Podezření o porušení listovního tajemství (KK 12/2014)

Kontrolní komise je kontrolním orgánem strany, dohlíží na hospodaření a dodržování předpisů a vyšetřuje stížnosti na jejich porušení, které předává rozhodčí komisi.
Pravidla fóra
  • Sem vkládejte připomínky k činnosti kontrolní komise. Ke každému podnětu založte nové téma.
  • Prostřednictvím tohoto fóra také můžete podat oficiální stížnost kontrolní komisi.
  • Na dotazy a podněty odpovídají dobrovolníci, buďte prosím ohleduplní. Svá podání pište slušně a požadavky formulujte dostatečně určitě.
  • Místo odkazů do jiných fór citujte celé texty, protože lidé mají zobrazování některých fór vypnuté.
  • V podatelně se nediskutuje a jakmile bylo podání vyřešeno, téma se zamyká.
Další informace můžete nalézt na následujících místech:
Zamčeno
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10312
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4201 poděkování
Dostal poděkování: 18288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Podezření o porušení listovního tajemství (KK 12/2014)

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Dobrý den. Žádám o prošetření chování Lukáš Nového. Sám deklaruje, že provozoval monitoring pošty Laštůvky.
Osobně jsem již několikrát nabyl dojmu, že moje emaily na doméně pirati.cz někdo čte, ale to není podstata věci.
Nepřeju si, aby nevolený člověk disponoval právy, které jak vidíme, svévolně používá dle svého zvážení. Co to je?
Lukáš Nový nemá u mě rozhodně důvěru a přijde mi zarážející, že práva tohoto typu má. Nevidím pro to důvod.
Podepsané NDA není v tomhle případě zárukou nezneužití těchto práv. Deklarace, ale přísahám bohu, že jsem je nečetl...Co to je?
Žádám tímto o předběžníé opatření a odebrání práv Lukaši Novému, pokud tato má.
podatelna-kontrolni-komise-f233/placeni ... ml#p371369
Re: Placení služeb v IT

Příspěvekod Lukas Novy » 16 pro 2014 02:12
Ad monitorovani posty:

V obdobi od 10.12.2014 do vcerejska byla na "moje vlastni triko" monitorovana schranka tomas.lastuvka@pirati.cz. Emailovy alias standardne smerovany na uzivateluv registracni email z fora byl zmenen tak, aby se zarove s preposlanim na puvodni adresu, emaily uchovavaly take v mistni schrance na serveru lori.

Duvodem pro monitorovani byla snaha ziskat pristup do administrativniho rozhranni server4you, pripadne do jinych stranou placenych systemu, ke kterym Tomas Lastuvka odmital vydat pristup. Server4you umoznuje resetovat heslo zadanim uzivatelskeho jmena a registracniho emailu. Bohuzel se mi po celou dobu uzivatelske jmeno zjistit nepodarilo a server4you z bezpecnostnich duvodu uzivatelske jmeno sdeluje pouze proti urednimu dokladu.

Obsah zadne zpravy nebyl nikdy precten a kdyby k tomu melo dojit, ucinil bych toto jen a pouze po konzultaci se zastupce vedouciho TO, pripadne s dalsimi relevantnimi funkcionari. Relevance emailu pro pripadne precteni byla zjistovana programem mutt, ktery zobrazuje ve standardnim rozhrani po radcich datum, odesilatele a predmet. Timto postupem dle meho nazoru a vykladu ustavy a zakona o ochrane listovniho tajemstvi nedoslo k prolomeni zadneho z lidskych prav.

http://pastebin.com/QYrpZ4e9

Zastupce vedouciho TO nebyl o teto cinnosti informovat, jelikoz jsem nemohl pozadovat, aby riskoval poskozeni sve moralni integrity (prestoze osobne na mem postupu nic nemoralniho nevidim, nemusi to tak citit vsichni).

Emailova schranka a specialni uzivatel byli bezpecne zniceni.

