Strategie jak dál

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Michael.Polak »

Mikulas Peksa píše: Mimochodem, protlačíme max. 1 europoslance, fakt bych si rozmyslel, s kým se o něj chceme dělit.
Myslím si, že nevýhody "dělení" zástupců jasně ukázal senátor Libor Michálek: možná, že jeho senátorství skutečně něčemu pomohlo, ale v zásadě ze společné kampaně vyšel posílen hlavně on. Nijak nerozporuju jeho antikorupční agendu, a asi je moje chyba, že jsem žádné konkrétní výsledky neviděl (tedy kromě tuny prohraných soudů s Drobilem a porážky ODS v posledních volbách).

Je fajn občas selektivně podpořit výraznou osobnost - ale na "osobnosti" se přísahalo v 90tých letech, kdy byly politické strany a stranické aparáty pokládány za přežitek a budoucnost se přisuzovala "hnutím" (Ostatně - ANO i Úsvit se prezentují jako "hnutí", což je v jejich případě dost ironické).
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Michael.Polak »

Martin Broz píše:Ty ses tu novej vid? Pokusim se ti to vysvetlit. Parlamentarne loajalni cast pravnickych hnid na prsou piratske strany v cele s Bartosem a Michalkem, se za kazdou cenu snazi splynout s politikou jakou ji zname. Puvodni myslenka byla bojovat proti utlaku a byrokracii. A ted si ji sem dobrovolnbe instalujete a stavate se Cernou socialistickou stranou. Nejste zadni pirati, ale pomylenci.
No, já sice k byrokracii nemám až takovou důvěru, jako někteří členové strany - ale fakt to vidím jinak než ty.

Podle mě politika je politika a nejde jí dělat jinak, než jak politiku. Což v podstatě sami nevíme, co je a teprve se to učíme - ale předem je jasné, že "vzpoura proti všemu" možná nebyla.

Pro mě byla důležitá nová témata kolem copyrightu, patentů, svobody internetu, a soukromí. To, že se na Pirátskou stranu nabalilo až příliš prvků přímé demokracie (včetně přímé volby přednosty Hlavního nádraží, apod.), to je něco, co jsem čekal, že vyšumí. Já jsem prostě do politiky chtěl vnést témata, která tam chyběla: to není rebelie, to je něco, s čím demokracie počítá. A dále jsem možná (logicky a poněkud redundantně: hlásají to všechny strany) chtěl z politiky vyhnat témata, která tam nikdy patřit neměla - tedy korupci a různé formy lobbyingu skupin, které už tak jako tak mají dostatečné výsady. Ale ani to není rebelie: to je spíš evoluce, tam jde o to, že selhaly kontrolní mechanismy, tak přemýšlíme, jestli by něco z našich témat nešlo použít jako kontrolní mechanismus (např. transparence skrze Internet), stejně se obávám, že si to představujeme jako hurvínek válku.

Úspěchem podle mě je, že neprošla ACTA. Potřebujeme sestřelit i příští podobný pokus o podobný zákon. Pokud by ACTA prošla a my přitom byli v parlamentu a dělali tam "rebelii", tak to pro mě vůbec není úspěch.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 4):
Frantisek.Navrkal, Milan.Muller, Tomas.Lastuvka, Ondrej_Marek
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Martin Broz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9428
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Martin Broz »

Ale vysledek nad ACTA je prakticky vysledkem prime demokracie v ulicich. A to je to co je Piratum nejblizsi. Sezeni v lavicich je otupi a stanou se z nich Michalci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin Broz za příspěvky (celkem 2):
Milan.Muller, Libor.Spacek
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Michael.Polak »

Martin Broz píše:Ty ses tu novej vid? Pokusim se ti to vysvetlit. Parlamentarne loajalni cast pravnickych hnid na prsou piratske strany v cele s Bartosem a Michalkem, se za kazdou cenu snazi splynout s politikou jakou ji zname. Puvodni myslenka byla bojovat proti utlaku a byrokracii. A ted si ji sem dobrovolnbe instalujete a stavate se Cernou socialistickou stranou. Nejste zadni pirati, ale pomylenci.
Podle mě ses minul volbou vhodné politické strany... třeba Úsvit taky hlásá Maův "Velký skok kupředu" rovnou směrem k referendům švýcarského stylu, totální rebelii proti politice a tak. Stejně tak Svobodní chtějí veřejný sektor zrušit.

