wert píše:Prostředí technické VS jsem opustil tento rok po 8 letech. Za tu dobu jsem potkal velke mnozstvi studentu. Naproste jatka jsou pro ne v prvaku a druhaku matematika a fyzika. A studenti z prumyslovky se v matematice totálně nechytají, fyzika je pak problem, protoze neumi matematiku a nemuzou ji tedy aplikovat.
Osobne nepovazuji za dulezite, jestli student umi integrovat nebo sestavit nejaky obvod. Od toho je ve skole, aby se to naucil. Dulezite je, jak samostatne umi pracovat a jak je schopen se prizpusobit.
Já, jako učitel, mám zas dost opačnou zkušenost, většina našich doktorandů jsou původem průmyslováci (tedy hned po cizincích). Jenže my jsme samozřejmě hodně extrémní jako ústav regionální univerzity s nejlepší vědeckou výkonností v ČR (přepočteno na vědce). Stahujeme si lidi, kteří chtějí v zaměstnání intelektuální výzvy a zároveň bydlet i pracovat na venkově. Ti lidé mívají jiný start do vzdělávání a taky jinou povahu než současná společnost požaduje. Vyskytují se i ve velkých městech. Jsou to takoví ti o nichž se říká, ten je chytrej, nechápu, že má na té vysoké potíže. Jenže on může mít trému a písemku nenapíše ani napotřetí - a konec. Takové lidi dnešní masový systém výuky spolehlivě schroustá a vyplivne, pokud ale prolezou, bývají to nejklidnější pracovníci s obrovskou touhou poznávat.
Problém je, že k nám do prváku (PřF JU, různé tzv. počítačové či měřící obory) už skoro žádní průmyslováci nechodí, jsou to vesměs učňové s maturitou !!!!! Což je problém všech oborů na všech školách, které nejsou buď hodně drsné (MFF, FJFI) nebo na které se kvůli malému počtu zájemců nedělají zkoušky. A na nižší úrovni je to problém, např. všech venkovských gymnázií, která v primě až kvartě průběžne doplňují stav ze základních škol a v maturitním ročníku mají třeba 15 studentů - odešli na průmyslovky a na tzv "lepší" gymnázia. Objektivně je to blbost - často platí, že se na venkově učí, díky menšímu počtu studentů a relativně kvalitnějším učitelům (jiný výběr), lépe.
To je jen sekce celé problematiky. Objektivně vzato, celé je to blbina. Obrovská spousta škol, vysokých i středních, všude spousta lidí a systém vyhledávání talentů žádný. Ono by se taky mohlo ukázat, že nějaký talentík je o hodně lepší než pan profesor. Protože to tak holt je, VŠ nejsou takový soubor elitních mozků, jak se tváří. Zvlášť při dnešních platech a možnostech uplatnění v celém světě.
Dalibor Štys
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen