Prodlužování školní docházky.

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Oldrich.Fischer
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 153
Registrován: 26 zář 2013, 21:14
Profese: Konstruktér
Dal poděkování: 323 poděkování
Dostal poděkování: 131 poděkování

Prodlužování školní docházky.

Příspěvek od Oldrich.Fischer »

Prodlužování školní docházky.
Ministryně školství Kateřina Valachová chce prosadit povinně rok mateřské školy a o rok delší školní docházku .Jak si napíská naráz tolik mateřských škol, aby vystačily na všechny děti? Když moje dcera našla práci, tak jsem půl roku hlídal vnuka celé dny. Nikde ho nevzali, protože měli plno. To chce paní ministryně přebytečné děti vybít, aby se tedy dostalo na všechny děti? Jak chce donutit nepřizpůsobivé rodiče, aby tam děti poslali? Vždyť by byli sami proti sobě. Kdyby se dítě nedej bože třeba vyučilo, tak by možná potom po něm chtěli, aby pracovalo. Pak by ovšem nemohlo chtít stále víc peněz na podporu. Jestli dítě nemá do pěti let ani minimální hygienické a učební návyky, ani, už dobrou znalost jazyka , tak to za jeden rok určitě nedožene. Zvláště s nulovým intelektuálním rodinným zázemím. A když přijde do třídy s dětmi, které v pěti letech umí napsat abecedu , sice pomalu, ale číst, počítat aspoň do sta, znají třeba celou knížku básniček od Hrubína, na některé už v kočáře mluvila máma např. německy ,mají přezpívaný celý zpěvník lidových písniček , mají nějakou znalost šachů, i nějaké karetní hry, začínají hrát na nějaký hudební nástroj, jezdí na kole , plavou, lyžují a jsou v nějakém sportovním klubu, tak s takovými dětmi si určitě do oka nepadnou. Pro zdrcující většinu normálních dětí to bude, v takovém prostředí, s tak zvaně nepřizpůsobivými, přímo děsnej, a pro ně, ztracenej rok. To je , jako by všem normálním dětem, paní ministryně , ten rok intelektuálně ukradla. Prostě, jako by je, pro mne nevážená, paní ministryně Kateřina Valachová šoupla do vězení. Doufám, že nepřizpůsobivé děti budou též i v mateřských školkách zřízených pro pracovníky ministerstev. Jinak by to pro ně mělo být hodnoceno jako trestný čin a měli by skončit v base. Je to zvláštní. Když hospodář kašle na své zvířectvo, má je podvyživené a nemocné, tak mu může být odebráno a možná může jít i do vězení. U nepřizpůsobivých je to naopak. V čím horším stavu zanedbanosti mají potomky, tak nejen že se jim nic nestane, nehrozí žádný postih, ale o to víc Ti parazité ždímou z peněz, které svou prací musí řadoví občané vydobýt.
To ,že se bude chodit do školy o rok déle, má jediný kladný dopad. Protože celý jeden ročník populace se zapojí do pracovního procesu o rok později, tak se ten rok zmenší tlak na pracovní místa. Dočasně klesne o něco nezaměstnanost. Politici budou jásat, jak právě „oni“ snížili nezaměstnanost. Historicky se vůbec neosvědčilo, když byli ve třídě žáci, kteří propadali a když končil jejich osmý rok ve škole, tak vycházeli ze čtvrté nebo páté třídy. Učitelé se mohli zbláznit, když ve třídě byli třeba dva naprosto nezvládnutelní žáci, třeba o tři roky starší než ostatní, vyvyšovali se nad ně , pohrdali jimi. Budou trpět terorem velkých, silných a úplně blbých. Vztah k majetku jiných, vždy měli, jako by sami byli v superkomunismu. Aby nevycházeli třeba ze čtvrté třídy, tak se zavedly tak zvané zvláštní školy ,kde bylo učiva méně a ne tak složité. Pak i tito žáci vycházeli dokonce třeba i ze sedmé třídy, byli zhruba stejně staří, a nevypadalo to tak hrozně.
Paní ministryně je už asi ve středním věku. To by neměla mít nulovou historickou zkušenost v informovanosti o školství. Četl jsem, že má i práva. I kdyby to byly „Práva“ z Plzně, tak si myslím , že to nemohla vymyslit sama. Asi měla v životě něco nehezkého a teď je drsně vydírána, pámbu ví kým. Nebo, možná má styl myšlení té skupiny lidí, které se normální slušní lidé zkouší zdaleka vyhnout.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Oldrich.Fischer za příspěvek:
Pavel.Moravec
Patrick.K
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 323
Registrován: 10 zář 2013, 22:42
Profese: profese
Dal poděkování: 131 poděkování
Dostal poděkování: 272 poděkování

Re: Prodlužování školní docházky.

Příspěvek od Patrick.K »

Ahoj,
osobně si myslím, pokud prodloužení základní školní docházky skutečně projde, že se bude jednat spíše o důsledek inkluzivního vzdělávání, než o "romský problém", čehož dalším důsledkem bude postupný rozpad veřejného školství. Soukromé (placené) školky budou následovány školami základními, kde ovšem, zcela logicky, bude vyšší tlak rodičů na výsledky a tedy z nich bude vycházet vzdělanější populace. Možná bych zkusil nějak motivovat rodiče současných veřejných škol a chtěl bych nějaké průběžné "výsledky" vzdělávacího procesu. Ono zjistit v 9té třídě, že po absolvování některých ZŠ můžete jít s nabytými znalostmi tak na učňák, je trochu pozdě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Patrick.K za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Prodlužování školní docházky.

