Moje osobní zkušenost s cikány

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Lidska prava, Pracovni skupina Rovnopravnost

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k bodu Rovnoprávnost.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.
Oldrich.Fischer
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 153
Registrován: 26 zář 2013, 21:14
Profese: Konstruktér
Dal poděkování: 323 poděkování
Dostal poděkování: 131 poděkování

Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od Oldrich.Fischer »

Moje osobní zkušenost s cikány.
Když někdo řekne Rom, mě se vybaví Řím . Romulus ,Rémus, snad i rébus. nebo si představuji Rumunsko. Nebo etiketu rumu„s lodí.“ Dnes „Tuzemák. Stejně je to všechno polovičaté. To by musela cenzura začernit i : opereta romský baron , písně : Romko ty krásná ; kdo to byl? Rom černý Rom, atd.
Která hlava nařídila pro ně takový název? Je to snad podle toho ,že jich hodně přišlo z Rumunska?
Všechny problémy okolo nich jsou padesát let tabu. Co já pamatuji. Jak vlastně získávají občanství? (Jestli se tu narodili, jak to, že neumějí, když nechtějí, i jako dospělí, ani slovo česky.) Automaticky hned? Jakmile se objeví? Co všechny problémy s nemocemi co si odkudkoliv přinesli a roznášejí je? V Praze Vršovicích jsem neznal jediného spolužáka ani známého ,kdo by dostal od města uvolněný byt. Všichni museli řadu let čekat, nejdřív mít děti a pak si ho mohli draho koupit někde na okrajovém sídlišti. Historický střed čtvrti se zaplnil za pár let cikánskými rodinami. Ty dostávaly byty hned a zadarmo. Jako kovaný stranický kádry. Namátkou uvedu problém. Na koupališti vedle „ Bohemky“ bylo asi 300 dětí. Pak přišla cikánská rodina a jejich děti měly na nohou boláky. Okamžitě se mohlo 300 maminek zbláznit. Jediná obrana tenkrát byla, že 300 maminek s dětmi odešla. Tenkrát jsem tam vypomáhal jako pomocný plavčík. Tenkrát ani policajt nic nezmohl. Dodnes jediná obrana společenských a zájmových organizací je, že výroční každoroční ples a Mikulášská pro děti je pouze pro členy organizace i když by jinak rády uvítaly i další děti. Na základních školách děti Vietnamců vůbec nevadí. Ty splynou s našima. Z Pražských škol, kam nastoupí Romové , rodiče houfně přepisují děti i do nevýhodně vzdálených škol. Byly však výjimky. Toto se ovšem netýkalo například školy pro děti diplomatů , jejichž rodiče si je ssebou do zahraničí nevzali. Před velkým třeskem nemuseli živit své děti za valuty a tak si pomohli k většímu tuzexovému kontu. Některé tyto jejich děti , dnes třeba již penzisti , však dodnes rodičům nezapoměli, že je nechali, bytˇ v luxusním internátě, a odjeli do ciziny bez nich. Bytˇ sami pak dosáhli třeba na právnickou hodnost. Jak jsem v televizi slyšel, byly výjimky. Tak například Babišovi a Stropničtí své děti vzali sebou.
Již, jako například třetˇák, jsem nechápal, co nám vlastně chce učitelka říci, když nám vyprávěla , že ve Vršovicích máme dokonce cikánského ( tenkrát ) chlapce který nemá žádné zameškané hodiny ve škole. Tenkrát byly třídy a, b, c, d. Po třiceti dětech ve třídě. Vedle školy bydlelo již několik hodně početných cikánských rodin. Nevzpomínám si na jediného cikánského spolužáka. Ani na chodbách při přestávkách. Nekonečné problémy: nekázenˇ, krádeže, nemožnost se soustředit na výklad, nulová hygiena, neléčené i nakažlivé nemoci. Jedna normální rodina ze sta, to nezachrání. Když dříve přišel cikán do továrny, tak ho jen zajímalo ,kolik musí mít dětí , aby už nemusel pracovat. Aby ho uživily přídavky na děti. Všichni státem placení pověřenci všech úrovní v této problematice by měli být konečně povinně ubytováni i se svými rodinami např. v Matiční ulici nebo v dalších ghetech. Jinak by na hodinu končili . Bez jakýchkoliv náhrad a odstupného.Nevím o jediném případu ,kdy by se úředník ( úřednice ) zvedl (a) ze svých křesel a šel zajištˇovat jestli všechny děti Romů odešli ráno do školy a postarali se , aby tam ty děti opravdu došly. Nevím o případu , kdy tito královsky placení úředníci šli po škole pomoci romské děti doučovat. Amnesty International Evropské komise sice obvinˇuje českou republiku , ale to pláče na špatném hrobě. Atˇ donutí k teréní práci všechny státem placené pověřence. A sama se taky v terénu postará. Dřív nebude klid. Jak to ,že smíme slyšet jenom Evropská komise? Jak to ,že není slyšet žádné jméno. Žádná jména. Jak to ,že se žádný občan nemůže spojit třeba telefonem s nikým z té evropské komise osobně. Jak to ,že není povinnost členů té komise povinně (pod hrozbou sankcí finančních i osobních ) na výzvu řadových občanů přijet do míst problémů pocítit na vlastní kůži jejich bezmocnost a sdílet ji s nimi?
Píše se rok 2014. Je li pravda, že romský student, (jak psaly noviny), může dosáhnout na roční příspěvek na studium až 50 000 Kč od státu , tak tím se zařazuje mezi nejvyšší kastu ve státě. Jak se vlastně pozná ,že se jedná o Roma? Psalo se, že k romské etnice se v Čechách přihlásil málokdo. Asi když tvrdí , že neumí ani jedno slovo česky? Když se zeptáte Roma : kdo je to? Odpoví pokaždé jinak. Tamto je můj děda, otec, manžel , a snad i syn. Co je momentálně nejvýhodnější. Otcem prý je nejlepší děd, protože pak má potomek vdovský důchod. Po zřízení takovýchto občanských kast se ptám: co kdybych prohlásil ,že jsem rom já , zapřel i osmiletku ,a že jsem celý život pracoval. Dostal bych důchod dvojnásobný? Bral bych potom stejné příspěvky od státu? Na bydlení, stravné,studijní,důchodné, atd.?
Romka přivede malého kluka k holičce. Ta ho ostříhá a řekne : 120 Kč. Romka s výkřiky ji dá 50 Kč. Holička ani nemukne, je ráda že dostala asponˇ „ něco“ a že nebude mít žádné oplétačky s komunitou. Osobní zkušenost. Navíc musí holička hřeben a mašinku důkladně vyčistit a i ostatní. Začne vymýšlet jak se příště vymluvit.
A je z ní rasistka.
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od anonym2064 »