Já to fakt vidím tak, že veřejný sektor může být menší nebo větší, mě asi vyhovuje spíš menší - ale nechci dělat úplnou revoluci. Souhlasím ale, že dnešní pojetí politiky vyžaduje v podstatě "udržovat téma při životě", aby bylo za co bojovat. Mě skutečně vyhovuje spíš single-issue politika, kdy vlastně smyslem nějakého hnutí by bylo ztratit důvod k vlastní existenci: to je ale nihilistické, a většina lidí to nezvládá, a proto různá hnutí často pokračují poté, co vybojovala tu "zjevnou" část svých požadavků, které měly širokou podporu veřejnosti - a pokračují často tím směrem, že pro to, co bylo dříve zakázané, začnou žádat zvláštní výsady (nebudu jmenovat, ale jsou taková hnutí). ČR v tomto většinou ale je ve stavu, že pokud zákazy byly zrušené, tak těch výsad a pozitivních diskriminací je zatím málo.

Až budou naše hlavní témata vybojovaná, a budeme např. lobbovat, aby stát platil např. drahý vývoj komerčního open source software, místo aby koupil nějaké levné komerční cloudové řešení - tak to bude samozřejmě moment, kdy budeme dělat "klasickou" politiku a část našich příznivců se od nás odkloní. Takhle daleko ale zatím zdaleka nejsme. Většina našich hlavních témat je otevřená. A já místo koncipování totální revoluce proti zastupitelské demokracii nevidím problém v tom provozovat "starou" politiku a zastupitelskou demokracii paralelně s požadavkem směřování k přímé demokracii (referendum jako zákonodárnou iniciativu prostě asi časem prosadíme v komabinaci s Okamurou a KSČM - jakkoliv je to divné, ale prostě demokratické strany na to systematicky sraly, tak se to stane takto. první referenda samozřejmě budou o úplných nesmyslech a občany to odradí a budou nadávat. ale to je život)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 3):
Milan.Muller, Frantisek.Navrkal, Petr.Vileta
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Martin Broz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9428
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Martin Broz »

Hlavni temata nevybojovavate vy, vas 200 koncentrovanych zverozvestu, kteri se definujete jako reprezentace odporu a pritom nekladete ani minimalni odpor a k systemu naopak prilehate a jeste u toho knucite. Ten definuji ti, kteri se jako pirati v soucasnem systemu citi a paklize prilnou k tomu co reprezentuje tato strana, tak jsou to pirati dvojnasobni. Snad proto jsem to cele slavne forum dnes manifestacne nesmazal, ackoliv jsem k tomu mel prilezitost. Tahle strana ma reprezentovat prosty, cisty a jednoduchy system, ktery nikoho neomezuje a kazdemu dava to co mu slibila. Neni to ani ciste, ani jednoduche, banuje se tu, a sliby se nedrzi. Je tohle piratske?
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2222
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2636 poděkování
Dostal poděkování: 4247 poděkování

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Libor.Spacek »

Proč ty útoky na přímou demokracii? Viděl už někdo přednostu nádraží zvoleného přímou demokracií, kterak špatně řídí vlaky?
Co mnohem relevantnější řízení vlády? Jak to jde těm nepřímo dohandlovaným ministrům?
Naposledy upravil(a) Libor.Spacek dne 08 lis 2013, 20:55, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 3):
Martin Broz, Petr.Vileta, Tomas.Klapka
Senilní dědouch a troll.
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Martin.Shanil »

