Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Marek.Dluhos
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 588
Registrován: 27 říj 2013, 20:53
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Bydliště: Praha (Ostravak)
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 742 poděkování

Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Marek.Dluhos »

Dávám k pirátské diskusi názor, že za všechny s příjmem do výše spočtené státní průměrné mzdy měsíčně by měl zdravotní pojištění platit stát. Lidé jsou zdravotním pojištěním a jeho stálým hlídáním nadměrně byrokratizováni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Dluhos za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Libor.Spacek, Vlad86
Uživatelský avatar
Petr.Kopecny
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 1933
Registrován: 23 dub 2009, 11:19
Profese: Automatizační Inženýr a Astronom
Bydliště: Ostrava-Dubina
Dal poděkování: 778 poděkování
Dostal poděkování: 1291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Petr.Kopecny »

Luxos píše:Lidé jsou zdravotním pojištěním a jeho stálým hlídáním nadměrně byrokratizováni.
To nechápu, jak jsou lidé byrokratizováni? Přece zaměstnavatel platí zdravotní pojištění, ně?
Petr Kopečný
Člen KS Moravskoslezský, správce Pirátského kalendáře
GSM: +420 731 552 845
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Libor.Spacek »

Ale je to obrovská překážka proti osamostatnění lidí, kteří by chtěli vést živnost, protože musí okamžitě platit trojnásobné dávky, bez ohledu na příjem.
Takže když nemáš příjem žádný, tak musíš platit sám a ještě k tomu víc, což je v dnešní době u nás další světová rarita.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 7):
Ondrej.Profant, Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Petr.Nemecek, Vlad86, Marek.Necada, Karel.Rada, Mikulas.Ferjencik

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Hlavně je opruz, že vznikají situace následujícího typu (reálná situace):

- přišel dopis (obyčejný, nedoporučený, strčený pod vchodovými dveřmi domu) od zdravotní pojišťovny, vyzývající k doložení plátců pojistného v roce 2009-2010

- volám do pojišťovny (mimochodem modrá linka 844xxxxxx, takže se nepočítá do unlimited tarifů nebo do volných minut), operátorka mě má automaticky za dlužníka; když se jí zeptám, jaká je lhůta na doložení, že to během několika dnů bohužel nestihnu, jelikož jsem na druhé straně republiky, než mám bydliště (a všechny doklady a úřady), emulovala velkorysost, že to je jen jejich dobrá vůle, že mě informují :!: a že co nejdřív ..

- vydám se o pár dní později na pobočku pojišťovny se všemi potřebnými papíry, většina období doložena papírem z Úřadu práce (potvrzení o evidenci), jedno období jsem byl zaměstnán na HPP u zaměstnavatele, který za mě neodváděl zdravotní pojištění, avšak nyní již neexistuje (a po jednateli je vyhlášeno pátrání), takže není po kom vymáhat ..

a ve finále je to můj problém, zaplatit to mám já i s penálem (institut odstranění tvrdosti moc nefunguje) a po sedmi měsících bez práce a s vyčerpanými všemi rezervami by běžný čech asi sáhnul po Providentu :roll:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.dj-bobr.Ulehla za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Libor.Spacek, Vlad86, Ondrej_Marek, Mikulas.Ferjencik

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Libor.Spacek »

Stále častěji potkávám ty nejveselejší a nejbezstarostnější lidi a vždy se jich ptám, čemu vděčí za svoji spokojenost.
Odpověď bývá zpravidla: "jsem v exekuci, ale nic nemám, tak si nic nevezmou", případně: "jsem nesvéprávný a nemám ani občanku".
Jenom se mi pořád nechce věřit, že tohle je ten výsledek, který ti šílení byrokrati opravdu chtějí.
Naposledy upravil(a) Libor.Spacek dne 04 zář 2014, 11:21, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Ondrej.Profant, Marek.Necada, Karel.Rada, Jana.Syrovatkova

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7963
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15008 poděkování
Dostal poděkování: 8368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Ondrej.Profant »

V těchto úvahách bychom neměli zapomínat na to, že značnou část ceny lékařské péče dělá korupce, kartelový charakter trhu s vybavením a farmafirmy se svými patenty...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 4):
Libor.Spacek, Petr.Nemecek, Bára.Vávrová, Ondrej_Marek

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Marek.Dluhos
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 588
Registrován: 27 říj 2013, 20:53
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Bydliště: Praha (Ostravak)
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 742 poděkování

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Marek.Dluhos »

Ondřej Profant a další - Právě korupce a další jevy vedou k tomu, že stát neustále tvrdí že nemá peníze na stále nové položky. Pak chce více za zdravotní pojištění, sociální pojištění, až po platit školství atd. atd.

Když si vezmeme, jaká byrokracie je navíc u nás spojena se zdravotními pojištovnami, kolik ten systém stojí peněz jen kvůli chodu a ždímání občanů za poplatky, které si pojištovny zrovna vzpomenou či k umožnění exekuci a držení občanů v šachu a stresu, bylo by jak i ukazují příspěvky výše nejlepší pro občany i podnikatele s příjmem do výše průměrně měsíční mzdy nechat za ně platit ze státních peněz. A nebyly by různé kartičky zdravotních pojištoven, které ti v některé ordinaci nevezmou, že s ní nemají smlouvu či aby člověk musel nosit u sebe x karet na každou blbost - člověk by se jako občan tohoto státu prokazoval jen občankou v každé ordinaci a bylo by jasné že má zaplaceno. Clověk s příjmem nižším než průměrná mzda by nemohl být sledován ani upomínán. Jenže dnes je situace opačná, právě ti nejbohatší či co si nejvíce nakradli si upravují zákony, takže své platby si oni zastřešují hranicemi, takže pak peníze na zdravotnictví chybí - i když za většinu podle mne může systematické rozkrádání představiteli firem napojených na největší strany.

