Podmíněná podpora ze strany státu

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radek.Proch
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 7
Registrován: 20 bře 2016, 18:04
Profese: Business Development
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování

Podmíněná podpora ze strany státu

Příspěvek od Radek.Proch »

Zdravím všechny,

v návaznosti po posledních rozhovorech se svým dobrým známým, taktéž členem Pirátské strany, mi bylo doporučeno přestat s českým národním sportem (rozumějte remcání nad šálkem piva) a zkusit své nápady i řešit, a proto bych se s vámi rád podělil o myšlenku, nad kterou koketuji již delší dobu. Všiml jsem si, že hodně diskutovaným tématem zde je Nepodmíněný základní příjem (dále jen NZP) - tedy než prosím můj příspěvek předem odsoudíte jako přesný opak NZP (hlavně toho "nepodmíněný" v názvu), zkuste si prosím pročíst mou myšlenku a zkusme rozvést diskuzi tímto směrem.

Nepochybně se totiž všeci shodneme, že NZP je převratná myšlenka, která nám může pomoci vyřešit spoustu gapů v současném systému. Naneštěstí spousta států je k tomuto skeptická (například kolegové ve Švýcarsku jsou většinově proti návrhu, o kterém se bude hlasovat), ale hlavně nemají možnosti - a nalijme si čistého vína, že v současné chvíli se i náš stát řadí spíše k těm, které nemají optimální startovní podmínky (jak ekonomické, tak sociologické). Vzhledem k tomu, že NZP je tedy spíše záležitostí let budoucích, rád bych rozvedl diskuzi na téma "podmíněná státní podpora" - sociální dávky, v nezaměstnanosti, etc. Neboť nemám nazpaměť naučené všechny zákony, rád bych poprosil všechny, které toto téma zaujme, o dodatečné informace k tomuto tématu. Pro zjednodušení pojďme zatím uvažovat čistě o podmíněné podpoře v nezaměstnanosti.

Projděte se každý po svém městě... vybavte si ne tolik frekventované ulice, cesty - co na nich uvidíte? S největší pravděpodobností špínu, nedopalky, žvýkačky, někdy i hůře. Například já osobně bydlím v Plzni a některé ulice kolem Božkova, Resslova ulice, podchod u nádraží ČD, Americká v sobotu ráno... kdo je z této oblasti, určitě mi dá zapravdu, že občas tato místa stojí za to navštívit. Proč je tomu tak, že hodně míst není řádně udržovaných, je přeci jasné - je VELMI finančně náročné udržovat všechna místa v bezvadné kondici, tedy "stát" si nemůže dovolit tato místa udržovat. Na druhou stranu máme cca (pro zjednodušení) 0,5 Milionu nezaměstnaných. Jinými slovy půl milionu lidí, kteří jsou placení - za "nic". Má myšlenka není ničím převratná, pouze spočívá v nápadu "proč nevyužít již zaplacenou pracovní sílu". Pokud si dobře pamatuji, něco podobného se již v minulosti řešilo, avšak bylo to smeteno ze stolu s tím, že "nikdo nesmí nikoho jiného nutit k práci", s čímž souhlasím, neboť právo nezlepšit stav svého okolí plném lidí, kteří ze svých daní platí výše zmíněnou podporu, by měl mít každý (a s tím ovšem příslušné konsekvence).

Neberte prosím můj návrh jako "buď budeš pracovat na 8 hodin, nebo budeš 8 hodin denně zametat" - stoprocentně se nebavíme o plném úvazku, ale spíše o 2-3 hodinách denně maximálně (nebo například 1 hodinu, pokud by se toto dělalo o víkendu/svátky), neboť tato doba není nikterak závratná, nezaměstnaný má stále spoustu času starat se o rodinu/dojít si na pracovní pohovor/rekvalifikační kurz. Účelem není vyždímat z nezaměstnaných poslední špetky jejich času, který tráví poctivým hledáním práce - cílem je využít zkrácenou pracovní dobu, obdobně jako se uvažuje o zkrácení pracovní doby ze osmi na šest hodin denně. Stejně tak náplň těchto činností by nebyla nikterak náročná - jedná se pouze o vynášení košů (kterých takto lze aplikovat více), zametání, možná stříhání plotů, sekání trávy? Zde je asi příliš brzy uvažovat nad rozšířením, spíše mi jde o to, že náplň by byla jednoduchá, nenáročná jak na vzdělání, tak na fyzickou zdatnost (tj. ani jedno není zapotřebí v přeznačné míře). Takto zainteresovaní lidé by tak nebyli ždímáni ani fyzicky, ani mentálně, ani časově.

