Postoj k zákazu kouření

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Anketa o přístupu ke kouření v restauracích

Souhlasím se plošným zákazem kouření v restauracích, tzn. ať nikde se nekouří
13
3%
Souhlasím se zákazem kouření tam, kde se vaří
18
5%
Souhlasím se zákazem kouření v době obědů
28
7%
Souhlasím se s nějakou formou zákazu kouření, jsem kuřák a necítím v zákazu újmu na svých právech
7
2%
Souhlasím se zákazem kouření v restauracích vyjma speciálně vyhrazených místností (kuřárny, kuřácký salonek, kuřácký bar)
20
5%
Souhlasím se zákazem kouření ve veřejných prostorách (úřady, zastávky, školy apod.)
63
17%
Nesouhlasím se zákazem kouření, zákaz diskriminuje kuřáky
7
2%
Nesouhlasím se zákazem kouření; o tom, jestli se v restauraci kouří či ne, by měl rozhodovat majitel restaurace, ne stát
42
11%
Nesouhlasím se zákazem kouření, jsem kuřák a cítím se omezen na právech
9
2%
Stát by měl ve veřejném zájmu (např. zdraví občanů) zasahovat do podnikání
18
5%
Stát by neměl zasahovat do podnikání, podnikatelé znají své klienty lépe, než stát
24
6%
Všechny restaurace by měly mít oddělené kuřácké a nekuřácké prostory
6
2%
Plošný zákaz kouření ohrožuje majetková práva vlastníků nemovitostí
25
7%
Kouření v restauracích narušuje práva nekuřáků
18
5%
Myslím si, že existuje dostatek nekuřáckých prostor
22
6%
Myslím si, že by měly být zákonem definované typy provozoven ve vztahu ke kouření, tzn. např "kuřácký bar", "nekuřácká restaurace", "tábákový klub" apod.; o typu provozovny rozhodne majitel
36
9%
Vyhovuje mi současná legislativa, zákony bych nechal tak, jak jsou teď
19
5%
Je mi to jedno, nezajímá mě to
4
1%
 
Celkem hlasujících: 92 - Celkem hlasů: 379

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Ondra.kl »

Radek Holodnak píše:Jednoduše. Piráti stojí za současnou podobou zákona; Piráti nechtějí kouřit ve veřejných prostorách, restaurace by však měly být v dikci majitelů; Piráti nepodporují plošný zákaz kouření
z čeho tak soudíš? Z této ankety s minimální účastí?
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 11939
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5161 poděkování
Dostal poděkování: 19270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Pokud by kdokoliv chtěl v hospodě šířit jakékoliv jiné jedy šířící se vzduchem (např. oxid uhelnatý, toluen, benzen, formaldehyd, azbest apod.), tak by ho okamžitě zavřeli. Když je však na těchto jedech někdo závislý a obtěžujete tím ostatní návštěvníky, tak je to okamžitě otázkou jeho "svobody". Já bych uvítal, kdyby si to především provozovatelé hospod uvědomili. Podle mě není vzhledem ke společenským podmínkám a komparaci s ostatními oblastmi omezování svobody vhodné prezentovat zákaz kouření jako zásadní otázku osobní svobody. Naopak uživatelé psychotropních látek by si měli uvědomit, že jejich svoboda užívat psychotropní látku není bezbřehá a nesmí zasahovat do práv jiných. Kouření IMHO třeba zohledňovat též při platbě zdravotní pojišťovně. Já bych podpořil zákaz kouření s odůvodněnými výjimkami (např. pro místa s kouřením dýmek v čajovnách, kuřácké odvětrané místnosti splňující normy, kuřácké bary apod.). Nemyslím si, že by bylo nutné nyní k tomu vydávat stanovisko, máme pro nás mnohem důležitější témata.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Janek.Wagner, Viktor.Mahrik, Marek.Necada, Tomas Babicky
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Takových odpovědí a ani k jedné se nemohu přiklonit...

Např. já jsem pro motivaci omezování kouření. To jest třeba zavést daň pro podniky, kde se kouří (rozhodně ne likvidační!). Navíc bych rozlišoval plně kuřácké a jiné. Stejně tak u insittucí - na dohodě. Motivovat bez kouření.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3170
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3864 poděkování
Dostal poděkování: 4261 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Janek.Wagner »

Ondra.kl píše:
Radek Holodnak píše:Jednoduše. Piráti stojí za současnou podobou zákona; Piráti nechtějí kouřit ve veřejných prostorách, restaurace by však měly být v dikci majitelů; Piráti nepodporují plošný zákaz kouření
z čeho tak soudíš? Z této ankety s minimální účastí?
Jen DVA členové zaškrtli "Nesouhlasím se zákazem kouření, zákaz diskriminuje kuřáky" ;-)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Petr.Vileta »

