Antiideologické školení - průběžně

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Lidska prava, Pracovni skupina Rovnopravnost

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k bodu Rovnoprávnost.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od Michael.Polak »

Ideologie jsou virální memy, snažící se infikovat svoje nositele a přimět je ke svému šíření ("evangelizační tendence"). Ideologie předpokládají určitý okruh zjevených pravd (Bůh, Vlast, sociální spravedlnost.. nedej bože třeba i čistá rasa), o kterých se dále nediskutuje, protože mezi nositeli ideologie se pokládají za něco, jako v matematické teorii axiom. A máme-li k dispozici sadu axiomů, můžeme z nich čistě logickou argumentací odvodit téměř cokoliv.

Že mezi náboženstvím a ideologií není velký rozdil, se domníval např. filosof Martin Heidegger (fašista jeden!) v televizním rozhovoru s thajským buddhistickým mnichem, který vysílala německá televize v roce 1963. (Disclaimer: nemyslete si, že mě baví koukat se nudné mluvící hlavy v online videech - prolítl jsem přepis, nekoukal jsem se na to)

Martin Heidegger Talks Philosophy with a Buddhist Monk on German Television (1963) | Open Culture
http://www.openculture.com/2014/05/mart ... -monk.html

Že hranice mezi politickou ideologií a náboženstvím je tenká, ukazuje příklad fundamentalistického islámu: to, že jeho "posvátné" texty mají tendenci suplovat civilní zákonodárství, to je obecně známé - co je ale opravdový průser je to, že islám současně vyhrožuje za odpadlictví od víry trestem smrti. Ne, že by jiná náboženství historie neměly obdobně drakonické posvátné texty - ale to s tím odpadlictvím se bohužel historicky ukázalo jako evolučně úspěšné (jde v podstatě o pravidlo, které odjakživa platilo pro příslušníky různých armád - náboženství se opakovaně od tohoto způsobu vynucování kolektivní příslušnosti snažila distancovat, ale bohužel... tohle je trochu jiný případ a tak je fundamentalismus v tomto případě trochu větší problém).

Nicméně, v dnešní době je anti-islamismus sám o sobě ideologií, sloužící k šíření strachu mezi obyvatelstvem západu. Takže je to složité. Navíc třeba i teoreticky zcela neškodný buddhismus např. v takové Barmě slouží jako jednotící nacionalistická ideologie státu, jehož armáda se dopouštěla a zřejmě stále občas dopouští celkem vážných zločinů proti lidskosti (podezření na vyhlazování muslimů v Arakenu, apod.)

Některé ideologie jsou uzavřené - např. kmenová náboženství, tedy ideologie je přístupná pouze těm, kteří se narodili do systému, který je jejím nositelem. Jde v podstatě o nacionalismus. Takovouto variantou je např. hinduismus, jakožto kmenové náboženství. Moderní judaismus a hinduismus připouští konverzi v omezené míře (do hinduismu se lze minimálně přivdat, získáte tím kastu, ale nevím, jestli automaticky i víru - "přiženění" by nejspíš možné nebylo, protože postavení mužů není podřadné). Uzavřenou ideologií, nepřipouštějící konverzi, jsou samozřejmě všechny rasismy (cizí jazyk se naučíte, barvu kůže nezměníte - tohle vtipně parodoval film Iron Sky s měsíčními nacisty "vyběleným" černochem, což současně parodovalo pojem "bílý negr", označující např. v USA Afroameričany "kolabující" s převážně bělošským většinovým systémem. Menšinové rasismy bývají ospravedlňovány jako forma odporu utlačovaných skupin, a většinou stojí spíš na emocích, než na konzistentní ideologii).

