Pomozme vrátit děti rodičům
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Pomozme vrátit děti rodičům
Bylo by vhodné vydat nějaké stanovisko. Ale jako první bych rád znal stanovisko Norských pirátů.A to já nezískám,jelikož oni asi nemluví Česky 
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Pomozme vrátit děti rodičům
Dost lidí má zkušenosti s naším gestapem,takže nejen bleskohuličiMartin Shanil píše:Veřejnost to zajímá. Hlavně tu její část, co čte blesk.
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Pomozme vrátit děti rodičům
Tohle by bylo fajn nějak ověřit http://pravyprostor.cz/fakta-o-pomoci-b ... -v-norsku/
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
- Maria.Vasickova
- Rostislav.Reha
- Kontrolní komise
- Příspěvky: 4692
- Registrován: 15 říj 2013, 12:16
- Profese: informatik
- Bydliště: Ostrava
- Dal poděkování: 6802 poděkování
- Dostal poděkování: 7520 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Pomozme vrátit děti rodičům
No dnesni perlicka je jeste lepsi - oba dva "znalci" jsou od r. 2011 na FB "ve vztahu". Dva za cenu jednoho, rekl bych...msuchan píše:http://zpravy.idnes.cz/barnevern-kauza- ... ranicni_hv
Klasika...tak už to z nich začíná lézt...
Takže posudečky...Od "znalců" kteří spolupracují s Barnevertenem a ten jim proplácí faktury...
![]()
Tudíž ekvivalent, když v ČR Policie zatýká lidi za "propagaci hnutí" a objednává si na to posudky od znalců, kteří když jim tu akci 1x zblamují, tak už nikdy od Policie zakázku nedostanou...
Vážně vidím toho znalce Barnevertenu, který dělá pro jejich pobočku 200 posudků ročně a bude do nich psát, že "k odebrání nebyl důvod."![]()
![]()
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 2):
- Robert.Magni, msuchan
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
Junior clen KK.
Junior clen KK.
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Pomozme vrátit děti rodičům
Prezident republiky Václav Klaus zaslal ve středu dne 12. září 2012 dopis předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslavě Němcové, v němž odůvodnil vrácení zákona o sociálně-právní ochraně dětí:
V Praze dne 12. září 2012
Vážená paní předsedkyně,
využívám pravomoci dané mi článkem 50 Ústavy České republiky a vracím Poslanecké sněmovně zákon ze dne 5. září 2012, kterým se mění zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Zákon mi byl doručen 7. září 2012.
Novela byla přijata pod tlakem mezinárodních institucí: Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva, Dětského fondu OSN a Evropské komise. Tyto instituce kritizovaly Českou republiku za velký počet dětí umístěných v ústavních zařízeních a malý počet dětí v pěstounské péči, resp. začaly prosazovat jako svůj politický program, aby žádné dítě mladší tří let nebylo umístěno v ústavní péči.
Takto motivovaný zákon vyvolal obavy z rušení kojeneckých ústavů a dětských center. Další obavy vyvolává nedostatek pěstounů. Panují důvodné obavy, že nebudeme mít ani pěstouny, ani ústavy, a děti budou končit na ulici. Nedůvěra veřejnosti je zesílena nedávnými negativními zkušenostmi se špatně připraveným zaváděním jiných sociálních reforem.
Moje obavy vyvolává nově stanovená a velmi široce a vágně vymezená povinnost obecních úřadů obcí s rozšířenou působností pravidelně vyhodnocovat situaci všech dětí a rodin a posuzovat, zda nepotřebují nějakou formu sociálně-právní ochrany (§ 10 odst. 3 novelizovaného zákona). To povede - zejména ve spojení s úřednickým alibismem a byrokracií – ke stále většímu zasahování veřejných institucí do soukromí rodin a ke stále většímu tlaku na rodiče, jak a co mají vštěpovat svým dětem. Děti ale nejsou veřejným statkem, nejsou "majetkem" společnosti - kromě toho, že jsou především samy sebou, jsou dětmi svých rodičů.
