[quote="PUDr Hotas"][quote="Libor Spacek"]Když už se tu (opět) diskutuje o VZP, dovolil bych si něco zmínit. Toto vlákno je založeno na nepsaném předpokladu, že VZP lidem dovolí dělat spoustu vysněných věcí, které momentálně dělat nemohou a že tohle je skvělý argument pro VZP. Třeba se něco učit, či se stát tvořivým umělcem/vědcem/spisovatelem/programátorem.... Ve většině případů to takhle ale v životě nechodí.[/quote]
s tím naprosto souhlasím. znám lidi, co říkali, co by všechno dělali, kdyby měli víc času... a když ho pak mají, skutek utek. na druhou stranu znám lidi, co se věnují práci, rodině, práci na zahradě a spoustě dalších činností, a přestože ráno vstávají do práce, "dokopou" se v 9 večer jít do fitka...[/quote]
ZP není přímo motivační. ZP odstraňuje některé faktory, které mohou být demotivační.
Lze vycházet z toho, že všichni ovlivňujeme svoje okolí a všichni přispíváme už jen tím, že existujeme a interagujeme s okolím.
Míru přispění jedince společnosti posuzujete z pohledu, který není nijak objektivní. Kdyby člověk nic nedělal a pouze vychoval několik dětí, tak z vašeho pohledu nic pro společnost neudělal. Jenže co když ten jeho potomek udělá na základě té výchovy něco, co bude pro společnost prospěšné víc, než by kdy byl schopen on sám? Prostě vaše představa dělání něčeho pro společnost je taková, že to musí být nějaké zaměstnání, jinak to nepočítáte. Nedokážete posoudit, jak moc změní svět jen úsměv bezdomovce, kterého si zrovna všimne náhodný kolemjdoucí.
Přínos jedince společnosti nedokáže objektivně posoudit vůbec nikdo. Proto je nesmyslné lidi dělit na společnosti přínosné a společnosti nepřínosné.