Strategie jak dál

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
next_ghost
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od next_ghost »

Ondrej Marek píše:letáky podle cílových skupin zní teoreticky zajímavě, ale jsou celkem nepraktické pro rozdávání na ulici.. možná v nějakých velice specifických situacích a lokalitách, kde je taková skupina více homogenní (před VŠ kolejemi)
Všichni o nás furt rozhlašují, že jsme strana jednoho tématu. Víš jak by to lidi na ulici překvapilo, kdyby to rozdávání vypadalo nějak takhle:
Pirát: Dobrý den, jaké politické téma vás zajímá nejvíc?
Kolemjdoucí: Sociální systém.
Pirát: *zuřivě hledá ve štosu letáků* Prosím, náš program pro sociální systém.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Klapka, Ivan Sirko, Petr.Vileta
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Ondrej.Profant »

next_ghost píše:
Ondrej Marek píše:letáky podle cílových skupin zní teoreticky zajímavě, ale jsou celkem nepraktické pro rozdávání na ulici.. možná v nějakých velice specifických situacích a lokalitách, kde je taková skupina více homogenní (před VŠ kolejemi)
Všichni o nás furt rozhlašují, že jsme strana jednoho tématu. Víš jak by to lidi na ulici překvapilo, kdyby to rozdávání vypadalo nějak takhle:
Pirát: Dobrý den, jaké politické téma vás zajímá nejvíc?
Kolemjdoucí: Sociální systém.
Pirát: *zuřivě hledá ve štosu letáků* Prosím, náš program pro sociální systém.
Tak jsme to dělali... (alespoň já)

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Jaroslav.Jirek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 24
Registrován: 15 říj 2013, 10:00
Profese: ředitel Business Academy EVROPA
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 59 poděkování

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Jaroslav.Jirek »

Na ulici by to bylo asi nepraktické. :ugeek: Ale umím si přestavit, že by taková sada letáků ke stažení a vytištění existovala a minimálně v místě bydliště bych věděl, co do kterého domu dát. Nakonec by stačili tak 4 druhy letáků. Mladý, starý, sociálně silnější, sociálně slabší
Psal jsem to jen proto, že lidi zajímá jen to, co zajímá je. A celý program se na leták nevejde.
Takže jde jen o grafiku a pečlivý výběr témat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Jirek za příspěvky (celkem 5):
Ivan Sirko, Katerina.Marketa.Matouskova, Petr.Vileta, Lukas.Findeis, Jaroslav.Kucera
Uživatelský avatar
rtucnik
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 52
Registrován: 29 říj 2013, 19:23
Profese: marketing manager
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 42 poděkování
Dostal poděkování: 82 poděkování

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od rtucnik »

Zdravím všechny přítomné, marně jsem hledal nějakou celkovou komunikační (marketingovou) strategii pirátů. Možná jsem jen nehledal dostatečně, případně je to někde v podpalubí. Zato jsem se poučil o zajímavé publikaci swarmwise a "hejnu".

Jsem novým přiznivcem, omluvte tedy neznalost například vnitřního prostředí pirátů. Uvedu v bodech několik mých marketingových ideí (zobecněné). Krátká SWOT analýza - klidně ji doplňujte, swotka je v podstatěto základem celkové koncepce řízení libovolné organizace:

Slabosti (weaknesses):
- Pro volební výsledek přesahující 5% je nutno pracovat s veřejností koncepčně celé 4 roky. "Vykouknutí" strany až v předvolební kampani je málo.
- Zdrcující většina voličů nemá ani páru o konkrétních programech jednotlivých stran (volí dle principu nebo dle známosti z médií). Vybudování jednoho nebo druhého je pracné, přestože základy jsou od roku 2010 položeny.
- Obrázek veřejnosti o straně je (imho) takový, že piráti jsou strana mladých nadšenců, jejichž primárním cílem je úzké zaměření na IT problematiku (autorská práva, volnost sdílení dat apod.). O tom, že v programu řešíme i závažné ekonomické otázky (důchodový systém, vzdělání, zdravotníctví, zemědělství, nezaměstnanost…) to nějak zapadlo.
- Neexistence pádného sloganu strany - současný název Piráti + slogan "Každá doba měla své piráty" nevyjadřuje nejsilnější stránky naší strany. Za sebe bych volil něco jako "informační otevřeností k prosperitě a proti korupci" nebo tak něco.
- Neexistenci koncepční dlouhodobé podpory znalosti strany. Nechci říct marketingové strategie, ale nic lepšího mne nenapadá (ATL, BTL komunikace atd.).

Hrozby (threats):
- Média s širokým zásahem (televize, elektronické a tištěné zpravodajství apod.) piráty opomíjejí. Jejich vyjádření k aktuálnímu dění tak není veřejnosti známé. O jejich předvolebním výběru se raději nebudu vracet. Na druhou stranu nebyl využit buzz potenciál... no to je jedno teďka ;) .
- Nejasná nebo neoptimálně fungující vnitřní organizace + neefektivní využívání potenciálu členů a příznivců. Talentované jedince je třeba si hýčkat a držet.
- Prezentace výrazných osobností strany neexistuje. Známý je pouze Ivan Bartoš, který ovšem svým účesem může odradit řadu konzervativně smýšlejících voličů. Zkrátka a dobře, je smutným faktem, že naprostá většina lidí jej pouze za vzhled odsoudí v první vteřině, aniž by jej jinak třeba pozitivně ohodnotili za to všechno ostatní.

Silné stránky (strengths):
- Definovaný program, kde se řeší i ono "jak" - nabízíme tedy konkrétní řešení.
- Vybudování strany "odspodu" - tedy na základě konkrétní myšlenky.
- Neposkvrněná pověst skandály (aspoň né celostátního rozsahu). Zaregistroval jsem jen něco s konopím (zde by bylo třeba jednoznačně komunikovat, že jsme pro ovšem pouze pro účely zdravotnictví).
- Řada schopných a ochotných lidí, mnohdy možná i specialistů v určité problematice.
- Vzory v zahraničních pirátských stranách, která podporuje sílu myšlenky pirátské strany i v ČR.
- Nabízíme témata, která jiné strany třeba vůbec nemají nebo je řeší jen okrajově. Tím se již získal dosavadní výsledek.

Příležitosti (opportunities):
- Využít potenciálu mladých příznivců, kteří mohou být nosnou silou přenosu informací do široké veřejnosti prostřednictvím online prostředků i tradičními kanály (typicky ústní doporučení). Pro ně třeba připravit konkrétní materiály, které mohou sdílet. Navíc takové materiály by měly edukativní charakter.
- Glosovat či komentovat aktuální dění a motivovat příznivce strany ke sdílení těchto názorů přes fcb. zasáhne se tak velká část populace a přitáhne to pozornost.
- Vybudování vztahů s médii již nyní po volbách, pořádání tiskových konferencí, navázání spolupráce s redaktory internetového zpravodajství (idnes, novinky ad.)
- Čas pro vytvoření silné komunikace prostřednictvím ochotných příznivců a členů. Na mysli mám drobnosti, kterými mohou stranu zviditelňovat - nálepky na auta zdarma, logo do fcb profilu, propisky či stolní hodiny do zaměstnání, bannery na plot... cokoliv vás napadne.
- Využít potenciálu sympatií s mladými lidmi, zejména vysokoškoláky. Na mysli mám např. pořádání diskuzí na univerzitách na určitou problematiku se studenty apod.
- Využívání označení Pirátů pro nejrůznější buzz marketingové akce (akce, které svou samotnou povahou přilákají pozornost médií). Název nám dává možnost netradičně pojmout nějaký nesouhlas či vymezení vůči určitým skutečnostem. Nebo naopak vyzdvihnout nějaký počin, který je v souladu. Třeba nějaká akce "Pirátí fandí Plzni", kde se poukáže na transparentní hospodaření a účty tohoto kraje. Dokážu si to představit někde o fotbalového či hokejového stadionu v době utkání. Zároveň bychom tím deklarovali, že takovouto otevřeností chceme bojovat proti korupci, předraženým zakázkám apod. To je jen taková rychlá myšlenka, určitě bychom brainstormingem přišli na lepší ;).

Tak nějak tak, je to dlouhé, sorry :-)
Radim
Kolikrát mám vysvětlovat, že poloviny jsou obě stejné? Ale jak se tak na vás dívám, stejně to větší polovina z vás nechápe...
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Tomas.Klapka »

rtucnik píše:- Neposkvrněná pověst skandály (aspoň né celostátního rozsahu). Zaregistroval jsem jen něco s konopím (zde by bylo třeba jednoznačně komunikovat, že jsme pro ovšem pouze pro účely zdravotnictví).
Tady bych ti oponoval. Jsme podle doporučení mnoha odborníků a podle zkušeností ze zahraničí pro legalizaci všech substancí a to i k rekreačnímu užívání, protože je to rozumnější, levnější, umožňuje to regulovat cenu, podmínky prodeje, původ, kvalitu/čistotu a způsobuje to méně kriminality a vlastně to i peníze přinese skrze zdanění. Prohibice nefunguje. Viz připravovaná novela (ještě neschválená) programového bodu "Drogy" zde: http://www.pirati.cz/lide/jana_michailidu/pl

Jinak díky za SWOT analýzu z tvého pohledu! ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 4):
Fajx, Ivan Sirko, rtucnik, next_ghost

You'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Roman.Kucera »

Já bych do strategie zařadil i dlouhodobý cíl.
Začít psát program ve spolupráci s nejlepšími odborníky. Nebo aspoň nějakými odborníky. :-)

Ve státě máme spoustu výborných expertů na ústavní právo, na volební systémy, dělbu moci, přesto patláme programy a stanoviska amatérsky podle nikým nepodložených dogmat a populistických hesel, která do strany pronikla bůhví odkud.

Abych jen neteoretizoval, jsa garantem programového bodu, mám plán udělat nějakou panelovou diskusi a pozvat na ni odborníky přes média. Teď na to konečně budou finance. Tam můžeme dojít k nějakému fakt vyargumentovanému programového bodu, jak zajistit skutečnou svobodu projevu. VIz oznameni-f595/evidence-lobbistickych-ko ... ml#p247321
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 7):
Michael.Polak, Ivan Sirko, Michal.Klus, Petr.Vileta, Jaroslav.Jirek, Dominika.Michailidu, Jaroslav.Kucera
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Roji, OFFTOPIC[quote="Roman Kucera"]Začít psát program ve spolupráci s nejlepšími odborníky. Nebo aspoň nějakými odborníky. :-)[/quote]
to byla reakce na ten programový bod Drogy? :)
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Michael.Polak »

Roman Kucera píše:Já bych do strategie zařadil i dlouhodobý cíl.
Začít psát program ve spolupráci s nejlepšími odborníky. Nebo aspoň nějakými odborníky. :-)
Já se s tímhle naprosto ztotožňuju. Problém ale je, že třeba i experti, kteří předtím prolezli nějakou školu v daném oboru (např. ekonomie) a dnes pracují v oboru jiném, se vyjadřují k přesnější formulaci programových bodů celkem vyhýbavě.

Konkrétně k Základnímu příjmu bych měl připomínku, že bychom se zásadně neměli snažit ho nějak slibovat v konkrétních číslech - ale chtělo by to mít spíše stanoviska typu:

1) jak velkou část HDP chceme prohánět přes státní rozpočet - toto jde srovnávat se současným stavem nebo jinými zeměmi s podobným politickým, ekonomickým, daňovým a sociálním systémem (tedy zejména: s jinými zeměmi EU), a udělá to z nás skutečně levicovou, středovou nebo pravicovou stranu v tradičním smyslu - a i pokud to pro nás není prioritní téma, což souhlasím, že není, tak musíme z Ivanova letošního televizního lavírování, že nám nezáleží, zda to bude o něco více nebo o něco méně, udělat zcela oficiální formulaci v programu.

2) jak velkou část státního rozpočtu chceme vynaložit na zajištění Základního příjmu. Tohle bude do budoucna snad ještě klíčovější číslo, než ta výše daní (která se dá úspěšně okecávat manévrováním mezi různými typu daní, typu DPH, spotřební daně, daň z příjmu, daň ze mzdy, apod.). některá čísla, která strana málem už oficiálně vyslovila, by v důsledku znamenala, že buď chceme přes rozpočet prohánět velkou část HDP, nebo chceme na vyplácení ZP vyhradit velkou část rozpočtu. Bohužel - mlžení v těchto bodech nám odhání inteligentní voliče - u kterých nejde ani tak o to, že by nás volili sami, ale o to, že fungují v rámci svých vlastních sociálních sítí (online i offline) jako decision-makeři pro další voliče (kteří mají třeba tendenci chovat se stádně a nepokládají se sami za ty, kdo tomu rozumí a radí se)

3) ústavně-právní kličky: sám si (dokonce jako zakládající člen) nejsem jistý, jak se v našem programu objevila přímá volba všech těch přednostů Hlavního nádraží, apod. .. nejsem expert na ústavní právo, ale mám pocit, že některé naše přežívající programy body nás posouvají ještě daleko za hranici prezidentského systému (a jak vypadá už jen současné Zemanovo experimentování s tím, nakolik může naší Ústavu ohnout o stůl a ošukat zezadu, to všichni vidíme...). aby bylo jasno: zásadně podporuju referendum, včetně toho, které by fungovalo jako zákonodárná iniciativa občanů. Na druhou stranu, je třeba přiznat, že máme v programu blbosti: odvolatelnost např. u poslanců je v rozporu se systémem poměrného zastoupení, kdy většina by jednoduše mohla vždy odvolat zástupce menšin - a doplnil by je jako kdo? a dále všechny ty přímé volby přednostů Hlavního nádraží, co pořád ještě máme v programu, skutečně výrazně matou řadu mých známých, kteří by nás jinak volili a argumentace "stejně nemáme šanci získat Ústavní většinu" mi v kontextu plynulého růstu našich preferencí nepřijde moc profesionální. Navíc mi ty přímé volby do různých funkcí dost kolidují s naším požadavkem přijetí Služebního zákona - a myslím, že bychom to fakt s nějakými odborníky na Ústavní právo měli probrat bod po bodu, a zjistit, co z toho fakt má hlavu a patu. Možná někdo z regionů chce třeba přímou volbu starostů či hejtmanů a vidí za tím posun k "prezidentskému systému" v jejich kraji nebo městě: já sám jsem z Prahy, toto pro mě není vůbec priorita, v Pirátech jsem kvůli lepšímu hlídání vznikání zneužitelných a nesmyslných zákonů, a dělbu moci jako takovou jsem nějak zásadně přehodnocovat nechtěl (v tomto vidím velký vliv Němců, spíše než Švédů, a vlastně nevím, jak toto mají ostatní PPI strany v Evropě: jestli jim taky jde o přepisování Ústavy, nebo spíš o pirátská témata...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Katerina.Marketa.Matouskova
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Roman.Kucera »

Tomas Klapka píše:Roji, OFFTOPICto byla reakce na ten programový bod Drogy? :)
Ne, ten mi připadá OK, ale nejsem odborník, dokonce ani gurmán :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Tomas.Klapka
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Ivan Sirko »

Jen mala poznámka k tem odborníkům. Plně souhlasím s Rojem, dokonce teď byl někde článek, který asi nikdo nevšiml, kde jednou s příčin pádu ČSSD bylo uvedeno, že před lety přestala spolupracovat s akademickou obcí a odborníky že přej byrokrati nevydychli to, že vedle nich připadali méněcennými a blbými :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvky (celkem 3):
Roman.Kucera, Ondrej_Marek, Jaroslav.Kucera
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“