Současný stav pozemkové reformy

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Oldrich.Fischer
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 153
Registrován: 26 zář 2013, 21:14
Profese: Konstruktér
Dal poděkování: 323 poděkování
Dostal poděkování: 131 poděkování

Současný stav pozemkové reformy

Příspěvek od Oldrich.Fischer »

O tomto tématu jsem již jednou psal. Dospěl jsem však k názoru, že jsem se nevyjadřoval dost jasně. Spíš dost zmatečně. Snažím se to tedˇnapravit.
Současný stav pozemkové reformy.
Marně se snažím najít zákon který by nějak blokoval - Pozemkovou reformu. Celá kauza je vlastně dle mne v zákonném vákuu. My nic, to si vyřid´te sami mezi sebou. Pokusím se osvětlit situaci.
Když bylo rozhodnuto , že se pozemky vrátí, tak velká pole sedláků byla vrácena. Sedláci začali hospodařit sami, nebo zůstali s pozemky v družstvech. Drobným vlastníkům malých polí řekli, že každému místo třeba pěti políček na různých koncích obce vyměří srovnatelné pole jedno
( jak výměrou , tak bonitou ). Jednalo se o políčka , kde se třeba stěží otočil kůn´. Potud to mělo logiku. V malé vesnici,( asi 100 chalup,) bylo asi deset sedláků s většími polmi a asi osmdesát chalupníků s polmi asi od dvou do deseti hektarů. Dle automapy jsem odhadl počet takových vesnic ve státě, a vyšlo mi, že se jedná o problém možná okolo 300 000 lidí. Pozemkový úřad provedl rozsáhlé a drahé vyměření a zaměření nových polí. Řeklo se: tyto pole dostáváte do bezúplatného pronájmu . To bylo v mém případě odsouhlaseno v roce1994. Nevratné převedení polí a zapsání do katastru bude provedeno postupně. Podle pořadníku. Pro zařazení do pořadníku je potřeba , aby majitelé nadpoloviční výměry pozemků v katastru obce zažádali. Na počet vlastníků polí se žádný ohled nebral. Jestliže velká pole sedlákům vrátili, tak vlastně vlastníky nadpoloviční výměry polí v katastru obce nic nenutí se nějak angažovat. Proč taky? Vlastníci drobných polí nikdy nadpoloviční výměru polí v obci mít nebudou. Tak se vlastně nikdy do žádného pořadníku nemohou dostat. Jedno ze zdůvodnění proč to nejde je :“ většina“ se touto úpravou prý cítí poškozena. Marně jsem se sousedů ptal : kdo na tom vydělal , když se cítí všichni poškozeni? Nikdo mi nedokázal odpovědět. Přitom vrácení původních pozemků je na hlavu. K políčku třeba o výměře 500 m2 je potřeba cesta např. kilometr dlouhá a dva metry široká . To znamená výměru 2000 m2 jen na přístupovou cestu k jednomu políčku o výměře 500 m2. V podstatě je situace taková , že se na nějaké zákony nehledí. Jednotlivá pole sousedů se obhospodařují dle vlastně ústních dohod. Třeba jeden lán přes pole tří sousedů. Podle zákona však nynější pole jednoho ze sousedů (kteréhokoliv) patří třeba třem , úplně jiným (původním) vlastníkům. Protože přidělené pozemky nejsou v osobním vlastnictví nelze na nich, (vlastně budoucím vlastníkem), vykopat studnu , zasadit strom. Pozemek zatím není jeho. Již v roce 1994 vrátili vlastně dnes jeden pozemek třeba třem bratrům. Dnes o 20 let později je o generaci víc. Místo tří vlastníků, bude na jedno pole vlastníků sedm. Jak vlastně budou políčko dědit a dělit, když není pořádný vlastník? Není vyloučena varianta, že některý z původních vlastníků svou část políčka dávno prodal. (Jsou takové zvěsti). Možná prodal svá pole původní ( a i ty co mu byly nově přiděleny ?) Těžko říci. Možná jsou pole i dále přeprodána. Sám jsem obdržel několik dopisů , abych svá pole prodal. Soukromníkům ale i firmám. Jak vůbec na druhém konci státu vědí , že nějaké pole mám?Takže nakonec se ukáže,že část z nově přidělených pozemků patří někomu jinému. To by pak vraceli budoucímu majiteli část jeho původních pozemků? Dnes, třeba uprostřed pole, nového vlastníka? Nebo je to tak uzákoněno schválně? Mezi občany též se dostávají téměř neuvěřitelné pověsti o pražských velkostatkářích , kteří v příhraničních oblastech skoupili pole. Tedˇ je jenom mulčují. To je prý stojí např. milion. Na dotacích od státu prý za to dostanou dva. Jestli někdo koupí jeden hektar polí za 50 000 Kč , tak od státu dostane na rekultivaci též 50 000 Kč . Takže má pole zadarmo. To by potom dotace do zemědělství mohly schlamstnout jakkoliv vysokou částku.
Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“