe), tak se hlasovalo o radě jako celku. Strhla se tam kolem toho veselá debata. Každopádně to určitě chápu tak, že pokud řadového zastupitele, který třeba nechce hlasovat pro Pavlíka, postavím před volbu 'buď schválíš lháře Pavlíka a nebo potopíš celou koalici', tak tím zásadně omezuju jeho možnost hlasovat podle svého svědomí.
-prohlášení Vystrčila, že ODS skončí v koalici až/když se ukáže, že Pavlík byl i v milicích (což tam prý popřel, ale to jsem zrovna telefonoval). ODS tedy vlastně nevadí, že Pavlík lhal o členství v KSČ, až lhaní o milicích by asi vadilo. Jaká výmluva by přišla ve chvíli, kdy by se členství v milicích ukázalo jako pravdivé těžko říct :D

2) krajská rada má 5 náměstků (sic!). Náměstek bere o 15k více než radní, takže je to vlastně tunel na daňový poplatníky z Vysočiny, kteří měsíčně zaplatí nějakých 40 až 60 tisíc navíc. Náměstka chápu jako člověka, který zastupuje hejtmana (na-místo) v době jeho nepřítomnosti, takže vůbec nechápu, proč by kraj měl mít více než jednoho, ale i minulá rada měla jen dva a to tam byli místní komunisti, který jsou mistři ve sbírání placených korýtek.
Běhounek tam nepřímo prohlásil, že bez pěti náměstků by koalice nevznikla, takže to chápu tak, že nejzásadnější požadavek ODS a pro Vysočinu bylo 15 tisíc navíc pro náměstka. Zvláště poslankyně za ODS Fischerová k platu poslance a řadového radního navíc těch 15 tisíc vysloveně potřebovala.

Takže si říkám, že by možná bylo fajn, kdyby se vydala tiskovka k tomu, že v radě sedí usvědčený lhář a taky k tomu, že máme naprosto bezprecedentní počet náměstků jen s cílem brát 15k měsíčně navíc. To už je slušnej materiál na to, aby se k tomu Piráti vyjádřili ne? :-)

Klidně bych to sepsal do nějaké formální podoby, ale už teď si připadám, že jsem jako nečlen až moc aktivní, tak by to spíš možná měl udělat někdo komu kraj vyslovil aspoň tu minimální důvěru, že ho přijal.

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 4780
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: Sociální pracovnice, terapeutka.
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4517 poděkování
Dostal poděkování: 5993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajská politika

Příspěvek od Michaela.Vodova »

xhejl02 píše:..., ale už teď si připadám, že jsem jako nečlen až moc aktivní, tak by to spíš možná měl udělat někdo, komu kraj vyslovil aspoň tu minimální důvěru, že ho přijal.
kdo? :) nicméně aktivní tu může být kdokoli, k vydání tiskovky pak stačí, když to sepíšeš a nikdo se nevyjádří vysloveně proti, a pak to předsednictvo vydá. Je teď trochu taková situace, že to předsednictvo asi nebude, tak třeba kontaktovat MO (mediální odbor) ... ale napadá mě - pokud chceš vydat tiskovku k tomu co bylo dnes, měla by být vydána ráno? sepiš to a postuj zde. nějaké kontakty na novináře snad máme, někde... a díky ti za aktivitu, prosím, pokračuj.

K tomu ostatnímu se nevyjádřím, nic o tom nevím, bohužel.
Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 882
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Krajská politika

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Michaela.Vodova píše:
xhejl02 píše:..., ale už teď si připadám, že jsem jako nečlen až moc aktivní, tak by to spíš možná měl udělat někdo, komu kraj vyslovil aspoň tu minimální důvěru, že ho přijal.
kdo? :) nicméně aktivní tu může být kdokoli, k vydání tiskovky pak stačí, když to sepíšeš a nikdo se nevyjádří vysloveně proti, a pak to předsednictvo vydá. Je teď trochu taková situace, že to předsednictvo asi nebude, tak třeba kontaktovat MO (mediální odbor) ... ale napadá mě - pokud chceš vydat tiskovku k tomu co bylo dnes, měla by být vydána ráno? sepiš to a postuj zde. nějaké kontakty na novináře snad máme, někde... a díky ti za aktivitu, prosím, pokračuj.