Když jsme se k tomu už dobrali - ano, ideologie má za cíl vyvolat emoce. Dokázal to dokonce i Orwellův totalitní stát z románu/filmu 1984: dokázal, že lidi nakonec doopravdy milovali Velkého bratra, donutil je k tomu. Většina ideologií ale emocionálně odměňuje svoje nositele i bez donucení - nabízí adrenalin např. spojený s příslušností k partě, vybití násilných pudů na nějaké jiné skupině, apod. Existují i ideologie, které nebudují obraz nepřítele, ale je jich menšina.

Demokracie se paradoxně stává ideologií ve chvíli, kdy je lidem znemožněno jí praktikovat - v takovém případě se příliš neliší od jiných zjevených pravd jiných ideologií. Funkční demokracie, kterou máte k dispozici, je naproti tomu stejně banální a nudná, jako např. splachovací záchod. Je to zkrátka něco, co oceníte, až když to potřebujete a ono to zrovna není k dispozici :-) Demokracie nicméně potřebuje obraz nepřítele - jsou to buď ideologie, které hlásají odstranění slabého demokratického zřízení silou (vojenské převraty, fašismus...) nebo ideologie, odhodlané vyhrát volby jen za cílem následného zrušení demokracie a převzetí moci (nacismus v Německu, nebo klasický komunismus - který ale paradoxně mimo poválečného Československa nevyhrál volby téměř nikde ve světě, a převzal většinou moc násilím).

My Piráti samozřejmě ideologii máme taky a naše jednoduché zjevené pravdy, zdánlivě neškodné, by nejspíš, kdyby se vymkly z demokratického rámce, mohly způsobit stejnou paseku, jako jakákoliv jiná ideologie minulosti. Nicméně od téhle fáze jsme myslím zatím daleko, a pirátské teze mají zatím slušný potenciál reformovat společnost, aniž by se objevili nějací jejich fanatičtí nositelé, kteří by v jejich jménu napáchali spoustu škody.

Pirátství je celkem neškodná ideologie, dokud nevybuduje obraz nepřítele. "OSA" je jako nepřítel samozřejmě směšný - je to místní neprůhledná byrokratická organizace, dobře, vybírá cosi jako výpalné, dobře, chceme její privilegia zrušit - ale v podstatě to není ten Velký Zlý Nepřítel, který aktivizuje stoupence a donutí je vydat se do Boje Za Správnou Věc - co uděláme s chudákem copyrightovým úředníkem, až ho porazíme? Pošleme ho na veřejně prospěšné práce? Ne, zrušíme ho a vyplatíme mu jako odškodné Základní Příjem! (uff, to je teda trest). "Nadnárodní korporace" jako Nepřítel už zní daleko líp. Především nikdo pořádně neví, co to korporace je - ale šéf McDonaldu u stanice metra určitě je tak trochu korporace, a když kámošovi skončila podpora a musel tam jít makat, tak říkal, že to byl děsnej zakomplexovanej čůrak, takže určitě jim něco to.. .no dobře vymlácení výloh ne, to se dělalo v devadesátých letech, ale zrušení ACTA to už zní líp - to ten manažer, až pojede někam do USA na firemní školení, si nebude muset nechávat svůj notebook prošacovat, jestli na něm nemá porno - to ho naučí! Boj proti TTIP naproti tomu zaručí, že hamburger nebude moci být rozemletá GMO kráva, ale bude muset být čistě syntetický, vyrobený z ropy dovezené od Putina či ze Saúdské Arábie, Nigérie nebo od jiné lidskoprávní vychytávky.

