Spíš než matematické dovednosti (viděno pohledem základní nebo střední školy) jsou důležitější základy formální logiky (tedy co z čeho vyplývá a co naopak nevyplývá). Co ale chybí především, je porozumění psanému textu a samostatné přemýšlení o problému. Kromě hodin matematiky je pořád většina výuky "jednosměrným tokem dat" směrem k žákům. Přitom třeba porozumění psanému textu je občas perfektní aplikace větných rozborů z hodin češtiny.Marek Necada píše:Za to nemůže ten pojem, ale jeho zneužívání. Matematické dovednosti jsou předpokladem schopnosti kritického myšlení.
Školství
Moderátor: Odbor - administrativni
Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
- Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
- Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
- Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
- Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
- Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
- next_ghost
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3239
- Registrován: 21 dub 2009, 18:03
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1433 poděkování
- Dostal poděkování: 5131 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Školství
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
-
jzvc
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 2682
- Registrován: 20 kvě 2009, 08:06
- Profese: Admin
- Dal poděkování: 2 poděkování
- Dostal poděkování: 1013 poděkování
Re: Školství
ZS by mela ucit predevsim rekneme prakticke vedomosti = nutne minimum "pro preziti" ve spolecnosti => cist, psat, zakladni pocetni operace a pak naprosto zasadni veci jako vyplnovani vsemoznych birokratickych formularu. V ramci vyuky na ZS by pak mely byt zaci seznameni se zaklady prava. Vse ostatni by melo byt spis jako zajmove krouzky = historie, fyzika, chemie ... protoze pokud to dotycneho nezajima, stejne se to nenauci a navic to ani vzivote nebude potrebovat.
SS by mela ucit jiz oborovne zamerene veci => kdyz bude nekdo delat fyziku na ZS, tak by nejspis mel jit na SS zamerenou nejakym fyzikalnim smerem atp.
VS (a) by mela byt zamerena predevsim praktickym smerem na aplikovane dovednosti, absolvent by mel byt primo pouzitelny ve firemnim prostredi v danem oboru jako sef oddenleni, vyvojar, architekt, ...
VS (b) by pak rozvijela teoreticke znalosti a vysledkem by byl vedec
.
Aktualni stav je podle vseho takovy, ze se jednotlive stupne vsemozne prolinaji a vede to k flustraci vyucujicich i zaku, protoze se musi ucit predmety, ktere je nezajimaji a ktere nikdy nebudou potrebovat. Pokud si vsimnete, pomijim naprosto gymnazia a to proto, ze jsou to kupodivu skoly, ze kterych vypadne clovek nepouzitelny nanic. Sice umi lecos spocitat, ale nic konkretniho, umi lecos vyjmenovat, ale na nic to neni. Presne toto je 90% statnich uredniku a protoze ty nepotrebujem, tak nepotrebujem, ani skoly pro ne
.
SS by mela ucit jiz oborovne zamerene veci => kdyz bude nekdo delat fyziku na ZS, tak by nejspis mel jit na SS zamerenou nejakym fyzikalnim smerem atp.
VS (a) by mela byt zamerena predevsim praktickym smerem na aplikovane dovednosti, absolvent by mel byt primo pouzitelny ve firemnim prostredi v danem oboru jako sef oddenleni, vyvojar, architekt, ...
VS (b) by pak rozvijela teoreticke znalosti a vysledkem by byl vedec
Aktualni stav je podle vseho takovy, ze se jednotlive stupne vsemozne prolinaji a vede to k flustraci vyucujicich i zaku, protoze se musi ucit predmety, ktere je nezajimaji a ktere nikdy nebudou potrebovat. Pokud si vsimnete, pomijim naprosto gymnazia a to proto, ze jsou to kupodivu skoly, ze kterych vypadne clovek nepouzitelny nanic. Sice umi lecos spocitat, ale nic konkretniho, umi lecos vyjmenovat, ale na nic to neni. Presne toto je 90% statnich uredniku a protoze ty nepotrebujem, tak nepotrebujem, ani skoly pro ne
-
Jana.Syrovatkova
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 2827
- Registrován: 04 zář 2009, 14:34
- Profese: finanční specialista
- Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
- Dal poděkování: 567 poděkování
- Dostal poděkování: 2247 poděkování
Re: Školství
Nenadaní na gymnáziu nemají co dělat. Gymnázium bez VŠ nebo aspoň VOŠ je k ničemu. Takže se nenadaní 4 roky trápí na gymplu, odnesou si z něj velký kulový a pak se znovu trápí při hledání aspoň nějaké práce.Ondrej Profant píše:Zdá se mi, že jsme:
b) u toho, že budeme házet všechny nenadané ze skály (z diskuse zde mám stále tento pocit)
Na druhou stranu jednostranně nadaní s cílem jít studovat nějakou VŠ bohužel na gymnázium patří (lepší by byla nějaká v jejich nadání zaměřená škola a nikoli škola všeobecná, ale průmyslovky jsou většinou na výrazně horší úrovni než gymnázia opět všeobecně - takže člověk např. nadaný na matiku a fyziku který nesnáší dějepis by se na průmyslovce unudil i v té matice). Ale zase od toho je dost různě zaměřených gymnázií, takže to částečně pokrývají.
