Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Lukas.Novy »

Podpis Lisabonské smlouvy má pro piráty zajímavý důsledek, znamená posílení
vlivu našeho hnutí v Evropském parlamentu na dvojnásobek. Počet
poslanců pro Švédsko se zvýší z 18 na 20, takže ke Christianu
Engströmovi se 1. prosince připojí ještě Amelia Andersdottová.
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Příspěvky: 2087
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 3902 poděkování
Dostal poděkování: 3768 poděkování

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

To by stálo za komentář -
ČPS děkuje V.K. za podpis LS, kterým zdvojnásobil zastoupení pirátů v Evropském parlamentu ...
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Jo nad tím jsem dnes ráno také přemýšlel.

Jinak bych ale zprávu udělal v duchu neutrálním vůči Lisabonu (kritické téma, hlavně u našich=="hloupých"* novinářů, kteří nás mohou shodit), ale oslavném
(pírátská párty?) co se týče počtů pirátů.

* Nezajímajících se o jádra problému nýbrž o fantastičnost titulků...
Naposledy upravil(a) Ondrej.Profant dne 04 lis 2009, 00:23, celkem upraveno 2 x.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Lukas.Novy »

Hloupých prosím do uvozovek, „nepřítel“ nás sleduje. :)
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Uživatelský avatar
Pavel.Miklik
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 44
Registrován: 05 srp 2009, 12:48
Profese: IT
Bydliště: Ostrava, Moravská Ostrava a Přívoz

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Pavel.Miklik »

Na LS má asi každý nějaký názor a domnívám se, že i my piráti v tomto nejsme zdaleka jednotni. Bohužel masírováním ze strany politiků, neobjektivnost informací v médiích, které ovlivnili názor mnoha občanů, kteří pořádně neví o co jde.... určitě bude zapotřebí zachovat odstup, takže zcela souhlasím o zachávní neutrálnosti k LS - je to rozumné. Určitě by stačil komentář, že to má za důsledek zvýšení počtu pirátů v Evrospém parlamentu... dále bez komentáře.
Pavel Miklík
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Michael.Polak »

Ondrej Profant píše:Jinak bych ale zprávu udělal v duchu neutrálním vůči Lisabonu (kritické téma, hlavně u našich=="hloupých"* novinářů, kteří nás mohou shodit), ale oslavném
(pírátská párty?) co se týče počtů pirátů.
Neutrální k Lisabonu to musí být určitě. Jinak podle mě oficiální názor ČPS je, že souhlasí s cíli LS - tak, jak jsou obvykle prezentovány veřejnosti - ale nesouhlasí s její formou - požadavek transparentnosti, který je základem našeho programu, v sobě (nepřímo) obsahuje i požadavek co nejširší srozumitelnosti (dejme tomu alespoň pro 80% gramotných plnoletých občanů a pro 95% občanů s alespoň středoškolským vzděláním). Srozumitelnost nějakého dokumentu přitom je snadno a relativně objektivně měřitelná - námatkou dáte dokument k dispozici lidem, a pokud souhlasí, dáte jim třeba 2-3 hodiny času, a oni vám řeknou, zda dokumentu rozumí, nebo nikoliv. A vy navíc můžete několika předem odsouhlasenými kontrolními otázkami (jako ve škole) ohodnotit, zda to je pravda, nebo nikoliv (záběr těch otázek by měl být co nejširší...).

Nového poslance v parlamentu samozřejmě vítáme, a mimochodem - větší zastoupení v Europarlamentu pro relativně spíše menší země je něco, o čem odpůrci LS v ČR mluví velice neradi.

Proto navrhuji místo ironického komentáře ("děkujeme za..." ) vydat tiskovou zprávu, která jednak zdůrazní nutnost celoevropské koordinace postupu Pirátských stran s odkazem na http://www.ceskapiratskastrana.cz/pages ... 009311.php - a jednak zmínit jedno "pro" lisabonské smlouvy a jedno "proti".

"Pro": Lisabonská smlouva přináší menším členským státům nová zajímavá práva - tedy mimo jiné i lepší zastoupení v europarlamentu (doufám k tomu nedošlo pouhým zvýšením počtu poslanců v europarlamentu :). Jistě se tím dále zlepší např. šance českých občanů na uplatnění v jiných zemích EU, apod. Větší počet europoslanců pro menší státy znamená mimo jiné lepší zastoupení pro (zatím) menšinové názory - jako jsou právě třeba názory ČPS.