Ideologie dobře vystihuje i kultovní film skupiny Monty Python "Života Briana" - jedině pravý mesiáš popírá svoje božství! Žádný logický systém totiž není bezrozporný, jak dokázal jeden z velkých myslitelů 20.století Kurt Goedel (současník, a - velimi krátce, v USA - i kolega Einsteina, aspoň tedy ve stejné instituci). Již staří řekové věděli, že Všichni Kréťané jsou lháři (když to řekne Kréťan, je to přece pravda). Nicméně, milý Goedel matematicky dokázal, že neexistuje žádný logický systém, ve kterém by nebyli nějací kréťané, kteří všichni lžou (obrazně řečeno) Tímto mimochodem současně dokázal, že i tento jeho důkaz je neplatný :-) a to je taky důvod, proč nenávidím matematiku - i když můj názor na to, jestli by měla být povinná u maturity, je neutrální - přijde mi to příliš ideologické se proti matematice vymezovat veřejně, za sebe bych nechal maturantům na vybranou mezi matematikou, fyzikou a informatikou (tzn. klasické programování, dnes už zcela zbytečné a nepraktické, takže zcela vhodné jako předmět k maturitě.. ale jak říkám, je mi to jedno, tématem tohoto postu jsou Ideologie). Smyslem této odbočky bylo ukázat, že nejen nedokazatelné, ale i vnitřně rozporné (a tudíž mysticky znějící) výroky jsou kořením každé správné ideologie. Zatímco základním axiomům musí věřit každý řadový stoupenec nějaké ideologie, tak schopnost doublethinku a tedy i práce s vnitřně rozpornými, logice se vysmívajícími výroky je většinou určená úžšímu okruhu zasvěcenců, Vnitřní straně. Je to rizikové povolání - pokud se mu věnujete dlouhodoběji, hrozí vám i trvalá duševní invalidita. Ideologičtí zasvěcenci si tedy rozhodně zaslouží příplatek za riziko pracovních úrazů. Tedy, např. že bude takový boj za mír, že nezůstane kámen na kameni - to jste se mohli dozvědět ve Výzkumném Ústavu Marxismu Leninismu (VÚML). Ústav pro Studium Totalitních režimů vám zase rád jistě vysvětlí, že humanitární bombardování Srbska si v žádném případě neobjednala kosovská mafie (na druhou stranu - anti-Havlisti by díky tomuhle mohli vzít Havla na milost, že nakonec nebyl nakonec až takovým pacifistickým odpůrcem konsensu se systémem, jakým se až do začátku 90tých let zdal být...). Jenom břídilské ideologie a sekty typu Vesmírní lidé či Guru Jára nabízejí zasvěcení pouze za příplatek - opravdu špičkové Ideologie svoje zasvěcence naopak odměňují - a dobře dělají, jak ukazují jejich dlouhodobě výsledky a úspěchy.

Je i matematika ideologií? Těžko říct. Fenomenologičtí filosofové konce 19.století se domnívali, že možná ano. Nicméně patří mezi ideologie relativně nenásilné.

Nejzajímavější ideologií, kterou lze vymyslet, je odpor ke všem ideologiím. Naším Nepřítelem je Ideolog. Vnitřním zasvěcencem se stává každý anti-ideologi, protože musí jakožto nositele této ideologie nenávidět sám sebe. Emoce, kterou nenávist k ideologiím vyvolává, je tedy logicky deprese (k tomu totiž sebenávist vede, poměrně rychle). Militantní anti-ideolog by tedy povinně měl aspoň jednou denně sám sobě nafackovat (zenové "tlesknutí jednou rukou" = např. plácnutí se jednou rukou do čela).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 7):
Jan.Kochert, Mikulas.Peksa, anonym2064, Frantisek.Kopriva, Ivo.Vasicek, Janka.Michailidu, Jana.Jirikova

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Mno, a není ideologie taky užitečný a bohužel nutný nástroj, když chceš něco ve společnosti měnit? ;) Které (politické/společenské) změny proběhly bez ideologie? (Vynechat prosím technologie - to je ideologie nejrafinovanější. ;) ) Jde nejen o to jaká je ideologie, ale jak je používána zda jako pomůcka nebo fanaticky. Ty zatracuješ ideologii jako celek, zdá se mi. Což u tebe jako pacifisty tak nějak chápu. Ale v tomhle svém příliš idealistickém přístupu jsi nebezpečnější než několik ideologií dohromady. :)

V rámci tažení proti ideologiím, by si měl také nutně zmínit fintu hojně rozšířenou právě v Česku - ideologie, která popírá, že je ideologie. To bylo v podstatě ordinováno celých uplynulých 25 let - zavádíme tu demokracie a to co je "normální západní demokracie" - reálně šlo o různé výchylky, ale převažoval neolibralismus a neokonzervatismus, akorát se jim tak dlouho neříkalo, respektive ještě všude neříká. I proto je česká společnost citelně dezorientovaná a politicky zmatená.