- stys
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 407
- Registrován: 24 dub 2009, 06:03
- Profese: profesor aplikované fyziky
- Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
- Dostal poděkování: 11 poděkování
Re: Školství
Sorry, ale tohle je holčičí pohled. Jednostranně nadaného jinak normálního kluka stadardní vyšší, tzv. "lepší" gymnázium s 30 studenty ve třídě a zaměřením na přípravu na maturitu vyloučí. Potože kluci bývají v době gymnaziálních studií v době největší propagace maskulinních charakterových rysů. Mají problémy se soustředěním na několik cílů, velmi silně pociťují různé, i třeba zdánlivé, nespravedlnosti a nerovnosti, honí je hormony. Průmyslovka je často řešení, bývají mezi svými, cile jsou jednoznačněji fokusované. Nejnáročnější (technické) obory jako je třeba kybernetika by bez průmyslováků už dávno zanikly. Přitom přesně tam, sorry milý Matfyzáci, mám vás rád, se rozvijí a aplikuje teorie informace. A ta je základem třeba i moderní statistické fyziky.Jana Syrovatkova píše:Nenadaní na gymnáziu nemají co dělat. Gymnázium bez VŠ nebo aspoň VOŠ je k ničemu. Takže se nenadaní 4 roky trápí na gymplu, odnesou si z něj velký kulový a pak se znovu trápí při hledání aspoň nějaké práce.Ondrej Profant píše:Zdá se mi, že jsme:
b) u toho, že budeme házet všechny nenadané ze skály (z diskuse zde mám stále tento pocit)
Na druhou stranu jednostranně nadaní s cílem jít studovat nějakou VŠ bohužel na gymnázium patří (lepší by byla nějaká v jejich nadání zaměřená škola a nikoli škola všeobecná, ale průmyslovky jsou většinou na výrazně horší úrovni než gymnázia opět všeobecně - takže člověk např. nadaný na matiku a fyziku který nesnáší dějepis by se na průmyslovce unudil i v té matice). Ale zase od toho je dost různě zaměřených gymnázií, takže to částečně pokrývají.
Gymnázium s kvalitními učiteli a s menším počtem studentů ve třídě by to řešilo, ale to je zas spíš z říše bájí.
Rozhodně nic neřeší studijní plány. Vždycky jsou pro někoho špatně a jejich prosazování - fakticky vynucování - u kvalitních učitelů jen zvyšuje byrokratickou zátěž, otrávenost a frustrace. Špatným stejně není pomoci. Jenže kdo rozhodne, jestli učitel je špatný proto, že na to nemá, nebo proto, že je otrávený?
Dalibor Štys
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
- stys
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 407
- Registrován: 24 dub 2009, 06:03
- Profese: profesor aplikované fyziky
- Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
- Dostal poděkování: 11 poděkování
Re: Školství
Jenže co by ti lidé dělali. Ukázalo by se, že na údržbu české krajiny a udržení materiálního standardu je pořád třeba tak 1-2 mil. lidí jako do poloviny 19. století. Když pozice vyklidíme, nebude tu žít míň lidí, jen někdo přimigruje.jzvc píše:Presne toto je 90% statnich uredniku a protoze ty nepotrebujem, tak nepotrebujem, ani skoly pro ne.
