[z PP-EU] Program Eurovolby

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Zahraniční odbor

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4251 poděkování

[z PP-EU] Program Eurovolby

Příspěvek od Libor.Spacek »

Omlouvám se, že jsem jaksi propásl ten mumble meeting.
Podíval jsem se na ty návrhy programů a mám k nim tyto postřehy:

1) Potřebuje to posílit/zdůraznit přímou demokracii. V našem návrhu je až na posledním místě pouze ve formě referenda a v tom německém ji nevidím vůbec.
Přímá demokracie je přitom ale mnohem vhodnější centrální téma EU voleb nežli mnohé jiné detajlní programy které tam již jsou navrženy. Je to obecně centrální Pirátská hodnota. Navíc:
Když budem viditelní jako zastánci zavedení přímé demokracie v EU, tak zastánci EU budou vidět, že to s EU míníme dobře a snažíme se ho vylepšit, kdežto oponenti EU uvidí, že ho neberem slepě tak jak je zaváděno "zhora". Čili to potencionálně může získat velmi širokou podporu. Také máme "na talíři" příklad dobře fungujícího státu s přímou demokracií, t.j. Švýcarska.

2) Osobně by se mi líbilo rozvést myšlenku "Svobodného vzdělání a znalostí", již trochu nakousnutou v Německém návrhu. Jednoduše řečeno, Pirátské programy by se měly zasazovat o to, abychom všichni vlastnili svoje vzdělávání a sami o něm rozhodovali. Nikoliv, aby bylo čím dál více centralizováno, kontrolováno a podrobováno zájmům prodavačů kreditu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 6):
anonym72078, Mikulas.Peksa, Vojtech.Pikal, Ivan.Sirko, Marketa.Gregorova, Ondrej.Polansky

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

anonym72078
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2945
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Dal poděkování: 5496 poděkování
Dostal poděkování: 3646 poděkování

Re: PP-EU

Příspěvek od anonym72078 »

Petr Kopac moderuje:
Tohle vlakno neni urceno k diskusi o prime demokracii. Proto jsem vasi diskusi presunul do offtopicu. Verim, ze jedno varovani vam bude stacit.
Nasi vyslanci maji mandat pouze v mantinelech naseho dlouhodobeho programu, co si mysli nebo nemysli Roj neni dulezite (promin Roji), jedina dulezita vec je dlouhodoby program - a tam je prima demokracie silne upevnena, ba co vice, schvalena RV, cituji:
Pirátská strana bere na vědomí členství ČR v Evropské unii (EU) a skrze ně usiluje o její zásadní demokratizaci. Podporujeme rozhodování o záležitostech EU v první řadě Evropským parlamentem. Podporujeme takové změny, které povedou k posílení role přímé demokracie. Na všech úrovních prosazujeme přímé volby, odvolatelnost volených zástupců a úředníků, zákonodárná referenda, i veta jednotlivých směrnic referendem.
Zdroj: program

Prosim Roje, aby toto respektoval.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym72078 za příspěvek:
Mikulas.Peksa
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4251 poděkování

Re: PP-EU

Příspěvek od Libor.Spacek »

Každopádně prosím naše delegáty, aby v Aténách důsledně prosazovali přímou demokracii a svobodný internet, což bude kritické pro náš úspěch v eurovolbách.
Včera jsem zrovna odpovídal (coby garant mezinárodních vztahů) na dobře informovaný email od někoho profesionálně napojeného do europolitiky ČR a ukazuje se, že přímá demokracie v tomto kontextu budí vážný zájem.
Petr Kopac moderuje:
Dalsi prispevky mimo tema presunuty. Prosim drzte se tematu. Jakekoliv prispevky mimo budou presunuty.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Homo.Pyratus, Marketa.Gregorova, Vaclav.Malek

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5080
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PP-EU

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Petr Kopac píše:Prosim Roje, aby toto respektoval.
Já zase prosím moderátora, aby se trochu mírnil. Byl tady alespoň jeden relevantní příspěvek Roje, na který jsem chtěl odpovědět, a je pryč. Každopádně Roj má pravdu, i když nevím, co tedy vlastně rozporuje :-) Poněvadž jak správně sám napsal (což tu nikde nevidím), pokud budeme prosazovat posílení přímé demokracie, tak to neznamená, že budeme prosazovat plošné hlasování napříč EU s váhou hlasu 1 pro každého občana EU pro všechny potenciální otázky.