K tomu náboženství, jeden link pro tebou nekriticky hájené a také podceňováné Svobodné
Dingir: Náboženství volného trhu http://imgur.com/a/ptljc
Naposledy upravil(a) Dalibor.Zahora dne 25 říj 2014, 09:34, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 5):
Ales.Jakl, Helena.Jarolimkova, Ivo.Vasicek, Marek.Dluhos, Marek.Necada

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od Michael.Polak »

Souhlasím, že technologie je taky trochu ideologie :-) Ale na naší současné úrovni vnímání jde podle mě přeci jen hlavně o naše vztahy s nám podobnými bytostmi - tedy se všemi lidmi na této planetě. Samozřejmě jde zajít dál, ale vnímat např. celou planetu, jako bytost, které technologie v podstatě ubližuje - to je pro změnu New age ideologie :-)

Něco měnit... no, něco určitě. Není to ale hlavní motivace. Moje angažmá v politice bylo vždy bojem proti strachu, nějakým způsobem. Strachu z postihu za hulení trávy, kdysi. Strach, že budu muset na vojnu a nedostanu šanci rozvinout firmu (nakonec to dopadlo všechno jinak, zlomilo mi něco jiného.. ale to jsem tehdy nemohl vědět). Strach z postihu za sdílení filmů na netu. Ale ještě víc strach, že represe bude účinná a to hulení fakt nepůjde sehnat (kdysi!) nebo že filmy z Internetu nepůjde stahovat. Nebo ne strach, ale nechuť, že se někomu fakt podaří ze mě za toto vymlátit nějaké peníze (tolik "antikapitalismu", u mě? :-). Nemám rád představu, že někdo zbohatne na porušování pravidel - dobře, některá pravidla mi trochu vadí, jejich překročení ve mě vyvolává určitý pocit viny, ale současně určité uspokojení, že pravidlo poruším ("guilt pleasure"). Co mi ale fakt naštve je, někdo, kdo na porušení pravidel navíc dokáže zbohatnout: dobře, zloděj mi štve, ale hladovou krádež chápu. Zloděj, který lup úspěšně prodá, to je ovšem jiný level - toto mi štve. Současně ale pochopitelně - kdyby ta pravidla nebyla, nebude potenciál na tom zbohatnout. Takže jsou horší pravidla, nebo to, že někdo je dokáže šikovně obejít a vydělat na nich? těžko říct.

Nějaký myšlenkový systém musíme mít všichni. Pravidla, která řídí naše myšlení (když ne konání). To je jasné. Je i příjemné je sdílet s jinými, myslet stejně. Ideologie nějakým způsobem zachází dál. Je Linux ideologie? Nevím, je to nástroj, v něčem silnější, v jiném slabší. Každý nástroj je vhodný na něco. Podle mě ideologií se to stává, když se to snažím vnutit ostatním - ať už jde o politiku, nebo něco jiného. Čím víc jsem se učil něco nevnucovat ostatním, tím víc o to sami projevovali zájem - u Linuxu zatím částečně (ve firmě jsem ho po předchozích zkušenostech nijak nevynucovali a lidi se na to vrhli sami, jako na prestižní záležitost - naopak snaha vnutit ho předčasně vedla u některých lidí ke špatné uživatelské zkušenosti). U Pirátů mi přijde, že čím méně je vnucuju, tím více se lidé zajímají sami - lidi jsou přesyceni politickým marketingem, mají radost, když něco "objeví sami".

