Rezignace garanta

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Lidska prava

Zamčeno
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Rezignace garanta

Příspěvek od Michael.Polak »

Chtěl bych touhle cestou podat rezignaci na garanta soukromí, z osobních důvodů.

Nevylučuju úplně, že bych se tím někdy v budoucnu zabýval, ale ujmul jsem se toho spíše náhodou a ze zvědavosti a pomohlo mi to ujasnit si, jak je to v digitální éře vlastně složitá věc. Zejména opakovaně narážím na problémy střety anonymity s poloanonymitou (např. anonym vyžuívající v online disuzi znalost osobnosti neanonyma, nebo na druhou stranu, neanonymní správce serveru, nesoucí odpovědnost za to, co publikují jeho uživatelé). Téma je to složité a rád ho předám někomu kompetentnějšímu.

Pokud bych vůbec mohl být garantem něčeho, tak snad síťové neutrality... protože po letech přeci jen už aspoň rámcově tuším, jak internet funguje.

Dokud jsem ale členem RV, tak nevím, jestli je dobré to kombinovat s další funkcí a jestli (dokud jako člen RV nerezignuju, nebudu nahrazen, odvolán, apod.) bych neměl brát vážně spíše tuhle funkci a věnovat se v ní např. práci na konkrétních programpových bodech, na které se mě příznivci, občané a voliči často online dotazují.

Téma soukromí je složité a já sice rád poskytnu konzultace technického charakteru (jak to chodí uvnitř v operačních systémech s daty, kterými všemi vrstvami osobní data při zpracování prochází, apod.), stejně tak mám určitý názor na nutnost umožnění auditu činnosti správců systémů na jedné straně a určitých omezení pravomocí policie určitá data vůbec vyžadovat na druhé straně... ale moje zásadní omezení je, že celou věc vnímám jako technik a osoba působící v soukromém sektoru. Garantem soukromí musí být někdo, kdo prošel i veřejným sektorem a ví jak to uvnitř chodí, a měl by to být člověk s právním zázemím.

Každopádně, mám poslední dobou dva různé silné osobní důvody domnívat se, že prostě na funkci garanta Soukromí nestačím. Zkuste to někdo jiný, uvidíme...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 5):
Mikulas.Peksa, anonym2064, Vaclav.Fortik, Radek.Holodnak, Dalibor.Zahora

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Rezignace garanta

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Díky za výbornou práci (lajk není proto, že s tím chceš seknout).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
anonym2064, Dalibor.Zahora
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezignace garanta

Příspěvek od Michael.Polak »

Mikulas.Peksa píše:Díky za výbornou práci (lajk není proto, že s tím chceš seknout).
Dík za kompliment, ale fakticky jsem nevyřešil vůbec nic... a hlavně mi to absolutně nesedí do situace, do které se dostávám s firmou (to, že začínáme od klientů vybírat čísla občanek, protože - možná mi někdo nasměruje, že je to kec - jinak jsou smlouvy o poskytování telekomunikačních služeb neplatné, to je ještě to nejmenší). Prostě to není moje téma: náhodně jsem sebral pár zajímavých odkazů z netu, ještě jich sem můžu nakopírovat víc, které se vynořily na NYXu, ale prostě - nestačí donekonečna omílat, jak je NSA k ničemu (tohle si pořeší hlavně asi doma v USA, kde řeší, za co si jí vlastně platí) a zavírat oči před každodeníma věcma v ČR, který nevím, jak řešit. Jo, teď je největší kauza ta "deanonymizace bydliště", v podstatě místo hypotetických vizí nějaké online anonymity budeme mít co dělat, abychom se nevrátili do 19.století...

Přeju hodně odvahy a sebevědomí dalšímu garantovi, až bude zvolen, jak už jsem napsal, a nabízím spoustu podnětů, se kterými se dá dál pokračovat... ale celkově to není moje téma a nejsem na to vhodná osoba. Není to snad úplně stejné, jako když jsme měli garanta jiného bodu exektura - nechci říct, že je to střet zájmů, ale fakticky, nepasuju na tuhle roli z řady důvodů, ani nemám s anonymním vystupováním online moc zkušeností (léta funguju pseudonymně), a prostě jsem to vzal na zkoušku, jestli na to budu mít, a výsledek po letech není veškerý žádný.

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Zamčeno

Zpět na „Soukromí“