Záhada: server podnikatel.cz a fyzické osoby podnikající

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Lidska prava

Zamčeno
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Záhada: server podnikatel.cz a fyzické osoby podnikající

Příspěvek od Michael.Polak »

Na základě členského podnětu mi zaujalo, že server podnikatel.cz umožňuje vyhledávání v databázi fyzických osob podnikajících - toto např. oficiální server justice.cz nenabízí, ten nabízí pohled jen do databáze spolumajitelů s.r.o. - popravdě, jde jen o osoby, které mají vydané IČO, takže se dá předpokládat, že jejich (naše) databáze je nakonec veřejná, že nejsme úplně "soukromé" osoby (jako zaměstnanci) - toto je také argument, kterým lze zdůvodnit udržení určitých výhod (např. daňových) pro živnostníky, oproti zaměstnancům - nicméně, o tom to teď není.

Zajímalo by mě, kde se Internet info (jakožto provozovatel serveru podnikatel.cz) k těmto informacím dostal, jestli to je legální a co případně může udělat člověk, který si nepřeje, aby tam jeho osobní údaje byly zveřejněny. A toho chci dosáhnout tentokrát jednoduchým způsobem - mám přímý kontakt na majitele, tak se ho jednoduše slušně optám (pokládám totiž servery lupa.cz a root.cz jako docela zásadní pro vytváření veřejného mínění v naší cílové skupině a byl bych nerad, kdyby se proti nám Pirátům kvůli nějaké maličkosti obrátil...)

(Otázka je, jestli bych to pak neměl nahlásit jako "lobbyistický kontakt" - jenže je to "lobbying" opačným směrem! spíše neformální "občanský" dotaz, nebo jak to říct...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 6):
Barbara.Humlova, Roman.Kucera, Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Ondrej.Profant, Pavel.Moravec, Ljuba.Polakova

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12344
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Záhada: server podnikatel.cz a fyzické osoby podnikající

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Zákon o ochraně osobních údajů píše:(2) Správce může zpracovávat osobní údaje pouze se souhlasem subjektu údajů. Bez tohoto souhlasu je může zpracovávat, (...)
d) jedná-li se o oprávněně zveřejněné osobní údaje v souladu se zvláštním právním předpisem.13) Tím však není dotčeno právo na ochranu soukromého a osobního života subjektu údajů,
Informace jsou zveřejněny v živnostenském rejstříku. V obchodním rejstříku jsou vedeni jen fyzické osoby, kteří jsou podnikateli splňujícími určitá kritéria na velikost podniku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Ljuba.Polakova

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Tomas.Lastuvka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1135
Registrován: 19 říj 2013, 21:07
Profese: html coder
Bydliště: Turnov
Dal poděkování: 335 poděkování
Dostal poděkování: 921 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Záhada: server podnikatel.cz a fyzické osoby podnikající

Příspěvek od Tomas.Lastuvka »

Michael Polak píše:Na základě členského podnětu mi zaujalo, že server podnikatel.cz umožňuje vyhledávání v databázi fyzických osob podnikajících - toto např. oficiální server justice.cz nenabízí, ten nabízí pohled jen do databáze spolumajitelů s.r.o. - popravdě, jde jen o osoby, které mají vydané IČO, takže se dá předpokládat, že jejich (naše) databáze je nakonec veřejná, že nejsme úplně "soukromé" osoby (jako zaměstnanci) - toto je také argument, kterým lze zdůvodnit udržení určitých výhod (např. daňových) pro živnostníky, oproti zaměstnancům - nicméně, o tom to teď není.

Zajímalo by mě, kde se Internet info (jakožto provozovatel serveru podnikatel.cz) k těmto informacím dostal, jestli to je legální a co případně může udělat člověk, který si nepřeje, aby tam jeho osobní údaje byly zveřejněny. A toho chci dosáhnout tentokrát jednoduchým způsobem - mám přímý kontakt na majitele, tak se ho jednoduše slušně optám (pokládám totiž servery lupa.cz a root.cz jako docela zásadní pro vytváření veřejného mínění v naší cílové skupině a byl bych nerad, kdyby se proti nám Pirátům kvůli nějaké maličkosti obrátil...)

(Otázka je, jestli bych to pak neměl nahlásit jako "lobbyistický kontakt" - jenže je to "lobbying" opačným směrem! spíše neformální "občanský" dotaz, nebo jak to říct...)
Jestli jsem to správně pochopil, tak se divíš tomu, že se dá najít "soupis" všech OSVČ, kteří v ČR podnikají a zda to není proti zákonu..

Toto je server, který využívám já, když si potřebuji ověřit jakékoli informace o OSVČ, s.r.o nebo a.s. :) Je to přímo ministerstva.
Ten, kdo je ti nejbliz, bude vzdy tim, co ti ublizi nejvic!

Nemam na vas naladu, nedivte se mym reakcim.
Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 2067
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1584 poděkování
Dostal poděkování: 3193 poděkování

Re: Záhada: server podnikatel.cz a fyzické osoby podnikající

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvek:
Ondrej.Profant

test

anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Záhada: server podnikatel.cz a fyzické osoby podnikající

Příspěvek od anonym2064 »

je možná rozdíl požadovat bydliště a místo firmy. imho každá firma, tedy i soukromník musí mít dohledatelnou adresu sídla firmy.
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Záhada: server podnikatel.cz a fyzické osoby podnikající

Příspěvek od anonym2064 »

gepardik píše: Toto je server, který využívám já, když si potřebuji ověřit jakékoli informace o OSVČ, s.r.o nebo a.s. :) Je to přímo ministerstva.

pokud chceš hledat v ržp pak lepší než přes ares je to tady http://www.rzp.cz/cgi-bin/aps_cacheWEB. ... =ZVWSBJFND
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvek:
Tomas.Lastuvka
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Záhada: server podnikatel.cz a fyzické osoby podnikající

Příspěvek od Michael.Polak »

Otázka je, co s tím. Aby někdo podnikal a nebyla jeho adresa dohledatelná, to nevím je žádoucí.

Spíš by asi měla být možnost snadného odhlášení trvalého bydliště "na úřad", a následně možnost mít IČO i s takovýmto trvalým bydlištěm.

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Zamčeno

Zpět na „Soukromí“