"Proti:" Lisabonská smlouva je pěkným příkladem netransparentnosti, proti které bojujeme. Nesrozumitelný mnohasetstránkový dokument je zhruba stejný problém, jako utajený dokument, který vůbec není zveřejněn. Viz nekonečné diskuze, zda naší suverenitu vlastně zmenšuje nebo nezmenšuje, apod. - vlastně nikdo v tom nemá jasno. Je EU nová Varšavská smlouva, ze které "nepůjde vystoupit" ? Nahradí Brežněvovu doktrínu Sarkoziho doktrína ? Vlastně nevíme... není nám to srozumitelné - a přitom bychom se měli kvalifikovaně rozhodovat o svých zástupcích, kteří by měli podobné smlouvy ratifikovat. Takže pokud ČPS zdůrazní LS jako příklad netransparentnosti (což není současně to samé, jako nesouhlasit s jejím podpisem) , tak tím nemůžeme ztratit body - ale naopak, bude to ukázka, co myslíme naším "transparentním", "open source" přístupem který by měl být protikladem k "rostoucí byrokratické mlze" (nevím ale, jestli by bylo vhodné podobnou frázi použít přímo v té TZ :-)
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Spirit
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Spirit »

Michael xChaos Polak píše: Neutrální k Lisabonu to musí být určitě. Jinak podle mě oficiální názor ČPS je, že souhlasí s cíli LS - tak, jak jsou obvykle prezentovány veřejnosti...
Možná by nebylo od věci ty cíle se kterými ČPS souhlasí znouvu uvést. :)
Nového poslance v parlamentu samozřejmě vítáme, a mimochodem - větší zastoupení v Europarlamentu pro relativně spíše menší země je něco, o čem odpůrci LS v ČR mluví velice neradi.
:D Počet europoslanců byl snížen ze 785 na 750 a počet českých europoslanců pro poslední volby byl snížen z 24 na 22. Po uvedení LS v platnost se celkový počet europoslanců nezvýší a jak je to s počtem českých europoslanců sice nevím, ale nepředpokládám, že by přesáhl původní úroveň. Čili argument jak vrata.
"Pro": Lisabonská smlouva přináší menším členským státům nová zajímavá práva - tedy mimo jiné i lepší zastoupení v europarlamentu (doufám k tomu nedošlo pouhým zvýšením počtu poslanců v europarlamentu :). Jistě se tím dále zlepší např. šance českých občanů na uplatnění v jiných zemích EU, apod. Větší počet europoslanců pro menší státy znamená mimo jiné lepší zastoupení pro (zatím) menšinové názory - jako jsou právě třeba názory ČPS.
Pokud nepočítám dvojnásobné navýšení zastoupení švédských pirátů, tak k žádnému většímu zastoupení menšin nedochází. Uvedená implikace je s prominutím blábol.
"Proti:" Lisabonská smlouva je pěkným příkladem netransparentnosti, proti které bojujeme. Nesrozumitelný mnohasetstránkový dokument je zhruba stejný problém, jako utajený dokument, který vůbec není zveřejněn. Viz nekonečné diskuze, zda naší suverenitu vlastně zmenšuje nebo nezmenšuje, apod. - vlastně nikdo v tom nemá jasno. Je EU nová Varšavská smlouva, ze které "nepůjde vystoupit" ? Nahradí Brežněvovu doktrínu Sarkoziho doktrína ? Vlastně nevíme... není nám to srozumitelné - a přitom bychom se měli kvalifikovaně rozhodovat o svých zástupcích, kteří by měli podobné smlouvy ratifikovat. Takže pokud ČPS zdůrazní LS jako příklad netransparentnosti (což není současně to samé, jako nesouhlasit s jejím podpisem) , tak tím nemůžeme ztratit body - ale naopak, bude to ukázka, co myslíme naším "transparentním", "open source" přístupem který by měl být protikladem k "rostoucí byrokratické mlze" (nevím ale, jestli by bylo vhodné podobnou frázi použít přímo v té TZ :-)
Kde je tedy ten skutečný přínos?
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11863 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Lukas.Novy »

Co se treba vyjadrit priblizne takhle?
Lukas Novy píše:Podpis Lisabonské smlouvy má pro piráty zajímavý důsledek, znamená posílení
vlivu našeho hnutí v Evropském parlamentu na dvojnásobek. Počet
poslanců pro Švédsko se zvýší z 18 na 20, takže ke Christianu
Engströmovi se 1. prosince připojí ještě Amelia Andersdottová.
Podle me je to dostatecne neutralni a kratke (vic pozornosti si to stejne imho nezaslouzi).
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.
Dalibor
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Dalibor »

Tak jsem se někde dočet že je i v LS odsouhlaseno Celoevropské referendum, a pokud se dá dohromady milion hlasů, EU se tím musí zabývat. Až to bude potřeba, dáme dohromady Milion? Věřím že to bude možné.
Dalibor.
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavý důsledek podpisu Lisabonské smlouvy

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Dalibor píše:Tak jsem se někde dočet že je i v LS odsouhlaseno Celoevropské referendum, a pokud se dá dohromady milion hlasů, EU se tím musí zabývat. Až to bude potřeba, dáme dohromady Milion? Věřím že to bude možné.
Dalibor.
Pokud půjde nějaký rozumný elektronický sbět, tak to bude zcela ideální.

Písemné budou horší, ale pokud by se jednalo o opravdu něco zásadního, tak to v celoevropském měřítku také není až tak moc.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“