EDIT: ted koukam, ze jeden email je jako precteny oznacen :/ Jelikoz mohu odprisahnout, ze jsem zadny email vedome neotevrel, mam za to, ze se jedna o zbloudily stisk klavesy. Ostatni uzivatele s pravem root o uctu/schrance nevedeli, proto, prosim, pripadne stouraly, aby z toho vynechali, beru to urcite na sebe.

EDIT2: preklepy a stylistika.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 4):
Milan.Muller, Dalibor.Zahora, Helena.Jarolimkova, Jan.Przybyla
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21751
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5401 poděkování
Dostal poděkování: 12593 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Lukas.Novy »

Hlavicky emailu nejsou dle meho nazoru chraneny listovnim tajemstvim. Tajnost zpravy nebyla porusena.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Kotas, Robert.Magni
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10312
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4201 poděkování
Dostal poděkování: 18288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Ivan.Bartos »

a) nevěřim b)prošetří komise c)požaduju předběžný opatření odebrání práv
EDIT: samozřejmě chápu, že admin tyto možnosti má, ale nezneužívá je
není rozhodně validní, aby LN i třeba sledoval s kým kdo přes stranický email komunikuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 2):
Milan.Muller, Dalibor.Zahora
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10312
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4201 poděkování
Dostal poděkování: 18288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Další věc k prošetření je pak nasnadě. Opomenu nyní, že se nakonec redmine vyřešil, ale toto poukazuje na variantu, že LN svévolně nakládá s emaily a schránkami..a
jeho činnost se neomezuje na pouhé "náhodné monitorování Laštůvky"
Popis situace:
1. server4u "odstřižen"
2. do situace se vlkádá Zdeněk Strnad a po domluvě s předsedou používá na oslovení server4you jím zřízenou adresu volbyep2014@pirati.cz, skrze kterou posílá email server4you
3. odpověď na tento email nikdy neobdržel
4. do toho vstupuje LN s tím, že to celé přebírá a následující komunikace se odvíjí na základě tohoto IMHO ztopeného emailu, který dle mého názoru LN četl. Reakci Lukáše mohu doložit prtscrn, bude-li třeba

Pokud toto není pravda, požadoval bych obratem logy o cestě tohoto emailu a z audtiního logu, který je doufám needitovatelný, mame-li ho tedy vůbec, pak důkaz, že k otevření emailu LN nedošlo.

EDIT
Z komunikace se Zdeňkem:
10.prosince jsem po dohodě s předsedou Lukášem Černohorským kontaktoval zákaznickou službu Server4you, kde hostoval (hostuje) stranický redmine. Ten v té době již několik dní nefungoval, a hrozila ztráta dat. Volal jsem tam a dohodl odklad výmazu dat, následně po dohodě s nimi ještě psal mail. Ten jsem napsal z adresy volbyep2014@pirati.cz, která již nebyla od května využívaná. Poděkoval jsem za odklad vymazání, ptal jsem se jak je možno zaplatit, a jak můžeme služby převést na jiný účet.

Na tento mail mi nikdy nepřišla odpověď, jen jsem se z diskuze na fóru dozvěděl, že komunikaci převzal pod svoji kontrolu Krtek (kopíroval tam části odpovědi ze server4you). Jakým způsobem to proběhlo to netuším - jestli jim napsal jinej mail, nebo jestli "zkontroloval" tu stránku, ze které byli původně na server4you kontaktováni. Nicméně cíle bylo dosaženo a služby obnoveny, a tak jsem celou záležitost pustil z hlavy.

Jen dodatek: Krtek píše, že "všichni zainteresovaní byli informováni". Minimálně já jsem informován nebyl.
https://forum.pirati.cz/podatelna-kont ... ml#p370545

Z.
Argument že je to nějaká stranická adresa, ke který má LN autoamticky právo, neberu. Není explicitně nikde definováno. Správu např. info@pirati.cz máme deklarovanou pověřením a o tom vždy probíhá diskuse.
Přílohy
krtek2.jpg
krtek.jpg
Naposledy upravil(a) Ivan.Bartos dne 16 pro 2014, 10:54, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Helena.Jarolimkova
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15276
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9834 poděkování
Dostal poděkování: 18137 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Roman.Kucera »