Svůj výpad proti ideologiím jsem pojal recesisticky, samozřejmě. Akce "Restart" (už si četl svormvajz?) se snaží o cosi, jako o vymezení když ne ucelené pirátské ideologie, tak aspoň terminologie. Jsem technik, terminologii chápu: nějakou věc označuju nějak, než se to naučím, označím to občas třeba chybně/komicky, později si pojmy ujasním. "Politická terminologie" je podle mě ok věc, rozhodneme se nazývat nějaké jevy a situace nějak. Politická ideologie je pak snaha nějak to interpretovat - tvrdit, že něco je způsobené něčím, že někdo něco způsobil, že tím něco chce dosáhnout.. může to být pravda. Hra o moc je vážná věc, takže řešit, jaké má kdo motivy a jestli prostředky co používá, nejsou přes čáru, je naprosto přirozené.

Přesto jsem zatím spíš "terminolog", než "ideolog". Pravidla jsou složitá, než se člověk naučí správné názvy a pravidla fungování všech těch zastupitelstev a volených státních orgánů.. jen to je další svět sám pro sebe, a pokud člověk něco pojmenuje špatně nebo špatné chápe něčí pravomoci a funkce apod., může se mu někdo jiný vysmát a zpochybnit cokoliv. "Převzetí moci" vítěznou stranou je obejití všech těhle byrokratických pravidel - prostě všude mám svoje lidi, a ti až přijde na věc, tak rozhodnou tak, jak chce vítězná strana. Pirátům tohle naštěstí nehrozí, takže nás čeká léta učení, pozorování a zkoumání systému, experimentální průzkum typu "když uděláme tohle, stane se tohle". Odvážní dobrodruzi někam vlezou a nahodile něco udělají a ono se nic nestane a oni celý rozjaření dostanou pocit, že je to legrace. V jiných případech můžeme mít smůlu a první věc, na kterou šáhneme, bude mít nečekané důsledky - možná jen začne houkat alarm, a nic se nestane, možná to někde vyhodí pojistky, doufejme to nezpůsobí nic horšího a nikomu to neublíží.

Moje politická ideologie je asi opatrný optimismus - nemusíme intrikovat, jak strašně změnit svět, protože lidi nějaké změny chtějí tak jako tak, a stačí vlastně vybírat z toho, které ty nápady jsou rozumné a podporovat je. "antiideologické" vymezení Pirátů by bylo zajímavé a nabízelo by zábavné možnosti. Fakticky jsem ale demonstroval, že antiideologie je taky ideologií, takže tenhle přístup má taky své meze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
V__

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 1902
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: Lesník
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 2500 poděkování
Dostal poděkování: 2624 poděkování

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od Ales.Jakl »

Slovo ideologie bylo téměř od samého vzniku bylo emotivní. Dnes má spíše pejorativní nádech, což z části vyplývá ze zkušeností s nacismem a komunismem. Ideologie byla za Francouzské revoluce původně věda o ideách a označovala soustavné zpracování světonázorových myšlenek, tj. těch myšlenek, které určují životní styl a potažmo formují civilizaci - vztah k životu v různých fázích, k práci, rodině, sexu, návykovým látkám, k Bohu a otázce posmrtného života, definují způsob reagování na zlo atd. Takové soustavné uchopení myšlenek dává jedinci směřování, a tím společnosti řád a stabilitu. Proto nenajdeme v historii století, kdy by nevládla nějaká ideologie. Pokud tedy chceme mít na ideologie nezaujatý pohled, musíme se oprostit od pejorativní konotace tohoto slova a chápat je, jak si zřejmě přál jeho zakladatel, jako popisný termín.
Bez vlastní silné, humanisticky orientované, biofilní ideologie jsou Piráti v lepším případě skupinka "bojovných bílých krvinek v nemocném organismu" v horším případě pouze parta internetových recesistů. Jelikož na filosofické rozpracování takové ideologie zatím Piráti nemají dostatek lidských zdrojů, zatím vystačíme s Málkovou "technologickou ideologií", která pro mě znamená ... s pomocí nejmodernějších dostupných technologií postupně přesměrovat život lidí z kvantity na kvalitu...zlem je hrozba sebezničení lidské civilizace a života na planetě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Jakl za příspěvky (celkem 2):
anonym2064, Helena.Jarolimkova