Osobně pracuji od patnácti let (je mi 27), nikdy jsem nebyl registrován na pracovním úřadě, avšak při rozhovorech s mými známými mi bylo řečeno, že dlouhodobá nezaměstnanost vede často i k depresím z neužitečnosti a zbytečnosti. Vzpomínám si, že v mém rodném městě (taková malá... vesnice světa, cca 1300 obyvatel) se skupinka několika rodin (včetně romského etnika) vydala na radnici, jestli by mohli alespoň zametat naše ulice - jenom aby měli práci. Měl jsem možnost si o tutom popovídat s naší starostkou (v rámci praxe ke škole jsem svou praxi plnil na našem úřadě), kdy mi bylo řečeno, že radnice si vymezila část rozpočtu, aby několik osob na toto zaměstnala. Výsledek byl tehdy téměř okamžitý - ulice byly čistější, jenže to nebyl jediný efekt - lidé se automaticky začali cítit jako integrovanější součástí svého okolí, kdy dokonce zpočátku docházelo ke konfliktům mezi dětmi rodin, neboť jedno dítě skoro napadlo druhé kvůli tomu, že dělalo nepořádek na ulici, kterou uklidil otec prvého dítěte. Uznávám, že toto je již vyhrocená situace a nemělo by zajít k násilí (naštěstí se prý nic nestalo a potyčka se vyřešila jednoduchým uklizením), avšak považuji za fenomenální, že lidé, kteří se cítili odcizeni, si nakonec chrání své vlastní okolí, a tím se lépe zaintegrovali. Vím, že toto je pouze na velmi malé vesnici, ale nakonec si představte například Lochotínské sídliště jako takovou větší vesnici - neznám jediný důvod, proč by to nemohlo fungovat v takto rozdělených oblastech. Sousedovi u něj doma přeci také nepořádek nebudete dělat, když ho znáte (pokud to přirovnáme).

Plně si uvědomuji, že zametání ulic je společností vnímáno spíše posměšně... stejně tak čištění fekálních jímek, uklízení na toaletách v našich kancelářích/dílnách,... neberte mne prosím špatně - naopak tyto lidi obdivuji a myslím si, že jejich postavení v naší společnosti je podceňováno. Toto je pouze blok společnosti než čehokoliv jiného a nevidím jediný důvod, proč by se toto nemohlo změnit, proč by lidé nemohli být pyšní na to, že díky nim je jejich okolí čistější, příjemnější, přívětivější. Berme to také z toho pohledu, že málokdo ví, co tato práce obnáší (kolik z vás si váží práce zelinářů/doplňovačů zboží v supermarketech kupříkladu). Vzhledem k tomu, že většina z nás byla/je/bude někdy v průběhu svého života nezaměstnaná, je dost vysoce pravděpodobné, že většina z nás si to "vyzkouší", což samo o sobě povede k tomu, že lidé budou (minimálně v určitých momentech - zkuste hádat kdy) sami méně dělat nepořádek, když by došlo na to, že zítra půjdou též uklízet to samé místo, které zaneřádili.

TLDR - Tedy v kostce:

Můj návrh spočívá v tom, že bychom společnost mohli naučit zdravé chuti k práci - ukažme lidem, že jde pracovat i jinak, než 8 hodin denně. Jak toho docílíme? Tím, že zpříjemníme svá bydliště a okolí kolem nich. Tím, že je zkrášlíme a jako přidaný efekt lze dosáhnout i toho, že tato místa budou preventivně lépe udržovaná, nemusíme nikomu připlácet, neboť si toto de-facto platíme na měsíční bázi. Nezaměstnaní se již nebudou cítit vyčleněně, naopak se budou cítit důležitou součástí své komunity, která se sama naučí si těchto pracovníků vážit.

Samozřejmě můj plán je příliš jednoduchý, určitě zde jsou některé body, které je zapotřebí probrat více do hloubky - rozpis "směn", vybavení (nemůžete nezaměstnaného nutit, aby si pořídil své vlastní koště, vestu, rukavice, ... ), atd., avšak rád bych si zde nyní vyslechl váš názor, či doplňující informace k hrubému návrhu - a bude-li toto akceptováno jako "rozumný most mezi současným systémem a NZP", pojďme tuto myšlenku rozvinout.