Jelikož související případ se řeší v KK, mohl Lukáš Nový bez problémů požádat KK o vydání předběžného opatření k přečtení požadovaných dat. Rozhodně to nemusel dělat svévolně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Tomas.Vymazal, Petr.Nemecek, Robert.Magni, Petr.Jedelsky, Jan.Novak
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18719
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33960 poděkování

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Martin.Kucera »

Lukas Novy píše:Hlavicky emailu nejsou dle meho nazoru chraneny listovnim tajemstvim. Tajnost zpravy nebyla porusena.
Takže kdyby někdo zveřejnil kompletní seznam e-mailů, které přišly na adresu lukas.novy@pirati.cz (tj. jméno odesílatele, předmět zprávy, čas doručení a velikost zprávy), bylo by to naprosto v pořádku a nešlo by o porušení ničího soukromí?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Petr.Bajgar, Helena.Jarolimkova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21751
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5401 poděkování
Dostal poděkování: 12593 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Lukas.Novy »

Co se volebni adresy tyce, tak tam jsem k existujicim aliasum pridal i sebe pote, co mi Zdenek svuj email preposlal. Toto jsem provedl v ramci plneni ukolu vyresit situaci se server4you v povereni jak zastupcem vedouciho TO, tak predsedy. Nasledne jsem veskerou komunikaci, kterou jsem odesilal z volbyeu2014 preposilal i na ni a puvodni adresati tak byli informovani o veskere komunikaci tam i zpet.

To, ze Zdenek nebyl nastaven v puvodnich adresatech jsem presel s tim, ze emaily obdrzi od Mikulase, ktery v adresatech byl.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21751
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5401 poděkování
Dostal poděkování: 12593 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Lukas.Novy »

Roman Kucera píše:Jelikož související případ se řeší v KK, mohl Lukáš Nový bez problémů požádat KK o vydání předběžného opatření k přečtení požadovaných dat. Rozhodně to nemusel dělat svévolně.
Ano, KK/RK by s nejvetsi pravdepodobnosti byly ty organy, u kterych bych zadal o svoleni prolomit listovni tajemstvi... K tomu ale nedoslo.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21751
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5401 poděkování
Dostal poděkování: 12593 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Lukas.Novy »

Martin Kucera píše:
Lukas Novy píše:Hlavicky emailu nejsou dle meho nazoru chraneny listovnim tajemstvim. Tajnost zpravy nebyla porusena.
Takže kdyby někdo zveřejnil kompletní seznam e-mailů, které přišly na adresu lukas.novy@pirati.cz (tj. jméno odesílatele, předmět zprávy, čas doručení a velikost zprávy), bylo by to naprosto v pořádku a nešlo by o porušení ničího soukromí?
Ano. Jedna se o adresu politickeho funkcionare a verejnost ma pravo vedet s kym takovy funkcionar komunikuje. V podstate obdoba registru lob. kontaktu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18719
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33960 poděkování

Re: Podezření o porušení listovního tajemství, zneužití práv

Příspěvek od Martin.Kucera »

Lukas Novy píše:
Martin Kucera píše:
Lukas Novy píše:Hlavicky emailu nejsou dle meho nazoru chraneny listovnim tajemstvim. Tajnost zpravy nebyla porusena.
Takže kdyby někdo zveřejnil kompletní seznam e-mailů, které přišly na adresu lukas.novy@pirati.cz (tj. jméno odesílatele, předmět zprávy, čas doručení a velikost zprávy), bylo by to naprosto v pořádku a nešlo by o porušení ničího soukromí?
Ano. Jedna se o adresu politickeho funkcionare a verejnost ma pravo vedet s kym takovy funkcionar komunikuje. V podstate obdoba registru lob. kontaktu.
To je samozřejmě pravda jen částečně - veřejnost IMHO rozhodně nemá automatické právo znát jména všech prostých občanů, kteří se na nějakého pirátského funkcionáře obrátili (a v jaké věci to bylo).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Milan.Muller, Ivan.Bartos, Lenka.Kozlova, Petr.Vileta, Jiri.Ulip

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Zamčeno

Zpět na „Podatelna kontrolní komise“