Nový zákon neobsahuje žádné pojistky proti libovůli úředníků při posuzování toho, zda rodiče vychovávají své děti správně, a hrozí tedy, že státní zásahy do výchovy dětí, které mají být jen zcela výjimečnou záležitostí mající své oprávnění pouze v extrémních situacích, se stanou běžnou praxí s výhledem, že rodiče - stejně jako pěstouni - začnou být vnímáni jako státu podřízení vychovatelé. Takový pohled nemohu přijmout.
Plánovaná profesionalizace pěstounské péče tyto mé obavy potvrzuje a dále prohlubuje. Novela vnímá pěstounskou péči nikoliv jako poslání, ale jako zaměstnání. Hlavní motivací pěstounů napříště už nemá být jejich zájem o děti, jejich altruismus a soucit s dětmi, které nemají vlastní rodinu, ale motivace finanční. Protože ti, kteří skutečně stojí o to pomáhat opuštěným dětem, to dělají již dnes. Z profesionálního prostředí dětských ústavů tak budeme vytlačovat děti do opatrování lidem, kteří se jako pěstouni zaregistrují z čistě zištných důvodů. A podle tohoto zákona budou dostávat peníze již vstupem do školících programů, ne až přijetím dítěte do své péče.
Za zvlášť extrémní projev tohoto trendu považuji pěstounskou péči na dobu určitou: v jejím důsledku děti budou střídat rodiny, stále znovu a znovu si budou zvykat na nové pěstouny, na nové prostředí a na nové kamarády. Takový osud je krutější než ústavní výchova v relativně stabilním prostředí a je v příkrém rozporu s proklamovaným účelem zákona a se zájmy dětí. V tomto smyslu jsem obdržel mnoho dopisů s autentickými příběhy, dokazujícími, jak rozhodující pozitivní vliv na další vývoj měl pobyt dítěte v profesionálním odborném zařízení v kritické rodinné situaci.
Děti nejsou zboží a tento zákon na to málo pamatuje. Zcela specifickou podkapitolou problematiky novely jsou obavy laické i odborné veřejnosti z rušení kojeneckých ústavů. Takové obavy spojené se zásadním nesouhlasem vyjádřila již před časem například i Česká lékařská komora, Česká pediatrická společnost, Společnost sociální pediatrie při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a další odborné instituce. Přestože výsledná podoba zákona oproti původní verzi již neobsahuje výslovnou zmínku o tom, že by se kojenecké ústavy měly v budoucnosti rušit, nikdo nerozptýlil obavy z toho, že právě k tomu zákon směřuje. Kojenecké ústavy nejsou jen dětským domovem pro ty nejmenší děti, jsou současně institucí léčebnou, jejíž funkce je v řadě případů nenahraditelná. Není možné dosáhnout stavu, že vůbec žádné dítě nebude v ústavu. Některé děti, nebudou-li v ústavu, budou v lepším případě v nemocnicích, v horším budou na ulici nebo mrtvé.
Není pravdou, že hlavní důvody pro umístění dětí v kojeneckých ústavech jsou důvody sociální, naopak, převažují důvody zdravotní a zdravotně – sociální: podle údajů, které mám k dispozici, to bylo v roce 2010 55 % všech umístění. Není pravdou ani to, že by kojenecké ústavy a dětská centra byly jakýmisi odkladišti dětí poskytujícími jen mizernou péči. Opak je pravdou, protože i tyto zařízení jdou s dobou a modernizují se.
Námezdní pěstounská péče sníží počet dětí vhodných k osvojení. Placené pěstounství na jedné straně a osvojování dětí na druhé fungují jako spojené nádoby. Tuto zkušenost udělalo např. Spojené království, které má na jedné straně jeden z nejpropracovanějších systémů hrazené pěstounské péče, na straně druhé tam je osvojováno jen minimum dětí. Je to logické, adopce vyžaduje přípravu dítěte a námezdní pěstounská péče takovou přípravu fakticky neumožňuje.