Ad Libor Spaček
Stále častěji potkávám ty nejveselejší a nejbezstarostnější lidi a vždy se jich ptám, čemu vděčí za svoji spokojenost.
Odpověď bývá zpravidla: "jsem v exekuci, ale nic nemám, tak si nic nevezmou", případně: "jsem nesvéprávný a nemám ani občanku".
Jenom se mi pořád nechce věřit, že tohle je ten výsledek, který ti šílení byrokrati opravdu chtějí.
Když jsem tento vývoj sledoval v devadesátých letech, myslel jsem si ještě že to je jen dočasný průvodní jev budování naší božské demokracie. Dnes to vidím v souvislostech a myslím si, že včetně již rozdělení Ceskoslovenska šlo o systematickou likvidaci tohoto státu, národa i naší budoucnosti - abychom nebyli žádnému jinému státu konkurencí...Většina českých představitelů, kteří o dění v CR rozhodují už podle mne nepracuje v zájmu fungující země, ale jen svých kapes a cizích imérií - USA, RUSKO, Německo a je jim jedno, že to zde vedou ke spálené zemi plné bezdomovců a dlužníků - tam ted půjde i demokratická - prozápadní Ukrajina.
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1627
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1065 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Aktuálně se zdravotní pojišťení platí formou daně. Stát by to po takového změně platil taky z daní. Tedy to o čem je tento návrh je, že se zdravotní pojištění má přejmenovat na "Daň z příjmu č.2". Druhá možnost je si ty peníze natisknout, což stát naštěstí už dělat nemůže, protože monetární politiku řeší ČNB.

Druhá možnost je číst ten návrh tak, že se má zrušit minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění pro živnostníky. Na to by se dalo dívat jako na podporu živnostníků, ale nejspíš by to vedlo hlavně k rozvoji práce načerno, aby měl každý oficiální mzdu co nejnižší.

Pokud chcete řešit byrokracii ve zdravotním pojištění, tak stačí něco mnohem jednoduššího: Dát povinnost úřadům práce aby museli oznámit fakt, že je člověk evidovaný na pracáku, i zdravotní pojišťovně. Ze záhadných důvodů to teď musí dělat sám občan (pojištěnec) do týdne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Adam.Cernoch
Marek.Dluhos
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 588
Registrován: 27 říj 2013, 20:53
Profese: filosof, kriminolog, teolog
Bydliště: Praha (Ostravak)
Dal poděkování: 799 poděkování
Dostal poděkování: 742 poděkování

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Marek.Dluhos »

zdenekhrib píše:Aktuálně se zdravotní pojišťení platí formou daně. Stát by to po takového změně platil taky z daní. Tedy to o čem je tento návrh je, že se zdravotní pojištění má přejmenovat na "Daň z příjmu č.2". Druhá možnost je si ty peníze natisknout, což stát naštěstí už dělat nemůže, protože monetární politiku řeší ČNB.
Žádné přejmenování na daň z příjmu č. 2. S příjmem člověka do výše průměrné mzdy by to platil stát a živnostník by to zaplatil jen tehdy, pokud by za počet měsíců kdy podniká krát průměrná měsíční mzda vydělal více. Peníze na to by šly ze zisků státu -tedy nejen z daní, ale taky i z výnosů lesů, polí, toho co se dalo katolické církvi na restituce, z omezení korupce v transparentním státě řízeném piráty atd. Taky z větší kontroly oligarchů. Peněz je dost, jen je rozkrádá úzká skupinka lidí a ta si je taky v ČNB dnes tiskne a devalvuje korunu (prý pro naše dobro-za poslední rok natiskli desítky či stovky miliard). takže současná ČNB neřeší, ale škodí a zdražuje.

Kdo by neměl příjem do průměrné mzdy by ze o zdravotní pojištění nemusel starat - nebyly by karty zdravotní pojišťovny, ošetřili by Tě na občanku.
Uživatelský avatar
Zdenek.Stepanek
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 3524
Registrován: 25 črc 2009, 22:46
Profese: IT Expert
Bydliště: Varnsdorf
Dal poděkování: 1482 poděkování
Dostal poděkování: 3055 poděkování

Re: Zdravotní pojištění by měl do průměrné mzdy platit stát

Příspěvek od Zdenek.Stepanek »

Principielně to není špatný nápad, ale řešení se jemnuje nepodmíněný příjem.

Mimochodem součástí nepodmíňeného příjmu by mělo být řešení sociálního a zdravotního pojištění. Je asi ujetost, aby stát každýmu dával nějaký peníze a každý z nich pak půlku posílal zpět.

Obecně vzato, přehnaně vysoké soc. a zdrav. pojištění jsou důvody, proč se málokdo nechce osamostatnit a podnikat. Mraky lidí má živnost jako přivýdělek k práci, ale pokud ho vyhoděj, tak odvody můžou být i vyšší než co si průměrně vydělal na živnost. Řešení je jediný - živnost zrušit a jít na pracák. Kdo si chtěl vydělat málo, nemůže vůbec. Logika po česku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Stepanek za příspěvky (celkem 4):
Marek.Dluhos, Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Petr.Nemecek, Vaclav.Fortik
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 774 415 269
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner
Odpovědět

Zpět na „Zdravotnictví“