Zejména jsem však chtěl informovat, že z pracovních důvodů se konference bohužel nemohu účastnit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Roman.Kucera, Ivan.Sirko

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: PP-EU

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

@Libor Špaček: Konkrétně se mi jedná o následující pasaž z našeho dlouhodobého programu
Pirátská strana bere na vědomí členství ČR v Evropské unii (EU) a skrze ně usiluje o její zásadní demokratizaci. Podporujeme rozhodování o záležitostech EU v první řadě Evropským parlamentem. Podporujeme takové změny, které povedou k posílení role přímé demokracie. Na všech úrovních prosazujeme přímé volby, odvolatelnost volených zástupců a úředníků, zákonodárná referenda, i veta jednotlivých směrnic referendem.
Zajímá mě, jestli podle Tvého názoru "na všech úrovních" znamená i na Evropské a jestli referendum automaticky znamená zásadu "1 člověk = 1 hlas". Pánové to tu rozporovali, takže mě zajímá, co tím chtěl autor říct.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 1183
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1228 poděkování
Dostal poděkování: 4295 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PP-EU

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

First things first: Všichni, kteří by chtěli vyjádřit svůj postoj ke společnému evropskému programu, co na konferenci prosazovat či od čeho se naopak distancovat, nechť se prosím vyplní v tomto doodle na mumble setkání příští týden - domluvíme tam vše potřebné pro delegáty, aby měli ucelenou vizi za PPCZ.

@Mikuláši, odpověď na otázku ohledně mandátu se v podstatě dozvíš na tom mumble, který je tímto pro tebe malinko povinný, jelikož kupříkladu návrh již je předložen, takže to tvým úkolem nebude. O všem si pokecáme hromadně, ať je to co nejpřesnější. )

Za ZO tě oficiálně vysílám jako delegáta PP-CZ, čímž máš právo na vyjadřování jménem strany.
A žádnou pověřovací listinu ti k tomu nedám, protože nejsem byrokrat, ani jsem se ještě nezbláznila. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, anonym72078, Mikulas.Peksa

Europoslankyňa.
Místopředsedkyňa.
Vedoucí RT EZO.

Pravda bolí.
Politika je pro všechny.
NEklikat.
Píše se to AI.

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4251 poděkování

Re: PP-EU

Příspěvek od Libor.Spacek »

Mikulas Peksa píše:@Libor Špaček: Konkrétně se mi jedná o následující pasaž z našeho dlouhodobého programu
Pirátská strana bere na vědomí členství ČR v Evropské unii (EU) a skrze ně usiluje o její zásadní demokratizaci. Podporujeme rozhodování o záležitostech EU v první řadě Evropským parlamentem. Podporujeme takové změny, které povedou k posílení role přímé demokracie. Na všech úrovních prosazujeme přímé volby, odvolatelnost volených zástupců a úředníků, zákonodárná referenda, i veta jednotlivých směrnic referendem.
Zajímá mě, jestli podle Tvého názoru "na všech úrovních" znamená i na Evropské a jestli referendum automaticky znamená zásadu "1 člověk = 1 hlas". Pánové to tu rozporovali, takže mě zajímá, co tím chtěl autor říct.
Odpověď na obě otázky zní ano. Není to ale jen můj názor. Výše citovaný a řádně schválený text programu je jasný. Celý odstavec pojednává o EU. Že se ho najednou Roy pokouší rozporovat není podstatné, dokud se mu nepodaří přesvědčit RV či CF aby text změnily. Do té doby program strany JE a zůstává oficiálním stanoviskem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvek:
Mikulas.Peksa

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15276
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9833 poděkování
Dostal poděkování: 18137 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PP-EU

Příspěvek od Roman.Kucera »

Já se ho nepokouším rozporovat NAJEDNOU, tenhle nesmysl jsem kritizoval už v rozpravě, ale holt nejsem v RV, takže nám v programu kromě tohodle září i takové perly jako přímá volba ředitele ČT :-) To je tak na stejné úrovni :-)
A řeč na to přišla jen proto, že tady někdo KRITIZUJE Němce, ža tam ten nesmysl nemají. Tak vám jen vysvětluju, proč. Jsou prostě chytřejší než my, to je celé, chybí jim ta čecháčkovská malost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
TiborGanzer
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26261
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37067 poděkování
Dostal poděkování: 30243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PP-EU

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Rád bych podotkl, že EU není jen (do jisté míry) superstátem, ale i smlouvou.
S mnohými změnami tak nemusí souhlasit jen lid(aka Europarlament, zatím) ale i Státy (rada). Takže pokud si lid odhlasuje nějakou věc pro kterou pro nějaké státy nejede vlak, bude to znamenat další tříštění EU.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5080
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PP-EU

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Já jsem konsternován obsáhlostí navrženého společného programu, hlavně pak z německé strany. Ten program by měly ideálně podepsat všechny PP kandidující do EU, to znamená, že by na něm měl být konsenzus. Při takové obsáhlosti je velmi pravděpodobné, že se na něm budou PP tříštit, což je naprosto kontraproduktivní. Takže bych také navrhoval, aby do něj byly přijaty pouze body, s kterými budou souhlasit _všechny_ přítomné PP, nikoli pouze většina.

EDIT: I za cenu, že by měl mít na konec jen pár strohých bodů. Stále by to bylo cennější než obsáhlý program, který nepodpoří všechny kandidující PP.

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Zamčeno

Zpět na „Zahraniční odbor“