Pokud dnes mezinárodní instituce kritizují české kojenecké ústavy, dětská centra a babyboxy, měly by vzít v úvahu i to, že Česká republika vždy patřila a stále patří k zemím se špičkovou dětskou zdravotní péčí a s nejnižší dětskou úmrtností na světě, a měly by se zamyslet i nad možností, že existence českých kojeneckých ústavů neznamená zaostalost, ale naopak náskok České republiky před ostatními zeměmi. Pokrok může spočívat nikoli v jejich zrušení coby přežitku, ale naopak v jejich další modernizaci. Česká republika nemá důvod se svého náskoku vzdávat jen proto, aby byla stejná jako ostatní. Kritizující mezinárodní instituce by se měly České republice za své zprávy omluvit a poslankyně a poslanci českého Parlamentu i čeští vládní úředníci by neměli nekriticky přejímat vše, co přichází od renomovaných mezinárodních institucí - i tam sedí jen lidé a mohou se mýlit. A v tomto případě se mýlí určitě.
Tento zákon je bezcitný a surový. A je projevem neúcty k těm, kdo se dnes poctivě věnují pěstounské péči. Nepochybuji, že stejně jako lacině sentimentální kritika kojeneckých ústavů je i tento zákon motivován jen těmi nejlepšími úmysly. Tyto úmysly sdílím, mám však zcela jiné představy o jejich uvádění do praxe, než jaké vedly autory tohoto zákona. Žádám proto poslance, aby se v zájmu dětí nad zákonem ještě jednou zamysleli.
S pozdravem
Václav Klaus
V Praze dne 12. září 2012
Vážená paní předsedkyně,
využívám pravomoci dané mi článkem 50 Ústavy České republiky a vracím Poslanecké sněmovně zákon ze dne 5. září 2012, kterým se mění zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Zákon mi byl doručen 7. září 2012.
Novela byla přijata pod tlakem mezinárodních institucí: Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva, Dětského fondu OSN a Evropské komise. Tyto instituce kritizovaly Českou republiku za velký počet dětí umístěných v ústavních zařízeních a malý počet dětí v pěstounské péči, resp. začaly prosazovat jako svůj politický program, aby žádné dítě mladší tří let nebylo umístěno v ústavní péči.
Takto motivovaný zákon vyvolal obavy z rušení kojeneckých ústavů a dětských center. Další obavy vyvolává nedostatek pěstounů. Panují důvodné obavy, že nebudeme mít ani pěstouny, ani ústavy, a děti budou končit na ulici. Nedůvěra veřejnosti je zesílena nedávnými negativními zkušenostmi se špatně připraveným zaváděním jiných sociálních reforem.
Moje obavy vyvolává nově stanovená a velmi široce a vágně vymezená povinnost obecních úřadů obcí s rozšířenou působností pravidelně vyhodnocovat situaci všech dětí a rodin a posuzovat, zda nepotřebují nějakou formu sociálně-právní ochrany (§ 10 odst. 3 novelizovaného zákona). To povede - zejména ve spojení s úřednickým alibismem a byrokracií – ke stále většímu zasahování veřejných institucí do soukromí rodin a ke stále většímu tlaku na rodiče, jak a co mají vštěpovat svým dětem. Děti ale nejsou veřejným statkem, nejsou "majetkem" společnosti - kromě toho, že jsou především samy sebou, jsou dětmi svých rodičů.
Nový zákon neobsahuje žádné pojistky proti libovůli úředníků při posuzování toho, zda rodiče vychovávají své děti správně, a hrozí tedy, že státní zásahy do výchovy dětí, které mají být jen zcela výjimečnou záležitostí mající své oprávnění pouze v extrémních situacích, se stanou běžnou praxí s výhledem, že rodiče - stejně jako pěstouni - začnou být vnímáni jako státu podřízení vychovatelé. Takový pohled nemohu přijmout.