Těším se na vaše odpovědi,

Radek
Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Příspěvky: 1360
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Praha-Petrovice
Dal poděkování: 2426 poděkování
Dostal poděkování: 1730 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podmíněná podpora ze strany státu

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

Váš nápad je moc pěkný, ale nejste jediný koho to už napadlo. Vaše zkušenost z menší obce je skvělá, ale obávám se, že jen tam zůstane, protože anonymita města nás odtrhává od zodpovědnosti za své okolí, takže si myslím, že ten parádní pocit, když něčí otec uklidí kus obce a jeho dítě to pak chrání ve městě jaksi nepřijde.
Jak už jste sám zmiňoval, tak ÚS zrušil povinnou veřejnou službu (http://www.usoud.cz/aktualne/us-zrusil- ... h-pro-roz/) kvůli tomu, že takové nařízení porušovalo Ústavu.

No a v Přerově podobný pokus jaký navrhujete už podnikli a takhle to dopadlo: ZDE původní záměr a ZDE výsledek.

Já už nějaké dva roky pracuji s prodejci Nového prostoru v Olomouci a vidím, jak těžké je někoho, kdo už X let nepracuje, motivovat k hledání práce a hlavně také, aby si práci udržel.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Nepejchal za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Roman.Kucera

Člen KS Praha
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Uživatelský avatar
Radek.Proch
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 7
Registrován: 20 bře 2016, 18:04
Profese: Business Development
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování

Re: Podmíněná podpora ze strany státu

Příspěvek od Radek.Proch »

Děkuji za Vaše podněty, pane Nepejchale,

Uznávám, že má zkušenost je opravdu spíše úsměvná a že "anonymita města" má co do sebe, avšak i ve velkých městech máme "své hospodské", "své prodavače", atd. - věřím, že i ve městě by to stále bylo možné, avšak i kdyby ne, není to hlavním cílem.

Velmi Vám děkuji za odkazy, pomohlo mi to trochu nahlédnout do problematiky věci, avšak nejsem si na sto procent jist, zda plně chápu důvody zrušení (neberu v potaz samotnou kritiku přijetí), proto pro sumarizaci:

@ All

- Pracovní doba 20 hodin je moc - s čímž souhlasím, ostatně můj návrh 10 hodin týdně je již zmíněn v úvodu
- Nedostatečná odměna - zde úplně nechápu rétoriku ÚS, či spíše jsem dezinformován o původním návrhu, neboť v textu je uvedeno "Za odměnu ve smyslu tohoto článku přitom Ústavní soud neuznal plnění poskytovaná uchazečům o zaměstnání (podpora v nezaměstnanosti, hrazení zdravotního pojištění apod.), jejichž rozsah je stejný bez ohledu na to, zda se uchazeč o zaměstnání povinnosti konat veřejnou službu podrobil, anebo zda k jejímu výkonu ani povolán nebyl.", což je asi opět způsobeno dezinformací z mé strany, neboť dle mně dostupných informací se toto mělo týkat všech osob, tedy odměna by opravdu nebyla stejná pro osobu, která nastoupila, či nikoliv.
- Pohrůžka trestu, ztráta důstojnosti - Zde se opět obávám, že narážíme na věcné bloky ve společnosti. Zde uvedené "veřejné práce" nejsou fakticky nic jiného, než náplň "odboru technických prací", což je samo o sobě regulérní práce, stejná jako každá jiná. Chápu, že se určitě nejedná o vysněnou prací každého z nás, avšak stále nechápu rétoriku ÚS v tomto případě. Pokudmožno prosím koholiv z nahlížejících o upřesnění. Zároveň nechápu, proč by se mělo jednat o nucený výkon pod pohrůžkou trestu.

Po přečtení článku o návrhu v Přerově jsem však došel k tomuto: Návrh byl soudem zrušen proto, že se fakticky nejednalo o práci, ale nucený výkon práce s náplní, které každý neholduje. Návrh v Přerově je dle vyjádření "koncipován v souladu se zákony a zároveň i vládní koncepcí prevence kriminality.", a dle mého pochopení proto, že zde již zmíněným byla nabídnuta pracovní pozice s možností "kariérního růstu". Tímto by se tedy můj původní návrh dal upravit dle tohoto následovně:

- Tato pravidla by nebyla aplikována okamžitě, ale po dvou či třech měsících - Je férové souhlasit s tím, že člověk, který se po deseti letech ocitne na pracovním úřadu, by opravdu mohl mít nějaký čas si hledat zaměstnání. Rád bych podotkl, že ve výsledku je práce opravdu dostatek, otázkou však je, zda ji člověk chce přijmout. Podpořeno dřívějšími rozhovory s Plzeňskými studenty, kteří si stěžují, že přes léto není žádná brigáda, ale na otázku, zda se byli poptat v Kauflandu/Tescu/atd., se mi dostalo odpovědi "přece nebudu doplňovat zboží". Jsem si jist, že mnozí mi dají za pravdu, že toto není pouze záležitost studentů a tento princip je aplikovatelný i v post-školním prostředí.
- Po uplynutí této lhůty by nezaměstnaným byla nabídnuta pracovní pozice v technických službách příslušných měst (ideálně dle jejich bydliště) se čtvrtinovým úvazkem (tj. 10 hodin týdně) se mzdou ve výši jejich podpory + SP, ZP. Tato osoba by stále mohla vykonávat "brigádní činnost" apod. (ze zkušností z Kauflandu si mnozí pracovníci hlídali odpracované hodiny kvůli tomu, aby nepřekročili limit výdělku stanovený pracovním úřadem, tušímže 5.000 CZK měsíčně, avšak tímto si nejsem jist), avšak i bez té věřím, že daná osoba za svůj hodinový úvazek bude mít dostatečnou mzdu. Vzhledem k tomu, že toto by bylo plošné, nejedná se o nahodilou možnost pro některé (jak je uvedeno ve vyjádření ÚS)
- Zde prosím o doplnění informace - co se v současné době stane s člověkem, který odmítne nabídku práce z pracovního úřadu? Má nadále nárok na podporu či ta mu zaniká?

Tímto by návrh více odpovídal situaci v Přerově. Věřím, že tamní návrh ztroskotal předně na "chronických zahálečích" (na které byl i tento projekt zaměřen), avšak nemyslím si, že celý projekt je špatný - je to jako říci "nepřijmeme tento stavařský zákon, protože kvůli korupci na radnici ztroskotá." -> Není rozumné tvrdit že něco je k ničemu, protože to zkolabuje na špatné funkčnosti aparátu. Problém by se částečně dal řešit "státem určeným lékařem", který by byl kompetentní určit zdravotní stav dané osoby (obdobně jako při trvalých následcích u soukromých pojišťoven). Omlouvám se, ale nevím, zda toto není v rozporu s některým zákonem, stejně tak finanční náročnost na toto nedovedu odhadnout.

Kdokoliv, koho toto téma zaujalo, prosím o vyjádření/doplnění/opravení. Jsem si jist, že společně bychom našli vhodné řešení a věřím, právě Pirátská Strana je jedna z mála, ne-li jediná, které je schopna o tomto tématu diskutovat. Děkuji.

Radek
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Podmíněná podpora ze strany státu

Příspěvek od anonym2064 »

Jestli to dobře chápu, tak navrhuješ dávku podmínit nucenou prací se zkrácenou pracovní dobou. To ale neni nic nového, já už to zažil. Pracovat jsme museli všichni.
Habrun.Marek
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Podmíněná podpora ze strany státu

Příspěvek od Habrun.Marek »

Já to spíše chápu jako zpřísnění již současných pravidel. Pokud se nepletu, tak každý kdo se alespoň nezůčastní pohovorů a nabídek práce od pracovního úřadu, tak o podporu v nezaměstnanosti přijde stejně. Práce je dost, ale pro spoustu lidí je až příliš špatně placená nebo společensky nepřijatelná. Nekteří si ale jen povinně odsedí ty pohovory, nebo jen krátkodobě nastoupí a nechají se vyhodit aby měli splněno. Tohle by bylo vytvoření procovních pozic na čtvrtinový úvazek, které by byly jen častěji nabízeny dlouhodobě nezaměstnaným. Doufejme že by například nějaké malé pracovní benefity oproti nezaměstnaným přispěly k udržení takové pozice.
Chápu to dobře Radku?
Uživatelský avatar
Radek.Proch
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 7
Registrován: 20 bře 2016, 18:04
Profese: Business Development
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování

Re: Podmíněná podpora ze strany státu

Příspěvek od Radek.Proch »

Ano Marku, tohle je přesně cílem mé myšlenky - Práce je opravdu dostatek, ale hodně lidí se raději rozhodne ji vědomě odmítat, ať už s těch či oněch důvodů. Jsem si jist, že do budoucna by šly k tomuto přidat i různé benefity, případně prodloužení pracovní doby (a s tím spojený i vyšší výdělek), ale takto hluboko bych už tuto nadstavbu neřešil, neboť není vyřešen ani základní koncept (zatím?).
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“