D.Taxis Tramway

Strakovka a veverka

..a nic na tom nemění ani to zúžení.

anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od anonym2064 »

no to sem zvědavej jak to chceš vysvětlovat voliči. Dost už na tom že nejsme ani levice ani pravice, to totiž taky těžko vysvětlovat lidem, kteří jsou celý život přesvědčování že jde o naprosto korektní vědecké dělení.
ale jako očistný proces zbavování se paradigmat všeho druhu to chápu. trošku se bojím že v konečném důsledku bychom došli k přesvědčení o vlastní neomylnosti a nadřazenosti rovnající se zbožštění ratia na úkor jakékoliv emoce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvek:
Helena.Jarolimkova
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od Michael.Polak »

Dalibor Zahora píše: ale převažoval neolibralismus a neokenzetvatismus, akorát se jim tak dlouho neříkalo,
Upřímě - četl jsem o tomhle od docela rozumných lidí a bylo to trochu jinak. Někdo analyzoval reálnou Klausovu politiku - ten se sice nejdřív zaklínal liberalismem, později konzervativismem, ale když se skutečně analyzuje jeho politika v 90tách letech, tzv. "bankovní socialismus" - tak lze jeho politiku označit za "národně socialistickou" - protože skutečně, navzdory svým teoriím se opakovaně snažil o jakýsi národní zájem (tedy samozřejmě elitářský - ale hájil zájem lokální, ne globální). Ke konci se spíše než prozápadně už profiloval viditelně pro-Rusky (ovšem stěží z ideologických důvodů - šlo tam o peníze) a v téhle jeho politice víceméně pokračuje i prezident Zeman (takže máme už asi 10 let zvláštní politiky, kdy v zemi s pro-ruskou hlavou státu vládne pro-západná vláda - typicky české...)

Neokonzervativec tak možná Saša Vondra (po roce 2000). Ale ten byl trochu okrajový, a lidi přesně už v té době hodně chtěli něco jiného. Z úst poměrně inteligentního konzervativce (např. schopného připustit, že je normální aby se v demokracii pravice a levice střídaly u moci, podle potřeb občanů - tedy žádné "mobilizování", ale) Romana Jocha jsem slyšel půvabnou frázi, že "Klaus je ufňukaná kremlofilní bába" (poté ovšem letěl, z oficiálních funkcí :-) a ne, struktury, které podporuje mě nijak sympatické nejsou - ale poukazuju na to, že i mezi nimi se najdou lidi schopné nadhledu nad ideologií).

Popravdě, mě pravicové ideologie vesměs nebaví. Racionální libertariány můžu, ale je jich menšina, a občas vyvíjejí strašně krkolomné teorie, aby si sami před sebou zdůvodnili, že jsou fakticky na straně nesvobody, a přitom tomu mohli říkat jinak. Na druhou stranu - ve světě přebírají moc nejčastěji zcela nedemokratické a autoritářské režimy, a bez ohledu na to, jak si říkají, jim jde o jediné: o moc, pro moc samotnou. Politickou, ekonomickou, vojenskou.

Proti tomu je samozřejmě kdokoliv, kdo je ochoten jakž-takž dodržovat pravidla hry v rámci demokracie, vlastně vítané osvěžení. Hate-speech je hnusná věc - ale pokud zůstane jen u blbých keců a nedojde k akci, může jít v podstatě o určité uvolnění nahromaděného tlaku. Normální (ne ty nejkatastrofálnější) ideologie jsou občas v pozoruhodném a zábavném rozporu s tím, co jejich nositelé konají. Viz Jorg Haider v Korutanech, apod. A podobně typický volič KSČM dnes není dělník, ale venkovský či maloměstský živnostník, drobný podnikatel. Atd.

