Předvolební slib kandidáta

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno

Souhlasíte, aby kandidáti složili uvedený předvolební veřejný slib?

Anketa končí za 29 zář 2009, 00:18

Ano
7
24%
Ne
19
66%
Nevím / zdržuji se hlasování
3
10%
 
Celkem hlasujících: 15 - Celkem hlasů: 29

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Petr.Vileta »

Kamil Horky píše:Tak nějak jsem se to snažil Petrovi vysvětlit. Osobně jsem přemýšlel o slibu, kterým by se poslanec zavázal plnit náš program, jak to navrhoval Václav. Ovšem aby to mělo smysl, musela by to být smlouva mezi stranou a kandidátem, podepsaná v době sestavování kandidátek. Musel by to ale řešit právník a jediné, čeho bychom mohli dosáhnout, je jěkaká finanční kompenzace za neplnění smlouvy.
Já asi neumím věci pořádně vysvětlovat ;) Mě nejde o závazek člena vůči straně, natož pak právně vymahatelný. Mě jde o závazek kandidáta vůči voličům. S formulací podle Václava, že se jedná o volební program souhlasím.
Abych to k něčemu přirovanl ... pamatujete se na Kalvodu a jeho neexistující titul JUDr, že? Byl členem vlády a nikdo ho zatím nenapadal a nenutil odstoupit. Jenže on jednoho dne sám přišel a řekl "Používal jsem falešný titul, odstupuji ze všech funkcí." A odešel. Kolik našich politiků tohle dokázalo? A my bychom teď slíbili, každý za sebe, že když budeme zvoleni, budeme se takto čestně chovat. Ještě žádný kandidát nikdy neslíbil, že když se se stranou ideově rozejde, že se vzdá mandátu. Vždyť co už jsme těch přeběhlíků a "pátých kolon" zažili.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri Kaderavek píše:A co když se rozejde program strany se mnou?
No to je totéž ;) Byl jsi zvolen za stranu, za nějaký program. Že už se s ním nedokážeš ztotožnit? No to máš smůlu, většina (v ČPS) má jiný názor, tak buď ustup, nebo odstup ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7907
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2710 poděkování
Dostal poděkování: 7708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

To je ale blbost. Pokud jsem zvolen, pak budu prosazovat volební program, ne program, který si třeba odhlasuje skupina pučistů.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Petře, čti. Řekl jsem jasně, že jsou dvě tiskovky od kterých se veřejně distancuji a ukazuje to demokratičnost naší strany. To však neznamená, že bych nepodpořil program! I když samozřejmě záleží na kontextu, není nic snažšího, než vzít nějaký náš návrh, překroutit ho a udělat z něj blbost a průser - takovou věc pochopitelně nepodpořím.

Čili podpořím všechny kroky rozumně vedoucí k realizování našeho programu a u věcí s kterými nesouhlasím jsem ochotný hlasovat po stranické linii pokud ten návrh nebude úplně hloupý, ale víc slibovat nehodlám.

Ten poslanecký slib je správný! Co na tom lidi nechápete?! Kandidátku si sestaví strana tak, aby tam měla své lidi. Lidi volí dle dvou kriterii: a) strana, b) kandidát. Strana udává obecný směr a komplexní problémy - to je jasné. Avšak taky je tu ten kandidát, který může mít jiný názor než ostatní, třeba proto, že o tom ví více...

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri Kaderavek píše:To je ale blbost. Pokud jsem zvolen, pak budu prosazovat volební program, ne program, který si třeba odhlasuje skupina pučistů.
Vždyť jsem psal, že se to může přeformulovat na volební program.

BTW: Můžeš to prosím udělat? Já bych editací pravděpodobně zase změnil nastavené atributy tématu.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7907
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2710 poděkování
Dostal poděkování: 7708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Uprav to sám a neboj se. Nicméně to stejně podvazuje. Já mám větší obavy z toho, že někdy by ve sněmovně mohlo sedět jen 5 předsedů než z pár přeběhlíků. Podle mne si plně neuvědomuješ dopady podvázání nezávislosti poslance na externalitách.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Karel.Fuzik
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3202
Registrován: 27 čer 2009, 18:53
Profese: Kolotočář
Dal poděkování: 1441 poděkování
Dostal poděkování: 1519 poděkování

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Karel.Fuzik »

Petr Vileta píše:Napadlo mě, že by všichni naši kandidáti mohli před volbami učinit následující věřejný slib:

Kód: Vybrat vše

Já, kandidát na poslance za Českou pirátskou stranu, veřejně slibuji, že pokud budu zvolen, budu vždy prosazovat program a oficiální stanoviska své strany. Pokud tak nebudu moci z ideových nebo morálních důvodů činit, nebo budu ze strany vyloučen, pak se vzdám svého poslaneckého mandátu a všech funkcí, které díky svému zvolení získám.[/quote]

Myslím, že je to dobrý nápad, jen by třo chtělo přeformulovat, takhle to zní trochu jak z KSČ. 