Plánovaná profesionalizace pěstounské péče tyto mé obavy potvrzuje a dále prohlubuje. Novela vnímá pěstounskou péči nikoliv jako poslání, ale jako zaměstnání. Hlavní motivací pěstounů napříště už nemá být jejich zájem o děti, jejich altruismus a soucit s dětmi, které nemají vlastní rodinu, ale motivace finanční. Protože ti, kteří skutečně stojí o to pomáhat opuštěným dětem, to dělají již dnes. Z profesionálního prostředí dětských ústavů tak budeme vytlačovat děti do opatrování lidem, kteří se jako pěstouni zaregistrují z čistě zištných důvodů. A podle tohoto zákona budou dostávat peníze již vstupem do školících programů, ne až přijetím dítěte do své péče.
Za zvlášť extrémní projev tohoto trendu považuji pěstounskou péči na dobu určitou: v jejím důsledku děti budou střídat rodiny, stále znovu a znovu si budou zvykat na nové pěstouny, na nové prostředí a na nové kamarády. Takový osud je krutější než ústavní výchova v relativně stabilním prostředí a je v příkrém rozporu s proklamovaným účelem zákona a se zájmy dětí. V tomto smyslu jsem obdržel mnoho dopisů s autentickými příběhy, dokazujícími, jak rozhodující pozitivní vliv na další vývoj měl pobyt dítěte v profesionálním odborném zařízení v kritické rodinné situaci.
Děti nejsou zboží a tento zákon na to málo pamatuje. Zcela specifickou podkapitolou problematiky novely jsou obavy laické i odborné veřejnosti z rušení kojeneckých ústavů. Takové obavy spojené se zásadním nesouhlasem vyjádřila již před časem například i Česká lékařská komora, Česká pediatrická společnost, Společnost sociální pediatrie při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a další odborné instituce. Přestože výsledná podoba zákona oproti původní verzi již neobsahuje výslovnou zmínku o tom, že by se kojenecké ústavy měly v budoucnosti rušit, nikdo nerozptýlil obavy z toho, že právě k tomu zákon směřuje. Kojenecké ústavy nejsou jen dětským domovem pro ty nejmenší děti, jsou současně institucí léčebnou, jejíž funkce je v řadě případů nenahraditelná. Není možné dosáhnout stavu, že vůbec žádné dítě nebude v ústavu. Některé děti, nebudou-li v ústavu, budou v lepším případě v nemocnicích, v horším budou na ulici nebo mrtvé.
Není pravdou, že hlavní důvody pro umístění dětí v kojeneckých ústavech jsou důvody sociální, naopak, převažují důvody zdravotní a zdravotně – sociální: podle údajů, které mám k dispozici, to bylo v roce 2010 55 % všech umístění. Není pravdou ani to, že by kojenecké ústavy a dětská centra byly jakýmisi odkladišti dětí poskytujícími jen mizernou péči. Opak je pravdou, protože i tyto zařízení jdou s dobou a modernizují se.
Námezdní pěstounská péče sníží počet dětí vhodných k osvojení. Placené pěstounství na jedné straně a osvojování dětí na druhé fungují jako spojené nádoby. Tuto zkušenost udělalo např. Spojené království, které má na jedné straně jeden z nejpropracovanějších systémů hrazené pěstounské péče, na straně druhé tam je osvojováno jen minimum dětí. Je to logické, adopce vyžaduje přípravu dítěte a námezdní pěstounská péče takovou přípravu fakticky neumožňuje.
Pokud dnes mezinárodní instituce kritizují české kojenecké ústavy, dětská centra a babyboxy, měly by vzít v úvahu i to, že Česká republika vždy patřila a stále patří k zemím se špičkovou dětskou zdravotní péčí a s nejnižší dětskou úmrtností na světě, a měly by se zamyslet i nad možností, že existence českých kojeneckých ústavů neznamená zaostalost, ale naopak náskok České republiky před ostatními zeměmi. Pokrok může spočívat nikoli v jejich zrušení coby přežitku, ale naopak v jejich další modernizaci. Česká republika nemá důvod se svého náskoku vzdávat jen proto, aby byla stejná jako ostatní. Kritizující mezinárodní instituce by se měly České republice za své zprávy omluvit a poslankyně a poslanci českého Parlamentu i čeští vládní úředníci by neměli nekriticky přejímat vše, co přichází od renomovaných mezinárodních institucí - i tam sedí jen lidé a mohou se mýlit. A v tomto případě se mýlí určitě.