Oldrich Fischer píše:Namátkou uvedu problém. Na koupališti vedle „ Bohemky“ bylo asi 300 dětí. Pak přišla cikánská rodina a jejich děti měly na nohou boláky. Okamžitě se mohlo 300 maminek zbláznit. Jediná obrana tenkrát byla, že 300 maminek s dětmi odešla. Tenkrát jsem tam vypomáhal jako pomocný plavčík.
Tenkrát jsem na to koupališťátko chodil a nějak si podobné problémy nepamatuju (i když možná si to opravdu jen nepamatuju - je to asi tak 50 let)
Oldrich Fischer píše:Po zřízení takovýchto občanských kast se ptám: co kdybych prohlásil ,že jsem rom já , zapřel i osmiletku ,a že jsem celý život pracoval. Dostal bych důchod dvojnásobný? Bral bych potom stejné příspěvky od státu?
při výpočtu dávek se k národnosti nepřihlíží, pokud dokážeš opak, vysloužíš si určitě nějakou medailu (třeba od dsss).
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvky (celkem 4):
Milan.Muller, Marek.Necada, Ivo.Vasicek, Ivan.Sirko
Uživatelský avatar
Zdenek.Stepanek
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 3524
Registrován: 25 črc 2009, 22:46
Profese: IT Expert
Bydliště: Varnsdorf
Dal poděkování: 1482 poděkování
Dostal poděkování: 3055 poděkování

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od Zdenek.Stepanek »

Sorry, ale co to ksakru meleš? A sprav si klávesnici, ty tvoje ˇ se prostě nedaj číst...