Tak nějak jsem za ten rok a kus u pirátů došel k tomu, že ta vnitřní byrokracie není vubec důležitá. tedy až na ty části, které brzdily projednávání a hlasování a umožňovaly všelijake obstrukce. nakonec se s tím nějak vypořádat dalo. Program sám o sobě zas slouží spíš jen k tomu aby členové partaje měli něco na čem se alespoň částečně shodnou. Nemyslím to nijak zle. Program je dobrý - o tom svědčí shoda na volebni kalkulacce. Jenže k čemu, když jsme volitelní tak pro ty tři procenta. To musíme změnit. Ale lepší program už nebude. Piráti musí být vidět. Piráti se musí ukázat v pravém světle i jinde, než na akcích za svobodu internetu a podporu hulení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 7):
Martin Broz, Frantisek.Navrkal, Libor.Spacek, Ivan Sirko, Tomas.Klapka, jFerus, Ondrej_Marek
Uživatelský avatar
Martin Broz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9428
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Martin Broz »

Druhy palec za sebou. Od zacatku to bylo o mediich. Myslim ze sem tomu na zacatku i pozdeji docela pomohl. To byl ukol cislo jedna, dostat za kazdou cenu partaj do zprav. A prestoze me tu uz tenkrat mnozi hanili, ze delam ze strany cirkus, tak to na zacatku proste musite, protoze jinak jste neviditelni. To se povedlo a pirati zacali byt vnimani a neustale zvani do tematickych vysilani CRo i TV a nebo za odbornou verejnost. Taky se o nich psalo a ani ne tak zle. Za posledni rok a kus byla aktivita pirati vs. media prakticky nulova. To ze volby dopadly 2.66 je pruser toho posledniho uplne promarneneho roku. A za to nese plnou odpovednost Bartos jako predseda. A ten bude kvicet nad svou popularitou tak dlouho az mu praskne druha plice. Budou pravdepodobne dalsi volby a nic se nedeje. Pak vznikne dalsi pofiderni kampan, ktera ukaze, ze kde nebyla videt bylo 10% a kde byla tak s viteznym pokrikem 3,7. Kampan nemuze planovat Ferjencik. Uz to podelal podruhy. To musi byt profici pod kontrolou piratu. A ne ze to bude nekontrolovany Ferjencik. Vy si vazne pridelavate ty problemy uplne sami a ja bych vam rad pomohl. Ale nebudu podporovat svine.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin Broz za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Klapka, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Roman.Kucera »

Jaký je vůbec volební systém v eurovolbách?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Ivan Sirko
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4259
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7441 poděkování
Dostal poděkování: 10824 poděkování

Re: Strategie jak dál

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Není v celé Evropě jednotný. Obecně je poměrný, s maximální uzavírací klausulí 5 % (ale např. v Německu je to jen 3 %). Státy fungují teoreticky jako jeden volební obvod, ale je povoleno je dělit, pokud to "nenarušuje proporcionalitu" (což se např. v Británii zneužívá). http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3%A9_volby

Bavíme-li se čistě o Česku, je celá ČR jeden volební obvod, s uzavírací klausulí 5 %, ve kterém se volí 21 poslanců. Používá se d'Hondtova metoda. Každý volič má 2 preferenční hlasy. Hranice pro přeskakování na kandidátce je 5 %. Toto platilo v roce 2009. http://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_E ... Cesku_2009 Jestli se to nějak nebude měnit, nevím....

Standartně jsou volby rozplizlé do 4 dnů (aby respektovaly národní zvyklosti), ale EK vyzvala členské státy, aby je uskutečnily ve stejném termínu http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-215_cs.htm
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 5):
Ivan Sirko, Petr.Vileta, Tomas.Klapka, Dalibor.Zahora, Ondrej_Marek
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“