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Vysvětlení, proč ředitelé školek nebudou nadšení z domškolkáčků, respektive nemusí to dovolit:
".....školky při člověku v tísni to řeší už dobu a marně - jsou tam dva problémy - jednak jejich prostory nesplňujou přísné hygienické podmínky (to měl řešit zákon o dětské skupině a nakonec byl schválen v podobě, která ničemu nepomohla) a druhá věc je, že v registrovanym školskym zařízení musí bejt ze zákona učitel (nový zákon o ped. pracovnících), ale reálně tam je potřeba spíš sociální pracovník
zákon o dotacích měl taky šanci na změnu - lobovalo se za to, aby se domškoláci do kapacity nepočítali - a taky to neprošlo (reálně když máš ve školce skupinu denních dětí a přijmeš nějakýho domškoláka, tak si finančně pohoršíš - jednak musíš platit nájem za větší prostory, protože kapacita se odvíjí od prostor, které schválí hygiena, takže např. na 5 domškoláků to ve školce dělá 1 wc navíc, místa v šatně pro každého, metry čtvereční ve třídě atd. a jednak co se týká normativů, tak konkrétně při 15 dětech v MŠ dostaneš na rok 635835, při 15 denních dětech a jednom domškolákovi 524737kč)
jako bylo by super doladit okolní zákony, ale ani náhodou nevěřim, že to je reaálný...."

Přemýšlím, pro koho je ten zákon v nabízeném znění důležitý a výhodný....? Děti to rozhodně nejsou a často ani jejich rodiče.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
Marek.Necada

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prodlužování školní docházky.

Příspěvek od Janek.Wagner »

Oldrich.Fischer píše:To ,že se bude chodit do školy o rok déle, má jediný kladný dopad. Protože celý jeden ročník populace se zapojí do pracovního procesu o rok později, tak se ten rok zmenší tlak na pracovní místa.
Naopak, díky povinnému předškolnímu ročníku poklesne počet odkladů!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvek:
Marek.Necada
arthurnottheking
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 17
Registrován: 06 pro 2019, 10:59
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Prodlužování školní docházky.

Příspěvek od arthurnottheking »

Souhlasím s tím, že prodloužení školní docházky neřeší sociální vyloučení a je nesystematické. Myslím, že tento článek stojí za přečtení: "Prodloužení povinné školní docházky dětem z chudých rodin nepomůže. Řešení je jinde."
Autor: Pavel Kovarik

Access: https://www.svobodauceni.cz/clanek/prodlouzeni-povinne-skolni-dochazky-detem-chudych-rodin-nepomuze-reseni-jinde-autor-pavel-kovarik-expert-report writemyessayfast https://forum.pirati.cz
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Prodlužování školní docházky.

Příspěvek od Karel666 »

Může mě někdo říci co ten rok navíc bude řešit? Za mě bylo 8 let a stačilo to, pak zavedli 9vítku "oficiálně protože byla kdysi",a le reálně, protože zmizel jeden ročník z trhu práce=mín nezaměstnaných.
Za mě taky byla povinná školka, proto nebylo tolik odkladů, bylo to bráno jako "výchova" aby zvladali první ročník školy.

Za mě, když čtu toto vlákno, tak zde každý přistupuje že je samozřejmé, že je 9 let a debatuje se o tom, zda pomůže situaci tady a ted zavést další rok navíc. Proč nikdo nedebatuje o tom, že by se měl o zase vrátit k tomu proč byl poslední ročník školky (když se dělá to co má), k tomu, že učivo se dá na učit za 8 let (když se teda učí a nečeká na posledního, tedy inklusivního nebo raubíře co to řekne mamince, že opo něm chce někdo aby nekřičel na učitele, že je hazl).

Nechápu, obsah této debaty, prostě nedává smysl, řeší pouze průvodní jevy co zrovne ted prosakují, ale ani slovo o tom,že systém je nějak nastaven,a le nejede se podle něho, je rozdrbán, protože nikdo nevyžaduje, že systém má nějakou pracoivní nápln a když se neplní, tak látáním se nic nezpraví...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvky (celkem 2):
RomanRous, Pavel.Moravec
RomanRous
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 116
Registrován: 02 čer 2018, 20:11
Profese: IT
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 93 poděkování

Re: Prodlužování školní docházky.

Příspěvek od RomanRous »

Souhlas - kvantitou se ke kvalitě vzdělání dostat nelze.
Což mimochodem platí i pro týdenní čas strávený ve školních lavicích biflováním neužitečné teorie :-(
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prodlužování školní docházky.

Příspěvek od Janek.Wagner »

Jen připomínám, že v pirátské programu máme přechod od povinné školní docházky k povinnému vzdělávání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Fortik, Pavel.Moravec, V__
Odpovědět

Zpět na „Školství“