Tento zákon je bezcitný a surový. A je projevem neúcty k těm, kdo se dnes poctivě věnují pěstounské péči. Nepochybuji, že stejně jako lacině sentimentální kritika kojeneckých ústavů je i tento zákon motivován jen těmi nejlepšími úmysly. Tyto úmysly sdílím, mám však zcela jiné představy o jejich uvádění do praxe, než jaké vedly autory tohoto zákona. Žádám proto poslance, aby se v zájmu dětí nad zákonem ještě jednou zamysleli.
S pozdravem
Václav Klaus
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 2):
- Jana.Syrovatkova, Roman.Kucera
- msuchan
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 870
- Registrován: 29 říj 2013, 11:25
- Profese: nacionalista, militantní antikonzument,
- Dal poděkování: 173 poděkování
- Dostal poděkování: 1432 poděkování
Re: Pomozme vrátit děti rodičům
http://www.noramb.cz/News_and_events/EE ... MTwwixB2RL
http://www.eeagrants.cz/cs/programy/ehp ... -aktuality
Myslím, že malinko končí legrace...
Ostatní "Norské fondy" také stojí za to...
A když vidím tu částku, tak začínám chápat zuřivé ječení některých jedinců...
http://www.eeagrants.cz/cs/programy/ehp ... -aktuality
Myslím, že malinko končí legrace...
Ostatní "Norské fondy" také stojí za to...
A když vidím tu částku, tak začínám chápat zuřivé ječení některých jedinců...
- Tito uživatelé poděkovali autorovi msuchan za příspěvek:
- Robert.Magni
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Pomozme vrátit děti rodičům
http://danahamplova.blog.idnes.cz/c/444 ... gieny.html
Eugenika je sociálně-filosofický směr zaměřený na studium metod, které povedou k dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka. Pojem eugenika byl poprvé použit v 19. století britským matematikem a vědcem Francisem Galtonem.
Logo Druhého mezinárodního kongresu eugeniky (1921)
Ačkoli již Platón vyslovil základní myšlenku pozitivní eugeniky, kdy ideální potomstvo vzejde z „nejlepších“ mužů a žen, vešla eugenika do lidské historie spíše kvůli své negativní formě v ideologii nacistického Německa, ale i v nedobrovolných sterilizacích mentálně postižených, epileptiků a vězňů coby nositelů „defektních“ a nežádoucích dědičných znaků v USA mezi lety 1902 až 1964 (přibližně 63 000 sterilizací) a dalších státech.
A tak oblíbenou metodu rádi převzali i komunisté....Takže i u nás máme tradici
Eugenika je sociálně-filosofický směr zaměřený na studium metod, které povedou k dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka. Pojem eugenika byl poprvé použit v 19. století britským matematikem a vědcem Francisem Galtonem.
Logo Druhého mezinárodního kongresu eugeniky (1921)
Ačkoli již Platón vyslovil základní myšlenku pozitivní eugeniky, kdy ideální potomstvo vzejde z „nejlepších“ mužů a žen, vešla eugenika do lidské historie spíše kvůli své negativní formě v ideologii nacistického Německa, ale i v nedobrovolných sterilizacích mentálně postižených, epileptiků a vězňů coby nositelů „defektních“ a nežádoucích dědičných znaků v USA mezi lety 1902 až 1964 (přibližně 63 000 sterilizací) a dalších státech.
A tak oblíbenou metodu rádi převzali i komunisté....Takže i u nás máme tradici
- Maria.Vasickova
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 2453
- Registrován: 01 úno 2010, 21:56
- Profese: terapeut energetické psychologie
- Bydliště: Jižní Morava
- Dal poděkování: 1772 poděkování
- Dostal poděkování: 1653 poděkování
Re: Pomozme vrátit děti rodičům
Zajímavé čísla : http://www.novinky.cz/komentare/359620- ... us-ml.html
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
- Robert.Magni
Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.
Periklés