K tomu ostatnímu se nevyjádřím, nic o tom nevím, bohužel.
Do rána už to určitě nestíhám. Když se těmhle věcem nebude chtít věnovat někdo jiný, tak zítra během dne popřemýšlím, jak to případně nějak smysluplně koncipovat a pak se společně můžeme dohodnout, co s tím. KS by se k tomu určitě mohlo nějak vyjádřit, v rámci krajské politiky je to důležité a vím, že z RV a RP přicházeli žádosti, aby se jednotlivá ks krajské politice věnovali.

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 4780
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: Sociální pracovnice, terapeutka.
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4517 poděkování
Dostal poděkování: 5993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajská politika

Příspěvek od Michaela.Vodova »

MF dnes:
Kraj Vysočina má od včerejška novu vládu, hejtmanem je opět Jiří Běhounek. Velkým problémem koalice může být i nadále minulost Josefa Pavlíka z ANO.
2016-11-02 13.32.03.jpg
Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 882
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Krajská politika

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

uhm, tak jsem něco sepsal, udělejte s tím, co uznáte za vhodné. Tři věci.
a) napsal jsem to ze svého pohledu, ale logicky tam mluvím za KS. Takže to klidně nějak upravte po obsahový stránce. Vůbec na tom takto netrvám.
b) ten text je dlouhý a asi trochu neobratně napsaný. Moc takových formálních textů jsem nepsal. Takže to prosím kdyžtak upravte po formální stránce a zkraťte, vůbec se nebudu zlobit. Taky prosím o kontrolu gramatiky a překlepů.
c) nevím, jestli tomu nutně říkat tisková zpráva (možná jo?) a otravovat s tím MO (asi ne?), když je to výsostně krajská událost. Spíš bych prostě řekl, že je to stanovisko KS, hodil to na krajský stránky, odkaz dal na krajskej fb a jeslti máte někdo kontakty na krajský novináře, tak rozeslat. V novinách to asi nikoho zajímat nebude, ale minimálně to bude ukázka, že Piráti na Vyšoině žijou :-) Jestli kontakty na novináře nemáme, tak bychom minimálně kontakt na někoho z jihlavskýho idnesu a regionálních deníků kontakt získat měli, ale s tím kdyžtak budu prudit na schůzi :-)


Stanovisko KS Vysočina ke kauzám vznikající koalice

Krajské sdružení Pirátů na Vysočině se znepokojením sleduje nástup nové krajské koalice, její kauzy a motivy, které ke vzniku koalice vedly. To, jak se vznikající koalice a některé její klíčové osobnosti chovají, je v přímém rozporu s politikou jakou prosazuje Česká pirátská strana.

Mezi základní priority Pirátů pro krajskou politiku patří mimo jiné i důraz na osobní a morální integritu volených zástupců a také na transparentní, efektivní a smysluplné rozdělování placených funkcí na krajské úrovni.

Z tohoto pohledu KS Vysočina se zásadním znepokojením sleduje jak kauzu nově zvoleného náměstka pro majetek a finance Josefa Pavlíka z hnutí ANO, tak i v kontextu Vysočiny bezprecedentní navýšení počtu placených náměstků hejtmana.

Nový náměstek hejtmana a lídr kandidátky hnutí ANO Josef Pavlík před volbami zatajil skutečnost, že byl před rokem 89 členem KSČ a dost možná i Lidových milicí. Samotnou otázku členství Pavlíka ve zmíněných organizacích ponecháváme na vkusu voličů hnutí ANO i jednotlivých koaličních stran.

KS Vysočina však vyjadřuje zásadní znepokojení nad tím, že jednu z nejvyšších a nejdůležitějších pozic ve vedení kraje obsadil člověk, který v předvolební kampani pravděpodobně cíleně lhal a zatajoval informace. Piráti dlouhodobě prosazují, aby ve volených funkcích působili lidé transparentní, kteří nezamlčují nic ze své minulosti ani současnosti.

