Školství

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Školství

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Marek Necada píše: Jednou z nich je individuální studijní plán, druhou je přeskočení ročníku. Využil jsem během SŠ obě, ale ani jedna věc neřeší -- člověk se stejně musí biflovat i to, co nechce, na úkor svého talentu. Navíc v mém případě byl individuální studijní plán spojen s naprosto nesmyslnými požadavky některých učitelů.

(já jsem to měl bohužel na GMK či jarošku dost daleko, tak jsem byl nucen chodit na úděsné jihlavské gymnasium).
Ty jsi na nějakém "úděsném" gymnáziu dokázal věci jako individuální studijní plán?? Měl bys za to své gymnázium blahořečit. Mám kamarádku, která měla ve škole i problém, aby je pustili ze školy - například na různá odborná soustředění či i soutěže. Uznávám, že ta kamarádka toho dělala fakt hodně - ale když na to má? A to tuším ani nepožadovala doprovod, jen prostě uvolnění ze školy. Já když jsem jeden den zjistila, že mi omylem (no, bordelem v doručování pošty ve škole... to ještě nebyly maily) nedorazila pozvánka na soustředění, tak jsem tuším ještě večer vytelefonovala s třídní, že jet můžu (tuším se následující den odjíždělo).

Pravda, já měla tu výhodu, že jsem dělala Jarošku - a tam je individuál dost dobře udělaný - a dost profesorů to bere i tak, že když máme individuál kvůli matice, tak po nás v tom jejich předmětu chtějí základy. A pravdou je i to, že skutečně nadaní Jarošáci (aspoň za mě) těch "obyčejných" předmětů moc neměli (či spíše na ně nechodili, protože měli v tu dobu jiný program).
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Já vám nevím kde žijete lidi. Sám sem pořádal akci, kde my školy uvolňovaly studenty a nebyl problém (2x asi 25 studentů), no já sám sem to vůbec nikdy neřešil, přítelkyně má individuál a asi dva další kamarádi taky... A nikdy jsem se nesetkal s problémem ohledně těchto věcí.

V tak extrémním případě jako popisuje Jana by to chtělo iniciativu. Prostě bych se pokusil zřizovateli dané školy vysvětlit, že tam má kokoty...

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3342
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9333 poděkování
Dostal poděkování: 6540 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od Marek.Necada »

Jana Syrovatkova píše:Ty jsi na nějakém "úděsném" gymnáziu dokázal věci jako individuální studijní plán?? Měl bys za to své gymnázium blahořečit
Já nejsem zvyklý chválit to, co je "jenom špatné" jen proto, že jinde je to ještě horší. Ten ISP jsem dostal až potom, co jsem postoupil na mezinárodní fyzikální olympiádu. Jinak by mi to asi neprošlo. A ISP zdaleka nebyl takový, jak bych si jej představoval, někteří učitelé si prostě prosadili, abych zrovna na ten jejich veledůležitý předmět stejně chodil.
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Školství

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Marek Necada píše:
Jana Syrovatkova píše:Ty jsi na nějakém "úděsném" gymnáziu dokázal věci jako individuální studijní plán?? Měl bys za to své gymnázium blahořečit
Já nejsem zvyklý chválit to, co je "jenom špatné" jen proto, že jinde je to ještě horší. Ten ISP jsem dostal až potom, co jsem postoupil na mezinárodní fyzikální olympiádu. Jinak by mi to asi neprošlo. A ISP zdaleka nebyl takový, jak bych si jej představoval, někteří učitelé si prostě prosadili, abych zrovna na ten jejich veledůležitý předmět stejně chodil.
Tak to Jaroška má ISP tak, že dotyčný do školy normálně chodí (tedy když zrovna není na soustředění, přípravných kursech k olympiádě, nemá studijní volno před olympiádou - kraj tuším den, republika týden, pokud ten den není matematická liga či jiná akce pro nejlepší ze všech mat. tříd...) - jen nemůže být nečekaně zkoušen a místo toho se ze všeho nechá přibližně 2x za pololetí vyzkoušet. Na druhou stranu mám pocit, že ve čtvrťáku ho u nás měla půlka třídy (no, taky jsme byli 3 na mezinárodní olympiádě).

Ale mezinárodní olympiáda je pro takový "obyčejný" gympl úžasná reprezentace (no, teď už to prý tak neřeší). Na druhou stranu mám pocit, že z Jihlavy se lidi objevovali i na celostátních kolech matiky - takže tam možná ten gympl zase tak špatný není.
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3342
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9333 poděkování
Dostal poděkování: 6540 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od Marek.Necada »

Jana Syrovatkova píše:Na druhou stranu mám pocit, že z Jihlavy se lidi objevovali i na celostátních kolech matiky - takže tam možná ten gympl zase tak špatný není.
To není tím gymplem. Je to tím, že je to jediné státní gymnasium v (krajském) městě, tak holt nemá konkurenci.
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Školství

Příspěvek od stys »

Zase jednou zajímavé téma :D

Je potřeba od všeho trochu, nucení i logika. Nejdůležitější je málo studentů ve třídě, pak je možný individuální přístup, dobrý matikář a angličtinář. To se často překvapivě vyskytne na venkovských gymnáziích. Pokud člověk chce žít na venkově, učit na střední škole je jedna z mála intelektuálně uspokojivých profesí.

Jiná věc ovšem je, že řada průmyslováků vám potvrdí, že se na vysoké školy stejného oboru nemuseli cca do 3. ročníku skoro nic učit. (Tedy zas pokud měli dobrého matikáře a angličtináře). A řadu věcí z průmyslovky byla jejich spolužákům jednoduše zatajena do konce studia. O praktickém výcviku nemluvě, ten se pro kruhy o 150 lidech těžko organizuje.