Piráty si neumím představit jako vyhraněně antifašistickou nebo antikomunistickou stranu. Myslím, že uvnitř se o tohle budeme hádat hodně, ale fakticky - nemyslím, že cokoliv z toho bude zásadní karta. Budeme asi jedna z prvních stran, co se budou "bavit" s KSČM - na komunální úrovni, zřejmě to už děláme. Budiž. To nás zbrzdí v příliš rychlé přijatelnosti pro většinové voliče - což bude možná i dobře. KSČM je konzervativně-levicová strana - hesla typu "kdo nepracuje, ať nejí" byla v podstatě stejná, jako u tradičních konzervativních stran. Jenže není to jen o tom - je to prostě jedna ze stran, které v prostě mají hluboko ve svém programu zabudovanou představu, že demokracie je špatně a má být nahrazena max. tak ještě aklamativním jednohlasným hlasováním, které je v podstatě jen formalita.

Samozřejmě demokracie je taky ideologie: když většina zotročí menšinu, může to slušně fungovat (zvlášť když je ve hře technologie) a pořád se to dá navenek prezentovat jako demokracie.

Liberalismus je taky ideologie: majetek není samozřejmý, udržování tohoto konsensu má svoje náklady, skryté i otevřené. Někde je nějaká represe, jistě. Přesto to nakonec nějak funguje. Pocit nevynuceného konsensu je pro lidi důležitý, nakonec většinou dostane přednost.

Fašismus, tím, že lidem dává pocit nějakého zřejmého, jednoduchého společného zájmu, že jim umožňuje stavět se do role obětí a dávat jim pocit, že je posiluje, vlastně dělá to samé, jako moderní politický korektní "empowerment" - lidi mají rádi pocit, že mohou být sebevědomí, že jim někdo dává do rukou moc (fašismus jim dává do rukou dokonce zbraně - ale to je ok, použijí je přece jen na povel...). No ale systémy, které dávají lidem ideologické a politické zbraně a ujišťují je, že problémy světa nejsou jejich chyba, dělají v bledě růžovém to samé.

Samozřejmě, nikdo nechce slyšet, že si za něco může sám. Vždy je to vina někoho jiného. A nakonec i lidé, kteří připouštějí, že si za to můžou sami, se samozřejmě nechtějí změnit - chtějí aby jim tato vina byla odpuštěna, což se následně stejně děje.

Takže ideologie ano, budiž - ale musí být "open source". Především, obraz Nepřítele s velkým N je bug. Je spousta větších či menších problémů, ale žádný Velký Zlý Nepřítel. Jistě, malé opičky se musí určitě, že v lese číhá vlk nebo tygr nebo jiné zvíře lovící malé opičky. Ale člověk tyto instinkty přeci jen musí ovládnout. Tak či onak jsme všichni (kromě opravdu ztracených případů) součástí řešení. Ale taky jsme součástí problému. Právě drobné detaily, ve kterých se nedokážeme změnit, stejně způsobí, že svět zůstane plus/minus takový jaký je, a zásadně se nezmění. Udržitelné to tak-nějak je, ale řešení se najdou občas pro někoho příliš pozdě. Ale je asi ok, aby koho baví se snažit, se snažil, a kdo má už dost, aby stál opodál, a nějak ironicky to snažení komentoval.