Máš-li zájem, máme v děčíně na kandidátce Olivii Bílou, vedoucí občanského sdružení Cínka, které by každou tvoji nesmyslnou větu rozcupovala na padrť.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Stepanek za příspěvky (celkem 2):
Milan.Muller, Ivan.Sirko
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 774 415 269
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7013
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

"Problém s Cikány" je typické odvádění pozornosti od skutečných problémů. Proto je téma živeno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 4):
Marek.Necada, Dalibor.Zahora, Tobias.Esner, Karel.Fuzik
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Milan.Muller
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 409
Registrován: 25 říj 2009, 09:32
Profese: osvč řidič
Bydliště: jihozápad středních čech
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 586 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od Milan.Muller »

Zdenek Stepanek píše:Sorry, ale co to ksakru meleš? A sprav si klávesnici, ty tvoje ˇ se prostě nedaj číst...

Máš-li zájem, máme v děčíně na kandidátce Olivii Bílou, vedoucí občanského sdružení Cínka, které by každou tvoji nesmyslnou větu rozcupovala na padrť.
mohli bychom jí poprosit,aby se tady na foru k tematu vyjádřila.dezinformovaných osob je i u pirátů zřejmě dost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Muller za příspěvky (celkem 3):
Ivan.Sirko, Ales.Sura, anonym2064
Uživatelský avatar
Adam.Cernoch
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 203
Registrován: 08 pro 2011, 17:14
Profese: osvětlovač
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 550 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od Adam.Cernoch »

tl;dr
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Praha zas přijala nějakýho dementa? Gratulki.
Jestli by něco mělo AO přesouvat (třeba do Podpalubí) tak přesně tohle.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
V__

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Dalibor Zahora píše:Praha zas přijala nějakýho dementa? Gratulki.
Jestli by něco mělo AO přesouvat (třeba do Podpalubí) tak přesně tohle.
Proč? Já pořád čekám na pointu... třeba nějaké trauma z dětství :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Malek za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Ivan.Sirko
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od anonym2064 »

Vaclav Malek píše:
Dalibor Zahora píše:Praha zas přijala nějakýho dementa? Gratulki.
Jestli by něco mělo AO přesouvat (třeba do Podpalubí) tak přesně tohle.
Proč? Já pořád čekám na pointu... třeba nějaké trauma z dětství :)
ty vole Vršovice byly tehdy něco jako Stínadla. Horší už byl jen Bohdalec a Michle. Libeň se nepočítá, ta byla na druhym konci světa.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Tobias.Esner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7802
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Dal poděkování: 5022 poděkování
Dostal poděkování: 3823 poděkování

Re: Moje osobní zkušenost s cikány

Příspěvek od Tobias.Esner »

Zdenek Stepanek píše:Sorry, ale co to ksakru meleš? A sprav si klávesnici, ty tvoje ˇ se prostě nedaj číst...

Máš-li zájem, máme v děčíně na kandidátce Olivii Bílou, vedoucí občanského sdružení Cínka, které by každou tvoji nesmyslnou větu rozcupovala na padrť.
Dalibor Zahora píše:Praha zas přijala nějakýho dementa? Gratulki.
Jestli by něco mělo AO přesouvat (třeba do Podpalubí) tak přesně tohle.

Pánové, trochu ucty bych prosil.
Oldříšek je pán v letech, vysokých letech (přes 70 mám pocit). Dívím se že se sem vubec na forum dostal, protože máme problém i s obyčejným emailem. Olda, na to, kolik mu je let tak maká jako das. Zkuste kurva taky soudit jinak než podle svého ega, obzvláště když o těom člověku nic nevíte.

A pokud má jiný názor než by měl mít (to zní divně) není lepší se s ním potkat a vyříkat si to sním? pochopit co tím chtěl říct?

Dalibore, mám Tě rád, ale tímhle si mě naštval.... Olda je Hodnej a dobrej chlap, pravda, někdy má jiný názor, ale snaží se o tom mluvit. Kdyby takoví byli všichni, to by bylo ve straně krásně
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tobias.Esner za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Profant, Lukas.Jadlovsky, Dalibor.Zahora, anonym2064
Zamčeno

Zpět na „Rovnoprávnost“