Analogicky Piráti nesouhlasí s postupem vznikající koalice v otázce zvolení Josefa Pavlíka do jeho funkce na včerejším ustavujícím zastupitelstvu. Došlo zde totiž k rozhodnutí hlasovat o koalici jako celku a nikoli o jednotlivých pozicích, což rozhodně není běžná praxe. Z kuloárů celý den vycházely informace, že by zvolení Pavlíka zdaleka nemuselo projít, pokud by se o něm hlasovalo odděleně. Piráti z KS Vysočina považují styl hlasování ve stylu 'buď zvolíš Pavlíka a nebo potopíš celou radu' za zásadní omezení možnosti řadových zastupitelů krajské koalice hlasovat podle svého svědomí.

Piráti také s překvapením sledují počet náměstků nově vznikající koalice. Piráti chápou potřebu toho, aby kraj řídili uvolnění radní, kteří za svojí práci dostanou adekvátně zaplaceno, absolutně ovšem nechápou, proč by kraj měl mít pět náměstků a vyplácet tak měsíčně na mzdy cca o 45 tisíc více než je nutno.

Pozice náměstka jakožto člověka, který zastupuje hejtmana v jeho nepřítomnosti, by v případě kraje stačila obsadit jedním nebo dvěma jednotlivci. V tom případě tak pět náměstků hejtmana pro Kraj Vysočina Piráti považují za zbytečnost a vzhledem k tomu, že se cíleně jedná o úlitbu pro menší koaliční strany, tak i o určitý druh politické korupce.

Chápeme potřebu menších koaličních stran mít zastoupení v radě kraje, nicméně vzhledem k faktu, že pozice řadového náměstka v tomto případě znamená nulové pravomoci navíc, tak danou věc považujeme pouze za prostředek k získání 15 tisíc měsíčně navíc, které náměstek dostává oproti řadovému radnímu.

Zvláště pikantní je to u nové zvolené náměstkyně pro kulturu Jany Fischerové z ODS. Ta k platu poslankyně (60 tisíc), řadové radní (61 tisíc) těch dalších 15 tisíc za pozici náměstkyně patrně nutně potřebovala.

KS Vysočina si přeje, aby náš kraj byl v následujících letech spravován lépe než v minulých letech. Abychom žili v kraji, který bude transparentní, bude se zajímat o názory a potřeby svých občanů. V kraji, který bude s penězi daňových poplatníků nakládat rozumně a stane se krajem ze kterého nebudou lidé odcházet, ale budou se do něj rádi vracet. Máme však vážnou pochybnost, že takový kraj se podaří vybudovat nové krajské koalici. Tím spíše, když se podíváme na výše popsaný začátek jejího vládnutí v kraji.

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 4780
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: Sociální pracovnice, terapeutka.
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4517 poděkování
Dostal poděkování: 5993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajská politika

Příspěvek od Michaela.Vodova »

Můžeme pracovat na textu zde:
https://pad.pirati.cz/p/Tz-vysocina
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajská politika

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Máme v MO medialist pro Vysočinu, rád poskytnu, napište mi komu.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 4780
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: Sociální pracovnice, terapeutka.
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4517 poděkování
Dostal poděkování: 5993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajská politika

Příspěvek od Michaela.Vodova »

Mikulas.Ferjencik píše:Máme v MO medialist pro Vysočinu, rád poskytnu, napište mi komu.
Můžeš mě, diky, já ho případně poté předám kompetentním osobám.
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajská politika

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Michaela.Vodova píše:
Mikulas.Ferjencik píše:Máme v MO medialist pro Vysočinu, rád poskytnu, napište mi komu.
Můžeš mě, diky, já ho případně poté předám kompetentním osobám.

Máš to v mailu

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 882
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Krajská politika

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Michaela.Vodova píše:Můžeme pracovat na textu zde:
https://pad.pirati.cz/p/Tz-vysocina
Super :-)
Já už tu večer nebudu a zítra spíše jen omezeně. To znamená nechám to úplně na Vás, jestli to upravíte do nějaké lepší podoby a jak a jestli to nějak použijete.

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Odpovědět

Zpět na „Vysočina“