Myslím, že velkou hrozbou pro nás je, když budeme tzv. "kázat vodu a pít víno". Tzn. podle mě dobré dávat si takové cíle, které fakt jde splnit a dodržet. Což znamená ne nějakou velkou komplexní ideologii, ale prostě občas změnit někde něco, a zkoušet, co se stane: stejně je to "nelineární", i malý zásah může mít velké a doufejme pozitivní důsledky - a naopak obrovský projekt může navzdory obrovskému úsilí krachnout na úplné maličkosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 2):
anonym2064, Mikulas.Peksa

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od Michael.Polak »

Martin Shanil píše:no to sem zvědavej jak to chceš vysvětlovat voliči. Dost už na tom že nejsme ani levice ani pravice, to totiž taky těžko vysvětlovat lidem, kteří jsou celý život přesvědčování že jde o naprosto korektní vědecké dělení.
No ale volič podle mě nepoptává ideologii (natož ucelenou). Tohle by byl problém nejmenší - nejúspěšnější čistě marketingové strany se dnes prezentují anti-ideologicky a mají s tím úspěch (a dá se říct, že to "okopírovali" od nás, ale není to pravda - prostě jsme nastoupili na tuto vlnu).

Myslím, že Piráti trochu ideologii mají, ale že jí zatím úspěšně ukrývají :-) A možná je to dobře. Možná až vykrystalizuje nějaká jednotná, celoevropsky závazná pirátská ideologie, která nás povede k jediným možným závěrům v řadě otázek, že to vzdám a budu muset odejít...

Ale jako ok - "levicový liberalismus" nezní špatně, a podle mě nejde myšlenku referend a přímé demokracie ponechat na pospas krajní euroskeptické pravici. Chápu, i že v tom bude nějaký sociální rozměr, apod. Ale měly by to být spíš praktické činy, než se profilovat jako "politické křídlo Antify". Nic proti, můžeme se v konkrétních bodech projevovat společně. Já na antirasistické demonstrace nikdy nechodil, možná mám věk na to začít, nevím. Možná od nás se čeká spíš třeba tiskové zprávy v konkrétních případech. Politika cenzury se k nám ale nehodí - musíme naopak chtít mluvit o tom, o čem se nemluví. Pro to tu prostor je, děje se to... viz diskuze na fóru.

Proč trochu "neupirátit" Babiše? Co takhle plakáty "Prostě nejsme rasisté" ?

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od anonym2064 »

Michael xChaos Polak píše: No ale volič podle mě nepoptává ideologii (natož ucelenou). Tohle by byl problém nejmenší - nejúspěšnější čistě marketingové strany se dnes prezentují anti-ideologicky a mají s tím úspěch (a dá se říct, že to "okopírovali" od nás, ale není to pravda - prostě jsme nastoupili na tuto vlnu).

Myslím, že Piráti trochu ideologii mají, ale že jí zatím úspěšně ukrývají :-) A možná je to dobře. Možná až vykrystalizuje nějaká jednotná, celoevropsky závazná pirátská ideologie, která nás povede k jediným možným závěrům v řadě otázek, že to vzdám a budu muset odejít...
myslím že každy nějakou svou vlastní ideologii má a krystalizace bude samovolně probíhat a to vzdávání se taky bude týkat mnohých, kdo nebudou ochotni tu vlastní ideologii vyměnit za nějaký groupthink paskvil do kterého by krystalizace mohla vyústit při přílišném tlaku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvky (celkem 2):
Michael.Polak, Marek.Necada
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od Michael.Polak »

Víceméně tohle vlákno jsem zahájil částečně jako nadsázku,ale když se podíváme, jak to dopadlo s německými Piráty, viz:
http://denikreferendum.cz/clanek/19007- ... ymi-piraty

Myslím potřebujeme především jasný program a dokázat ho prosazovat. Pokud se podaří, že stoupenci různých ideologií toto dokážou, tak to bude neuvěřitelný úspěch (mimochodem, stát jako celek tohle samozřejmě musí dokázat taky, takže je to dobrý trénink.. na koho to bude moc, uteče buď do jiné strany nebo úplně pryč z politiky... což je podle mě oboje ok...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, anonym2064

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7963
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15008 poděkování
Dostal poděkování: 8368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Antiideologické školení - průběžně

Příspěvek od Ondrej.Profant »

@xChaos: Zdá se ti náš program nejasný?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvek:
Tobias.Esner

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Zamčeno

Zpět na „Rovnoprávnost“