Návrh k prodiskutování: "budu po celé volební období prosazovat program ČPS, na základě kterého jsem dostal mandát od voličů" nebo podobnou formulaci
Předseda MS Ostrava. "Rozum nakonec vždycky zvítězí, jen co dorazí munice."
Chcete nějaký Bony, Marky? Nechcete? Tak co vlastně chcete . . .
Mumble status
Uživatelský avatar
Martin.Potucek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 621
Registrován: 03 črc 2009, 23:06
Profese: vývojář software
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 146 poděkování
Dostal poděkování: 269 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Martin.Potucek »

Petr Vileta píše:Já asi neumím věci pořádně vysvětlovat ;) Mě nejde o závazek člena vůči straně, natož pak právně vymahatelný. Mě jde o závazek kandidáta vůči voličům. S formulací podle Václava, že se jedná o volební program souhlasím.
Petře, ale to jsem se ti celou dobu v topicu ( https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... =89&t=1686 ) na našem krajském fóru snažil vysvětlit. Že dokáži si představit vázanost mandátu na prosazování volebního programu, protože za ten byl zvolen a ten by měl prosazovat. I když i z tohoto bych nebyl zrovna nadšen, protože i tak se může s poslancem nepředvídatelně manipulovat. Slib poslance je jasný. Ústava v tomto mluví taky celkem jasně. Ale dokázal bych to skousnout.

Že se z poslance stane přeběhlík může jen a jen strana. Za prvé ona má odpovědnost, koho si dá na kandidátku (když se tam dostane nějaký poslanec "Kdo dá více", tak je to jenom naše blbost). Za druhé diskuze s jednotlivými poslanci musí být taková, aby poslanci se poslanci cítili, že jsou jejich názory prosazování. Oni jediní mají mandát od voličů. Potom nebudou mít nutkání opouštět při hlasování stranu či poslanecký klub.

Ale pod pojmem oficiální stanovisko se může skrývat cokoliv. Všestranické hlasování, ale i hlasování RV. Takže by se stali poslanci opravdu loutkami, pokud by se nechtěli vzdát mandátu, v rukách jiných a proto nemohu hlasovat jinak než PROTI.
Největší borec v KS Plzeňský kraj
můj profil a krajský profil na facebooku
Michal.Zdrazil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1016
Registrován: 02 kvě 2009, 23:32
Profese: Grafik
Bydliště: Lazecká 44, Olomouc
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Michal.Zdrazil »

Se slibama je to trošku passe, ale nevidim problem vymyslet něco rozumného a trošku extravagantního k tomu

Slib za prosazování našich předvolebnich planu, boje proti zkorumpovanosti a prosazování rozumného uvažování ve znamení nejlepšího vědomí a svědomí
Vert

Vesmír změtřit jde, lidskou blbost nikoliv
Use brain! Prevent shitstem!!
Uživatelský avatar
Petr.Vyhnal
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1018
Registrován: 08 kvě 2009, 20:57
Profese: ajťák
Bydliště: Smržovka
Dal poděkování: 121 poděkování
Dostal poděkování: 697 poděkování

Re: Předvolební slib kandidáta

Příspěvek od Petr.Vyhnal »

Karel Fuzik píše: Myslím, že je to dobrý nápad, jen by třo chtělo přeformulovat, takhle to zní trochu jak z KSČ.

Návrh k prodiskutování: "budu po celé volební období prosazovat program ČPS, na základě kterého jsem dostal mandát od voličů" nebo podobnou formulaci
V zasade jsem pro, ale je potreba brat v uvahu, ze zde existuje predevsim poslanecky slib, kde se hovori o hlasovani dle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi (to ze se tak casto nedeje je vec jina). Proto by bylo z meho pohledu dobre udelat nas poslanecky slib jako jakousi nadstavbu, ktera bude navazovat a rozsirovat tento poslanecky slib, tak aby se pripadne poslanec nemohl dostat do situace (treba ne svoji vinou), ze bude muset jeden jeden ze slibu porusit.
Pirát se Smžovky
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“