Což jen ukazuje, že naše (ale třeba i skandinávské) střední školy mají do značné míry charakter bristkých nebo US Bc škol. Na druhou stranu jsem se nedávno na univerzitě v Eindhovenu dozvěděl, že nizozemský inženýr studuje prostě sedm let.

Celá diskuse je mnohem složitější a není to na pár osobních dojmů.

Dalibor Štys
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
mvokoun
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 67
Registrován: 06 čer 2009, 13:30
Profese: student
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Školství

Příspěvek od mvokoun »

Ve zkratce: Styl učení na některých školách je úděsný. Vlastně je to dáno učebními plány, které prakticky nepočítají s nějakými změnami.
Ale některé věci se nedají naučit jinak, než nabyflivat. Například student medicíny se prostě musí nazpaměť naučit jednotlivé části těla nazpaměť. Chodím na FBMI ČVUT a vím, že některé předměty typu Anatomie se dají pouze naučit nazpaměť.
Ale někdy je spíše problém i v samotných učitelých. Ze střední školy vím, že může učit naprosto každý, to byl až děs. Pokud studenti musí učitele 5 krát za hodinu opravovat, tak je asi něco špatně. A bylo jich tam více.
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3342
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9333 poděkování
Dostal poděkování: 6540 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od Marek.Necada »

mvokoun píše:Ve zkratce: Styl učení na některých školách je úděsný. Vlastně je to dáno učebními plány, které prakticky nepočítají s nějakými změnami.
Ale některé věci se nedají naučit jinak, než nabyflivat. Například student medicíny se prostě musí nazpaměť naučit jednotlivé části těla nazpaměť. Chodím na FBMI ČVUT a vím, že některé předměty typu Anatomie se dají pouze naučit nazpaměť.
Ale někdy je spíše problém i v samotných učitelých. Ze střední školy vím, že může učit naprosto každý, to byl až děs. Pokud studenti musí učitele 5 krát za hodinu opravovat, tak je asi něco špatně. A bylo jich tam více.
Učební plány jsou pouze bezprostřední důsledek, chyba je v samotném systému. To, že některé věci se biflovat musejí, tu nikdo nezpochybňuje; já jsem tu kritizoval především ZŠ/SŠ, na VŠ je mnohem větší volnost daná akademickou svobodou jednotlivých škol. (Ale proč má umět částicový fysik vyjmenovat nazpaměť díla J. Škvoreckého?)
Špatní učitelé také nejsou prvotní příčinou našeho školství, jsou průvodním jevem špatného systému. Učitelé by měli býti motivováni platovým ohodnocením zohledňujícím kvalitu výuky (která se může mj. určovat např. nějakými vstupními a výstupními testy žáků).
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Marek Necada píše:Učební plány jsou pouze bezprostřední důsledek, chyba je v samotném systému.
No, ale už docela dlouho si je každá škola může psát sama - čili dobrý učitel se vyhne zhovadilostem a toleruje normální lidi. (Například já strávil literaturu v prváku čtením Prattcheta a učitelka mě za to ještě chválila :-D)
Marek Necada píše:Špatní učitelé také nejsou prvotní příčinou našeho školství, jsou průvodním jevem špatného systému. Učitelé by měli býti motivováni platovým ohodnocením zohledňujícím kvalitu výuky (která se může mj. určovat např. nějakými vstupními a výstupními testy žáků).
Špatný systém je co? Může existovat dobrý systém? Souhlasím, že platy jsou nízké, nicméně ze zahraničí víme, že jen vysoké platy nevytvoří lepší systém. Vstupní a výstupní testy žáků jsou berlička, ale nic víc. Trochu pomohou, ale zas neřeší vše.

Zas a znovu se dostáváme k tomu, že potřebujeme zcela jiné lidi na výstupech pedagogických fakult. Res. já osobně bych byl pro zrušení takových fakult - nevěřím, že kvalifikují lepšího učitele, než odborné fakultu. Například jakýkoliv učitel z Fildy byl u nás oblíbený a dle mého soudu dobře učil (žádné bichlování, ale na konci jsme něco věděli), stejně tak učitelé z MatFyzu lépe učí své obory (gymnasium Arabská např.).
No a když učitel umí hlídat děti ve školce (co ho naučili na pajdě) a neumí svůj obor, tak těžko může zvolit jiný přístup k výuce. A také nevolí. I na gymplu je "oblibenější" u učitelů řešit "kázeň", než nějaké schopnosti a vědomosti...

Nicméně tohle nějak extrémně nenařizuje systém, ale učitelé učí stále stejně, ředitelé nepodporují změny a ani jedni nedokážou přenést přes srdce, že nemají absolutní kontrolu nad studenty. To by asi měl řešit zřizovatel školy (povětšinou kraj) a zákazníci (rodiče studentů a studenti).

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

jzvc
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2682
Registrován: 20 kvě 2009, 08:06
Profese: Admin
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 1013 poděkování

Re: Školství

Příspěvek od jzvc »

Presne tak, jako ITk mam nekolik kolegu "ucitelu", ale oni vlastne oficielne ucit nemohou, protoze na to nemaji tu spravnou skolu. Takze to pak vypada na 90% skol (ZS) tak, ze "vypocetku" uci duchodkyne podle nejake knizky, zaci se ke strojum ani nedostanou, protoze kdyby nedejboze zmackli klavesy v jinym nez urcenem poradi, tak by si vyucujici nevedela rady ...

V tech nekolika malo vyjimkach (potvrzujicich pravidlo) uci klidne i stredoskolak, ktery ale vi o cem je rec a pro ty se zajmem trebas jeste porada krouzky navic. Sem zvedav kdy bude muset kazda budouci matka absolvovat VS aby smela mit deti ...
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“