Dalibor Štys
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
-
Jana.Syrovatkova
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 2827
- Registrován: 04 zář 2009, 14:34
- Profese: finanční specialista
- Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
- Dal poděkování: 567 poděkování
- Dostal poděkování: 2247 poděkování
Re: Školství
Průmyslovka je dobré řešení pro ty, kteří dále chtějí studovat výhradně technické obory (VUT, ČVUT) a to s dalším zaměřením na techniku. A to si ještě nejsem jistá, zda všechny. Mají průmyslováci reálnou šanci se udržet např. na jaderce? Na MFF UK je pro průmyslováka velkým problémem se udržet. Takže někdo, koho baví např. matika, pokud půjde na gympl, místo matice se bude věnovat dějepisu, aby ho nevyhodili ze školy. Co se týče informatiky, tak tam netuším - nevím, jak se toto studium změnilo na matfyzu případně zda je někde v republice již rozumně učená informatika (a co to je rozumně učená informatika?). Většinou to pak dopadá tak, že kdo chce být dobrý IT-ík, vystuduje nějakou střední, nějakou vysokou (nebo taky ne) a pak se prostě věnuje IT. Pokud nemá VŠ, která mu je zpravidla k ničemu, tak se na půlku pozic vůbec nedostane kvůli požadavku "papíru". Resp. pro ně pak existují ty různé fakulty informatiky na zemědělce.stys píše:Nejnáročnější (technické) obory jako je třeba kybernetika by bez průmyslováků už dávno zanikly. Přitom přesně tam, sorry milý Matfyzáci, mám vás rád, se rozvijí a aplikuje teorie informace. A ta je základem třeba i moderní statistické fyziky.
- next_ghost
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3239
- Registrován: 21 dub 2009, 18:03
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1433 poděkování
- Dostal poděkování: 5131 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Školství
Jako průmyslovák-matfyzák říkám, že reálnou šanci udržet se mají. Dokonce lepší než většina gymnazistů. Navíc i současný děkan Matfyzu šel studovat Matfyz z průmyslovky.Jana Syrovatkova píše:Mají průmyslováci reálnou šanci se udržet např. na jaderce? Na MFF UK je pro průmyslováka velkým problémem se udržet.
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
-
Jana.Syrovatkova
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 2827
- Registrován: 04 zář 2009, 14:34
- Profese: finanční specialista
- Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
- Dal poděkování: 567 poděkování
- Dostal poděkování: 2247 poděkování
Re: Školství
Tak to se buď výrazně změnila situace nebo jsi měl štěstí. U nás bylo v ročníku z průmyslovky jen pár lidí a vesměs studovali s velkými obtížemi a za vydatné pomoci spolužáků. Co my na matickém gymplu dělali v prváku, o tom někteří průmyslováci nikdy ani neslyšeli (jinak běžné osnovy čtvrťáku).next_ghost píše:Jako průmyslovák-matfyzák říkám, že reálnou šanci udržet se mají. Dokonce lepší než většina gymnazistů. Navíc i současný děkan Matfyzu šel studovat Matfyz z průmyslovky.
-
mvokoun
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 67
- Registrován: 06 čer 2009, 13:30
- Profese: student
- Dostal poděkování: 4 poděkování
Re: Školství
Já mám také průmyslovku a teď jsem na ČVUT fakulta biomedicíny.
Ona se průmyslovka od gymplu zas tak extrémně neliší. Některé předměty se tam berou míň nebo vůbec (biologie, chemie, humanitní), ale zase většina technických předmětů (fyzika, matematika) se berou na úrovni gymplu, možná ještě víc.
Pokud vezmu například matematiku teď na vysoký, tak gympláci se věci jako limity a derivace většinou dívají, jako by je nikdy neviděli. Zatímco na průmyslovce jsme brali i integrály. Ale asi se to liší školu od školy, každá si to lehce upravuje.
Ona se průmyslovka od gymplu zas tak extrémně neliší. Některé předměty se tam berou míň nebo vůbec (biologie, chemie, humanitní), ale zase většina technických předmětů (fyzika, matematika) se berou na úrovni gymplu, možná ještě víc.
Pokud vezmu například matematiku teď na vysoký, tak gympláci se věci jako limity a derivace většinou dívají, jako by je nikdy neviděli. Zatímco na průmyslovce jsme brali i integrály. Ale asi se to liší školu od školy, každá si to lehce upravuje.
- next_ghost
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3239
- Registrován: 21 dub 2009, 18:03
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1433 poděkování
- Dostal poděkování: 5131 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Školství
Na matice možná průmyslováci problém mít budou, ale na fyzice nebo informatice mají typicky celkem pohodu. Až na matematickou analýzu mají z průmyslovky obvykle daleko lepší základ než gymnazisti. A infinitezimální počet z osnov středních škol nedávno vypadl úplně.Jana Syrovatkova píše:Tak to se buď výrazně změnila situace nebo jsi měl štěstí. U nás bylo v ročníku z průmyslovky jen pár lidí a vesměs studovali s velkými obtížemi a za vydatné pomoci spolužáků. Co my na matickém gymplu dělali v prváku, o tom někteří průmyslováci nikdy ani neslyšeli (jinak běžné osnovy čtvrťáku).
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)