Viktor a trochu i Jakub nechápou. Lidi, já se vám tu snažím vysvětlit, že teď se zakáže kouření (a bohužel i vodní dýmky a dokonce i elektronické cigarety) a příště se z podobných důvodů zakážou destiláty nad 30%, pak se zakáže onen již zmiňovaný bůček, přeslazené nápoje, příliš sladká čokoláda atd. Je to salámová metoda zuřivých ochránců veřejného zdraví. Oni nás budou chránit i proti naší vůli. A úplně stejně někdy v budoucnu mohou naopak nařídit povinné očkování proti chřipce. Tady vůbec nejde o kouření. Někdo si usmyslí, že je něco nezdravé a protože lidi považuje za hlupáky, tak místo argumentů a přesvědčování zvolí zákaz.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 11939
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5161 poděkování
Dostal poděkování: 19270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Jak se popíjení destilátů a žraní bůčků osobou A projevuje na svobodě osoby B? Spíš bych řekl, že jsi ten argument nepochopil ty. Dělej si co chceš, pokud to neškodí ostatním, to je odvěká myšlenka neminem laedere. Některé zákazy a povinnosti jsou na místě kvůli účinkům na ostatní osoby. Člověk nechce přesvědčovat někoho jiného, prostě jen chce, aby mu ten jiný přestal škodit, aniž by si kvůli tomu musel dělat podrobný přehled restaurací, do kterých může bezpečně chodit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 4):
Ondra.kl, Viktor.Mahrik, Tomas Babicky, David.Michal
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Uživatelský avatar
Petr.Holek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 839
Registrován: 24 zář 2012, 16:00
Profese: Housenka
Dal poděkování: 358 poděkování
Dostal poděkování: 1094 poděkování

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Petr.Holek »

to je pěkné hlavně aby nekuřáci nedošli k újmě začíná mě fakt rozčilovat jak se všichni soustředí na majoritu a popírají fakt že dochází k pošlapávání práv majitelů restauračních zařízení, já chci aby se u mě v restauraci kouřilo splnuji hygienické normy co do vzduchotechniky a komu se to nelíbí at jde jinam pokud jsem udělal chybu když jsem toužil po kuřácké restauraci projeví se to tak že lidi nebudou chodit a já zkrachuju, jak jsem řekl nekuřáckých restaurací je dost na to aby nekuřákům neškodily na zdraví.

A jděte už doprdele, nikdo z vás si nezjištoval informace neznáte ty lidi kteří mají restaurace a hospody a melete pantem o svobě.
Kvůli novým hygienickým normám spousta restauratérů předělala prostory které má v nájmu za nemalé finanční prostředky došlo k oddělení kuřádkých a nekuřáckých prostor a nákupu nové výkonější vzduchotechniky, samotná investice byla v řádu xset tisíc korun, předělání prostor a usurpování kůřáků mělo jednoduchý efekt lidi přestaly chodit v tak hojném počtu protože byli zviklí sedat na baru a koukat na fotbal, zapálit si u toho popíjet a kecat, ostatní si zvykli na to že musí sedět jinde, nyní po té co si podnikatel půjčil na předělání prstor které mu nepatří přichází lahůdka celkový zákaz kouření, výborně takže mám v bance dluh kterej jsem si bral úplně zbytečně a budou mi odcházet další zákazníci.
Tohle je story z restaurace kterou provozuje jeden kamarád.
Jestli je cílem omezovat lidi a posílat je na pracák tak si zatleskejte tudyma to půjde.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Holek za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Petr.Vileta
Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3170
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3864 poděkování
Dostal poděkování: 4261 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Janek.Wagner »

http://www.cevro.cz/web_files/soubory/2 ... 4_2012.pdf :
Pokud se podíváme na dopady zákazu kouření ve světě, tak například v Anglii po zavedení zákazu kouření na veřejných místech nastal znatelný pokles spotřeby cigaret a naopak vzrostla návštěvnost restaurací či barů. V Irsku stoupla návštěvnost o cca 13 %.
observer
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 195
Registrován: 28 pro 2012, 20:10
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 160 poděkování

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od observer »

Na tom není nic divného. Když část restaurací krachne, tak návštěvnost těch zbylých vzroste.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj k zákazu kouření

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jakub Michalek píše:Jak se popíjení destilátů a žraní bůčků osobou A projevuje na svobodě osoby B? Spíš bych řekl, že jsi ten argument nepochopil ty. Dělej si co chceš, pokud to neškodí ostatním, to je odvěká myšlenka neminem laedere. Některé zákazy a povinnosti jsou na místě kvůli účinkům na ostatní osoby. Člověk nechce přesvědčovat někoho jiného, prostě jen chce, aby mu ten jiný přestal škodit, aniž by si kvůli tomu musel dělat podrobný přehled restaurací, do kterých může bezpečně chodit.
Jakube, tady nejde o to, aby kuřák neškodil nekuřákovi. :roll: Motivace zakazovačů je vymýtit kouření v zájmu veřejného zdraví. Když nejde omezit počet kuřáků neustálým zdražováním cigaret, tak se k tomu přidá zákaz kouření ve veřejných budovách, na pracovišti, a když ani to nepomáhá, zakáže se kouření v restauracích, na stadionech,v letních kinech, na koupalištích a půjde se kamkoliv dál. A jednou třeba bude tabák na seznamu zakázaných drog, jako je dnes heroin nebo marihuana. Fakt tohle připustíte, jen proto, že vás kouř z cigaret obtěžuje?

A mimochodem, v jakém zákoně je občanské právo chodit do restaurace? Kdyby všichni hostinští své hospody zavřeli, bude jim někdo přikazovat znovu otevřít ve veřejném zájmu? :twisted:
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“